Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung oznámil HDR10+ Adaptive pro QLED TV. Reaguje na okolní osvětlení

30.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung vylepšil formát HDR10+, který ve své adaptivní variantě využívá senzor okolního osvětlení. Tato konkurence pro Dolby Vision IQ funguje také v kombinaci s režimem Filmmaker Mode. 
Před skoro čtyřmi lety Samsung představil svůj formát prémiového dynamického rozsahu, na jehož vývoji a implementaci spolupracuje s Amazonem i dalšími partnery. HDR10+ se poměrně rychle dostalo i do televizorů konkurenčních značek včetně Panasonicu nebo Philipsu. Z velkých hráčů zatím tento formát ignorují LG a Sony. HDR10+ využívá stejně jako Dolby Vision tzv. dynamická metadata, která umožňují přizpůsobení pro konkrétní scény nebo dokonce snímky. Nyní ovšem jihokorejský výrobce přidává další vychytávku, které umožní zdokonalit kontrast, barvy i jas filmů.
 
 
HDR10+ Adaptive při vylepšování obrazu bere v potaz další proměnou: světelné podmínky v místnosti, které jsou dány použitým umělým osvětlením, denní dobou nebo umístěním televizoru vůči oknu. Senzor okolního osvětlení tyto podmínky zjišťuje, aby mohl televizor obraz dále optimalizovat. Pokud je vám tato funkce povědomá, tak to nebude náhoda. Stejně totiž funguje také technologie Dolby Vision IQ, kterou najdeme třeba v letošních televizích od Panasonicu. Samsung zmínil, že HDR10+ Adaptive funguje v kombinaci s režimem Filmmaker Mode. Jeho cílem je vypnout většinu vylepšení obrazu (např. vyhlazování pohybu) s cílem přiblížit zážitek tomu, jak jej zamýšleli tvůrci filmu.
 
Nová funkce HDR10+ Adaptive vyžaduje hardwarovou podporu (tj. světelný senzor), proto se nedostane na současné televize od Samsungu. Výrobce ovšem potvrdil, že se objeví v nových QLED TV, které nejspíš představí začátkem ledna 2021. Samsung připomenul zvyšující se význam domácí zábavy v uplynulém roce, a to vzhledem k uzavřeným kinům a dalším omezením v souvislosti s koronavirem. S formátem HDR10+ je kompatibilní veškerý obsah v HDR na Amazon Prime Video. Katalog titulů se rozroste také díky rozšíření partnerství se společností Universal Pictures. Samsung slibuje více filmů s HDR10+ ve službách pro streamování videa po celém světě.
 
Samsung ve svých televizích stále ignoruje Dolby Vision a tento krok naznačuje, že ani modelová řada 2021 na tomto rozhodnutí nic nezmění.