Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix nesmí svévolně zvyšovat ceny, rozhodl německý soud

18.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Netflix za svou existenci několikrát navýšil ceny předplatného, nemusel přitom své rozhodnutí odůvodnit. To se nelíbilo německé spotřebitelské organizaci, která podala stížnost k soudu. A uspěla.
Počet uživatelů Netflixu se dlouhodobě zvyšuje a provozovatel už několikrát přistoupil ke zdražení předplatného – naposledy vloni, kdy se zvýšení cen dotklo i řady evropských zemí. Zatímco české ceny zůstaly stejné, předplatitelé v sousedním Německu takové štěstí neměli. Cena středního tarifu, který obsahuje videa v HD rozlišení a podporu dvou zařízení, vzrostla z 10,99 na 11,99 eur. Nejvyšší tarif nabízející videa v Ultra HD s lepší kvalitou zvuku a možnost přehrávání až na čtyřech zařízeních zároveň zdražil ze 13,99 na 15,99 eur. Beze změny tedy zůstal pouze základní tarif, který nadále stojí 7,99 eur.
 
 
Na zdražení zareagovala německá spotřebitelská organizace Verbraucherzentrale Bundesverband, která podala stížnost soudu. Nelíbilo se jí, že Netflix může cenu zvýšit kdykoliv se mu zachce a bez zdůvodnění. V obchodních podmínkách se totiž nachází bod, který zní: „Naše nabídka předplatného a ceny za službu Netflix se mohou čas od času změnit.“ Vyšší krajský soud v Berlíně vydal v březnu rozsudek, podle kterého Netflix nesmí zvýšit bez zdůvodnění. Pádným důvodem ke zdražení by mohly být třeba prokazatelně zvýšené náklady na provoz. Americká společnost neuspěla ani s argumentem, že zákazníky o zvýšení cen informuje minimálně 30 dnů předem a nabízí jim možnost zrušení předplatného, pokud s novými cenami nesouhlasí.
Rozsudek berlínského soudu ještě není pravomocný, Netflix proto má možnost se odvolat. A podle dostupných informací již společnost chystá právní kroky. V případě neúspěchu by se příští zdražení mohlo pro Netflix stát obtížnější. A zároveň by rozsudek mohl ovlivnit i další online služby, které fungují na bázi předplatného.  Připomeňme, že Netflix investuje obrovské sumy do obsahu z vlastní produkce a ke zdražení předplatného přistoupí přibližně každé dva roky. Loňská vlna zvyšování cen se týkala především západoevropských trhů, nikoliv zemí s menší kupní sílou. Ve vybraných regionech navíc společnost spustila superlevný tarif obsahující pouze přístup z mobilního zařízení, ale vyjde v přepočtu na méně než stokorunu měsíčně.
 
Zdroj: Heise.de