Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED televize LG G3 přinese technologii MLA a jas až 2040 nitů

6.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
OLED televize LG G3 přinese technologii MLA a jas až 2040 nitů
LG připravuje novou generaci svých OLED televizí a poodhalilo schopnosti modelu G3. Ten by měl v některých úhlopříčkách dostat technologii Micro Lens Array pro zvýšení maximálního jasu. Ten se má dostat na hodnotu až 2040 nitů.
Společnost LG chystá novou televizi LG G3 OLED Evo, o níž výrobce prozradil několik technických detailů. V některých úhlopříčkách by totiž měla dostat technologii MLA (Micro Lens Array) podobně jako např. Panasonic MZ2000. MLA je technologie, která přináší mikroskopické čočky před pixely, což proti klasickým OLED výrazně zvyšuje max. jas, LG je označuje jako META displeje. Spolu s tím tu máme i funkci Brightness Booster Max, která vyššímu jasu pomáhá ještě softwarovými hrátkami. Tuto funkci najdeme u LG G3 ve všech úhlopříčkách (nebude v LG C3).
 
LG G2 OLED Evo
 
Zatímco víme, že softwarovou výpomoc mají mít všechny modely, LG explicitně neřeklo, které úhlopříčky budou mít i tu hardwarovou. Tedy neřeklo, které verze budou mít technologii MLA a které ne, nicméně je to docela jasné z dalších vyjádření. 55", 65" a 77" verze mají mít proti minulé generaci o 70 % vyšší jas, 83" varianta jen o 30 % (ta tedy podle všeho jako jediná MLA nedostane).
 
Maximální jas u G3 má dosahovat 2040 nitů, to se ale týká jen režimu HDR Vivid v 3% okně. HDR Cinema, který bude pro sledování filmů asi častější díky přirozenějšímu podání slibuje 1470 nitů, což je stále velmi vysoká hodnota a mnohem vyšší než u loňských modelů. Nicméně i zde jde o hodnotu jen v maličkém 3% okně. Pokud vás zajímá HDR Cinema na celé ploše, tak vězte, že max. jas spadne až na 230 nitů (typický problém OLED panelů, jak ukázal i test herního monitoru Gigabyte Aorus FO48U, kde špičkový jas z více než 900 nitů padal na 135).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.