Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung The Premiere: laserové „4K“ projektory pro ultrakrátkou vzdálenost

5.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung představil nové řešení pro domácí kina. Jedná se o laserové projektory LSP9T a LSP7T, které zvládnou vytvořit až 130palcový obraz při krátké projekční vzdálenosti. Navíc jako první na světě podporují HDR10+.
Veletrh IFA 2020 přinesl levnější 8K QLED TV, ale to není zdaleka jediná novinka od Samsungu z kategorie AV zařízení prezentovaná v Berlíně. Zajímavou alternativou k televizorům mohou být laserové projektory s ultrakrátkou projekční vzdáleností. Jedná se o designově atraktivní zařízení (projektor stačí umístit na televizní stolek před stěnou) s obrazovou kvalitou, které se většina „běžných“ projektorů ani nepřiblíží. Nová řada The Premiere obsahuje zatím dva modely: LSP9T a LSP7T.
 
 
Vyšší LSP9T se chlubí projekčním systémem se třemi laserovými zdroji světla. Výsledkem by měl být obraz s jasem 2 800 ANSI lumenů a úhlopříčkou 130 palců. Při projekční vzdálenosti 11 až 30 cm lze vytvořit obraz o úhlopříčce 100 palců, takže se jedná o velmi kompaktní řešení vhodné i pro stísněné prostory. LSP7T používá o něco jednodušší systém s jedním laserem, ale přesto zvládne vytvořit až 120palcový obraz s maximálním jasem 2 200 ANSI lumenů. Oba modely používají ochranu zraku před poškozením laserem – jakmile se mezi projektorem a projekční plochou objeví jakýkoliv objekt, dojde ke snížení jasu.
 
Samsung slibuje také vysoký kontrast, který využije především pro HDR. The Premiere jsou totiž první projektory certifikované pro formát HDR10+, u jehož zrodu stál právě jihokorejský výrobce. V titulku článku jste si možná všimli, že rozlišení 4K uvádíme v uvozovkách. To proto, že není nativní, ale vzniká interpolací pixelů z Full HD. Rozdíl v detailech a ostrosti obrazu byste ovšem i u takto vzniklého 4K rozlišení měli poznat. Pro interpolaci je využíván DMD čip od Texas Instruments. Také do projektorů se dostal Filmmaker Mode známý z letošních televizorů od Samsungu i dalších výrobců. Jeho úkolem je vypnout většinu technologií pro dodatečné vylepšení obrazu.
 
Překvapivě nadupaná je výbava v oblasti zvuku. Vyšší model se chlubí dvěma basovými a dvěma výškovými reproduktory s celkovým výkonem 40 W v kanálech 4.2. Nižší model potom nabídne výkon 30 W distribuovaný v kanálech 2.2. Reproduktory výrobce zakryl tkaninou Kvadrat, která podtrhuje minimalistický design projektorů. Vestavěný operační systém Tizen umožňuje snadný přístup ke službám jako Netflix nebo Amazon Video. Projektory Samsung The Premiere se začnou na evropském trhu prodávat do konce letošního roku. Ceny zatím oznámeny nebyly.