Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Náhrada za televizi. BenQ uvádí laserové projektory V6000 a V6100

8.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Přemýšleli jste někdy, že byste televizor vyměnili za projektor? Nové laserové projektory s ultrakrátkou projekční vzdáleností od BenQ jsou k tomu jako dělané. Ne nadarmo je proto výrobce označuje jako „Laser TV“.
Laserové projektory s ultrakrátkou projekční vzdáleností zažívají v posledních letech rozmach. Mohou být totiž při vytváření domácího kina zajímavou alternativou k televizoru. Svá želízka v ohni má také společnost BenQ, která letos na jaře přidala do nabídky dva modely: V6000 a V6100. Při hledání rozdílů najdete pouze jediný, a to barevné provedení. Zatímco první model vsází na klasickou černou, druhý byl oblečen do světle šedého kabátku. To znamená, že si zákazník může vybrat takovou barvu, která lépe zapadá do jeho obýváku. Parametry těchto projektorů, které samotný výrobce označuje jako „Laser TV“, jsou potom totožné.
 
 
Pro šasi byl částečně použit kov a k dispozici je také kryt, který po vypnutí automaticky zakryje objektiv, aby se v něm nezachytával prach. Nezbytným bezpečnostním prvkem je ochrana očí – pokud se před laserovým paprskem objeví nějaký objekt, dojde k okamžitému vypnutí zdroje, aby se zabránilo poškození zraku. Projektor stačí umístit pouze pár centimetrů od stěny, aby vytvořil obraz o úhlopříčce 120 palců. Velkým pozitivem tohoto modelu s technologí DLP je nativní rozlišení 4K. Jinak řečeno, obraz se opravdu skládá z 8,3 milionu pixelů, aniž by byl potřeba trik s interpolací. Pro komfortní sledování je významný také vysoký jas 3 000 ANSI lumenů, z hlediska barev je potom pokryt gamut DCI-P3 z 98 %.
 
 
Projektor podporuje formáty vysokého dynamického rozsahu HDR10 a HLG. Výrobce navíc přidal technologii HDR-PRO k optimalizaci barev, jasu či kontrastu. Pro plynulejší pohyb v rychlých scénách byla implementována technologie MEMC, kterou můžeme znát i z televizí. Co se týká životnosti, podle výrobce byly laserové zdroje testovány pro 20 tisíc hodin provozu. O zvuk se starají 10W reproduktory s logem treVolo, což je značka vytvořená samotným BenQ. Jak bylo řečeno, výrobce po půl roce zveřejnil informace o dostupností těchto modelů. Projektory V6000 a V6100 vstoupí na evropské trhy v listopadu s cenovkou 4 000 eur, v přepočtu asi 106 000 korun.
 
Zdroj: 4kfilme.de