www.tvfreak.cz
>
>
>

Netflix nesmí svévolně zvyšovat ceny, rozhodl německý soud

Netflix nesmí svévolně zvyšovat ceny, rozhodl německý soud
, , aktualita
Netflix za svou existenci několikrát navýšil ceny předplatného, nemusel přitom své rozhodnutí odůvodnit. To se nelíbilo německé spotřebitelské organizaci, která podala stížnost k soudu. A uspěla.
K oblíbeným
reklama
Počet uživatelů Netflixu se dlouhodobě zvyšuje a provozovatel už několikrát přistoupil ke zdražení předplatného – naposledy vloni, kdy se zvýšení cen dotklo i řady evropských zemí. Zatímco české ceny zůstaly stejné, předplatitelé v sousedním Německu takové štěstí neměli. Cena středního tarifu, který obsahuje videa v HD rozlišení a podporu dvou zařízení, vzrostla z 10,99 na 11,99 eur. Nejvyšší tarif nabízející videa v Ultra HD s lepší kvalitou zvuku a možnost přehrávání až na čtyřech zařízeních zároveň zdražil ze 13,99 na 15,99 eur. Beze změny tedy zůstal pouze základní tarif, který nadále stojí 7,99 eur.
 
 
Na zdražení zareagovala německá spotřebitelská organizace Verbraucherzentrale Bundesverband, která podala stížnost soudu. Nelíbilo se jí, že Netflix může cenu zvýšit kdykoliv se mu zachce a bez zdůvodnění. V obchodních podmínkách se totiž nachází bod, který zní: „Naše nabídka předplatného a ceny za službu Netflix se mohou čas od času změnit.“ Vyšší krajský soud v Berlíně vydal v březnu rozsudek, podle kterého Netflix nesmí zvýšit bez zdůvodnění. Pádným důvodem ke zdražení by mohly být třeba prokazatelně zvýšené náklady na provoz. Americká společnost neuspěla ani s argumentem, že zákazníky o zvýšení cen informuje minimálně 30 dnů předem a nabízí jim možnost zrušení předplatného, pokud s novými cenami nesouhlasí.
Rozsudek berlínského soudu ještě není pravomocný, Netflix proto má možnost se odvolat. A podle dostupných informací již společnost chystá právní kroky. V případě neúspěchu by se příští zdražení mohlo pro Netflix stát obtížnější. A zároveň by rozsudek mohl ovlivnit i další online služby, které fungují na bázi předplatného.  Připomeňme, že Netflix investuje obrovské sumy do obsahu z vlastní produkce a ke zdražení předplatného přistoupí přibližně každé dva roky. Loňská vlna zvyšování cen se týkala především západoevropských trhů, nikoliv zemí s menší kupní sílou. Ve vybraných regionech navíc společnost spustila superlevný tarif obsahující pouze přístup z mobilního zařízení, ale vyjde v přepočtu na méně než stokorunu měsíčně.
 
Zdroj: Heise.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z
QD-OLED TV od Samsung Electronics se možná nakonec nedočkáme, neboť společnost podle uniklých informací není spokojena s kvalitou panelů. Mezitím proběhla registrace nových ochranných známek týkajících se QLED TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner
Ve vodách čínských e-shopu byla objevena další zajímavá novinka. Levný TV box H96 Max byl představen v upgradované verzi, která používá nový procesor Allwinner H616 místo původního Rockchipu. Nechybí ani Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik