Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jaký soft na střih pod Linux ?

Trent (314)|19.10.2004 07:13
svaca: neboj, ja nie som sekretarka :-), chcem vyskusat linux, preto mam doma viac tych distribucii :-)
Ale z toho co som uz videl, (po instalacii na ATA disk) predsa sa mi zdaju na serioznu pracu vhodnejsie winy... ten linux sa mi zda, ako keby si ho tvorila komunita sama pre seba... nic v zlom.

BTW, WXP co mam ja na kompe, som instaloval ked si pamatam, tak tri krat, odkedy su v predaji... Z toho raz som si zmazal partition vlastnou blbostou. Takze zalezi na userovi, aky bordel si spravi v kompe.
Nie je to default vlastnost windowsu... Kto sa o ne pekne stara, upgraduje, neinstaluje vsetky kodekpaky a vsetky shareware co najde na nete, nema problem...
svaca (49)|19.10.2004 09:20
To ne samozrejme.... Taky je win2000 + XP DOST stabilni a bezproblemovy system, kdyz ho mas v poradku, ale stejne kdyz pochopis jak to chodi v unixu, tak je to uplne o necem jinem, opravdu uvidis .... :-)))

Nejzavaznejsi problem je jen ten, ze proste komerce (placeny soft) se nevyplaci delat na platformu, ktera je gratis ...

Pak taky pochopis, ze Linux je ohodne vic zabezpecen jak proti UZIVATELI (jeho blbosti) tak proti utoku z netu napr ...

Urivatel, co jnema prava adminu v linuxu tomu systemu nemuze ublizit ani za mak .... Ja prodavam/servisuju PC a znam lidi (hlavne setretarky) co presly z psaciho stroje na Mac, nebo Unix a nemaji problem (s uzivanim) proste jim to nekdo vysvetlil a je to, ale uzivatel z Win, klidne i zkuseny, ma problem, protoze CEKA neco podobneho, ale ono to je UPLNE jine .... :-)))

Je to jako, kdyz se budeme hadat, ze Seimens (mobil) ma lepsi/horsi ovladani nez nokie, pricemz, jeden je zvykli na to a druhy na to ....

Ja jsem pod linux treba hledal, nejaky program (v grafice) pro prevod z DVD-AVI MJPEG-DVD, ale zbytecne, protoze NEJSOU tak dobre, jako prikazova radka, pricemz ta radka je lepsi, protoze si udelas skripty a pak jen klikas .... :-))) Jde zase o zvyk .. A treba prave instalace soft v Gentoo je treba extremne snadne i proti win .... proste jen napises emerge nazev_softu a je to, paklize ten program potrebuje i jine veci, stahne a nainstaluje .... tot vse, pak uz nemusis leta nic konfigurovat, o nic se statat ... maximalne updatujes CELY system: emerge -u world a je to, konfigurace samozrejme zustava ..... JEDINY soubor, KTERY tam nema byt tam nebude ... :-)))
Trent (314)|19.10.2004 09:48
[quote=svaca]
Ja prodavam/servisuju PC a znam lidi (hlavne setretarky) co presly z psaciho stroje na Mac, nebo Unix a nemaji problem (s uzivanim) proste jim to nekdo vysvetlil a je to, [/quote]

s tym suhlasim, na "kancelarskom" kompe uz zakladna vybava napr. Suse musi stacit... OpenOffice a Mozilla funguju rovnako ako vo windowsoch... v podstate ten komp je pripraveny okamzite po instalacii... Ale pre mna je to malo, potrebujem odskusat viac... Len na to musim aspon nabootovat :-)
stayman (12393)|19.10.2004 10:41
Ale ved... ale ved... tu nie som moderator, tuto sekciu moze moderovat svacnuty svaca moze sa ja tak volat: Svacnuteho thread aneb Ako sa stat sekretarkou Svacnuteho :-E :-E :-E

Ano, prvy moj prispevok je svata pravda, nic osobneho tam nie a ani nehanim Linhnus, pardon Linux

[color=red]Ano, to tvoj prvy prispevok je osobny a hani vsetky ostatne OS[/color]

Takze kto je tu idiot??? Kolko mas teda rokov zasran soplavy??? Veru aj ked dost ale rozum ti nejak postal :-) ))
svaca (49)|19.10.2004 12:08
Regoval jsem pouze na tebe a hanit win v linux sekci, to vubec nevadi ...
Proto je tu linux sekce .... Nazval jsem te idiotem, protoze tak vystupujes a jednas, a neni to sprasta nadavka ....

Tak tedy znovu, proc sem zasahujes ? Kdyz k poblematice nemas co rici a ani nerozumis ???

Tos zacal ty, ja te jen vyprovokoval ... :-)))
stayman (12393)|19.10.2004 12:47
Si protirecis a hanit moze ten clovek, co vie o oboch, ty nevies ani o linuxe a ani o windowse, kdezto ja ano, mam moznost uzivat obe, ty nemas peniaze na windows a aj si prehlasil, ze windows nepouzivas, takze mas nieco spatne, vola sa to mozog :-) ))

Mna neprovokujes, pisem tu najviac, a nemam problem si pisat aj s tebou a je jedno v akom threade budes pisat nezmysli :-) ))

Ok, tak odteraz ta budem volat svacnuty idiot, ved to nie je nadavka :-E
mirekv (7169)|19.10.2004 13:07
StayMane, já myslel, že jsi vždy nad věcí... :-I
Trent (314)|19.10.2004 13:14
Jeeezismaaarjaaaa, chlapci, musi to byt???

Ja som zaryty WXP user, ale chcem si odskusat linux... uz len aby som sa nieco naucil, pripadne ho nasadil vo firme tam kde by winy vobec nemuseli byt...
svaca (49)|19.10.2004 13:15
Hoho !!! Tak ted uz nic nevim ... :-)))
A ty znas oboje ... :-))))
Hoho ... jediny inteligentni prispevek v linux, nebo na ceskem serveru od tebe neni .... :-))) Ze XP nepouzivam ? Protoze nemam penize ? Ne pouzivam 2000, ale vyhradne na hry .... Obcas DVDlab, kdyz potrebuju, kvuli zakaznikovi, v kazdem pripade, digital video NENI muj obor ale to neva,m protoze jsem psal jen o tom co znam a pouzivam, ale ty mas NEJVICE hodnotnych prispevku a vsem dobre radis na obou platformach ..

To jsem si nevsiml, takze se mooc omlouvam ... Ja proste hned takovy borce nepoznam .... :-)

Cim si protirecim ?

To mirekv: jsem tu sam, vetsina si na me smlsla, nestoji mi to samozejme hadat se t takovym ..... ale PAK opravdu nechapu, proc JE TU LINUX sekce, kdyz moderator z jine sekce se tu vysmiva uzivatelum, tim nemyslim me ...

Ja v jedinem postu NIKOHO NIKAM NETLACIL a stejne to nekomu nestaci ...
svaca (49)|19.10.2004 13:18
[quote=Trent]Jeeezismaaarjaaaa, chlapci, musi to byt???

Ja som zaryty WXP user, ale chcem si odskusat linux... uz len aby som sa nieco naucil, pripadne ho nasadil vo firme tam kde by winy vobec nemuseli byt...[/quote]

Taky se omlouvam .... A pecu na to...
Uz jen kvuli tobe a mirekv ....

Jen me mrzi, ze se nemuzu branit ....
Trent (314)|19.10.2004 13:31
Ale mne sa nemusis ospravedlnovat... :-? :-)
ja si odskusam bezohladu na nazor okolia co len chcem... :-E :BB:
svaca (49)|19.10.2004 13:44
:-)))

Jen poznamka, moje specializace je HW, jsem schopen pracovat s videem pod windows i linux, nemam problemy s aplikacema typu Adobe premiere (lelegalne), virtual dub, TMPgenc, DVD lab, atd ... To co umim k domacimu pouziti staci, to same v linuxu, jestli mam pred sebou amigu nebo mac, nebo atari je mi taky jedno .... To je to co umim ... na obycejneho cloveka je to az dost .... S videem pod linuxem jsem se natrapil, nez jsem se to naucil a nekteri lide mi tu pomhli, tak ja chtel pomoct jim, vlezu sem a vidim moderatora, co si ze sekce dela srandu, jako by tu byli samy blbci ...

Nevim co umi Stayman a je mi to jedno, ale nema pravo me soudit, ale muze radit pokud vi, to NIKDY v zadne llinux konferenci neudelal, to je to jedine co mi vadilo .... Jestli VSICHNI budou pouzivat win a ja jediny linux je mi taky uplne potna ... :-))) Necht reaguje... Ja uz opravdu nebudu odepisovat at je tak cokoli jedine soukrome ......

Trent: napis jak jsi dopadl s Gentoo ... :-)))
Jinak na abclinuxu.cz ti poradi s istalaci, budes-li potrebovat ...
stayman (12393)|19.10.2004 16:13
[quote=mirekv]StayMane, já myslel, že jsi vždy nad věcí... :-I[/quote]

...a nikdy tomu nebude inak ! :-D Iba som sa musel znizit na jeho uroven, tak ako ku dietatku, co nerozumie reci dospelim, ale na rozdiel od svacnuteho, to pochopi, ze Linux ti je nanic, petoze vo WinXP vsetko slape, teda vsetko kvoli comu vznikol tento web a diskusia Linux je tu takisto pe vsetkych a samotny Linux je... ale to som uz povedal :-E
nobody_tvf (28)|19.10.2004 16:46
Neviem, o com sa tu hadate. Nech si kazdy pouziva to na co ma (financne i schopnostami).
svaca (49)|19.10.2004 17:01
To asi nemuzu ... :-)) Jak to tak vypada ... Ani v prislusne konferenci ...
stayman (12393)|19.10.2004 17:10
Ale ba, ty mozes vsetko :-) )) aj hanit na Windows, lebo v sekcii Linux je to tebou dovolene, v inej sekcii sa to nesmie :-E
Trent (314)|19.10.2004 23:07
[quote=svaca]:-)))

Trent: napis jak jsi dopadl s Gentoo ... :-)))
Jinak na abclinuxu.cz ti poradi s istalaci, budes-li potrebovat ...[/quote]

