Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Intel NUC 2015 - mini HW pro MMC a HTPC, XBMC, Kodi

vivid.sk (11472)|13.2.2015 00:05
Toto vlákno je priamym pokračovaním staršieho vlákna, kde sme sa pri hľadaní ideálneho MMC dostali k platforme miniPC + XBMC/Kodi (ako sw, pre optimálne MMC).
Intel prichádza v roku 2015 s novou radou* a v tomto vlákne si budúci majitelia môžu nájsť informácie o aktuálnych modeloch, skúsenosti a postrehy.Začnem novým modelom, ktorý sa aktuálne začal predávať: NUC5i3RYH, Mal som ho možnosť doma otestovať. Krátke postrehy:

Ide o model s aktívnym chladením s podporou pre dva disky (SSD s rozhranim M.2 + 2.5" SATA HDD/SSD), majiteľ pre svoje primárne určenie požadoval: Win7@x64 (4GB RAM, 64GB SSD; primárne určenie: XBMC, web, office, založný PC)

v bodoch:
- NUC je pri standardnom nastaveni relativne tichy - pokial minimalne otacky v BIOSe znizim na cca ~2000rpm, stane sa uplne nehlucny, nieje pocut z dvoch metrov. Visual BIOS uz klasicky podporuje moznost regulacie otacok. Standardne nastavenie v BIOSE sa mi zda prilis extremne, vzhladom na charakteristiku chladiacej krivky. Ako nativne otacky som nakoniec zvolil otacky okolo ~2300rpm a teplotu, od ktorej sa zacinaju otacky pomalicky zvysovat v krokoch 2% je teplota MB alebo CPU od 65°C.

Momentalne po pol hodinke Prime95 kolise teplota CPU okolo 68-70°C (vzhladom k Tmax 105C je to stale velmi dobre) a viac to myslim uz nepojde. Teplota okolia pocas testu ~ 24°C. Otacky su navysene podla danej regulacnej schemy momentalne na urovni 3400rpm. Pripominam, ze taketo vytazenie nie je v praxi beznym pouzivanim dosiahnutelne, pretoze pri prehravani filmov (H265 vratane) je procesor vytazovany minimalne. Pocas zatazoveho testu je obvod krabicky studeny rovnako ako aj spodna cast. Zahrievanie je dotykom citit na hornej strane, no nejde o nic extremne. Cakal by som podstatne viac. Obvod NUCu (okrem vrchnej casti) je z kovu (aj ked podla fotiek to vyzera plastovo), pridava to na vahe a masivnosti celej konstrukcie.

Prikon:
- OFF: <0.5W
- standby: <1W
- idle: 5-6W
- XBMC idle: 6-7W
- XBMC prehravanie DXVA compatibilneho originalneho Bluray ISO 1080p: 7-8W
-
XBMCprehravanie H265 BDRipu 1080p: 9-12W
- Prime95 (max load): 17W

Vytazovanie CPU + teploty (testovane vzdy v KODI (14.1), aktualne drivre + BIOS k dnesnemu dnu):

- H265 CPU decoding 30-50%, CPU temp: 52-55°C
- H264 DXVA decoding <10-15%, CPU temp: 42-46°C
rovnako aj prehravanie inych typov videi vratane upscalingu Lanczos3/Spline64 na 1080p (vratane 60p zdrojov) ma nizke zatazenie CPU.
- H264 DXVA 1080i (50i/60i) BD diskov + deinterlace na 50/60p <20%, teplota je stale v norme <50°C, NUC je na dotyk studeny/vlazny.
- H264 4K DXVA decoding funguje skvelo, vytazenie CPU je minimalne, ako pri 1080p zdrojoch.


ostatne postrehy:
- Integrovana Wifina podporuje standard IEEE 802.11ac, vie vyuzit oba kanaly na mojom n-kovom routri, realna namerana rychlost je ~ 20 MB/s pri umiestneni routra v rovnakej izbe. Rychlost je dostatocna, aj pre potencionalny streaming UHD BD.
- prehravanie videi je korektne, bez viditelnych artefaktov pri prehravani, prepinanie fps funguje podla ocakavania, DTS MA / Dolby TrueHD je prenasane korektne.

aktualne nedostatky:
- nastavenia resp. moznosti nastavenia ovladaca su tragicke nielen do moznosti ale aj do designu. Metro koncept narvat do ovladacov je manazersky fail. Oproti tomuto je konkurencny AMD Catalyst rozpravka.
- V BIOSE nefunguje aktualizacia ani stiahnutie ovladacov. Produktovy catalog je nedostupny. Snad len docasne (Intel - uz sa pozname :D).
- Ak sa bude niekto snazit instalovat W7, nech si instalacku pripravi na USB 2.0 klucik. Problemu s internym diskom, ktory nakoniec nebol problem disku ale nejakej kompatibility s Kingston USB 3.0 klucikmi.
Tu je viac info o chybe 0x80300001 a jednoduche riesenie problemu, ktory ma obral o niekolko hodin casu.

netestovane:
- nemam poruke ziadne MCE compatible DO - netestovane.


resume:
Produkt mozem odporucit, splna dane ocakavania - aj napriek neexistujucim recenziam (horuca novinka), ide o optimalny produkt na tieto ucely, s dostatocnou vykonovou rezervou do buducna, ktory po nastaveni otacok uspokoji aj uzivatelov, hladajuci absolutne nehlucne riesenie.*
[ATTACH=CONFIG]29865[/ATTACH]
NEW_NUC_3.png
tdlmarek (1566)|13.2.2015 14:59
Díky za pěkné shrnutí uživatelských zkušeností. Možná bych trochu upravil tu formulaci týkající se dvou disků ("M.2 + SSD"), docela dlouho mi trvalo než jsem pochopil, co jsi tím vlastně chtěl říct :)

Příjemně mě překvapila ta zátěž při softwarovém dekódování H.265 - nečekal bych, že je mezi i3-4010U a i3-5010U takový znatelný výkonnostní rozdíl. A nebo došlo k optimalizaci na straně softwaru, měl bych nějaké H.265 zase zkusit, ať můžeme porovnat. Kdyžtak se ozvu v PM.

Škoda, že na desku ani tentokrát nedoplnili ten S/PDIF výstup, svoje místo určitě má i v roce 2015. Ta tabulka jej sice zmiňuje u zatím neupřesněného modelu s i7, ale kdoví jak to nakonec bude a za jakou cenu.

Měl jsi možnost nějak víc prozkoumat tu fičurku výměnných horních krytů? S čím je NUC dodáván, je zde funkční to proklamované NFC, a nebo má pouze přípravu na desce?
tdlmarek (1566)|13.2.2015 15:08
Já jsem nedávno docela podrobně zkoumal manuály nových modelů a dovolil bych si zde udělat takové malé shrnutí, protože Intel opět trochu upravil strategii v jejich rozdělení a z výše uvedené tabulky to není úplně zřejmé (protože se nejedná o aktuální oficiální dokument, ale součást leaknutých materiálů někdy ze srpna).

Nastala drobná změna v pojmenování jednotlivých modelů, Intel do něj již nekóduje konkrétní model procesoru (např. loňský D34010WY = CPU i3-4010, tedy 4. generace rodiny Core), ale používá pouze hrubé dělení na i3/i5/i7/... a označení generace architektury procesoru. Ta se stává hlavním marketingovým slovíčkem, protože ačkoliv tu s námi jsou NUCy teprve třetí rok (jedná se o třetí velkou skupinu představených modelů), Intel aktuální novinky na základě jejich procesorů označuje jako "Intel NUC páté generace" (5th Gen Intel NUCs).

Dle této logiky je výše recenzovaný model NUC5i3RYH Intel NUC 5. generace osazený procesorem Intel Core i3. Poslední písmeno "H" pak stejně jako loni indikuje konkrétní balení daného hardwaru - "B" (board) prodáván pouze jako holá deska, "K" (kit) je standardní varianta v nízké skříňce (zdá se mi ještě o něco nižší, než u loňských modelů) a "H" (high) s vyšší skříňkou umožňující osadit 2.5" HDD. Zbývá tedy nově použité "R" uprostřed, což je asi nejzajímavější novinka, protože kromě těchto modelů jsou v materiálech zmíněny ještě další a na první pohled velice podobné (také i3/i5), avšak s označením obsahujícím písmeno "M".

U předchozí generace NUCů občas nastala situace, že konkrétní prvky výbavy šly v rozporu s výkonnostním spektrem jednotlivých modelů. Např. NUC s Atomem E3815 má díky orientaci na business použití v některých ohledech širší výbavu (eMMC úložiště, CEC/CS header, eDP konektor, VGA, serial, ...) než dražší modely, avšak za cenu použití pomalého procesoru, ošizení síťové části a dalších faktorů souvisejících s cenovkou zařízení.

Nejspíše proto se nové NUCy představují vždy ve dvou variantách s výkonnostně velice podobnými procesory - zatímco řada "R" je určena pro běžné spotřebitele a proti loňským modelům dokonce o některé prvky výbavy přišla, tak naopak modely s "M" cílí spíše na business nasazení, případně domácí bastlení, kam přináší velké množstvím nejrůznějších doplňkových konektorů a funkcí.


Toto mi proti loňským modelům přijde jako docela zajímavý krok, a proto jsem se pokusil vytvořit přehledovou tabulku, která některé rozdíly ve výbavě pokrývá. Kromě výbavy se však "R" a "M" liší (zejména ve verzi s i5) i po stránce pokročilých softwarových funkcí souvisejících s virtualizací, zabezpečením, managementem, ... Zde však manuály nehovoří úplně jasně - např. i základní virtualizace je zmíněna pouze u řady "M", ale umět by ji měly všechny zde diskutované procesory včetně loňských, takže by to nejspíš chtělo ověřit v praxi. Jako zdroj informací posloužila technické dokumentace Intelu (http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-034051.htm), pokud jsem ale někde něco přehlédl nebo špatně pochopil, budu rád za upozornění.

Tabulka pěkně demonstruje myšlenku popsanou výše - v porovnání s loňskými Haswelly současné R-kové NUCy obdržely upgrade některých technologií (mPCI-E -> M.2 apod.), nejsou však už dostupné pouze jako deska, WLAN kartu mají sice v ceně, ale uživatel tím ztratil možnost osadit si model dle vlastního výběru (a NUC v základu mohl být o cenu té karty levnější), již nelze integrovat HDMI-CEC adaptér a ani zařízení napájet napřímo bez použití adaptéru.

Naopak u M-kových NUCů se žádné z těchto omezení neobjevilo, snad kromě (ne)možnosti zakoupení skříňky standardní výšky (vzhledem k většímu počtu interních konektorů to dává smysl), DisplayPorty namísto HDMI ukazují na více profesionální cílovou skupinu, je zde mnohem bohatší a flexibilnější konektivita nad PCI-E a SATA rozhraními, HDMI-CEC adaptér by měl fungovat včetně probouzení ze standby a jako příjemný bonus tu máme servisní sériové rozhraní.

[table="class: grid, align: left"]
[tr]
[td="align: center"]Model[/td]
[td="align: center"]K[/td]
[td="align: center"]H[/td]
[td="align: center"]B[/td]
[td="align: center"]HDMI[/td]
[td="align: center"]DP[/td]
[td="align: center"]eDP[/td]
[td="align: center"]S/PDIF[/td]
[td="align: center"]SATA[/td]
[td="align: center"]mSATA[/td]
[td="align: center"]mPCI-E[/td]
[td="align: center"]PCI-E/SATA[/td]
[td="align: center"]M.2[/td]
[td="align: center"]WLAN[/td]
[td="align: center"]NFC[/td]
[td="align: center"]CIR[/td]
[td="align: center"]CEC/CS[/td]
[td="align: center"]Serial[/td]
[td="align: center"]SATAp[/td]
[td="align: center"]iDC[/td]
[/tr]
[tr]
[td="align: center"]D54250WY/D34010WY[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]1x[/td]
[td="align: center"]1x[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y (*c)[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y (*e)[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[/tr]
[tr]
[td="align: center"]NUC5i5RY/NUC5i3RY[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]1x[/td]
[td="align: center"]1x[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]1x (*a)[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y (*f)[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[/tr]
[tr]
[td="align: center"]NUC5i5MY/NUC5i3MY[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]2x[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]2x (*b)[/td]
[td="align: center"]-[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y (*d)[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[td="align: center"]Y (*f)[/td]
[td="align: center"]Y[/td]
[/tr]
[/table]

