Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Některé televize Samsung řady S90C mají QD-OLED, některé ne

, , aktualita
Některé televize Samsung řady S90C mají QD-OLED, některé ne
Společnost Samsung má dvě high-endové řady OLED TV nazvané S95C a S90C. Zatímco ta první má vždy technologii QD-OLED s kvantovými tečkami, ta druhá ji u některých modelů má, u některých ne. A to je matoucí.
Některé televize Samsung řady S90C mají QD-OLED, některé ne
V březnu byly uvedeny nové OLED televize Samsung S90C a S95C. Zatímco ta první má technologii Quantum HDR OLED a ozvučení Object Tracking Sound Lite, S95C má Quantum HDR OLED+ a Object Tracking Sound+. Všechny byly ze začátku k dispozici jako 55", 65" a 75" varianty. Řada S95C je naprosto jasná a jednoduchá, ta má vždy panely QD-OLED s kvantovými tečkami a maximálním jas se u televizí této řady dostal na 1400 nitů. Problém ale nastává u řady S90C. Ta má sice technologii Quantum HDR OLED, což také nasvědčuje technologii kvantových teček (quantum dot), nicméně Samsung v některých marketingových materiálech o kvantových tečkách mluví a jindy ne (např. britská stránka se k ní hrdě hlásí, americká u stejné televize toto zmiňuje v maličké poznámce na konci stránky). Mají také nižší max. jas 1100 nitů, nicméně se ví, a to i oficiálně, že i přesto tyto televize mají opravdu displeje QD-OLED.
 
Samsung QE83S90C
 
Zákazník tak ví, že získá nižší jas než u S95C, a označení jedné technologie (Quantum HDR OLED u obou) mu říká, že tam kvantové tečky jsou, některé stránky ale u S90C toto nenaznačují tak jako u S95C. To by nebylo ještě tak matoucí, kdyby se před pár týdny neobjevila 83" verze řady S90C (QE83S90C). 83" displeje QD-OLED totiž Samsung ani jiné firmy nevyrábí, takže navzdory stejnému označení řady tu máme tentokrát už opravdu jen klasický OLED od společnosti LG. Zde i marketingové materiály vypouští technologii Quantum HDR OLED, kterou najdeme u menších modelů, takže tady opravdu víme, že kvantové tečky hledat nemáme.
 
Celé je to ale trochu zamotané ve dvou věcech. Zatímco 55", 65" a 75" verze jedné řady technologii QD-OLED mají, 83" verze ji nemá, což může být pro zákazníka matoucí, a např. výsledky recenzí menších modelů nemůže vztahovat na 83" variantu, která využívá panel jiného výrobce s jinou technologií. Podobný problém máme ale také u MLA technologie např. u LG a Panasonicu, kdy chybí na 77" modelech. Matoucí je i to, že na některých místech se výrobce k této technologii hrdě hlásí a na jiných ji místy poněkud zatajuje. Znovu se tak ukazuje, že je dobré si zjišťovat informace o konkrétním modelu a nespoléhat se na popisy obecně pro celou řadu produktů.