Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix opět zdražuje u sousedů a ruší měsíční lhůtu na vyzkoušení

28.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zdá se, že Netflix na některých trzích čeká další vlna zdražování. Na rakouském trhu byla cena od loňského roku zvýšena již dvakrát. V Německu zase Neflix přistoupil ke zrušení bezplatné zkušební lhůty.
Situace na trhu se streamovacími platformami za poslední rok výrazně zhoustla. Zavedenějším hráčům, jako je Netflix nebo Amazon, přibyla nová konkurence. Po loňském spuštění Disney+ a Apple TV+ letos přibyla třeba služba HBO Max nebo nedávno Peacock. Pokud byste tedy čekali, že se provozovatelé budou předhánět cenami, nejspíš budete zklamáni. Konkurenční boj totiž patrně bude probíhat hlavně v oblasti obsahu (vlastního i licencovaného), za který jsou společnosti ochotny utratit astronomické sumy. To se pochopitelně nějak musí projevit v cenách předplatného.
 
 
Netflix zvýšil ceny v loňském roce nejen v USA, ale také na některých evropských trzích. Většina zemí s nižší kupní silou, kam nejspíš společnost řadí také Českou republiku, se zdražení vyhnula. V sousedním Rakousku se ovšem ceny zvyšovaly. To Netflixu nestačilo a od září bude chtít po předplatitelích o nějaké to euro víc. Plán Standard s HD rozlišením pro 2 zařízení zdraží o 1 euro na 11,99 eur, zatímco plán Premium s Ultra HD rozlišením pro až 4 zařízení vyjde na 17,99 eur měsíčně, tedy o 2 eura více než doposud. Beze změny zůstane plán Basic za 7,99 eur.
 
Zvýšení cen Netflix opodstatnil vyššími investicemi do nového obsahu a vylepšeních služby. Prozatím není jasné, zda se zdražení opravdu dotkne pouze Rakouska, nebo jsou naši jižní sousedé pouze první vlaštovkou další vlny. V Německu by Netflix mohl narazit na problém, neboť tamní soud vydal na jaře nepravomocný rozsudek, že provozovatel této streamovací služby nemůže ceny svévolně zvyšovat. Netflix se proti verdiktu odvolal. Na německém trhu se ovšem společnost rozhodla k jiné změně, a to zrušení 30denní zkušební lhůty.
 
Dosud si mohli noví předplatitelé na měsíc vyzkoušet, zda jim bude služba vyhovovat, aniž by utratili jediný cent. Pro české uživatele tato možnost zůstává. Netflix nezveřejnil důvod zrušení zkušební lhůty, ale klidně může o boj s podvodníky. Kombinací více e-mailových adres a platebních karet lze teoreticky službu vyzkoušet několikrát. Měsíc je navíc dostatek času na to, abyste zhlédli všechny epizody požadovaného seriálu, a pak zase předplatné zrušili. Netflix tak tímto krokem následuje Disney+, kde možnost vyzkoušení skončila již dříve.
 
Zdroj: 4Kfilme.de (1, 2)