HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?

HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?
, , aktualita
Nové herní konzole PlayStation a Xbox jsou sice připraveny na HDR, s podporou to ovšem bude trochu komplikovanější, než by si uživatelé přáli. Záleží totiž nejen na formátu, ale také typu obsahu – hrách, streamovaném videu nebo UHD Blu-ray.
K oblíbeným
reklama
Fanoušci netrpělivě vyhlížejí novou generaci herních konzolí od Sony nebo Microsoftu. Do zahájení prodeje totiž nezbývá mnoho času. I mnozí z těch, co si některou z připravovaných konzolí již předobjednali, ovšem stále tápu, jak to bude s podporou HDR. Modely PlayStation 5 a Xbox Series X jsou totiž sice připraveny na vysoký dynamický rozsah, ale situace zůstává i pár dnů před uvedením na trh docela nepřehledná. Ani jeden z výrobců totiž nezveřejnil jasné shrnutí, jak je to s podporu HDR na jeho nové konzoli.
 
 
Web FlatpanelsHD.com získal a shromáždil všechny dostupné informace o HDR na herních novinkách od Sony a Microsoftu. Obě konzole budou podporovat základní formát HDR10, který můžeme znát z televizorů. Nezáleží přitom, zda se jedná o použití ve hrách, UHD Blu-ray discích  nebo aplikací pro streamování videa, jako jsou Netflix, Disney+ nebo YouTube. Kromě toho se ovšem hovoří o podpoře tzv. prémiových formátů HDR, které využívají dynamická metadata pro vylepšení jednotlivých snímků obsahu.
Microsoft potvrdil, že Xbox Series X bude podporovat Dolby Vision pro hry a streamované video. V případě her se jedná o úplnou novinku, stávající generace konzolí ani počítače totiž nepodporují hry s Dolby Vision. Tato funkce se proto objeví až příští rok prostřednictvím aktualizace firmwaru. Zatím ovšem nepadlo ani slovo o Dolby Vision na UHD Blu-ray discích. Pokud by Microsoft vynechal podporu tohoto formátu, mohlo by to znamenat čáru přes rozpočet pro zákazníky, kteří chtěli konzoli využívat také jako UHD Blu-ray přehrávač.
Microsoft se také zmínil, že Xbox Series X je kompatibilní s HDR10+, dalším prémiovým formátem. Výrobce ovšem zapomněl dodat, pro jaký obsah bude HDR10+ k dispozici. Sony pro jistotu nezveřejnilo vůbec žádné informace o podpoře prémiových formátů. Je tedy dost možné, že PlayStation 5 nebude podporovat Dolby Vision ani HDR10+. Především v případě Dolby Vision je to docela překvapivé, neboť Sony tento formát běžně nabízí ve svých televizorech. Naopak absence HDR10+ zase tolik nepřekvapí, neboť japonský výrobce tento formát ignoruje i v jiných produktech.

 

Podpora HDR formátů na PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S

 
  HDR10 HDR10+ Dolby Vision

Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray
PlayStation 5 × × × × × ×
PlayStation 5 Digital Edition × × × × × × ×
Xbox Series X ? ? ? ?
Xbox Series S × ? ?    
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik