Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LibreELEC (KODI) na Android TV boxech s ArmLogic S905 S905X

vivid.sk (11472)|23.5.2017 20:12
[QUOTE=whitesak;530689] tento BDRip má fps 25p [/QUOTE]
Je to UK produkcia, takze preto 25 fps (na originalnom BD disku to vyslo ako 1920@50i, lebo specifikacia BD nedovoluje 25p - opat raz tie nestastne "standardy").
MSuchy (17)|23.5.2017 21:10
Díky za postřehy. Opravdu je s S912 něco špatně. Zítra posílám zpět Evolveo H8 a čekám až přijde X96 :D Doufám, že bude konečně vše ok. Zkoušel jste už někdo LE verzi 8.0.1l, případně 8.0.1l-mm?
whitesak (406)|23.5.2017 21:48
[QUOTE=MSuchy;530706]Zkoušel jste už někdo LE verzi 8.0.1l[/QUOTE]
Omluva, v mé výše uvedeném příspěvku mělo být LE 8.0.1l a nikoliv LE 8.0.1i. Opravil jsem.
jaro911 (22)|26.5.2017 16:23
Ma niekto skusenost ci tieto cinske krabicky konkretne x96 vedia detekovat cez usb M2Tech hiFace prevodnik pripojeny na externy dac?
whitesak (406)|31.5.2017 16:56
K dispozici je nová verze LibreELEC 8.0.2 s KODI 17.3 Final pro AmLogic S905(X), S912.
Stahovat možno zde:
S905, S905X: https://forum.libreelec.tv/thread/2156-8-0-2a-libreelec-8-0-for-s905-s905x
S912: https://forum.libreelec.tv/thread/5848-8-0-2a-experimental-libreelec-8-0-for-s912

Pozn: KODI 17.3 (LibreELEc 8.0.2) má vyřešenu bezpečností díru, kdy bylo možno systém napadnout pomocí falešného titulkového souboru...

Ulrico (80)|2.6.2017 00:14
LibreELEC zkouším na Nexbox A95X (S905X). Přehrávání filmů je subjektivně lepší než pod Androidem, ale stále to prostě není ono. Když film přehrávám přes DLNA pomocí TV Panasonic, tak je obraz prostě lepší - jsem přesvědčen, že je ostřejší a hlavně naprosto plynulý. A to už jsem Androidích boxů vyzkoušel více. Sice přehrají více formátů než samotná TV, ale jak říkám, k dokonalosti ještě hodně chybí.
vivid.sk (11472)|2.6.2017 08:50
[QUOTE=Ulrico;530880] a hlavně naprosto plynulý[/QUOTE]
Skontroluj nastavenie interpolacie snimkov (pre kazdy vstup su obvykle vlastne nastavenia, co je casto primarny zdroj rozdielov). Kadencia snimkov sa da jednoducho porovnat na patternoch, ale ak nemas zapnutu interpolaciu (Panasonic to vola IFC), 24 snimkov v zdroji z USB = 24 snimkov z HDMI zdroja. Detto ostrost, porovnaj si nastavenia na jednotlivych vstupoch (ak mas tu moznost, niektore TV neumoznuju detailne nastavenie pri USB vstupe, ako pri HDMI zdroji).
Ulrico (80)|2.6.2017 23:00
vivid.sk
Tak jsem znovu prolézal nastavení TV (Panasonic TX-47AS750E). Našel jsem v nastavení obrazu volbu Intelligent Frame Creation (volby velká, střední, malá, vypnuto), ale tato volba není přístupná pro HDMI vstup. Pro HDMI vstupy tam mám např. volby:
1080p Pure Direct (zapnuto/vypnuto) - reprodukuje originální kvalitu obrazu pro vstupní signál 1080p (HDMI)
24p Smooth Film (velká, střední, malá, vypnuto) - automaticky kompenzuje obnovovací kmitočet, aby byl obraz signálu 24p plynulejší
Ještě teď čtu v manuálu, že při nastavení módu zobrazení na Kino, Kino režim nebo Uživatelský bude dostupná volba Rozšířená nastavení. Tak to ještě zítra zkusím prolézt, co se tam nachází.
Ale jak jsem psal, pokud si pustím film z NAS disku pomocí TV (přes DLNA) je obraz OK. Pokud použiji k přehrání filmu z NASu Android box (zdroj připojen pomocí protokolu NFS), tak už prostě obraz není tak hezký co se ostrosti i plynulosti týká.
Zatím díky, budu pátrat dál...
vivid.sk (11472)|3.6.2017 09:50
A ako mas vyssie uvedene volby nastavene?