dik. budem to skusat az zrejme cez vikend, bude viac volneho casu... instalacka je uz doma...
Hawkey_tvf (434)|20.10.2004 13:56
Trent: pri Gentoo zomries :) akoze je fully scalable, ale from scratch - http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/22201 napr.
A tusim aj stare bolesti s dependencies trvaju v dost zavaznej forme, ak som to spravne pochopil.
svaca (49)|20.10.2004 17:17
Taky se primlouvam za slack .... take to neni sranda, ale je velmi bezpecny a super stabilni .... Muzes vyzkouset Slax (live CD slackware), sam slacka pouzivam uz leta ...
Hawkey_tvf (434)|20.10.2004 18:14
Na Slackware som zacinal a vtedy sa este hovorilo ze je deravy jak stare ponozky. V tom sa zlepsil, ale Debian je Debian, nikde nemas lepsie vyriesene zavislosti a je perfektne skalovatelny. Keby sa k tomu dorobil GUI instalator a autodetekcia vsetkeho co sa da (Knoppix!!!), bolo by to super. Debian ma vyriesene aj spatne zavislosti, takze pri odinstalacii odinstaluje vsetko co treba a nic co nesmie. Ale! Na server a skusenemu Debian, na station skor Mandrake alebo Fedoru. SuSE nepoznam.
Trent (314)|20.10.2004 21:36
dik za rady, chlapci. ten knoppix som videl volakde na cd v chipe alebo pc worlde... ked bude cas, zacnem sa ucit...
stayman (12393)|20.10.2004 22:02
No radil by som zacat s Mandrake, potom skusit Fedoru, nieco poskusat na Slackware, a potom ostat u Debian. Samozrejme kedykolvek sa mozes vratit pri dualboote do XP, alebo to skusaj ako ja cez VirtualPC od M$ a v XP budes stale :-D
svaca (49)|20.10.2004 22:26
Nebo se do toho tak zamota, ze skonci u BSD ... 9-)
Trent (314)|21.10.2004 11:03
:-E mam momentalne suse 9.1, samozrejme s moznostou bootu do wxp, mojeho milovaneho OS... :-E ved by som bol strateny...

Stayman: fedora 2 zostane stat na zaciatku instalu, mandrake 10.0 (10.1 nemam, zatial) sa nainstaluje ok, po boote nespozna sata disky... Suse ide ok.
Chcem distribuciu, na ktorej sa po instale, lamoidnej instalacii, da robit. (asi ako wxp, instal a ides!) Ludom ktori nemali win a dam im linux os, tak im to moze byt v kancli jedno, len nech to fici... su radi ze usetria za wxp/home a office. Nepotrebujem strih videa a nic podobne. Len nech to, preboha, aspon nabootuje :-E :-E :-E
Nemam teraz na to cas, snad cez vikend alebo buduci tyzden.
Hawkey_tvf (434)|21.10.2004 11:29
Knoppix ma aj czech made derivat zvany Dannix (napr. na ftp://hawkey.fns.uniba.sk B-)
Vcera som skusal Live ediciu SuSE 9.1. Ani nebootol... a to mam standardnu konfiguraciu asi necele 2 roky staru, navyse je tam len SATA radic a disk.
As for BSD, CHCEL som FreeBSD aspon skusit, lebo (neviem ci nastastie alebo nanestastie) z prac. dovodov potrebujem "nejaky unix". Ale ani 5.2.1 co je posledna verzia nebola schopna sa nainstalovat. Na tom 200 GB SATA videla 8 particii a vraj primarnych... asi nevie robit s velkymi diskami... u mna operak skonci, ak sa nedokaze aspon "stredne behavo" nainstalovat bez kadejakeho tweakovania. Pani, 10 rokov tu mame PnP, ja naozaj nevidim dovod, preco mlatit rucne konfigurak X servera napriklad.
RH-based distribucie ako Fedora sice ujdu, ale .deb je .deb.
IMHO problem zavislosti zavislosti na zavislostiach zavislosti by sa dal vyriesit zmenou pristupu k pisaniu aplikacii pre linucha, t.j. obmedzit dependencies na minimum. Uz to ma serie ked su programy v kadejakych interpretovanych jazykoch KTORE MUSITE PRETO INSTALOVAT a su to GUI k commandline toolom KTORE MUSITE PRETO INSTALOVAT a pritom keby sa to napisalo v cecku a prelozilo ako binarka, max. tak zavisla na libraries ako Qt a pod. tak by hned miesto 10000 packages bolo prehladnejsich 5000 a so stvrtinkou zavislosti. VIAC STANDALONE APLIKACII LINUXU! Mi nenahovorite ze to nie je urcita chyba pristupu, alebo ak chcete, "filozofie". Ja nevravim ze historicky nemal tento pristup svoje opodstatenie, ale uz sa ponekud historicky znemoznil. A pokial chces priklad z praxe, tak MacOS je zalozeny na unixovej architekture ale pouziva prave mnou spomenuty pristup.
svaca (49)|21.10.2004 11:55
[quote=Trent]Stayman: fedora 2 zostane stat na zaciatku instalu, mandrake 10.0 (10.1 nemam, zatial) sa nainstaluje ok, po boote nespozna sata disky... Suse ide ok.
Chcem distribuciu, na ktorej sa po instale, lamoidnej instalacii, da robit. (asi ako wxp, instal a ides!) Ludom ktori nemali win a dam im linux os, tak im to moze byt v kancli jedno, len nech to fici... su radi ze usetria za wxp/home a office. Nepotrebujem strih videa a nic podobne. Len nech to, preboha, aspon nabootuje :-E :-E :-E
Nemam teraz na to cas, snad cez vikend alebo buduci tyzden.[/quote]

PPROC ta fedora skejsne ? co vypise dmesg asi nevis, kdyz nenabootujes, vid ? Tak bootuj v text rezimu (bez ty vypatlany grafiky...)

Linux NENI XP. Pokud chces aby se LINUX choval PRESNE jako WinXP, tak je to ZCESTNE prani ... a chces vlastne z linuxu delat XP, coz je zbytecne, protoze XP uz mas ... :-))) Prave linux je o tom, ze tam je vsechno prehledne (z konzole), a ze UPLNE vsemu mas pristup pres super konfiguraky v etc ... ne zadne zbesile registry, atd ... dale ti to umozni se to cele naucit. Pokud chces. Chapu, ze nekdo nechce a nema cas ... A vse je open source ... Prave proto, ze tam mas Fedoru a ono to proste neco dela .... a ty nevis co, nebot fedora se znasi byt HODNE privetiva (a tedy automaticka) tak to konci jak to konci ... :-))) Chapu, ze zaver je spatny, ze instalace linuxu neni snadna a ze kazdeho odradi ... ale je to jen o zkusenostech, kdyz se tim prokouses, tak pak nainstalujes vse ... :-))) Dokud mi treba nereknes, co kernel hlasi, kdyz ti fedora vytuhne, nikam se nikdy nedostaneme , BTW linuxu VZDY vidis proc to nejde, ale ve win to tak snadne (v urcitych pripadech) neni ...

BTW jake mas SATA disky (radic) a jake ma MDK jadro ?
svaca (49)|21.10.2004 12:07
[quote=Hawkey]Knoppix ma aj czech made derivat zvany Dannix (napr. na ftp://hawkey.fns.uniba.sk B-)
Vcera som skusal Live ediciu SuSE 9.1. Ani nebootol... a to mam standardnu konfiguraciu asi necele 2 roky staru, navyse je tam len SATA radic a disk.
As for BSD, CHCEL som FreeBSD aspon skusit, lebo (neviem ci nastastie alebo nanestastie) z prac. dovodov potrebujem "nejaky unix". Ale ani 5.2.1 co je posledna verzia nebola schopna sa nainstalovat. Na tom 200 GB SATA videla 8 particii a vraj primarnych... asi nevie robit s velkymi diskami... u mna operak skonci, ak sa nedokaze aspon "stredne behavo" nainstalovat bez kadejakeho tweakovania. Pani, 10 rokov tu mame PnP, ja naozaj nevidim dovod, preco mlatit rucne konfigurak X servera napriklad.
RH-based distribucie ako Fedora sice ujdu, ale .deb je .deb.
IMHO problem zavislosti zavislosti na zavislostiach zavislosti by sa dal vyriesit zmenou pristupu k pisaniu aplikacii pre linucha, t.j. obmedzit dependencies na minimum. Uz to ma serie ked su programy v kadejakych interpretovanych jazykoch KTORE MUSITE PRETO INSTALOVAT a su to GUI k commandline toolom KTORE MUSITE PRETO INSTALOVAT a pritom keby sa to napisalo v cecku a prelozilo ako binarka, max. tak zavisla na libraries ako Qt a pod. tak by hned miesto 10000 packages bolo prehladnejsich 5000 a so stvrtinkou zavislosti. VIAC STANDALONE APLIKACII LINUXU! Mi nenahovorite ze to nie je urcita chyba pristupu, alebo ak chcete, "filozofie". Ja nevravim ze historicky nemal tento pristup svoje opodstatenie, ale uz sa ponekud historicky znemoznil. A pokial chces priklad z praxe, tak MacOS je zalozeny na unixovej architekture ale pouziva prave mnou spomenuty pristup.[/quote]

Vzdyt si müzes vybrat, ja treba pouzivam vyhradne C aplikace ... taky nemam rad ty ostatny zbesile zavislosti u python, perl, atd ... Zase na druhou stranu, by se mel uzivatel naucit pouzivat HLAVNE commandline tools, nebot to pak bude pro nej snazsi, rychlejsi a bude PRESNE vedet co dela ... :-))) Ve windows umim nastavit/upravit DHCP server, ale az linux mi PRESNE rekl, jak a co a kde funguje ....

Linux nema sebemensi problem se SATA diskama 200GB .... :-))) Mam jich na serveru nekolik ....

Problem je zda jadro, podporuje ten radic, treba moje SATA (VT8237) je podrorovany az v poslednich jadrech ...... takze si musis byt jist, ze TVUJ sata pojede ...

K PhP, vzdyt PhP funguje skvele, hele mam KT600, R9700Pro, audigy, tvwonder, fotak, dam Slack (nema zadnou grafiku, ani po bootu) a VSE jede ihned ... :-)) Ve win musim dat ovladace ...

To ze muzes/nemusis konfiguravat X server v text. rezimu je velmi dobre, protoze nekdo to tak chce/nechce ....

Proste v linuxu mas neomezeno moznosti a distech, vytvor si svoje !!!! Ktere pojede jak presne chces ... Ale winXP mas jen jedny a jeste "zamcene" ... :-)
Trent (314)|21.10.2004 13:55
[quote=Hawkey]
Vcera som skusal Live ediciu SuSE 9.1. Ani nebootol... a to mam standardnu konfiguraciu asi necele 2 roky staru, navyse je tam len SATA radic a disk.
[/quote]

No to je to co robi aj mne, f.u.c.k.!!! Mam len sata disky a mozem ist do riti...
rovnako aj Fedora...
Trent (314)|21.10.2004 14:01
[quote=svaca]

Linux nema sebemensi problem se SATA diskama 200GB .... :-))) Mam jich na serveru nekolik ....

Problem je zda jadro, podporuje ten radic, treba moje SATA (VT8237) je podrorovany az v poslednich jadrech ...... takze si musis byt jist, ze TVUJ sata pojede ...
[/quote]

iste, na mandrake fore som sa docital, ze moj radic sata nie je podporovany, cakam na dalsiu distribuciu... detto fedora. zostane stat, aj v text. rezime, hned na zaciatku, ani sa nepohne, nefunguje nic okrem hlavneho istica na chodbe... :-E takze cakaaaaam a hladaaaam...
zatial som nabootoval akurat ten suse 9.1, a to pritom mam starsiu dosku Gigabyte SiS655 FXL, ktora by uz mohla hadam aj byt podporovana, ziadna novinka.
Trent (314)|21.10.2004 14:05
[quote=svaca]
PPROC ta fedora skejsne ? co vypise dmesg asi nevis, kdyz nenabootujes, vid ? Tak bootuj v text rezimu (bez ty vypatlany grafiky...)

