Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG slíbilo snížení odezvy v HDR u svých TV, petice byla úspěšná

23.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
V posledních týdnech čelilo LG vlně kritiky ze strany řady majitelů televizorů, kterým vadila příliš vysoká vstupní odezva v režimu HDR. Problém to byl především při hraní her. Korejský výrobce však zareagoval a přislíbil požadovanou aktualizaci.
Pokud se nespokojení zákazníci dostatečně silně ozvou a jejich snahu navíc nepřímo podpoří média, výrobci se často zaleknou poškození reputace a raději požadavek splní, pokud je to v jejich silách. Většinou se tak ukáže, že problém není v technických překážkách, ale spíše ve snaze ušetřit za vývoj. Nějaký takový scénář má také kauza vysoké odezvy v HDR režimu na televizorech LG. Se stejným problémem se potýkal také Samsung nebo Sony, ale ti už jej vyřešili softwarovou aktualizací. Naopak LG hrálo mrtvého brouka, což se majitelům nových high-endových TV za desítky tisíc korun samozřejmě nelíbilo. Vznikly dokonce internetové petice, o jedné z nich jsme psali minulý týden. Nyní má celý příběh pokračování, o které se postaral jihokorejský výrobce. A zatím to vypadá, že vše směřuje k dobrému konci…

John Archer píšící pro Forbes dostal od zástupce LG vyjádření, ve němž potvrzuje práci na novém firmwaru, který by vyřešil problém s vysokou vstupní odezvou v HDR režimu. Zatímco při sledování pořadů není tento údaj příliš podstatný, pokud k televizoru připojíte PlayStation 4, PlayStation 4 Pro nebo Xbox One S a chcete si zahrát některou z her podporujících HDR, jde už skoro o každou milisekundu. Ona zmiňovaná vstupní odezva je čas, který televizor potřebuje ke zpracování přijatého signálu a jeho následnému zobrazení. Pokud je tato hodnota příliš vysoká, mohou se hry stát skoro nehratelnými. Většinou se naštěstí se nejedná o neřešitelný problém, stačí vyladění softwaru.

Níže volně překládáme prohlášení, které zaslalo LG Johnu Archerovi:

„Společnost LG Electronics byla upozorněna, že někteří zákazníci se potýkají se zpoždění na svých obrazovkách při hraní HDR her na televizorech LG. Naši technici v současné době pracují na opravě firmwaru řešící tento problém, jehož vydání je očekáváno v blízké době. Také pracujeme na řešení pro modely televizorů 2017, které mohou zahrnovat režim HDR her. LG se zavazuje svým zákazníkům poskytovat nejvyšší standardy kvality výrobků a služeb. Vzhledem k tomu litujeme nepříjemností, které to způsobilo našim zákazníkům a potvrzujeme náš závazek k co nejrychlejšímu vyřešení problému.“

Zatím tedy není jasné, kdy bude aktualizace vydána, ale mohlo by se tak stát v nejbližších týdnech. Také konkrétní seznam modelů zatím nebyl zveřejněn, pravděpodobně se však bude jednat o OLED i LCD (LED) televizory této značky. Z prohlášení ovšem můžeme soudit, že aktualizace nepřinese přímo herní mód (ten se nejspíš objeví až v modelech pro rok 2017), ale jen snížení odezvy. Ze vstupní odezvy při zapnutém HDR se postupně stává další důležitý parametr, který by měli zákazníci zvážit při nákupu nového televizoru, především pokud spolu s ním plánují využívat novější herní konzoli.

Zdroj: Forbes.com