Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hraní v Dolby Vision realitou. Funkci testují majitelé nových Xboxů

21.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Microsoft plní slib a nabízí na svých konzolích Xbox Series X/S hry v Dolby Vision. Podpora tohoto HDR formátu je dostupná pro členy programu Insiders. Prozatím funguje jen v několika titulech a pochopitelně vyžaduje kompatibilní televizi.
Nová generace herních konzolí od Microsoftu přichází s relativně rozsáhlou podporou formátů HDR, a to včetně prémiového Dolby Vision. Dosud byl formát k dispozici pouze v aplikacích pro streamování videa, jako je Netflix, ale při představení Xboxů bylo Microsoftem přislíbeno, že se podpora dostane i do her. Xbox Series X a Series S tedy jako první na světě umožní hraní v Dolby Vision (dosavadní konzole i PC spoléhají na méně pokročilý formát HDR10). A nyní mohou hráči tuto funkci poprvé otestovat, neboť podpora Dolby Vision ve hrách se dostává uvedené konzole Xbox. Zatím pouze v rámci programu Insiders, a to pro členy testovací skupiny Alpha.
 
 
Pokud výše uvedené podmínky splňujete, stáhněte si poslední aktualizaci s číselným označením 2104. Dále potřebujete televizor kompatibilní s Dolby Vision (nejlépe OLED TV) a některou z her, která formát podporuje. Prozatím bylo Dolby Vision potvrzeno hráči u čtyř titulů: Borderlands 3, Gears 5, Wreckfest a Halo Master Chief Collection. Můžeme předpokládat, že v následujících měsících se tento seznam bude rozrůstat. V každém případě platí, že Dolby Vision nelze přidat do každé hry – toto musí zajistit samotní vývojáři, proto bude záležet na jejich ochotě. Microsoft si ale nejspíš u svých herních studií pohlídá, aby se podpora dostala do co největšího počtu titulů, neboť Dolby Vision je jednou z předností nových Xboxů proti PS5.
Hráči, kteří měli možnost vyzkoušet Dolby Vision na Xbox Series X/S se vesměs shodují, že jas, úroveň černé a sytost barev překonává HDR10 ve hrách. Připomeňme, že Dolby Vision proti HDR10 používá tzv. dynamická metadata, která umožňují přizpůsobit vysoký dynamický rozsah jednotlivým scénám. Microsoft zatím neprozradil, kdy plánuje uvolnit novou funkci všem uživatelům. Vše patrně závisí na tom, jak bude probíhat aktuální testování.
 
 

Hry kompatibilní s Dolby Vision (Xbox Series X/S):

  • Borderlands 3,
  • Gears 5,
  • Wreckfest,
  • Halo Master Chief Collection.
Zdroj: Forbes.com


reklama
reklama