Dokud mi treba nereknes, co kernel hlasi, kdyz ti fedora vytuhne, nikam se nikdy nedostaneme , BTW linuxu VZDY vidis proc to nejde, ale ve win to tak snadne (v urcitych pripadech) neni ...

BTW jake mas SATA disky (radic) a jake ma MDK jadro ?[/quote]

preco zastavi, to by som aj ja rad vedel, chybu nenapise, jednoducho zastavi... a koniec. loading installer, a koniec... sata disky su seagate, presny typ mozem napisat z domu, aj s radicom, teraz som at work...
svaca (49)|21.10.2004 15:05
Nez zacnes tu fedoru bootovat, tak si zvol text. rezim, pak zjistis, proc to skejsne .... pak napis ....
Hawkey_tvf (434)|21.10.2004 15:23
svaca: pozri, ja mam v Registry prehlad taky ako ty v konfigurakoch, to je iba otazka zvyku a najst patricnu polozku je problem tuknut to do Find a pripadne vediet v ktorom podstrome hladat (a tie podstromy su "az" 4 a z toho v jednom to urcite nebude)... a ked to uz najdes tak je len otazne ktora polozka co robi, a to je otazne aj u textoveho konfiguraku, pokial nemas dokumentaciu. Takisto sa zvacsa pouzije pre polozku nazov ktory +/- udava na co sluzi...
Inak to SuSE preco nenabootuje nezistim, lebo zmrzne skor ako prepnem na textovu konzolu.
"Prehladny z konzoly"? Velmi diskutabilne, keby bola konzola (neproporcionalne pismo, zalomi riadok systemom padni kam padni, male rozlisenie, ...) naozaj ergonomicka, nebol by uz v 1. polovici 90. rokov tlak na vyvoj grafickych uzivatelskych (a aj administratorskych) prostredi. Pozri, tak ako v unixoch aj v NT mas veci co z roznych dovodov idu len z commandline (veci co parser v GUI nedokaze spracovat), ale pouzivam to len v pripade absolutnej nutnosti. Aj ako admin mam radsej user-co-najviac-friendly prostredia, ked miesto 5 min zbesileho pisania urobim 6 klikov.
Z linuchu nikto nechce spravit XP, to, co chce Trent je jednoducha vec. Nainstalujem a ide, hoci podmienecne, na akomkolvek HW. Napr. aj XP ti mozu hodit grafiku do VESA modu (urobia ti to aj s GeForce, Detonatory instalujes dodatocne) ak ju nespoznaju, a disky obsluzit bez DMA, atd., a dorobis to potom - ale ide to. Bez stuhnutych installerov. (Ak ti stuhnu XP pri instalacii, prve co treba, je checknut hardware, lebo na 99.9% je chyba tam.) A to tym spravanim "ako XP" chcel povedat. A ze neviem preco mi prdol install u win? Tam mas kraaasny dlhyyy textovy log. Potazmo nie jeden. Priamo v korenovom adresari systemoveho disku, aby som dlho nehladal. (Vies o tom vobec?) Ono totiz kto hlada najde (MS Knowledge Base) postup na skoro vsetko a napr. staci upravit na instalacnom CD jeden textak a mas takeee moznosti vyberu instalovanych komponent (a prehladne! kam sa hrabe moj inak oblubeny dselect!) ze akykolvek Unix-like system co som videl moze jedine zblednut zavistou.
Dalej nevidim vobec ziadny problem v tom, ze tam kde to je mozne (pokial nepouzivas ISA alebo shit PCI karty tak VSADE) by sa devices detekovali a skonfigurovali Plug and Play-om. Vsak o to ide, ze kolkokrat NEVIES co mas bachnut do konfiguraku, ale cez PnP ti to zariadenie priam nadiktuje... uz len nastavenie refresh rates a modov monitora je robota pre kona, pritom cez PnP to vie monitor pekne vyzvanit, neviem pochopit naco sa tym zdrzovat rucne. Pritom by si si to mohol kedykolvek rucne doupravit. Toto je totiz otazka ide to-nejde to. Praveze ak to mas busit rucne, dopadne to blbo. BTW PnP a nie PhP... jo a ten Radeon ti ide plne akcelerovany hned po instalacii, alebo vo VESA mode? :-)
Trent: Mandrake 10.1 nema s mojim SATA Seagate diskom na Silicon Image radici ziadny problem.
svaca (49)|21.10.2004 16:23
Ach jo, ta slovenstina me znici .... :-)- prectu si to az doma v klidu, je to mooooc dlouhe ... :-)))
svaca (49)|21.10.2004 20:06
2Hawkey:

Ragistry. ja registrech je prave nejhorsi to, ze jsou binarni a proto hlavne ten bordel, vim, ze umeji zarzaky, a ze 90 jima vyresis, ale prave mozna to je ta chyba, rozhodne to neni nic privetiveho hrabat se v nich ...

SUSE: suse jsem myslel, aby jsi pustil je jadro bez boot splash, nebo co suse pouziva, aby jsi primo videl kernel ....

Consola: myslel jsem tim, ze mas na vyber. Slack: bez konzole ani tuk. Fedora: konzoli nepotrebujes.... konzole neni o zbesilem psani, nebo tak, nekdy je o dost rychlejsi, zalezi na co a jak a nezapominej, ze si muzes delat skripty ... treba moje nahravani to jsou celkove 2 skripty a nic nic a udela se vse, nahraje, prevede, vypali, je-li potreba a to je velmi rychle, rozhodne rychlejsi, nez placat dohromady gv4l, avidemux2, k3b treba ...
Proste jde o zvyk ...

