www.tvfreak.cz
>
>

HBO vrací Jih proti Severu stažený kvůli rasismu. K filmu přidalo vysvětlující úvod

HBO vrací Jih proti Severu stažený kvůli rasismu. K filmu přidalo vysvětlující úvod
, , aktualita
HBO tento měsíc odstranilo ze své platformy streamovaného videa více než 80 let staré drama Jih proti Severu, a to kvůli způsobu vyobrazení rasismu. Nyní se snímek vrací, ale s přidaným úvodem.
K oblíbeným
reklama
Myšlenky hnutí Black Lives Matter zasáhly většinu oblastí života. Kromě strhávání soch, výměn log známých společností nebo přejmenování počítačového názvosloví se změny dotkly také filmů a seriálů. Minulý týden jsme psali o tom, že z populárních služeb pro streamování videa zmizely některé tituly, které přispívají k rasovým stereotypům. BBC tak odebralo populární, ale dlouhodobě kritizovaný sitcom Malá Velká Británie (Little Britain). A ke stejnému kroku přistoupil také Netflix. Společnost WarnerMedia Entertainment zase ze své nedávno spuštěné platformy HBO Max stáhlo historické drama Jih proti Severu (Gone with the Wind), které se odehrává v období americké občanské války v 19. století.
 
 
Již od počátku provozovatel tvrdil, že snímek nehodlá odebrat natrvalo, ale hodlá jej opatřit úvodem vysvětlujícím kontext událostí ve videu. A k tomuto kroku došlo tento týden, kdy se Jih proti Severu vrátil na HBO Max. V krátkém úvodu hovoří profesor filmových studií Jacqueline Stewart z Univerzity v Chicagu, podle kterého je snímek „nejen důkazem o minulém rasismu v Hollywoodu, ale také trvalé dílo populární kultury, které se přímo vztahuje k rasovým nerovnostem dodnes přetrvávajícím v médiích a ve společnosti“. Za nejvíce problematické považuje, že snímek dané období vykresluje jako „svět dobrých mravů a krásy, aniž by přiznával brutalitu otrokářského systému“.
 
Stewart také zdůraznil, že dle jeho názoru je důležité, aby byly tyto filmy dostupné v původní verzi. HBO drama vydané v roce 1939 opravdu nijak necenzurovalo. Kromě tohoto úvodu přidala další dvě videa pro diváky, kteří se chtějí o problematice dozvědět více. Jedná se o hodinový záznam panelové diskuze o kontroverzním odkazu filmu a dokument o herečce Hattie McDanielové, která se za svou roli otrokyně stala v roce 1940 první afroameričankou oceněnou Oscarem. Jih proti Severu získal celkem deset Oscarů, čímž překonal tehdejší rekord. Snímek natočil Victor Fleming podle stejnojmenného románu Margaret Mitchellové.
 
 
Zdroj: NPR.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik