HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?

HDR na PS5 a Xbox Series X/S: Jak je to s podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision?
, , aktualita
Nové herní konzole PlayStation a Xbox jsou sice připraveny na HDR, s podporou to ovšem bude trochu komplikovanější, než by si uživatelé přáli. Záleží totiž nejen na formátu, ale také typu obsahu – hrách, streamovaném videu nebo UHD Blu-ray.
K oblíbeným
reklama
Fanoušci netrpělivě vyhlížejí novou generaci herních konzolí od Sony nebo Microsoftu. Do zahájení prodeje totiž nezbývá mnoho času. I mnozí z těch, co si některou z připravovaných konzolí již předobjednali, ovšem stále tápu, jak to bude s podporou HDR. Modely PlayStation 5 a Xbox Series X jsou totiž sice připraveny na vysoký dynamický rozsah, ale situace zůstává i pár dnů před uvedením na trh docela nepřehledná. Ani jeden z výrobců totiž nezveřejnil jasné shrnutí, jak je to s podporu HDR na jeho nové konzoli.
 
 
Web FlatpanelsHD.com získal a shromáždil všechny dostupné informace o HDR na herních novinkách od Sony a Microsoftu. Obě konzole budou podporovat základní formát HDR10, který můžeme znát z televizorů. Nezáleží přitom, zda se jedná o použití ve hrách, UHD Blu-ray discích  nebo aplikací pro streamování videa, jako jsou Netflix, Disney+ nebo YouTube. Kromě toho se ovšem hovoří o podpoře tzv. prémiových formátů HDR, které využívají dynamická metadata pro vylepšení jednotlivých snímků obsahu.
Microsoft potvrdil, že Xbox Series X bude podporovat Dolby Vision pro hry a streamované video. V případě her se jedná o úplnou novinku, stávající generace konzolí ani počítače totiž nepodporují hry s Dolby Vision. Tato funkce se proto objeví až příští rok prostřednictvím aktualizace firmwaru. Zatím ovšem nepadlo ani slovo o Dolby Vision na UHD Blu-ray discích. Pokud by Microsoft vynechal podporu tohoto formátu, mohlo by to znamenat čáru přes rozpočet pro zákazníky, kteří chtěli konzoli využívat také jako UHD Blu-ray přehrávač.
Microsoft se také zmínil, že Xbox Series X je kompatibilní s HDR10+, dalším prémiovým formátem. Výrobce ovšem zapomněl dodat, pro jaký obsah bude HDR10+ k dispozici. Sony pro jistotu nezveřejnilo vůbec žádné informace o podpoře prémiových formátů. Je tedy dost možné, že PlayStation 5 nebude podporovat Dolby Vision ani HDR10+. Především v případě Dolby Vision je to docela překvapivé, neboť Sony tento formát běžně nabízí ve svých televizorech. Naopak absence HDR10+ zase tolik nepřekvapí, neboť japonský výrobce tento formát ignoruje i v jiných produktech.

 

Podpora HDR formátů na PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S

 
  HDR10 HDR10+ Dolby Vision

Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray Hry Aplikace Blu-ray
PlayStation 5 × × × × × ×
PlayStation 5 Digital Edition × × × × × × ×
Xbox Series X ? ? ? ?
Xbox Series S × ? ?    
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Potvrzeno: webOS od LG zamíří na televize více než 20 značek Potvrzeno: webOS od LG zamíří na televize více než 20 značek
LG poskytne konkurenci svůj operačním systém pro televizory. Zájem mají dvě desítky partnerů z celého světa. Výrobci ovšem budou mít patrně přístup jen ke starší verzi webOS, zatímco nejnovější si LG nechá pro sebe.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix začne sám stahovat doporučený obsah. Stačí si funkci aktivovat Netflix začne sám stahovat doporučený obsah. Stačí si funkci aktivovat
Aplikace Netflix pro Android se naučila automaticky stahovat filmy a seriály podle doporučení. Předplatitelé také mohou mít neustále k dispozici nějaký obsah ke zhlédnutí na cestách, aniž by potřebovali připojení k internetu.
23.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung QN95A s miniLED používá 792 stmívatelných zón Samsung QN95A s miniLED používá 792 stmívatelných zón
Samsung u svých letošních televizorů výrazně zvýšil počet samostatných stmívatelných zón. Jedna z testovaných Neo QLED TV, která používá podsvícení miniLED, by měla disponovat minimálně 792 zónami.
23.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Do Apple TV+ zamíří nové filmy a seriály. Podívejte se na seznam Do Apple TV+ zamíří nové filmy a seriály. Podívejte se na seznam
Apple v následujících měsících uvede do své služby TV+ další filmy a seriály z vlastní produkce. Budou mezi nimi i druhé řady úspěšných titulů, jako jsou Ted Lasso nebo The Morning Show.
22.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Čínský Skyworth vydával srolovatelnou LG OLED TV za svou. Omluvil se Čínský Skyworth vydával srolovatelnou LG OLED TV za svou. Omluvil se
Během své prezentace na CES 2021 se společnost Skyworth pochlubila sorolovatelnou OLED TV jako svou inovací. Ve skutečnosti se ovšem jednalo o televizor LG. Skyworth své zákazníky ujistil, že „respektuje všechna práva duševního vlastnictví.“
20.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik