Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Z filmů a seriálů odstraněných kvůli rasismu se stávají hity pirátských stahování

19.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
HBO, Netflix či BBC stahují ze svých platforem tituly, které údajně obsahují rasismus. Dotklo se to romantického dramatu Jih proti Severu nebo sitcomu Malá Velká Británie. Tento krok paradoxně přispěl k raketovému nárostu počtu stažení přes torrenty.
Smrt amerického černocha George Floyda odstartovala vlnu protestů po celém světě a také změny, které učinily společnosti a organizace po celém světě. Některé z nich se setkaly s velmi rozporuplnými reakcemi fanoušků. Patří mezi ně i odstranění několika filmů a seriálů z internetových služeb z důvodu údajného zobrazení rasismu a rasových stereotypů. HBO ze svých platforem dočasně odebralo historické drama Jih proti Severu (Gone with the Wind), které v roce 1939 natočil Victor Fleming podle románu Margaret Mitchellové. Snímek, který se odehrává na jihu USA za občanské války v 19. století, byl oceněn deseti Oscary.
 
 
Podle HBO se film do internetové služby zase vrátí, ale spolu s vysvětlením historického kontextu a odsouzením problematických vyobrazení. Kontroverzi vzbudilo také odstranění sitcomu Malá Velká Británie (Little Britain), který byl kvůli některým vtipům kritizován dlouhodobě. Seriál stáhlo nejen BBC, ale také další streamovací služby včetně Netflixu. Stejný osud potkal také jednu z problematických epizod dalšího britského sitcomu – Hotýlek (Fawlty Towers). BBC uvedlo, že danou epizodu, kde se objevuje řada údajně rasistických narážek, vrátí na svou platformu streamovaného videa, a to s úpravami nebo varováním.
 
 
Web TorrentFreak poznamenal, že po odstranění z uvedených platforem se tituly vyhouply na přední příčky pirátsky nejstahovanějších filmů a seriálů. Osmdesát let staré drama Jih proti Severu zaznamenalo během minulého týdne o 1 300 % více stažení celosvětově a dokonce o 2 200 % v USA poté, co se informace o odstranění objevila v médiích. Sitcom Malá Velká Británie si potom stáhlo o 1 400 % více lidí celosvětově a o 5 000 % více ve Spojeném království. TorrentFreak sice upozorňuje, že čísla reprezentují pouze malé vzorky pirátského trhu, ale vzrůstající trend je přesto patrný. Objevily se také názory, zda tyto kroky neovlivní prodej fyzických médií. Obsah z DVD a Blu-ray disků přece jen nemůže být smazán podobně jako z platformy pro streamování videa.