Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG částečně opravuje problém s černou při VRR na svých OLED TV

16.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Nový firmware, který vychází pro LG OLED TV z roku 2020, by měl alespoň částečně řešit problém s variabilní obnovovací frekvenci. V nastavení se objeví nová možnost vyladění úrovně černé při používání VRR.
Vloni na podzim se začalo diskutovat o problému, který trápí některé majitele LG OLED TV z let 2019 a 2020. Týká se režimu VRR (Variable Refresh Rate neboli variabilní obnovovací frekvence), který je používán při hraní her na konzolích nebo počítačích. Někteří hráči si všimli, že po aktivaci VRR se zvýšil jas panelu, takže černá se začala jevit spíše jako šedá. LG slíbilo, že problém vyřeší, i když oprava nejspíš bude chvíli trvat. Potom se objevila informace OLED Association, že se jedná o hardwarový problém spojený s panelem. Jihokorejský výrobce nakonec přináší aktualizaci, která by měla tuto nepříjemnost řešit alespoň částečně.
 
 
Od dnešního dne bude distribuován nový firmware pro OLED TV z roku 2020, konkrétně pro modely ze sérií BX, CX, GX a ZX. K dispozici bude pro uživatele z Evropy a USA. Zpočátku ovšem bude aktualizace dostupná pouze na stránkách podpory LG a může být omezena také regionálně. Až později bude nejspíš šířena také „vzduchem“. Firmware neslibuje úplné vyřešení problému, ale může podle výrobce „zmírnit“ některé projevy zvýšené úrovně černé. Tím by se potvrdila teorie, že jádro problému spočívá v panelu – hodnota gama totiž byla optimalizována pro 120 Hz, ale v režimu VRR je obnovovací frekvence nižší. LG tedy může pomocí firmwaru zmírnit důsledky této nedokonalosti, ale nikdy závadu na současných televizorech neodstraní úplně.
 
Po instalaci posledního firmwaru mohou uživatelé v nastavení své OLED TV najít novou možnost „Fine Tune Dark Areas“ (v překladu „Jemné ladění tmavých oblastí“). Nachází se v sekci Obraz – Další nastavení a umožňuje divákovi, aby ručně vyladil úroveň černé v režimu VRR. Vzhledem k tomu, že aktualizace bude k dispozici teprve v průběhu dnešního dne, zatím nemáme žádnou zpětnou vazbu, nakolik je toto řešení účinné. LG nicméně počítá s vydáním obdobného firmwaru také pro OLED TV z roku 2019.
 
 

Firmware pro LG OLED TV 2020

  • LG OLED55BX, OLED65BX: firmware 03.21.80
  • LG OLED48CX, OLED55CX, OLED65CX, OLED77CX: firmware 03.21.18
  • LG OLED55GX, OLED65GX, OLED77GX: firmware 03.21.18
  • LG OLED77ZX, OLED88ZX: firmware 03.11.40