K - "kit", dostupné ve standardní skříňce
H - "high", dostupné ve vyšší skříňce
B - "board", dostupné jako holá deska
HDMI - externí HDMI výstup na zadním panelu
DP - externí DisplayPort výstup na zadním panelu
eDP - interní DisplayPort výstup na desce
S/PDIF - digitální audio (optika/coax)
SATA - klasický SATA konektor
mSATA - miniPCI-E konektor pro mSATA SSD
mPCI-E - miniPCI-E konektor pro Wi-Fi
PCI-E/SATA - speciální vývod PCI-E 4x a SATA linek pro vlastní použití
M.2 - konektor M.2 s PCI-E a SATA linkami pro SSD, Wi-Fi, Bluetooth, a jiné rozšiřující karty
WLAN - integrovaná Wi-Fi na desce
NFC - příprava pro NFC
CIR - integrovaný infračervený senzor pro dálkové ovladače
CEC/CS - výstup signálů pro vlastní použití, mj. např. HDMI-CEC adaptér
Serial - sériový port
SATAp - konektor se SATA napájením
iDC - interní konektor pro průmyslové napájení NUCu (bez externího adaptéru)

(*a) - PCI-E 4x, SATA (M)
(*b) - PCI-E 2x, SATA (E) + PCI-E 2x, SATA (B)
(*c) - 10-pin konektor zejména pro HDMI-CEC, avšak bez standby napájení, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37907-do-pro-htpc#post507160
(*d) - 18-pin konektor dle manuálu už i se standby napájením pro HDMI-CEC + sadou dalších kontrolních signálů
(*e) - klasický velký konektor SATA napájení
(*f) - zmenšený 1.25 mm konektor SATA napájení

V tomto kontextu jsem docela dost zvědavý na ceny M-kových modelů, až se objeví v nabídce našich e-shop. Někdy by to rozhodování, který model zvolit, mohlo být docela zajímavé.
vivid.sk (11472)|13.2.2015 17:21
Aby to zas tak idealne nevyzeralo, doplnim nejake dalsie bugy, na ktore som narazil, ktore su zrejme kombinaciou bugov Kodi + drivrov pre GPU a vacina bude postupne odstranena, ide o malickosti:

- prehravanie niektorych samplov 4K videi nebolo uplne plynule, pripadne vznikali artefakty z nespravneho dekodovania (nebol to problem nestihania CPU)
- Pri vypnuti AVR (cize zrejme aj obrazovky, ak by to mal niekto prepojene priamo) pocas prehravania, zacne Kodi vytazovat CPU na 100%, po znovuzapnuti sa vsak korektne "chyti" obraz aj zvuk a prehravanie pokracuje. Ano nieje to uplne standardna situacia, no nahodou som na to narazil.
- Kodi niekedy vytazuje system viac, ako by bolo unosne, pri beznom zobrazeni thumbnailov na YT som zaznamenal 40-50% vytazovanie vsetkych jadier, co znamena okamzity narast teplot CPU.


Upresnim, ze tento NUC bol kupovany na vystup vo full HD (1080p = cize pre takyto TV), pre nativny UHD vystup by som ho neodporucal. Nato treba silnejsie zelezo.
Plutotype (717)|14.2.2015 12:41
Vďaka za vaše príspevky. Broadwell NUC spravia trochu revolúciu a už ich nikto nebude môcť ignorovať. Integrované iGPU podporujú plný H.265 10-bit hardware decoding a aj keď NUCy nemajú HDMI 2.0 čipy, mohli by zvládnuť dekódovať Ultra HD 24fps 10-bit HEVC H.265. Ja preto pozerám na NUC5i5RYH a NUC5i5RYK, ktoré majú silnejší iGPU. Core i3-5010U model má iGPU HD5500, 23 výkonných jednotiek ( EU = execution units ). Modely s iGPU HD6000 u modelov s Core i5-5250U majú 48 EUs. Nechcem tým povedať, že pre 1080p ekosystém nestačí i3 NUC, ale nie je špatné mať headroom pre nejaké špeciality v decodingu, scalingu a renderingu.

Recenzia NUC5i3RYK:
http://www.bit-tech.net/hardware/2015/02/11/intel-nuc-kit-nuc5i3ryk-review/1
sanchez13 (1071)|18.2.2015 10:12
len pre informaciu, vyzera to, ze tato generacia bude aj s verziou core i7 :-)

[QUOTE]
Intel® NUC with Intel® Core™ i7 Processor and 2.5-Inch Drive Support (NUC5i7RYH)
The first ever Intel NUC with Intel® Core™ i7 processor is coming in Q2’15! Product details coming soon.
[/QUOTE]

zdroj: http://www.intel.com/content/www/us/en/nuc/products-overview.html
RoPo (6061)|18.2.2015 11:07
sanchez13: A co takhle např. starý DC73537SY s i7-3537U z roku 2013 s i7? ;) Ten se však u nás nenabízel, ale prodával se.

