Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix Basic může skončit, pro sledování služby bez reklam si lidé připlatí

25.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Netflix Basic může skončit, pro sledování služby bez reklam si lidé připlatí
Streamovací služba Netflix se odhodlala k dalšímu nepopulárnímu kroku. Zrušení jednoho z plánů, který bude ve výsledku znamenat spíše zdražení. Zruší totiž plán Basic, který umožňoval sledovat službu bez reklam. Naštěstí ne všude. Prozatím.
Netflixu se hodně daří, a to i přesto, že přichází s jedním nepopulárním krokem za druhým. Zdražoval, také začal bojovat proti sdílení hesel, na druhou stranu přinesl levnější plán s reklamami, který se ukázal být nad očekávání úspěšný. Někteří lidé nechtějí platit plné částky za několik streamovacích služeb najednou, a mít je levněji, byť s reklamami, je pro ně schůdnější cestou. A tak se stalo, že 40 % nových uživatelů Netflixu se k službě registruje přes plán Basic with Ads v místech, kde je k dispozici. To současně znamená, že plán Basic není příliš populární, a tak ho Netflix začne rušit v některých zemích, kde je k dispozici varianta s reklamami (tam, kde Basic with Ads není, se zatím rušit nebude). Někde už se nedá ani registrovat, v Kanadě a Velké Británii bude zrušen v Q2/24. Další země mají následovat.
 
U nás plán s reklamami nebyl a není zatím k dispozici, z čehož se dá tušit, že se nás rušení základního plánu Basic prozatím netýká. Pokud se ale k nám levnější plán s reklamami dostane, dá se předpokládat, že i zde to bude znamenat konec pro Basic. Ten nyní vyjde na 199 Kč měsíčně, umožňuje sledování a stahování na jednom zařízení, maximem je rozlišení HD. Standard nestojí o mnoho více, je za 259 Kč měsíčně. Zvyšuje rozlišení na Full HD, podporuje 2 zařízení pro sledování i stahování a je možné přidat jednoho člena mimo domácnost navíc (za 79 Kč). Nakonec je tu Premium s podporou pro 4K, je možné sledování na 4 zařízeních, stahování na 6 různých, je také možno přidat až 2 členy mimo domácnost a podporuje také prostorový zvuk Netflix. Tento plán vyjde na 319 Kč měsíčně.
 
Netflix za poslední čtvrtletí výrazně zvýšil svou uživatelskou základnu o 13,1 milionu lidí na 260,28 mil. uživatelů. Dosáhl také rekordních příjmů 8,83 mld. USD, nicméně jeho čistý zisk 938 mil. USD už rekordní není. Rozhodně je ale výrazně lepší než loni touto dobou. Akcie firmy na tyto výsledky reagovaly zhruba 10-14% růstem v průběhu včerejška.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama