Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG OLED TV zatím nepodporují hraní ve 4K120 s Dolby Vision na Xboxu

16.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Microsoft oficiálně potvrdil testování her v Dolby Vision na konzolích Xbox Series X/S. Majitelé LG OLED TV si ovšem všimli, že novinka nefunguje při použití vstupu 4K120. Oprava by měla přijít brzy. Majitelé konkurenčních televizí mají potom smůlu úplně.
Letos v březnu se objevila informace, že začalo testování her v Dolby Vision na konzolích Xbox Series X/S. Dostupnost byla omezena pouze pro vybrané uživatele, což se změnilo tento týden. Microsoft poprvé oficiálně potvrdil testování funkce Dolby Vision Gaming na nových Xboxech s tím, že je funkce dostupná pro všechny členy programu Xbox Insider, kteří jsou přihlášeni do skupiny Alpha nebo Alpha Skip Ahead. Nabídka her je zatím omezena na několik titulů, jako jsou Borderlands 3, Gears 5, Wreckfest a Halo Master Chief Collection. Microsoft přislíbil, že další hry bude postupně přidávat.
 
 
Po poslední aktualizaci si můžete v nastavení Xboxu ověřit, zda váš televizor podporuje hraní na Dolby Vision. A právě tady čekalo nepříjemné překvapení na majitele LG OLED TV, které jsou obecně považovány za ideální televize pro hráče a dokonce jsou doporučovány i samotným Microsoftem. Podle informací v nastavení totiž OLED TV od jihokorejského výrobce podporují Dolby Vision jen při vstupu 4K se 60 Hz, ale po přepnutí na 120 Hz již tento formát vysokého dynamického rozsahu k dispozici není. Z hlediska displeje ani dalšího hardwaru by přitom televize neměly být nijak omezeny.
 
Vincent Teoh z webu HDTVTest se proto zeptal přímo LG a dostal odpověď, že funkce je zatím jen ve fázi testování. Plná podpora hraní v Dolby Vision včetně 4K120 by ovšem měla být přidána později. Vzhledem k tomu, že zatím je novinka testována pouze mezi Insidery, to není zase takový problém. LG OLED TV by mohly být jediné modely, které umožní kombinaci 4K120 a Dolby Vision. Některé loňské a většina letošních televizí od Sony je sice vybavena rozhraním HDMI 2.1 a podporou formátu Dolby Vision, ale překážkou je v tomto případě omezení čipsetu MediaTek. Samsung QLED TV nejsou vůbec kompatibilní s Dolby Vision. Uvidíme, jak to bude fungovat v případě dalších značek.
 
Xbox Series X/S je vůbec prvním zařízením, které přináší možnost hraní v Dolby Vision. Předchozí konzole i PC podporovaly pouze formát HDR10 bez dynamických metadat.