Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aktualizace pro televize LG CX a GX přidala AMD FreeSync Premium

14.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG přineslo slibovanou aktualizaci pro své letošní OLED TV z řad CX a GX. Přidává podporu AMD FreeSync Premium, v pořadí třetí technologie pro variabilní obnovovací frekvenci. Tuto novinku tedy ocení hráči.
Na televizory ze sérií LG CX a GX míří firmware s označením 3.10.20. Tato verze je aktuálně dostupná v Evropě i USA a její hlavní novinkou je podpora AMD FreeSync Premium. LG tuto aktualizaci přislíbilo již na veletrhu CES 2020, takže bylo pouze otázkou, kdy se dostane na veřejnost. FreeSync Premium je jednou z technologií, které umožňují dosáhnout variabilní obnovovací frekvence. Známá tedy bude především pro hráče počítačových her, kteří vybírali monitor.
 
Uvedené řady OLED TV již podporují obdobnou technologii HDMI VRR a jsou kompatibilní s Nvidia G-Sync. Na trhu tedy nenajdeme jiné televizory, které by nabízely tak širokou podporu v oblasti variabilní obnovovací frekvence. Samsung sice na svých televizích nabízí již několik let AMD FreeSync, ale teprve nedávno integroval také HDMI VRR. V případě Sony najdou zákazníci pouze HDMI VRR, a to ještě po vydání chystané aktualizace firmwaru.
 
 
AMD FreeSync Premium funguje na LG OLED TV také v kombinaci s HDR (v případě monitorů je potřeba FreeSync Premium Pro). Díky variabilní obnovovací frekvenci na hráče čeká plynulejší obraz z připojeného (kompatibilního) počítače nebo herní konzole, jako je Xbox One S a One X. Tato technologie také pomáhá snižovat odezvu na vstupu a eliminuje trhání obrazu. FreeSync Premium na uvedených televizorech funguje při obnovovací frekvenci 40 až 120 Hz. Pokud by tato hodnota klesla na méně než 40 Hz, přijde na řadu kompenzace snímků (LFC).
 
Podle portálu FlatpanelsHD jsou zatím zkušenosti uživatelů, kteří aktualizovali na nový firmware, vesměs pozitivní. FreeSync Premium dle prvních zkušeností funguje bez potíží, a to i v kombinaci s HDR. Pouze musíte mít na paměti, že po aktivaci této funkce od AMD přestane na daném portu HDMI fungovat Dolby Vision. Bez ohledu na to, zda je v danou chvíli opravdu využíváno FreeSync Premium.
 
Dodejme, že mezi další novinky ve firmwaru 3.10.20 patří vylepšení pro Apple Airplay a funkci Sport Alert nebo podpora budoucího vysílacího standardu ATSC 3.0, který bude používán především v USA.