Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG brzy uvede svou první microLED TV. Bude mít velikost 163 palců

27.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Ani LG nechce zůstat pozadu v microLED TV a připravuje svůj první model. Prozatím nebude vhodný do běžných obýváků a ani svou cenou nejspíš případné zájemce nepotěší. Displej s rozlišením 4K bude složen z několika modulů.
Technologii microLED v tuto chvíli prozkoumává řada firem a některé z nich jsou již blízko uvedení televizorů pro běžné zákazníky. Často se mluví o Samsungu, který své novinky naposledy prezentoval začátkem roku na veletrhu CES 2020 v Las Vegas. Příliš ppzadu ovšem nechce zůstat ani hlavní jihokorejský konkurent Samsungu. LG oznámilo svůj první komerčně dostupný produkt využívající technologii microLED. Jedná se o displej s úhlopříčkou 163 palců a rozlišením 4K, který pochopitelně bude příliš velký pro použití v běžných obývacích pokojích, ale objevit by se mohl např. na různých prezentacích nebo v obchodech.
 
 
LG před nedávnem představilo LED obrazovky určené pro kinosály, které obsahují mezery mezi pixely o velikosti 3,3 mm. U tohoto nového modelu se povedlo rozteč výrazně snížit na 0,9 mm. Obrazovka se bude skládat z několika modulů (LSAB009), každý s rozlišením 640 x 360 pixelů. Výrobce dále uvádí běžný jas 600 nitů, maximální jas 1 200 nitů a kontrastní poměr 100 000:1. Připomeňme, že microLED používá samostatně svíticí body (podobně jako OLED), proto dokáže nabídnout lepší kontrast a úroveň černé než LCD panely. Moduly mezi sebou komunikují bezdrátově, což by mělo usnadnit jejich instalaci. Otázkou zůstává, zda budou při sledování viditelné mezery mezi panely, i když předchozí zkušenosti s displeji LG LED Cinema dokazují, že by tomu tak nemuselo být.
 
 
Hlavním problémem při vývoji obrazovek microLED ovšem zůstává jejich velikost. Výrobci budou muset dále snižovat rozteč mezi pixely, aby mohli vyrábět menší panely vhodné pro použití v domácnostech. Další překážkou ve větším rozšíření potom zůstává cena, která prozatím není zrovna příznivá. LG prozatím neoznámilo, kolik bude stát jeho nový microLED displej a neuvádí ani informace o dostupnosti. Podle některých zdrojů by ovšem prodej mohl být zahájen již v srpnu 2020. Samsung letos představil několik modelů microLED TV a nejmenší z nich měl úhlopříčku 75 palců. K uvedení na trh mělo původně dojít v roce 2020, ale možná se tak nakonec stane nejdříve v roce 2021. Podle dřívějších prognóz společnosti IHS Markit se technologie microLED dostane do masově prodávaných televizorů do roku 2026.