[QUOTE=Ulrico;530889]pokud si pustím film z NAS disku pomocí TV (přes DLNA) je obraz OK[/QUOTE]
To sa prave snazim zistit, co to je OK. Pretoze po mnohych skusenostiach s uzivatelmi, ktori standardne pozeraju na plynule telenovely (lebo to takto vyrobcovia standardne nastavuju z nepochopitelnych dovodov), sa pytam na toto primarne, pretoze to ma zasadny vplyv na plynulost filmoveho obsahu.

Najjednoduchsie je preto, keby si mal moznost porovnat iny HDMI zdroj signalu (optimalne HW Blu-Ray Disc player) a identicky nastavit parametre tychto dvoch HDMI vstupov.

Alebo skus este toto, stiahni si tento 24p test video (vpravo hore je moznost ulozit mkv), pozri si, ako to vyzera na monitore PC, nasledne porovnaj na TV cez MMC a DLNA. Pokial bude pohyb hornych bielych ciar posobit pri prehravani z TV plynule - mas tam nastaveny dopocet snimkov a to je dovod rozdielov.
whitesak (406)|3.6.2017 16:16
@Ulrico: A ještě úplně základní (a tudíž možná zbytečná -takže případně sorry) otázka. Jak je nastavené přehrávání v KODI? Tedy máš nastaveno přepínání frekvence obrazovky TV dle fps videa? A pokud ano, tak co říká TV? Přepne se opravdu na 24p pro 24p zdrojové video (atp pro ostatní fps videí)?
Ulrico (80)|3.6.2017 21:25
Ano, televize se přepne na 24 Hz, ukáže se mi tento údaj na obrazovce.
Zkoušel jsem i testovací video 24fps od vivid.sk a čáry běží plynule jak při přehrávání pomocí TV, tak při přehrávání pomocí LibreELEC. Pouze při přehrávání pomocí KODI při bootu do Androidu horní čáry poskakují (a to fakt dost).
Ještě budu muset otestovat jiná videa. Ty s 24Hz už se snad zdají být v pořádku. Ale měl jsem tu některé, co běželi na 50 Hz a zdálo se mi, že TV je přehrávala lépe než LibreELEC. Ale možná už to bylo mojí únavou...
vivid.sk (11472)|3.6.2017 21:35
Totozne video pri 50p:
https://drive.google.com/file/d/0BwxFVkl63-lEbVptTVZ2NENURHM/view

Linka na dalsie testovacie videa a patterny roznych fps:
http://kodi.wiki/view/Samples
MSuchy (17)|8.6.2017 08:39
Zjistil jsem, že nezanedbatelný vliv na kvalitu zobrazení videa (ostrost - aspoň pocitově), má kalibrace videa v KODI. Nevím jak na LCD, tam díky nativním bodům asi tento problém odpadá, ale aspoň na mé plazmě se musí obraz pro každé rozlišení a frekvenci trochu zmenšit. Kalibrace má čtyři kroky a při posledním se má nastavit co nejpravidelnější čtverec, to se dá vizuálně dost těžko odhadnout, ale právě tvar tohoto "čtverce" má na zobrazení poměrně značný vliv :)
Jinak Libreelec 8.0.2a s X96 jede jak zpraku...
whitesak (406)|8.6.2017 10:22
Nevím jak plasma, mám LG LCD . A zde je možno nastavit v poměru obrazu kromě různých variant 16:9, 4:3,... i volbu "Pouze skenování". Toto mám pro LE takto nastaveno a obraz je perfektně kalibrovaný, zřejmě pixel mapping 1:1. Obraz je ostrý, žádné deformace a také žádný overscan. Což třeba u nastavení 16:9 překvapivě ovescan je, a u tohoto nastavení TV je třeba si v KODI s kalibrací obrazu pohrát.

Takže za mne je jednoznačné doporučení - pokud to TV umožňuje, tak vstup z LE nastavit na "Pouze skenování" a žádnou kalibraci pak není třeba dělat.
Jak s tím ale pracují plasmy bohužel netuším ...
Marek71 (109)|8.6.2017 13:39
Zdravím. Tak po 3 týždňoch mi dorazil TV Box X96. Plánujem si s tým hrať zajtra dopoludnia, dnes nie je čas... ale jedna otázka. Zaujíma ma, ako sa dostať do recovery modu, aby som mohol nabootovať z SD karty a aby potom šlapal Kodi z LibreELEC? Návod hovorí toto:

"8. The MicroSd / USB is ready. Insert it into the TV Box and boot it into Recovery mode (unplug the power press the reset key hidden under the AV plug with a toothpick and plug the power keeping the reset key pressed until it loads)"

No ale pod AV výstupom nevidím žiadnu dieru pre reset tlačítko a ani vnútri v AV výstupe. Keď tam zasuniem párátko, tak mi tam skoro zapadne :-) Ako na to, prosím?

No ale teraz som objavil, že asi to reset tlačítko je v IR konektore. Keď tam strčím párátko, tak cítim, že tam je niečo, čo cvaká, keď zatlačím. Tak to asi bude ono, otestujem.

EDIT:
Tak to reset tlačítko je vnútri v IR konektore, podarilo sa recovery mode a LibreELEC 8.0.2a, v pohode.
MSuchy (17)|8.6.2017 16:56
[QUOTE=whitesak;530938]Nevím jak plasma, mám LG LCD[/QUOTE]
Já tam s plazmou vůbec tuto volbu nemám. Pro kvaltiní výsledek je podle mě nejlepší rádně zkalibrovat obrazovku pro všechna používaná rozlišení a frekvence a video nastavit na původní velikost (original size), pak je to nezkreslené.
tdlmarek (1566)|8.6.2017 17:34
[QUOTE=MSuchy;530940]Já tam s plazmou vůbec tuto volbu nemám.[/QUOTE]
Pokud se jedná o plazmu Panasonic, tak základní overscan se vypíná v menu ("16:9 Overscan"), nemají to v nabídce poměru stran. Vyšší modely pak nabízí ještě pohodlnější nastavení "1080p Pure Direct", které vypne většinu postprocessingu a udělá z TV de facto monitor. Když se správně nastaví toto, tak to potom člověk softwarově kompenzovat v Kodi vůbec nemusí.
Marek71 (109)|9.6.2017 00:21
[QUOTE=whitesak;530592]Ano, v podstatě to chápeš správně.
Nicméně pro Linuxu znalé - dá se velmi lehce do LE zpřístupnit vnitřní NAND paměť (respektive partitions v NAND paměti) a tím se dostat k datům z NAND paměti i když je LE puštěn z SD karty.
Dá se tím udělat třeba v podstatě ideální řešení, kdy LE je celé na SD kartě, ale databáze knihovny a jpegy trumbnails a postery jsou přitom uloženy ve vnitřní rychlé NAND paměti. Čímž tím pádem - to důležité co má být rychlé je v NAND.

Pro zájemmce pokusnit se to dá udělat zhruba takto. Do adresáře /storage/.config se udělá spustitelný (chmod +x) soubor autostart.sh. Ten se pouští automaticky s kažým bootem KODI.
A v něm jednoduchý script něco jako:
[CODE]
#!/bin/sh
mkdir -p /storage/nandata
mount /dev/data /storage/nandata
[/CODE]
Po rebootu LE je pak v adresáři nandata na SD kartě přístupná celá datová (androidí) partition z NAND paměti. No a zde je možno symbolickým Linkem nasměrovat do této NAND co chceme a "vyměnit" to za umístění na SD kartě. Takže si třeba pak v NAND paměti vytvořím adresář "kodiuserdata"

[CODE]
cd /storage/nandata/media/0
mkdir kodiuserdata
[/CODE]
Pak přesunu veškerý obsah KODI sdresáře userdata do NAND kodiuserdata a adresář userdata na SD kartě smažu - nebo raději pro jistotu jen přejmenuju :-)
[CODE]
systemctl stop kodi
cp -R /storage/.kodi/userdata /storage/nandata/media/0/kodiuserdata
mv /storage/.kodi/userdata /storage/.kodi/userdata.bak
[/CODE]
Mno a pak už jen symlink
[CODE]
ln -s /storage/nandata/media/0/kodiuserdata/ /storage/.kodi/userdata
[/CODE]

A po rebootu Voila! jede LE z SD karty a přitom celý adresář s knihovnou a všemi KODI userdaty je ve vnitní NAND paměti :-)
Poznámka: Píšu to z hlavy, tak nezaručuji 100% správnost, že jsem se někde neupsal. Doporučuji jen zkušeným a prosím s kontrolou :-)[/QUOTE]

Ahoj. LibreELEC mi funguje v pohode, všetko nabehlo a skúsil som tvoj postup ako v LE sprístupniť NAND pameť pre uživateľské dáta pre Kodi.

1. autostart.sh som vytvoril, urobil restart LE a výsledok OK - adresár nandata sa vytvoril a je tam namountovaná vnútorná NAND pameť. Podarilo sa mi to na druhý pokus, pretože prvý pokus zlyhal... kopíroval som z Win do LE cez WinSCP a mal som zapnutý default typ prenosu. Je potreba dať text a pri prenose sa zrejme urobí konverzia z Win na Linux formát textu, tipujem rozdielne konce riadkov.

2. Vytvoril som adresár kodiuserdata, v pohode. Takisto v pohode zastavenie kodi a následne kopírovanie userdata do novovytvoreného adresára /storage/nandata/media/0/kodiuserdata. Na toto som použil PuTTY.