O logu ve win vim, ani me nenapadla spatna instalace win... jeste se mi nestalo, ze by mi WinXP spadly pri instalaci ... Ano vse mi jede hned po instalaci i Radeon, jede na ati (takze 2d akcerelace), vis sam, ze u ATI 9600 a vis a nVidia (vsechny) musis pouzit bin. ovladace a to je prave ta zcesnost a kamen urazu - vratim sek tomu ...

Me osobne se zamlouva toto:

Je jadro operacniho systemu, a lide kteri ho pisou, pisou i ovladace (nekdy to ale nemaji snadne, diky vyrobcum HW a komerci, to cele je hlidane a testovane, k tomu se pomalu prilepi X server a ostatni HW, vysledek je, ze takovy system je temer dokonaly, nebot HW, ktery je podporovany bezi na 100 pro a uzasne ...

Takhle to u MS nechodi a chodit nebude, nebot ovladace od HW vyrobce + win + JINE ovladace, delaji lide, kteri spolu NEMAJI vubec nic spolecneho, jen SE SNAZI spolecne pracovat ... vysledek je takovy jaky je ....

Rikal jsi, ze ATI mela spatne ovladace, pravda, ale v jadru veci je mi jedno, jestli mi karta nechodi kvuli vyrobci, ktery udelal ovladac pro Win98 a pak na to kasle, vysledek je pak takovy, ze na OS win nechodi. Proste smula ... To same stara skenery, tiskarny, atd ... v linuxu je to naopak, jestli neco chodi, tak postupem casu to chodi lepe a lepe ...

Par prikladu: ATI TV wonder je pod win utrpeni s orig ovl. a softem, pod linuxem KRASA ... SB Live + audigy na nekterych sestavach praskaji, maji hnusny zvuk, atd ... porad se rika problem creative nebo chipsetu... me audigy o orig. ovladacema nechodi s AC3filtrem a obcas si lupne, s KX drivers jede ok... pod linuxem jede uzasne + ma lepsi zvuk, nebo aspon to vypada , hlavne u AC3 filmu (btw, ten AC3 filter ve windows je zalozeny na a52dec, pres ktery ti TO TAKY hraje v linuxu), dale jsem psal taky o tom 3Demon, pod linuxem OK .... disky maji malinkato vetsi rychlost pod linuxem nareiserfs nez na NTFS, pod linuxem mas TUNY fs, pod win 2 ....

Pod linuxem mas hlavne load a unload ovladacu do kernelu (zadne registry, a inf, prave PnP), krasna vec ... moje jadro ma 2 MB a ridi uplne veskery HW ... Xp ? :-)

Vypalovani... testoval jsem asi 10 mechanik vyhradne se smejdskejma mediama nero nemelo na k3b sanci, nemluvim o tom, ze pod Win NEEXISTUJE JEDINY insteligentni soft ZDARMA na vypalovani .....

Dale graficke prostredi, win ma jedno a PLNO VELMI dobrych a zajimavych funkci muzes pouzit jen tim, ze se hrabes v registrech .. Linux ? Tuny WM, osobne pouzivam fluxbox, uzasna zalezitost, neomezene moznosti a 300 kb velikost ... :-))) Multimedia ... XMMS mi prehrava asi 490 hudebnich formatu, pod win se mu muze rovnat pouze deliplayer, co do obsahu .... to vis, mam toho tuny z Atari ... :-))) Mplayer, jeste jsem nevidel prehravac, co umi prehravat absolutne vse co existuje + grabovat + prevadet video + mit 20 grafickych a hudebnich vystupu a co ja vim co jeste .....

Dale vyber distra, moznost vlastni distribuce, sam povidas co se ti libi/nelibi, udelej si ho presne podle sebe .... :-)))) Podpora, nezlob se na me, ale ta je mozna lepsi, cokoliv nevim, nemam, nefunguje napisu cloveku, co to ma nastarosti, vzdy se to nejak vyresi, pomuze, nebo napise, ne to nefunguje bude to fungovat od jadra x.x.x, pohoda ... Ted jsem si vzpomel... microsoftu trvalo 10 let nez zaclenil do OS firewall, premyslel jsem proc ... vem si, ze drtiva vetsina lidi pouzivajicich win jsou lamy (beze srandy!) ja dneska vyvetluju zakaznikovi, ze kerio MUSI mit, kdyz ma static IP, jenze on to nedokaze ... Kerio ho porad otravuje, stale se ho na neco pta a on ho vypne a to skoncil, nebo si zablokuje inet ... mama 350 zakazniku na wifi a katdy tyden resim tak 3 lidi, ktery se zcvokli z keria a nebo jim nejde ulozit priloha, nebot AVG jim to zakazalo v outlook express a oni nevedi co stim, jiny email client pouzivat nedokazi, nebot proste i to stahnuti a instalace je pro ne problem ... Ted jsem si vzpomel, stale nekdo mi vola, jak cracknout hru, zkouseli jste to nekdy nekomu takovamu vysvetlit ??? Co je to prepsat/prekopirovat soubor ... utrpeni ... takhle to nejde, to z nich udelal MS, jestli chce nekdo pouzivat PC, MUSI tomu rozumet .... pak i Win je pro ne utrpeni, to uz je lepsi jinak papir a kalkulacka ... :-))) Nic a nikdo je nenuti se ucit, cim snadnejsi to pro ne bude, tim hure dopadnou ....

Jeste jsem vratim k tomu srovnani....
Spousta lidi, co se naucila i linux ovladat, tak si porad stezuje, ze je hotova ze struktury (/usr/ /usr/local/) atd ... proste chyby jim c... Ale co je to C ?? jeden velky bordel, adresar windows, kde je po par instalaci bordel jako svin ...

