Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HBO vrací Jih proti Severu stažený kvůli rasismu. K filmu přidalo vysvětlující úvod

25.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
HBO tento měsíc odstranilo ze své platformy streamovaného videa více než 80 let staré drama Jih proti Severu, a to kvůli způsobu vyobrazení rasismu. Nyní se snímek vrací, ale s přidaným úvodem.
Myšlenky hnutí Black Lives Matter zasáhly většinu oblastí života. Kromě strhávání soch, výměn log známých společností nebo přejmenování počítačového názvosloví se změny dotkly také filmů a seriálů. Minulý týden jsme psali o tom, že z populárních služeb pro streamování videa zmizely některé tituly, které přispívají k rasovým stereotypům. BBC tak odebralo populární, ale dlouhodobě kritizovaný sitcom Malá Velká Británie (Little Britain). A ke stejnému kroku přistoupil také Netflix. Společnost WarnerMedia Entertainment zase ze své nedávno spuštěné platformy HBO Max stáhlo historické drama Jih proti Severu (Gone with the Wind), které se odehrává v období americké občanské války v 19. století.
 
 
Již od počátku provozovatel tvrdil, že snímek nehodlá odebrat natrvalo, ale hodlá jej opatřit úvodem vysvětlujícím kontext událostí ve videu. A k tomuto kroku došlo tento týden, kdy se Jih proti Severu vrátil na HBO Max. V krátkém úvodu hovoří profesor filmových studií Jacqueline Stewart z Univerzity v Chicagu, podle kterého je snímek „nejen důkazem o minulém rasismu v Hollywoodu, ale také trvalé dílo populární kultury, které se přímo vztahuje k rasovým nerovnostem dodnes přetrvávajícím v médiích a ve společnosti“. Za nejvíce problematické považuje, že snímek dané období vykresluje jako „svět dobrých mravů a krásy, aniž by přiznával brutalitu otrokářského systému“.
 
Stewart také zdůraznil, že dle jeho názoru je důležité, aby byly tyto filmy dostupné v původní verzi. HBO drama vydané v roce 1939 opravdu nijak necenzurovalo. Kromě tohoto úvodu přidala další dvě videa pro diváky, kteří se chtějí o problematice dozvědět více. Jedná se o hodinový záznam panelové diskuze o kontroverzním odkazu filmu a dokument o herečce Hattie McDanielové, která se za svou roli otrokyně stala v roce 1940 první afroameričankou oceněnou Oscarem. Jih proti Severu získal celkem deset Oscarů, čímž překonal tehdejší rekord. Snímek natočil Victor Fleming podle stejnojmenného románu Margaret Mitchellové.
 
 
Zdroj: NPR.org