No ale teraz prišiel zádrhel, pri vytváraní symlinku:
[CODE]ln -s /storage/nandata/media/0/kodiuserdata/ /storage/.kodi/userdata[/CODE]
Chápem to správne, že výsledkom by malo byť to, že Kodi pri pokuse o prístup k užívateľským dátam na /storage/.kodi/userdata pojde namiesto toho na /storage/nandata/media/0/kodiuserdata - to znamená do novovytvoreného adresára, žo je vlastne NAND pameť?
U mňa je výsledkom to, že Kodi nenašiel userdata a ponúkol sprievodcu ako pri prvom spustení. Pozerám do adresárovej štruktúry a vypadá to tak, že v adr. /storage/nandata/media/0/kodiuserdata/ je symlink kodiuserdata a keď do neho idem, tam je zase symlink kodiuserdata a takto donekonečna, asi takto to vypadá:
[CODE]/storage/nandata/media/0//storage/nandata/media/0/kodiuserdata/kodiuserdata/kodiuserdata[/CODE]
Pričom to prvé kodiuserdata je adresár a ostatné úrovne sú symlinky. Kde som urobil chybu? Nie som expert na Linux, len taký normálny uřivateľ. Originál userdata mám zazálohované, takže nie je problém sa vrátiť k povodnému stavu, ale rád by som rozbehal toto, nedá mi to :-)

Tu je odkaz na screen:
https://ibb.co/i6CJ5v

Díky.
Marek71 (109)|9.6.2017 12:55
Tak už je to v pohode.
Nie som si istý, ale myslím, že som špatne nastavil symlink. Takže kodi nenašlo userdata, vytvorilo nový adresár a ponúklo sprievodcu prvým spustením. Takže som preskúmal adresárovú štruktúru, zrušil symlink a vytvoril znovu. Obnovil som userdata zo zálohy, nakopíroval do NAND (namountované ako kodiuserdata) a všetko beží v pohode.

Mám pocit, že pri prvom pokuse som urobil chybu v symlinku, namiesto:
[CODE]ln -s /storage/nandata/media/0/kodiuserdata/ /storage/.kodi/userdata[/CODE]
som asi zadal:
[CODE]ln -s /storage/nandata/media/0/kodiuserdata /storage/.kodi/userdata[/CODE]
proste bez toho posledného lomítka v target symlinku. Ale neviem to isto, k tomu by sa mohol vyjadruť niekto, kto je v linuxe viac doma :-) Takže teraz to mám tak, že LE a Kodi beží z SD karty, ale uživatelské dáta sú na rýchlej NAND pameti. Pre istotu je zachovaný aj povodný Android, i keď teraz vlastne mu z jeho pameti pomalu odkrajuje Kodi. Ale nevadí to, nemám v pláne Android používať.
RoPo (6061)|9.6.2017 13:29
>Marek71:
Toto je odkaz na adresář/složku:
[CODE]
/storage/nandata/media/0/kodiuserdata/
[/CODE]

Toto je odkaz na soubor:
[CODE]
/storage/nandata/media/0/kodiuserdata
[/CODE]
MSuchy (17)|12.6.2017 11:20
Borci, jakým způsobem updatujete na vyšší verzi Libreelec, když už máte vše nastaveno, včetně načtené knihovny...atd.? Záloha, načisto naformátovat SD s novou verzí, nahrání zálohy, nebo jen systém pomocí .TAR souboru?
vivid.sk (11472)|12.6.2017 12:31
Nahras novy gzip build do foldra "Update" (cez Sambu) a restartnes box. To je vsetko.
Tento sposob funguje aj v pripade, ze ma KODI kniznicu na internom ulozisku.
Marek71 (109)|12.6.2017 13:01
Nový build, to je súbor *.tar alebo image *.img.gz?
Update adresár je /storage/.update?

A predpokladám, že týmto sposobom sa dá urobiť aj prípadný downgrade, to znamená ľubovolná zmena verzie LE. Proste pri reštarte si to osahá obsah adresára /Storage/.update a ak tam niečo je, nahradí s tým stávajúcu verziu. Je to tak?
vivid.sk (11472)|12.6.2017 13:41
Funguje akykolvek z nich, kludne pouzi ten spakovany *.gz (je mensi, updater si ho sam rozbali)

[QUOTE=Marek71;530979]Je to tak? [/QUOTE]

Ano, len pozor na downgrade z 8.x na 7.x. Verzie v ramci jednej hlavnej verzie mozes upgradovat/downgradovat bez problemov.
Prave preto odporucam pouzivat dve karty na tieto ucely, pokial nebude verzia 8.xx v plne pouzitelnej podobe (adekvatne verzii 7.xx), v com som trosku skepticky.
whitesak (406)|12.6.2017 14:26
Ano je to tak jak píše vivid.sk. Pro update možno použít jak *.img.gz, tak *.tar soubor a stačí jej dát do složky "Update". Je to v zásadě jedno který. Já osobně používám *.tar soubor, protože i když je o malinko větší, tak vlastní update je s tar souborem rychlejší. Soubor *.img.gz je kompletní instalačka (image) se vím všudy, takže toto používán jen pro novou čistou instalaci "from scratch".

Jinak k update a downgrade ještě doplním maličkost, že je třeba si k tomu *gz nebo*tar souboru pohlídat, zda není potřeba změnit případně i soubor dtb.img. V rámci 8.x verzí LE je zatím stéle ten stejný jeden a tudíž není (nebylo) třeba jej do update přidávat. Ale v rámci starých verzí 7.x se dtb.img soubory někdy měnily k dané verzi. I v rámci verze 8.x se do budoucna bude dtb.img pravděpodobně měnit (asi s novým kompletním Nougat kernelem). Takže na to je pak třeba ještě myslet. Se špatným dtb.img LE totiž většinou ani nenabootuje.
V případě, že je nutné dtb.img soubor řešit, tak se prostě navíc stáhne dle konkrétního modelu ten správný a také se normálně strčí do složky Update k tomu *.tar. Ani se již nemusí přejmenovávat na "dtb.img", soubor může zůstat stejného jména jak byl stažen - takže třeba "gxbb_p200_1G_1Gbit_RealtekWiFi.dtb". Instalátor si to přejmenuje sám.
No a úplně nakonec, když se *.dtb dá do update i když to není potřeba, tak to samozřejmě nevadí, jen je to zbytečné ...
MSuchy (17)|12.6.2017 14:32
Já tušil, že to jde i jinak, dík ;)
Marek71 (109)|12.6.2017 14:48
[QUOTE=whitesak;530981]zda není potřeba změnit případně i soubor dtb.img.[/QUOTE]

Predpokladám, že toto sa vzťahuje na S905, pretože u S905X je *.dtb rovnaký pre všetky zariadenia.
Marek71 (109)|12.6.2017 15:26
Ešte pripojím ďalšiu možnosť:
- pripojiť ku Kodi cez SSH (napr. PuTTY, user: root, default pwd: libreelec)
- cd .update
- wget file.tar (file.tar je najnovšia verzia z http://kszaq.libreelec.tv/s905/)

Samozrejme, ak je to potreba, stiahnuť aj ten .dtb súbor.

A po reboote sa nainštaluje tá stiahnutá verzia. Podrobnejší návod tu:
http://www.tvboxforum.com/archive/index.php?thread-973.html
whitesak (406)|12.6.2017 15:31
[QUOTE=Marek71;530983]Predpokladám, že toto sa vzťahuje na S905, pretože u S905X je *.dtb rovnaký pre všetky zariadenia. [/QUOTE]
Ano i ne - možná lehké nepochopení:
1. Je třeba řešit *.dtb k danému modelu. A zde ano je to u S905X jednodužší, protože pro S905X jsou v zásadě poize dva dtb a to dle velikosti RAM. Takže tady když dáš pro 2GRAM model dtb pro 1GB, tak to nabootuje a pojede, ale LE bude "vidět" jen 1GRAM. Pokud to uděláš naopak (2GB dtb pro 1GB RAM boxu), tak nevím, ale v tomto případě bych nevylučoval problém s bootem.
2. Je třeba hlídat nutnost upgrade *.dtb pro danou verzi LE. Obvykle je to se změnou kernelu. A pokud je to nutné, je to vždy uvedeno v release notes. Jen to tu zmiňuji pro úplnost, že je nutné na to pamatovat. Jak jsem psal, již dlouhou dobu to nutné nebylo. Ale nyní se pracuje na implementaci full nougat Amlogic kernelu do LE 8 a až to přijde, tak se velmi pravděpodobně bude muset upgradovat i *.dtb.
Marek71 (109)|12.6.2017 15:43
OK, díky, rozumiem. Ja som práve pri čistej inštalácii LE 8.0.2a (S905X) vobec neriešil .dtb súbor, ani podľa veľkosti RAM, preto mi to trochu nejde do hlavy. Mám verziu 2GB/16GB a je viditeľná celá pameť.
Zmena .dtb pri zmene verzie LE už mi dáva zmysel, ale zase... to .dtb bude súčasťou toho image (pre S905X), nie?
vivid.sk (11472)|12.6.2017 16:34
[QUOTE=Marek71;530986]Mám verziu 2GB/16GB a je viditeľná celá pameť.[/QUOTE]
Pri konkretnom MMC x96 sa mi osvedcilo nepouzivat .dtb z webu, ale ponechat povodny z instalaku (odskusane oba). Funkcne je to ale v oboch pripadoch.
whitesak (406)|14.6.2017 16:39
[QUOTE=vivid.sk;530987]Zmena .dtb pri zmene verzie LE už mi dáva zmysel, ale zase... to .dtb bude súčasťou toho image (pre S905X), nie? [/QUOTE]
jj, asi ano. Pro modely s S905X to tak asi platí. Pokud pro se update použije *.img.gz, tak v něm je celý systém, včetně dtb.img, takže tímto by měl být update vlastně celistvý, a pro S905X pro ty kteří nemuseli změnit dtb.img, bezproblémový...
Takže to opravdu platí především pro modely s S905, protože zde je těch device tree variant hodně... :-)
Marek71 (109)|14.6.2017 18:25
Ano, myslel som to pre S905X.
Ešte dotaz... ten *.dtb je súčasťou *.img.gz, ako si písal. A je aj súčasťou *.tar? Alebo čo použiť pre upgrade S905X, kde neriešim nejaké *.dtb v závislosti na HW ako v prípade S905?
vivid.sk (11472)|14.6.2017 23:26
[QUOTE=Marek71;530994] A je aj súčasťou *.tar?[/QUOTE]
V tar nieje .dtb, su tam len 2 subory (kernel a system).

(Obsah tar si vies pozriet napr. cez Total Commander, ich obsah standardne prezera ako obsah inych archivov)
Foolproof (2713)|15.6.2017 13:04
Myslím, že DTB nemá s image nic společného. Tedy není jeho součástí. Image je LibreElec, ale dtb se liší podle rychlosti sítě a velikosti paměti, podle zařízrní.
Device Tree Blob je popis zařízení pro system a právě proto nemusí kernel obsahovat informace o hardware, bootloader natahuje 2 binární soubory, kernel image a DTB.

Není-li DTB, pak musí být pro každé zařízení jiný image, který info o zařízení obsahuje.
Marek71 (109)|16.6.2017 23:54
Tak aby som si to vyjasnil...

1. Súbor .img je obraz disku. Po vytvorení bootovateľnej SD karty z tohoto image (napr. Win32DiskImager) je súčasťou SD karty aj .dtb súbor. To znamená, že image obsahuje akýsi defaultný .dtb súbor.
2. Pokiaľ vytváram LibreELEC SD kartu pre MMC založené na S905X, tak tento .dtb súbor obsiahnutý v image je dostačujúci a možem ho tam ponechať.
3. Pokiaľ vytváram LibreELEC SD kartu pre MMC založené na S905, tak tento defaultný .dtb súbor z image musím nahradiť nejakým špecifickým .dtb súborom podľa toho, aké konkrétne MMC mám - potrebné .dtb súbory sú v adr. device_trees.

Pokiaľ sa jedná o upgrade...

1. Použijem .tar súbor,ktorý .dtb neobsahuje a to v tom prípade, pokiaľ upgrade nepožaduje novú verziu .dtb súboru.
2. Pokiaľ upgrade požaduje novú verziu .dtb súboru,tak použijem na upgrade image súbor .img.gz, ktorý obsahuje .dtb súbor a ďalej postupujem ako pri novej inštalácii podľa toho, či mám S905X, alebo S905 - ponechám .dtb defaultný, alebo nahradím špecifickým z adr. device_trees.

Snaď som to moc nepoplietol, len som to chcelpochopiť :-)
whitesak (406)|17.6.2017 11:41
[QUOTE=Marek71;531023]Tak aby som si to vyjasnil...

1. Súbor .img je obraz disku. Po vytvorení bootovateľnej SD karty z tohoto image (napr. Win32DiskImager) je súčasťou SD karty aj .dtb súbor. To znamená, že image obsahuje akýsi defaultný .dtb súbor.
2. Pokiaľ vytváram LibreELEC SD kartu pre MMC založené na S905X, tak tento .dtb súbor obsiahnutý v image je dostačujúci a možem ho tam ponechať.
3. Pokiaľ vytváram LibreELEC SD kartu pre MMC založené na S905, tak tento defaultný .dtb súbor z image musím nahradiť nejakým špecifickým .dtb súborom podľa toho, aké konkrétne MMC mám - potrebné .dtb súbory sú v adr. device_trees.
[/QUOTE]
Na všechny body 1.-3. - Ano je to tak
[QUOTE=Marek71;531023]
Pokiaľ sa jedná o upgrade...