Z toho plyne, že i v této nové verzi NUC 2015 nemusí být varianta s i7 u nás také dostupná. Pravděpodobně kvůli ceně, která bude atakovat hranici 15.000,- Kč ;)
sanchez13 (1071)|18.2.2015 11:29
neviem ako to bolo s tym modelom, ktory spominas, mozno to bola len nejaka testovacia miniseria, na ktorej Intel testoval zaujem.
Ja som vychadzal z vety "The first ever Intel NUC with Intel® Core™ i7 processor", ktoru ma Intel priamo na svojej stranke :-)

Kazdopadne nechajme sa prekvapit. Sam som zvedavy na cenu a dostupnost. Pretoze rozmyslam o jeho vyuziti ako mini server. Dufam, ze ta cena nebude az taka vysoka ako si uviedol.
tdlmarek (1566)|2.3.2015 08:12
Nějaké další leaknuté info o variantě s i7:
http://www.fanlesstech.com/2015/02/exclusive-i7-broadwell-nuc-to-feature.html

Výbavou vypadá úplně stejně jako nižší Rkové modely, proti i5 přináší "pouze" vyšší takty - na CPU docela výrazně, u GPU naopak spíš jen kosmeticky (počet EU zůstává).
dodomt (276)|3.3.2015 07:03
Ahojte

Kolega kupil NUC5i3RYH nainstaloval Win7 + xbmc/kodi - nainstalovali sme do Harmony ONE tento typ zariadenia, vsetko fungovalo okrem prepinania titulkou a zvuku ostatne veci fungovali. Prekodoval si aj svoj ovladac z Onkya a tiez mu fungovalo vsetko okrem titulok a zvuku. Problem mal ale s prepinanim frekvencie medzi telkou a ptojektorom preto sa vcera rozhodol vcera vyskusal nainstalovat len OpenElec a tam mu ovladac (moj) Harmony One ani z Onkya vobec nefunguje... Nainstalovany ma najnovsi bios. Nejake poznatky?

Ja mam D34010WYK2 a Harmony One ovladac funguje na jednotku.

dodo
RoPo (6061)|3.3.2015 07:57
Předpokládám, že to je stajná verze OpenElecu. Pak by mohl být problém, že port, na který je IR připojen je jiný než u D34010. Zkus postup dle tohoto a správně detekovat a nastavit port na kterém IR je fyzicky připojen.
dodomt (276)|3.3.2015 08:19
- Zariadenia mame v Harmony One nahrate NUC 5i3RYH aj NUC D34010 ani jedno nefunguje na NUC 5i3RYH
- Na svojom mam OpenElec 5.0.0 a na jeho ma OpenElec 5.0.5
- Ten navod co si postol bol pre procesory Haswell navyse po update biosu na novsi by uz nemam platit a z mojej skusenosti je to tak. Tiez som uz nic nemenil v mojom OpenElec - hned vsetko fungovalo... (ked som to instaloval medzi sviatkami: najnovsi bios, OpenElec 5.0.0, v harmony one nahraty moj NUC D34010)

- kazdopadne vyskusame ten navod mozno to pomoze ak to este nemaju intel-aci osetrene v biose

dam vediet

dodo
RoPo (6061)|3.3.2015 08:33
Ale to je jedno pro jaký typ CPU to je návod. Jde o princip, kterým můžeš nastavit správný port na kterém IR ovladač sedí.

Toto může souviset jen s BIOSem INTELu, ale také s OpenElecem a správně zavedeným Nuvatron ovladačem, který je implicitně u D34010WYK2 na portu "/sys/bus/acpi/devices/NTN0530:00/physical_node/resources", který u NUC5i3RYH může být zcela jiný.

Tady se doměnka o jiném, portu či problému v BIOSu potvrzuje. Kdybych měl tento NUC u sebe, tak to mohu zjistit přesně o který port se jedná. V logu je patrné, že NTN0530 zůstal.
Zkus místo: /sys/bus/acpi/devices/NTN0530:00/physical_node/resources
zapsat toto: /sys/bus/acpi/devices/NTN0530:01/physical_node/resources

Už je to jasnější, proč jsem ti toto sem psal? ;)
dodomt (276)|3.3.2015 08:57
Dik dik ja som len amater a porovnavam len to co som/sme vyskusal/i :-)

Kukneme na to v robote ak sa nam podari cez SSH nan pripojit cez firemnu siet a dam vediet co a ako.

dodo
dodomt (276)|3.3.2015 09:34
Pri pokuse zmenit 30:00 na 30:01 alebo na ine cislo mi vypisuje tuto chybu...

