Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Konec projektorů v kinech? LG instalovalo svou první modulární LED obrazovku

17.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG jde ve šlépějích Samsungu a Sony. Ve spolupráci s Dolby jihokorejský výrobce dodal do prvního kina svou obří LED obrazovku, která se skládá z modulů. Ve srovnání s projektory nabízí vyšší jas i kontrast, takže se hodí pro obsah v HDR.
Od svého vzniku jsou kina spjata s promítáním obrazu. Ačkoliv se technologie v projektorech postupně zlepšují, kvalitou obrazu asi nikdy nedohoní displeje. Naopak jednou z hlavních překážek při použití displejů je jejich velikost, která se zdaleka nemůže rovnat obrazu vytvořenému projektorem. Řešením je sice spojení více panelů dohromady, ale to komplikovaly viditelné mezery mezi nimi. Zatímco na koncertu nebo při sledování hokejového utkání nejde o žádný závratný problém, film si diváci chtějí vychutnat v plné kvalitě. Technologie se naštěstí zlepšila tak, jsou v moderních displejích mezery mezi jednotlivými panely prakticky neviditelné.
 
 
Proto mohl v roce 2017 otevřít první kinosál vybavený modulární obrazovkou Cinema LED od Samsungu. A žádným nováčkem v tomto ohledu není ani Sony, které s konceptem experimentuje již řadu let. Nyní se přidává LG, které dodalo svou modulární LED obrazovku do prvního kina. Pokud byste ji chtěli spatřit na vlastní oči, museli byste vyrazit na Taiwan, neboť sál byl otevřen v rámci tamního řetězce multikin Showtime Cinemas. Partnerem se stala také společnost Dolby, která dodala řešení pro prostorový zvuk. Díky integrovanému mediálnímu serveru Dolby IMS3000 mohou být filmy přehrávány ve formátu Dolby Atmos, který nabízí divákům zvuk v souladu s pohybem a polohou objektů na obrazovce.
 
„Díky realistickému obrazu vytvořenému LED displejem od LG a pohlcujícímu zvuku, který přináší Dolby Atmos, si mohou diváci vychutnat zvýšený a detailně podmanivý filmový zážitek,“ uvedl k novince Jed Harmsen z oddělení Cinema & Content Solutions společnosti Dolby Labs. Obrazovka měří 14 metrů na šířku a 7 metrů na výšku, a to při rozlišení 4K. Použitá technologie umožňuje ovládat každý jednotlivý pixel, proto může obrazovka zajistit vyšší kontrast, temnější černou a obecně kvalitnějším reprodukci barev. LG LED Cinema splňuje certifikaci Digital Cinema Initiatives (DCI) a nejvyšší standardy pro zabezpečení obsahu. V případě životnosti slibuje jihokorejský výrobce 100 000 hodin provozu (při polovičním jasu pixelů).