1. Použijem .tar súbor,ktorý .dtb neobsahuje a to v tom prípade, pokiaľ upgrade nepožaduje novú verziu .dtb súboru.
[/QUOTE]
Ano je to tak. Jen malé doplnění - pro update je ale možno použít i soubor .img.gz. Také prostým nahráním do složky "Update". Je to jedno který soubor zda .tar nebo .img.gz se použije. Instalační procedura si s tím poradí a je jí to jedno. Myslím, že rozdíl je pouze v tom, že update pomocí .tar souboru je trochu rychlejší...
[QUOTE=Marek71;531023]
2. Pokiaľ upgrade požaduje novú verziu .dtb súboru,tak použijem na upgrade image súbor .img.gz, ktorý obsahuje .dtb súbor a ďalej postupujem ako pri novej inštalácii podľa toho, či mám S905X, alebo S905 - ponechám .dtb defaultný, alebo nahradím špecifickým z adr. device_trees.
[/QUOTE]
Ano je to možné, ale je to zbytečné, protože pak je výsledke opravdu čistá instalace a o všechna uživ. data se přijde. Což je zbytečné, protože i v tomto případě je opět možné udělat update úplně stejným způsobem jako v předchozích případech. Jen se navíc do složky update přidá navíc i patřičný soubor *.dtb. Takže tam budou soubory dva 1. *.tar nebo *.img.gz a 2. *.dtb. Instalátor uvidí oba soubory a oba použije pro update.
Marek71 (109)|17.6.2017 19:27
Výborne, díky za odpoveď, hlavne ten posledný odstavec. Ano, ten upgrade som, samozrejme, myslel so zachovaním uživateľských dát, nemyslel som nanovo vytvoriť znovu bootovaciu SD kartu z image. Len som nevedel ako na to, pokiaľ sa mení ten .dtb súbor. Už mi je to úplne jasné.
MSuchy (17)|20.6.2017 09:44
Zkoušel jste někdo nainstalovat LibreELEC přímo na interní disk, případně jak? Zatím jedu asi jako většina z SD karty, ale Android je stejně víceméně k ničemu a určitě ho používat nebudu, tak bych to zkusil...
Marek71 (109)|20.6.2017 11:34
Pozri sem na tento návod, sekcia "HOW TO INSTALL LibreELEC ON INTERNAL MEMORY"
http://www.tvboxforum.com/archive/index.php?thread-973.html

Existuje i možnosť, že LE sa bootuje z SD karty, ale uživateľské dáta má v rýchlej vnútornej pameti. To už tu bolo rozoberané a to funguje.
Pokiaľ urobíš tu inštaláciu do internej pameti, tak daj vedieť.
MSuchy (17)|21.6.2017 08:08
Díky za link, zkusím...
MSuchy (17)|21.6.2017 19:39
Tak jsem jel podle návodu výše a jsem tak napůl cesty :D
Předně, kdyby někdo zkoušel, nešlo to provézt přes WinSCP, který jinak kvůli oknům používám pro SSH komunikaci raději, ale při zadání přákazu "installtointernal" mě to vůbec nepustilo k potvrzení kopírování na interní paměť - příkazový řádek zamrznul. Přes PUTTY bez problému. Po potvrzení to vypsalo pár hlášek, o vymazání původního BOOTu a podobně, nicméně po vyndání SD karty a restartu krabičky to vypsalo nějakou chybu (LibreELEC system is broken... :) ) a konec. Navíc se ta hláška na mojí plazmě zobrazila částečně mimo obraz, takže ji ani nepřečtu celou. Po zasunutí SD karty zpět a tvrdém restartu naběhl systém v pořádku, ale samozřejmě z karty. Neměl jsem moc času, tak se v tom ještě pohrabu až usnou děcka a projdu ještě celé to forum na TVBOXu...

Ještě pro upřesnění. Před tímto procesem jsem upgradoval na 8.0.2c
MSuchy (17)|21.6.2017 23:00
Tak hotovo, jedu z interního disku. Moc to nechápu, ale napodruhé (stejným způsobem) to vyšlo. Raději jsem před tím odpojil veškerá zařízení (myš, externí disk) a naběhlo to po rebootu samo z internalu. Po troše plácání se v zálohách mám vše tak, jak bylo a subjektivně je práce v menu a zejména v knihovně o chlup rychlejší. Každopádně je před touto úpravou praktičtější udělat zálohu KODI (jeden soubor) a vykašlat se na export knihovny. V základní záloze je stejně celá knihovna...
Xander80 (18)|22.6.2017 10:26
[QUOTE=MSuchy;531052]Moc to nechápu, ale napodruhé (stejným způsobem) to vyšlo.[/QUOTE]
Stalo se mi to úplně stejně. Poprvé při zadání příkazu "installtointernal" to z nějakého důvodu neprošlo. Druhý pokus byl úspěšný.
Pohyb v MENU a načítání je rychlejší.

Jen si dejte pozor před instalací je dobré provést zálohu aspoň nastavení dálkového ovladače. Soubor "remote.conf " jsem musel ručně vytvořit a namapovat. Protože jsem se na to vy…. Není to však složité.

Postupoval jsem tady podle návodu.
https://forum.libreelec.tv/thread/3581-create-remote-conf-from-scratch/
whitesak (406)|25.6.2017 20:42
Malá rada pro ty, kteří si instalují LE do interní NAND paměti. Je nutno si uvědomit, že touto instalací se vnitřní NAND paměť formátuje a tudíž se o vše uvnitř přijde.
Je tedy dobré před instalací LE do interní NAND paměti (kdyby se něco pokazilo) si zazálohovat z originál stock Android soubor remote.conf a image disků recovery.img a dtb.img.

remote.conf je v originál Androidu v adresáři /system/etc
dtb.img a recovery.img je možno zazálohovat například v shellu pomocí dd, jsou přístupné v /etc jako /etc/dtb a /etc/recovery.
Hodí se to mít schované, protože když se nedejbože box brickne, tak se z těchto souborů udělá jednoduše bootovací USB, protože pak už je jen cesta úplného flashe pomocí Amlogic USB_Burning_Tool a to jen pokud je k dispozici image Android firmware.
A remote.conf se zase hodí do LE, aby chodila dálka a nemusel se konfigurák děla znovu ručně.
whitesak (406)|1.7.2017 13:49
[QUOTE=vivid.sk;530583]Simulacia problemu: Problem sa da vidiet len v panning scenach. Pokial snimka vypadne/zopakuje sa v statickej scene, nieje mozne to identifikovat. Na toto pouzivam zaciatok filmu:
Hell or High Water (BD remux), kde po uvodnych titulkach zacne neustaly pohyb kamerou, takze akykolvek problem uvidime ihned. Film nijako nepretacam, pustam ho od zaciatku, aby boli rovnake podmienky. U mna to je viditelne obvykle v scene, ako zenska vystupuje z auta a kamera sa posuva pre nou. V tomto momente vypadla snimka asi na 80% pri opakovanom spustani.[/QUOTE]

Zdá se, že na současné verzi 8.0.2d se toto občasné cuknutí na tomto test BD již nevyskytuje. Pouštěl jsem snad 20x se stejnými a nakonec i s různými podmínkami (od začátku, s časovým posunem, pauzou,...) a tato "hrubá" scéna mi nyní jede perfektně plynule. Ani jednou jediné zaškobrtnutí...
S předchozími verzemi se to občas opravdu stalo. Nyní, zdá se že, již nikoliv :-)
Foolproof (2713)|1.7.2017 18:40
Ano, cuknutí je odstraněno, potvrzuji, necukají už ani titulky v 4k HEVC 10 bit.

Z mého hlediska už zbývá jen podpora MVC formátu, tedy nativní 3D a hotovo.
Marek71 (109)|6.7.2017 10:53
Všimol som si, že staršie buildy ver. 8 zmizli, je tam už len "d" a "e":
http://kszaq.libreelec.tv/s905/

Znamená to, že je doporučovaný update na jeden z týchto buildov? Mám ešte "c", ale dám tam teda "e".
Marek71 (109)|31.7.2017 09:05
Mám dotaz k novým buildom. Posledný zo série 8.0 je tam 8.0.3e, ten momentálne používam.
Ale pribudli tam verzie 8.1.0, 8.1.1 a 8.1.2 a k nim aj device tree, ktorý obsahuje aj zložku S905X. Predtým tam nebola zložka device tree pre S905X. Znamená to, že teraz pri upgade musím do adresára "Update" nahrať nielen image, ale aj nejaký dtb súbor? A ktorý? Používam X96 2GB/16GB S905X. Má to už niekto otestované na nejakom zariadení s čipom S905X? Díky.
whitesak (406)|31.7.2017 11:12
Ahoj,
řada 8.0.x je LE s kernelem z Androidu M (Marshmallow).
Řada 8.1x (která posléze přejde v stable 8.2.x) je LE, který v sobě obsahuje plnohodnotný kernel z Androidu N (Nougat). Tato verze (8.1.x) by měla být díky novému kernelu lepší v implementaci HDR a přepínání a použití barevného obsahu BT.2020.
Sám tuto verzi používám ke spokojenosti, ale co se týče zkušeností s HDR, BT.2020 a pod nemohu sloužit, protože to provozuji pouze na FullHD TV.

Pro instalaci LE (upgrade z verze 8.0.x) je nutné do složky update kromě souboru LibreELEC-S905.arm-8.2-8.1.2.tar přidat i další soubor (dtb) - ve tvém případě @Marek77 bych to viděl na gxl_p212_2g.dtb z adresáře s905X. Do těch jednotlivých adresářů to kszaq dle mne dal jen z důvodů přehlednosti.
Ten gxl_p212_2g.dtb soubor tam můžeš dát tak jak je, nemusíš jej přejmenovávat, update procedura si s tím poradí.
Ten dtb soubor je nutný tam dát nová k této verzi, jinak by se LE nenabootoval...