/storage/.config/autostart.sh: line 3: can't create /sys/bus/acpi/devices/NTN0530:01/physical_node/resources: nonexistent directory

dodo
RoPo (6061)|3.3.2015 09:57
Šlo jen o adresu 01. Tak bez hlubšího průzkum s tím nic neudělám.

Problém je hlášen vícero uživateli. Takže počkej na opravu BIOSu Intelem nebo řešení od OpenElecu.
karel7000 (15)|23.3.2015 17:59
Jaký byste k HTPC sestavě s Intel NUC (s Win, Linuxem, OpenELEC apod.) doporučili klasický "menší" dálkový ovladač s funkcí Air Mouse (přes RF) a klávesničkou pro pohodlné ovládání XBMC/Kodi? Máte s tím někdo prosím osobní zkušenosti?
sanchez13 (1071)|24.3.2015 07:29
Tak uz je vonku specka NUC i7: http://www.intel.com/content/www/us/en/nuc/nuc-kit-nuc5i7ryh.html
Bude zaujimave pockat aku na cenu, ale podla ceny i3 a i5 modelov predpokladam, ze by mohla byt okolo 500€.
Plutotype (717)|24.3.2015 08:32
Som zvedavý ako vyriešili chladenie a hlučnosť toho i7 CPU a Iris Pro 6100 iGPU...je to masaker v takej malej krabičke mať 28W TDP. Každopádne sa teším na testy.
KamilZ (10277)|24.3.2015 08:53
Otázka je, k čemu takový výkon. Na HTPC to není potřeba a na hry to také není, je tam slabá grafika.
RoPo (6061)|24.3.2015 09:48
Je to konkurence k Apple Mac Mini. Pořídíš obdobně - jako výkonný malý desktop - a za cca 5 let vyměníš jako celek.
sanchez13 (1071)|24.3.2015 10:30
Ano, ja napr pouzivam ako desktop Mac Mini late 2012 (quadcore i7 ivy bridge). Zatial som nemal najmensi problem. Maly vykonny a hlavne tichy. Pocul som ho len par krat, ked som konvertoval video do ineho formatu.

Tento NUC i7 rozmyslam pouzit ako mini server pre narocnejsie aplikacie. Nainstalovat tam linux.
Ako priklad moze posluzit Plex Media Server (DLNA server), ktory sice funguje aj na menej vykonnom zeleze, ale pokial chces vyuzit aj moznosti online transkodovania (najma HD filmy) pre prehravanie na zariadeni, ktore dany format nepodporuje, tak si to ziada silnejsi server. Momentalne to prevadzkujem na mojom NAS-e, ktory ma procesor Intel Atom D2700. Pokial nie je potrebne transkodovanie, tak je vsetko v pohode. Nie je problem simultanne prehravat aj viac filmov sucasne, ale ak ano, tak to zvladne plynule prehravat max 1 HD film a aj to nie vsetky. Zalezi od filmu.

Pokial by som chcel NAS s takto vykonnym CPU, tak by to stalo niekolkonasobne viac. Takto stacia 2 slabsie NAS servre (jeden ako backup) a jeden takyto mini server. A cele (2x NAS + 1x NUC i7) to bude stat menej ako jeden vykonny NAS :cool:
RoPo (6061)|24.3.2015 10:41
Na on-line transkodování pro DLNA v serveru mě stačí i3-3220T. i7 do domácího serveru je podle mě kladivo na špačky. Ale proti gustu žádný dišputát :-)
sanchez13 (1071)|24.3.2015 12:58
jasne, ale nebude to sluzit len pre DLNA server, to som uviedol ako priklad.