VIM, ze se to da vycistit, vim, ze jsou zpusoby jak tomu zabranit, ale o tom to preci neni... pak je tu linux, treba debian, co nainstalujes, to zmizi, system je stejne rychlej a za pet let, vlastne rychlejsi, protoze mam novy pocitac a linux stale bezi .... znam lidi, co UZ ani NEVI, kdy to instalovali a jak ... :-)))) Tohle nebude nikdy u win fungovat stim jak jsou postavene .... taky to ma tu souvislost s temi moduly v jadre, nebot kernelu je jedno jestli jede na APIC/ACPI, AMD/INSTEL muzete zelezo pod nim menit jak svestky a nic ... TEDY POKUD JE HW PODPOROVANY a vektery neni, takze to ma limity a je jasne, ze veskery HW bezi na win (teoreticky) - nebot kazdy vyrobeny HW ma ovladace pro win a linux je vlastne zavisli jen na tom kernelu, zde ma win navrch, ale neni problem, si koupit HW aby jelo na 100 procent, ze ....

Priklad je HW modem a win modem, kazdy HW modem USB a Serial jede v linux OKAMZITE a ve win je obcas potreba ten nejaky inf soubor, zato win modem, nepojede nikdy nikde nez ve win .. nebot je to jen jakysi kus niceho a zapomene-li se pro WinXP napsat ovladac (motorola modemy) mate smulu ... :-)))

Uf uz nemuzu, to co jsem zde popsal NENI ASI OBJEKTIVNI, ale ja jsem vam JEN NAPSAL, PROC preferuju, to co preferuju .... Vim, ze se da treba spousta podobnych veci ve win taky doladit, ale pro me to neni ony .... treba ty logy... logy ve win taky hodne pomuzou, ale srovnavat je to neda ....

Jinak tohle vsechno ma i tuny nevyhod na vim, audigy 2 si koupit nemuzu, nebot pod linuxem mi momentalne korektne nepojede ... 3D ovladace pro ATI a nVidia jsou taky smesne, njen narusuji integritu systemu, jenze dri.souceforge.net poradne udelat nemohou, nebot ATI a nVidia (ta specialne) to nedovoli ...

Taky je uzasne kam az se linux dostal bez kmerce bez poradne podpory ze strany HW vyrobcu ...

To cele co jsem zda spatlal, bylo jen aby jste videli proc je preferuju radsi linux ... vlastne NECHCI ani rikat, ze je lepsi, nebo horsi ale chci to co je ... ja bych treba nepouzival MDK nebo Fedoru, to radsi Win2000, pouzivam Slack a to proto, ze je to vlasne jen par balicku programu bez niceho, zadny grafiky, zadna zavislost, vse si clovek musi udelat uplne sam .....

Sorry, ze jsem se tak rozkecal, to se snad ani neda cist, ale mam to zase o neco delsi, nez Hawkey ....
9-)
Trent (314)|21.10.2004 23:02
[quote=Hawkey]

Z linuchu nikto nechce spravit XP, to, co chce Trent je jednoducha vec. Nainstalujem a ide, hoci podmienecne, na akomkolvek HW. Napr. aj XP ti mozu hodit grafiku do VESA modu (urobia ti to aj s GeForce, Detonatory instalujes dodatocne) ak ju nespoznaju, a disky obsluzit bez DMA, atd., a dorobis to potom - ale ide to. Bez stuhnutych installerov.
Trent: Mandrake 10.1 nema s mojim SATA Seagate diskom na Silicon Image radici ziadny problem.[/quote]

