Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG řeší problémy s funkcí VRR na svých OLED TV

8.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Majitelé LG OLED TV z let 2019 a 2020 si stěžují na řadu problémů při používání variabilní obnovovací frekvence. Výrobce potvrdil, že o chybách ví, ale nejspíš ještě nějaký čas zabere, než přijde se spolehlivým řešením.
Televizory LG bývají často doporučovány pro hráče. Výrobce totiž v uplynulých letech implementoval řadu funkcí, kterými vychází vstříc právě této skupině zákazníků. Třeba nejmenším 48palcovým modelem z řady CX dokonce LG cíli nejen na konzolisty, ale dokonce i PC hráče – televizor by měl sloužit jako náhrada běžného monitoru. To ovšem neznamená, že by mezi zákazníky panovala 100% spokojenost. Řada z nich si dlouhodobě stěžuje na problémy, které se týkají variabilní obnovovací frekvence (Variable Refresh Rate, známější pod zkratkou VRR).
 
 
Patrně nejčastější závada, kterou majitelé popisují, je náhlé zvýšení jasu po aktivaci VRR. Nejlépe to lze poznat na tmavých scénách, kde černá vypadá spíše jako šedá. Tato závada, kterou na modelu LG OLED48CX zaznamenal i známý novinář John Archer z Forbesu, se údajně projevuje na OLED TV z let 2019 a 2020. Znatelnější je rozdíl v případě, že vypnete funkci okamžité herní odezvy a přepnete do jiného než herního režimu (např. standardní).
 
Nejedná se ovšem o jediný problém související s VRR, kterého si mohli všimnout někteří zákazníci LG OLED TV. Na modelech z roku 2019 lze v některých tmavých herních scénách pozorovat nestabilitu či blikání obrazu. Tato chyba by ovšem měla zmizet po deaktivaci VRR. Zdá se, že LG o problémech s variabilní obnovovací frekvencí ví již delší dobu, ale s řešením to nejspíš nebude zase tak jednoduché. A to i přesto, že inženýři dokázali uvedené chyby replikovat na televizorech v laboratořích. Zdá se totiž, že řešení nějaký čas zabere – zatím ovšem není jasné, zda týdny nebo měsíce.
LG výskyt problému omluvilo i tím, že patří k prvním výrobcům, kteří na svých televizorech implementovali VRR, proto se musí potýkat s různými výzvami. Výrobce zároveň naznačil, že problém by mohl postihovat také LCD TV, i když v jejich případě nebude problém tolik viditelný – ve srovnání s technologií OLED totiž nemají tak temnou černou.
 
Zdroj: Forbes.com