3220T bolo stare dobre poctive desktopove CPU, tam je CPU benchmark priblizne na urovni tohtorocnej NUC i5: https://cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=1473&cmp[]=2502&cmp[]=2478
A do buducna budem mat rezervu, takze nebudem o 2 roky rozmyslat nad upgrade 8-)

Pockam si ale samozrejme na prve testy, pretoze aj mna totiz zaujima najma to chladenie i7. Ci je tam nejaka zmena oproti i5, pretoze je tam rozdiel skoro 15W, tak snad len nezrychlili otacky ventilatora.
sanchez13 (1071)|18.4.2015 12:00
prvy testik i7 (broadwell) NUC.
http://arstechnica.com/gadgets/2015/03/mini-review-intels-powered-up-core-i7-broadwell-mini-pc/

V clanku je zaujimava informacia, vyzera to ze NUC s broadwell CPU podporuju 1866MHz RAM. Na testovanie im Intel dodal NUC v ktorom bola osadena. Preto otestovali s touto RAM aj NUC i5 broadwell a no problema. 8-)
Vzhladom na to, ze cenovy rozdiel medzi RAM 1600MHz a 1866MHz je minimalny odporucaju jednoznacne kupu 1866MHz RAM...
thonyk (11)|22.6.2015 09:42
dobrý den. koupil jsem verzi pouze s ssd diskem a mám ji týden doma. větrák stále hučí na 3300 otáček a hluk mi tak vadí že váhám že zařízení vyměním za zotac s pasivním chlazním. jak se prosím v biosu snižují otáčky? mám tam jen volby costum, quiet, apod. nejde mi al eručně nastavit např. těch 2000 otáček jak píšete.
je nutné bios aktualizovat nebo kde je chyba že mi to nejde?
tdlmarek (1566)|22.6.2015 10:21
Není to sice nic levného, ale pro dokonalé ztišení NUCu pro uživatele s tišším prostředím nebo vyššími nároky je tu aktualizovaná nabídka pasivních skříněk Akasa:
http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.list.tpl&type=Fanless%20Chassis&type_sub=Fanless%20NUC

Ve specifikacích na webu je trochu nepořádek, ale podle obrázků se zdá, že Newton MC a Plato MC jsou pro M-kové varianty NUCů, kdežto Newton S a Plato jsou klasiky pro běžnější R-ka. Za sebe musím říct, že nové provedení s názvem Plato vypadá (alespoň na obrázcích) opravdu moc pěkně, Newtony přecejen mohly působit trochu moc "krabicově".

Dostupnost už i v našich e-shopech:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
vivid.sk (11472)|22.6.2015 14:57
[QUOTE=thonyk;514015]koupil jsem verzi pouze s ssd diskem a mám ji týden doma[/QUOTE]
Ktoru konkretnu verziu mas doma ? Otacky vies znizit, ked si zvolis rezim custom. 3300 rpm je prilis vela pre bezne pouzitie, tolko mi to tocilo pri vytazovani s Prime95 po pol hodine.
thonyk (11)|24.6.2015 12:00
Intel NUC 5I3RYK
Samsung 850 EVO M.2 120GB SSD disk M.2, čtení až 540MB/s, zápis až 500MB/s (v alze byl minuly tyden k pc zdarma, to mne presvedcilo vzit tenhle model, jinak bych vzal stejny s i5 a nebo zotac u ktereho pisou pasivni chlazeni)
Kingston SO-DIMM 8GB DDR3L 1600MHz HyperX Impact CL9 Dual Voltage Operační paměť PC3-12800, napětí 1.35V/1.50V


v biosu bylo nastaveno
Minimum Duty Cycle 40
zmenil jsem to na
Minimum Duty Cycle 25

pak uz to hluci snesitelne ale hreje to na 50 bez prace a 55 - 60 stupnu obcas kratkodobe az 70 i pri bezne praci. navic to trochu smrdi jak se to pece :-)

navic pri praci v zoneru a promazavani fotek to ma zpomalene reakce, ale to ma i kdyz chlazeni necham jak bylo :-(
thonyk (11)|24.6.2015 12:11
s tim akasa rozumim tomu ze mohu teoreticky vnitrnosti z NUC vyjmout vlozit do takove skrine a pak to bude tiche? nebo musim koupit jinou verzi nuc?
(pak mi to ale nepujde pridelat zezadu monitoru)
tdlmarek (1566)|24.6.2015 12:40
Ano, vyjmeš desku (u letošních modelů už samostatně ani koupit nejde), odděláš chladič a vložíš ji do skříňky Akasa. Tady je pár fotek k loňské verzi NUCu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36240-nejlepsi-mmc-pro-rok-2013-14#post481576. Skříňka pak doléhá přímo na čip procesoru a díky svému celohliníkovému žebrovanému provedení tak funguje jako velký pasivní chladič. Protože používáš SSD, tak to pak bude bez jakékoliv pohyblivé části, takže absolutně tiché (když nepočítáme možné elektrické pazvuky např. ve zdroji).