To je presne to co chcem. Ked mam vo firme 8 kompov, a teoreticky by som tam chcel bachnut linux, lebo uzivatel to znesie, tak vsade rovnaky... a nechcem sa trapit, preco mi na jednom kompe nejde sata radic, na inom scanner, na dalsom bohvie co. zasa tak vela casu nie je, aby som mesiac rozbehaval jeden komp, ked kazdy je v inej konfiguraciii.
Mandrake mam 10.0, mozno 10.1 je ok... skusim, uvidim.
Trent (314)|21.10.2004 23:10
svaca: dik za (absolutne) vycerpavajucu odpoved... idem si teraz svacnut jednu vodku... :BB:
svaca (49)|22.10.2004 09:18
no clovece, asi uz mi z toho preskocilo ..... :-!!! 9-)
Hawkey_tvf (434)|25.10.2004 07:38
Mna drbne.
Instalil som ten Debian a ... a nic :-k lebo neviem preco a patrat 2 tyzdne po tom nemienim a nasledne si to po forach mesiac vydiskutovavat a atd. Zaujimave ze Dannix/Knoppix sa chytia a to je debianovsky zaklad, preco sa toho nechytia aj Ian s Deb?! Ta aspon podmienecne behava autokonfiguracia je predsa len dobry napad.
Potom som sa kajucne vracal k Mandrake (inak bacha, v Expert mode ak mate klavesnicu a mys na USB tak po 10 s skoncite pokial nemate pripravene diskety s patricnymi modulmi, a bacha, tu disketu chce pokial mozno v ext2... rasizmus...), vcitane zmazat particiu po debiane vytvorenu debianom, ked po instalacii - unbootable windows s hlaskami typu chyba OS a chyba NTLDR... zle tusenie... PQMagic miesto 4 primarnych particii videl velky zlty pas s napisom BAD cez cely 40 GB disk
posledny co na to siahol bol partition manager z Mandrake... obavam sa ale ze len "dopracoval" nieco co zarobila ta "ergonomicka" a "prehladna" vec z debianu (musim priznat ze snat 50x nesklamala, ale len preto aby v nestrazenom okamihu napachala tym vacsiu skodu tusim - z tohoto musi mat sudruh Murphy radost).
Ten bordel je neuveritelny, inak chyba - partition boundaries, PQMagic to vidi tak ze akoby particie nezacinali/nekoncili na cylindroch ale vnutri nich (posledny cylinder jednej a prvy druhej je ten isty)... mam pocit ze niekde este nedorastli na LBA-poriadny-support??? Toto sa prirodzene nestane ked mate na HD iba linucha, na to treba sofistikovany multiboot aby to nastalo (dany disk mal 4 prim. particie, 1 8 GB FAT32/Win98, 1 22 GB NTFS/XP, 1 4,7 GB NTFS na assembling imagov DVD a zvysok linuch, pricom swapaky win aj linuchu mam na dalsom 200 GB SATAcku netotoznom s tymto).
KUAAA hosi, neviete co mi opravi tie partisny aspon tak aby sa PQMagic chytil a nejako som z toho vyluskal aspon cast dat?
Inak napr. Ghost +/- tie particie vidi a robi image, veeelmi zaujiiimaveee...
Idem sablovat.
Inak v zaujme objektivity bad boundaries je schopny vyrobit za istych okolnosti aj instalator NTciek (vcitane XP), ale bude to bootable a v PQMagicu citatelne/opravitelne. Na riadne maso evidentne treba iny SW a OS.
svaca (49)|25.10.2004 09:57
Neni vubec problem se dostat k podobnemu problemu (pqmagic) s "dynamickou" partition, ala MS ...., nekolikrat jsem videl bad table a hlavne bad partition ........ jinak cos pouzil ??? Grub, nebo lilo ?? Nebot tohle je vetsinou zalezitost bootloaderu, ja pouzivam lilo a no problem ...
Trent (314)|25.10.2004 11:05
no ty koxo, pekna pakaren ma caka, ked sa zadari... :-E
Hawkey_tvf (434)|25.10.2004 11:13
Dynamicka particia je nieco uplne ine (a ak by si cital docs k PQMagic rovnako ako zanietene citas manpages by si zistil ze to nepodporuje). Toto su normalne 4 staticke a navyse primarne particie.
Pouzivam spravidla lilo s GUIckom, ale tektokrat to bol GRUB a ja mam pocit ze on vzdy siahne na pociatok disku a o kuusocek preposuva particie... NEVER MORE GRUB.
svaca (49)|25.10.2004 11:46
Hmm, to je pravda, ze PQ neumi dynamic, ja chtel jen rict, ze ta dynamic partition se prakticky chova stejne jako partition "ovladana" grubem, taky je zmrseny MBR, ci co .... :-))) Problem je jen ten, ze kdyz se ti zbori ta dynamic, tak si v kelu ...

Jinak grub prave z tohoto duvodu nepouzivam ...
a v kazdem pripade, takovyko disk umi spolehlive "vymazat" stary dobry fdisk z win98 (popripade upraveny na > 120 GB)
Hawkey_tvf (434)|25.10.2004 12:38
Hehe, no ja akurat skusam take ze Ghostom skopnut image tych 2 particii na ten SATA a potom ... fdisk a adieu.
Presne ako hovoris, GRUB z toho urobil daco plavajuce a to sa mi nepaci...
Trent: drz sa LILA, alebo su aj ine moznosti (aj NT bootloader vie bootnut linux!).
Kruci ze ten Debian mi na hentom neslape ma desne stve... ono je fakt rozdiel ked mas iba server co je single linux a netreba vymyslat s triple bootom atd. a ani ta diakritika ta nestve, ako ked to chces na desktop.
Trent (314)|25.10.2004 14:46
ten suse 9.1 sa mi nainstaloval aj z grubom. Potreboval som obnovit windows xp kvoli nejakym picovinam,, cez drive image som obnovil image wxp, potom uz nenabehlo vobec nic :-)
len grub a nejaka hlaska a cierna obrazovka...
tak som spustil este raz obnovu z drive image s volbou fix mbr a pohoda. wxp sa rozbehli... ale asi budem nabuduce linux skusat na cistom disku bez multiboot...
svaca (49)|25.10.2004 16:42
LILO = no problem ... V lilo mam Linux (SATA disk), Win2000 (ide disk) ARANyM (atari emulator) a memtest86 (bin podoba) a no problem ... A Csechny disky jsou pod PM citelne ....
Trent (314)|25.10.2004 18:56
mal som suse a wxp na jednom harde, s grubom... chvalabohu, nic vazne sa nestalo, ale predsa len to nabuduce asi prasknem na solo hard...
LPK (177)|4.3.2005 13:23
Já se jen kdysi zeptal na soft pro střih videa pod linux a ono je z toho tohle - TO JSEM V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NECHTĚL. Tak se mějte
racek_tvf (12)|24.11.2005 11:39
Zacinam s linuxem. Hraju si s tim asi mesic. Distro Slackware 10.2. Jako nejlepsi se me zatim zda avidemux. Moje pozadavky splnuje na 99% Jen se me zatim nepovedlo zkompilovat posledni verzi step3. Step2 beha v pohode. Na strihani avi, prevadeni dvd do avi atd je to supr vec. Problem je, ze nejnovejsi verze programu si clovek musi vetsinou zkompilovat sam. Aspon teda pro Slackware, ale aspon se clovek neco nauci. Zaklad je mit funkcni mplayer a mencoder a zbytek je uz sranda :)
stranger (96)|24.11.2005 22:45
racek_tvf (12)|25.11.2005 07:02
2stranger: vim a znam ale tam je zatim jen 2.1.0_step2 ja se potykam se step3. Configure probehne v pohode vsechny zavislosti sem poshanel a vyresil ale make me hazi chybu neco spatnyho s automake, ale to se snad podda :)