Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?

5.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nové herní konzole PlayStation a Xbox jsou sice připraveny na HDR, s podporou to ovšem bude trochu komplikovanější, než by si uživatelé přáli. Záleží totiž nejen na formátu, ale také typu obsahu – hrách, streamovaném videu nebo UHD Blu-ray.
Fanoušci netrpělivě vyhlížejí novou generaci herních konzolí od Sony nebo Microsoftu. Do zahájení prodeje totiž nezbývá mnoho času. I mnozí z těch, co si některou z připravovaných konzolí již předobjednali, ovšem stále tápu, jak to bude s podporou HDR. Modely PlayStation 5 a Xbox Series X jsou totiž sice připraveny na vysoký dynamický rozsah, ale situace zůstává i pár dnů před uvedením na trh docela nepřehledná. Ani jeden z výrobců totiž nezveřejnil jasné shrnutí, jak je to s podporu HDR na jeho nové konzoli.
 
 
Web FlatpanelsHD.com získal a shromáždil všechny dostupné informace o HDR na herních novinkách od Sony a Microsoftu. Obě konzole budou podporovat základní formát HDR10, který můžeme znát z televizorů. Nezáleží přitom, zda se jedná o použití ve hrách, UHD Blu-ray discích  nebo aplikací pro streamování videa, jako jsou Netflix, Disney+ nebo YouTube. Kromě toho se ovšem hovoří o podpoře tzv. prémiových formátů HDR, které využívají dynamická metadata pro vylepšení jednotlivých snímků obsahu.
Microsoft potvrdil, že Xbox Series X bude podporovat Dolby Vision pro hry a streamované video. V případě her se jedná o úplnou novinku, stávající generace konzolí ani počítače totiž nepodporují hry s Dolby Vision. Tato funkce se proto objeví až příští rok prostřednictvím aktualizace firmwaru. Zatím ovšem nepadlo ani slovo o Dolby Vision na UHD Blu-ray discích. Pokud by Microsoft vynechal podporu tohoto formátu, mohlo by to znamenat čáru přes rozpočet pro zákazníky, kteří chtěli konzoli využívat také jako UHD Blu-ray přehrávač.
Microsoft se také zmínil, že Xbox Series X je kompatibilní s HDR10+, dalším prémiovým formátem. Výrobce ovšem zapomněl dodat, pro jaký obsah bude HDR10+ k dispozici. Sony pro jistotu nezveřejnilo vůbec žádné informace o podpoře prémiových formátů. Je tedy dost možné, že PlayStation 5 nebude podporovat Dolby Vision ani HDR10+. Především v případě Dolby Vision je to docela překvapivé, neboť Sony tento formát běžně nabízí ve svých televizorech. Naopak absence HDR10+ zase tolik nepřekvapí, neboť japonský výrobce tento formát ignoruje i v jiných produktech.

 

Podpora HDR formátů na PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S

 
  HDR10 HDR10+ Dolby Vision

Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray
PlayStation 5 × × × × × ×
PlayStation 5 Digital Edition × × × × × × ×
Xbox Series X ? ? ? ?
Xbox Series S × ? ?