HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?

HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?
, , aktualita
Nové herní konzole PlayStation a Xbox jsou sice připraveny na HDR, s podporou to ovšem bude trochu komplikovanější, než by si uživatelé přáli. Záleží totiž nejen na formátu, ale také typu obsahu – hrách, streamovaném videu nebo UHD Blu-ray.
K oblíbeným
reklama
Fanoušci netrpělivě vyhlížejí novou generaci herních konzolí od Sony nebo Microsoftu. Do zahájení prodeje totiž nezbývá mnoho času. I mnozí z těch, co si některou z připravovaných konzolí již předobjednali, ovšem stále tápu, jak to bude s podporou HDR. Modely PlayStation 5 a Xbox Series X jsou totiž sice připraveny na vysoký dynamický rozsah, ale situace zůstává i pár dnů před uvedením na trh docela nepřehledná. Ani jeden z výrobců totiž nezveřejnil jasné shrnutí, jak je to s podporu HDR na jeho nové konzoli.
 
 
Web FlatpanelsHD.com získal a shromáždil všechny dostupné informace o HDR na herních novinkách od Sony a Microsoftu. Obě konzole budou podporovat základní formát HDR10, který můžeme znát z televizorů. Nezáleží přitom, zda se jedná o použití ve hrách, UHD Blu-ray discích  nebo aplikací pro streamování videa, jako jsou Netflix, Disney+ nebo YouTube. Kromě toho se ovšem hovoří o podpoře tzv. prémiových formátů HDR, které využívají dynamická metadata pro vylepšení jednotlivých snímků obsahu.
Microsoft potvrdil, že Xbox Series X bude podporovat Dolby Vision pro hry a streamované video. V případě her se jedná o úplnou novinku, stávající generace konzolí ani počítače totiž nepodporují hry s Dolby Vision. Tato funkce se proto objeví až příští rok prostřednictvím aktualizace firmwaru. Zatím ovšem nepadlo ani slovo o Dolby Vision na UHD Blu-ray discích. Pokud by Microsoft vynechal podporu tohoto formátu, mohlo by to znamenat čáru přes rozpočet pro zákazníky, kteří chtěli konzoli využívat také jako UHD Blu-ray přehrávač.
Microsoft se také zmínil, že Xbox Series X je kompatibilní s HDR10+, dalším prémiovým formátem. Výrobce ovšem zapomněl dodat, pro jaký obsah bude HDR10+ k dispozici. Sony pro jistotu nezveřejnilo vůbec žádné informace o podpoře prémiových formátů. Je tedy dost možné, že PlayStation 5 nebude podporovat Dolby Vision ani HDR10+. Především v případě Dolby Vision je to docela překvapivé, neboť Sony tento formát běžně nabízí ve svých televizorech. Naopak absence HDR10+ zase tolik nepřekvapí, neboť japonský výrobce tento formát ignoruje i v jiných produktech.

 

Podpora HDR formátů na PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S

 
  HDR10 HDR10+ Dolby Vision

Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray
PlayStation 5 × × × × × ×
PlayStation 5 Digital Edition × × × × × × ×
Xbox Series X ? ? ? ?
Xbox Series S × ? ?    
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců
Zdají se vám současné 8K TV příliš malé? Sharp začal prodávat největší obrazovku světa s rozlišením 8K. Není určena do obýváků, ale pro profesionální použití. Z toho důvodu neobsahuje televizní tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě
LG letos začne prodávat mimořádně kompaktní soundbar, který ovšem poskytne plnohodnotné řešení k ozvučení obýváku. A dokonce podporuje také formát prostorového zvuku Dolby Atmos, který byl dosud vyhrazen jen pro větší soundbary.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV
Xiaomi představilo nové televizory řady Mi TV P1, které jsou určeny pro evropské trhy. Zahrnuje kvarteto LCD TV, které s výjimkou nejmenšího modelu spoléhají na rozlišení 4K. Ve výbavě mají operační systém Android TV.
10.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K
BenQ přináší nový projektor zaměřený hlavně na hráče. Slibuje totiž vstupní odezvu 16 ms při rozlišení 4K, která by měla být nejnižší na trhu. Výhodou je také 100" obraz při velmi krátké projekční vzdálenosti nebo systém Android TV.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik