Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic konečně s HDMI 2.1. JZ2000 je vlajková OLED TV pro rok 2021

9.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Vrcholem nabídky televizí od Panasonicu bude letos série JZ2000. Využívá nejen jasnější OLED panel a procesor založený na AI, ale také podporuje HDMI 2.1. Je tedy vhodný také pro majitele nových herních konzolí.
Panasonic přináší první ochutnávku ze svého portfolia televizorů pro rok 2021. A začíná rovnou od nejvyšší série JZ2000 (na některých trzích bude značena jako JZW2004), která nahradí aktuální HZ2000. K dispozici bude opět v úhlopříčkách 55 a 65 palců. Přesto nové OLED TV představují poměrně zásadní upgrade, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je podpora HDMI 2.1, kterou dosud Panasonic ignoroval. Ačkoliv konkurence začala tento standard nasazovat již v roce 2019, japonský výrobce dlouho vyčkával – až do chvíle, než se na trhu objeví první zařízení, která by využila možnosti HDMI 2.1. Je dost pravděpodobné, že novou funkci najdeme i dalších letošních řadách televizí od Panasonicu, které budou teprve představeny.
 
 
Podpora HDMI 2.1 v podání Panasonicu zahrnuje přenos signálu ve 4K se 120 Hz, variabilní obnovovací frekvenci (VRR), automatický režim nízké odezvy (ALLM) a vylepšený zpětný zvukový kanál (eARC). Na hráče cílí rovněž nový režim Game Mode Extreme, který by měl minimalizovat vstupní odezvu z 21,7 na 14,4 ms. Panasonic samozřejmě spoléhá na OLED panely od LG Display, které si ovšem sám vylepšuje. I vlajková loď pro rok 2021 tedy používá panel Master HDR OLED Professional Edition s vylepšeným jasem, který byl vyladěn pro potřeby hollywoodských tvůrců. Panasonic také využil svůj nový procesor HCX Pro AI, který jako první využívá pro vylepšení obrazu umělou inteligenci. Konkurence již obdobné řešení nabízí delší dobu.
 
 
Televizory podporují rozlišení 4K a spoustu formátů vysokého dynamického rozsahu včetně Dolby Vision IQ a nedávno představeného HDR10+ Adaptive, které adaptují obraz na základě okolního prostředí. K reproduktorům směřujícím dopředu a nahoru, které známe z loňských modelů, přidal výrobce také další pár reproduktorů šířící zvuk do strany. Výsledkem by měl být ještě prostorovější zvuk. Panasonic tento systém označuje jako 360° Soundscape Pro a přidává k němu také kompatibilitu s formátem Dolby Atmos. Pomocí Bluetooth lze nyní připojit dvě zařízení najednou. Vylepšením prošel také operační systém My Home Screen. Verze 6.0, který jako aktualizace zamíří i na některé starší modely. Hlavní novinkou je režim My Scenery, který umožňuje televizi používat jako domácí kulisu s příjemnými obrázky a videi.
 
 
K představení kompletní nabídky Panasonic TV pro rok 2021 dojde v březnu. Prozatím neznáme cenu ani dostupnost nové série Panasonic JZ2000.