Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky

2.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
„Novinkou“ příštího roku by se měly stát miniLED TV, které představí oba korejští výrobci. Samsung požádal o registraci známky „Quantum Mini LED“, LG by si dokonce rádo zaregistrovalo celou abecedu od „ALED“ po „ZLED“.
Již za pár týdnů nás výrobci televizí začnou zásobovat novinkami pro rok 2021. Zdá se, že trendem minimálně pro první polovinu roku se stanou miniLED TV. Ačkoliv se tato technologie již objevila v televizorech od TCL, dosud zůstávala okrajovou záležitostí. Nyní takové modely představí dva největší výrobci na světě – Samsung a LG. Potvrzují to i ochranné známky, které se společnosti pokoušejí zaregistrovat u příslušných úřadů. Samsung požádal o známku „Quantum Mini LED“, která značí jediné – výrobce použije podsvícení miniLED ve svých QLED TV. Dojde tedy ke spojení technologií miniLED a Quantum Dot.
 
 
Další nedávné žádosti o ochranné známky Samsungu ukazují třeba označení „AirSlim“. Ačkoliv zatím nemůžeme s úplnou jistotou potvrdit, co se pod ním ukrývá, patrně bude týkat tloušťky televizoru. QLED TV pro rok 2021 by tedy mohly být znatelně tenčí než současné modely, čímž by se výrobci mohlo podařit snížit ztrátu na konkurenční OLED TV. Očekávat můžeme také další inovace v oblasti zvuku. Konkrétně se objevila známka „Samsung Arena Sound“, která by mohla souviset s prostorovým zvukem. V tuto chvíli není jasné, zda půjde o nějakou specializovanou funkci pro sportovní utkání nebo živé koncerty.
 
V počtu nových žádostí o ochranné známky ovšem nezaostává ani konkurenční LG. Tento jihokorejský výrobce si zaregistroval více než dvě desítky názvů, které před zkratku „LED“ přidávají další písmeno – vznikla tak skoro celá abeceda počínaje „ALED“ a konče „ZLED“. Nechybí přitom ani zjevné nesmysly jako „LLED“. Výrobce si pochopitelně nežádal o již používané zkratky jako OLED nebo QLED. Některá z nových označení (např. „MLED“, „NLED“ „XLED“ či „ZLED“) by jihokorejský výrobce mohl skutečně použít pro chystané miniLED TV nebo jinou budoucí technologii.
 
 

QNED TV od Samsungu nebo LG?

 
Mezitím také probíhá boj o ochrannou známku „QNED“. Tento název si totiž chce zaregistrovat jak LG (žádost ze září 2020), tak Samsung (žádost z října 2020). Příslušné úřady zatím nerozhodly, komu a zda vůbec někomu tuto ochrannou známku přiklepnou. Připomeňme, že jako QNED bývají označovány panely, které nahrazují OLED emitory modrého světla používané v QD-OLED, a to LED nanorody ze sloučeniny nitrid galia. LG požádalo také o podobné ochranné známky „NQED“ a „QNLED“.
 
Zdroj: 4kfilme.de (1, 2), WIPO.int