Jinak u těch skříní je ve specifikaci uvedeno "VESA mounting", takže na monitor by to teoreticky mělo jít přidělat stejně jako originální NUC, nemám to ale vyzkoušené na vlastní kůži. Počítej ale s tím, že ta hliníková skříňka je přecejen o trochu větší, než původní od Intelu.

PS: Ačkoliv to není úplně striktně řečeno, tak většina informací v tomhle vlákně a i na celém (pod)fóru se obvyklé týká použití NUCu jako HTPC. Když mluvíš o práci v Zoneru a montáži na monitor, tak NUC nejspíš používáš jako běžné pracovní PC, tam se potom některé požadavky trochu mění. To platí např. k tvé poznámce o výkonu, na provozování Windows to přecejen chtělo vzít verzi s i5 s turbem, ULV i3 už v tomhle může ztrácet dech.
thonyk (11)|24.6.2015 14:18
díky moc. no ono než to takhle předělávat tak bych si snad nechal rovnou postavit pc na objednávku. uvažoval jsem nad tím původně. chci na na kancelářskou práci a časem za lcd tv. práci na tom ale dělám opravdu jen základní. jen chrome, mazání fotek v zoneru, word a excel. to je všechno.. pomalé reakce v zoneru mne tedy dostaly. to jsem nečekal že tak primitivní práce to může zpomalovat. kliknu na delete, fotka zmizí a několik vteřin trvá než se objeví další

ono by možná stačilo kdyby nuc měl otvory ze všech stran tak jako zotac a byl by klid. divím se že je tak zabedněný.
tdlmarek (1566)|24.6.2015 14:28
Zoner nepoužívám, takže zde neporadím - obecně jde jen říct, že co se uživateli jeví jako "primitivní práce" může být na pozadí dost složitá akce. A nebo je špatně napsaný software, případně může být OS zabržděný nějaký antivirem a podobnými zvěrstvy, apod.

Tím bych to hruba uzavřel, protože tohle téma by se přece jen mělo zabývat použitím NUCu jako platformy pro HTPC. Takže pokud nemáš něco dalšího vyloženě k hardwaru NUCu, tak kancelářské PC bych případně doporučil řešit ve vedlejší sekci.
KamilZ (10277)|24.6.2015 14:36
Zoner je pomalý sám o sobě.
vivid.sk (11472)|24.6.2015 16:18
[QUOTE=thonyk;514155]zmenil jsem to na
Minimum Duty Cycle 25
[/QUOTE]

Treba zmenit RPM (zakladne otacky za minutu), Duty Cycle ma vplyv na rychlost zmeny otacok, ale nemeni ich pociatocnu hodnotu.
RoPo (6061)|24.6.2015 16:40
[QUOTE=thonyk;514166]to jsem nečekal že tak primitivní práce to může zpomalovat[/QUOTE]

Zoner na fotky je hodně náročný na HW díky tomu jak je naprogramován a jak je zadrátován do systému. Znám a vím jak se v Zoneru programuje. Toto je výsledek... Od dob P4@3,2GHz Zoner nepoužívám. Rychlostně se však od té doby nepolepšil a jsou alternativy.


Pokud chceš NUCe vážně používat jako náhradu Win desktopu tak raději vybírej z variant s CPU i5 nebo i7. Koneckonců i postavené kompletní ITX řešení s i5/i7 nebude za pusu.
thonyk (11)|25.6.2015 09:27
a kde prosi zmenim to RPM?

uz jsem to duty cycle zmenil na 22 elikoz 25 stale vydavalo hrozne zvuky (piskani, vrceni)
vivid.sk (11472)|25.6.2015 13:42
[ATTACH=CONFIG]30916[/ATTACH]
fan-stock-settings.jpg
thonyk (11)|25.6.2015 14:46
na tehle strance jsem to nastavoval ale nic jineho nez to Minimum Duty Cycle menit sl. ty dve dalsi volby asi taky nejsou rychlost..

mam to jine nez ty
2015-06-23 14.15.55.jpg
vivid.sk (11472)|25.6.2015 17:38
Skus este aktualizovat BIOS, ak je k dispozicii novsia verzia. Ja som to spravil automaticky, takze si uz nepamatam, ci to bolo v case pisania tohto textu take iste ako mas teraz.

Ale podla prilozeneho obrazka to vyzera, ze to bude zodpovedat prvemu cislu (aktualne 25), zniz si to este o 4-5% a otestuj.
Takisto zniz duty cycle increment a aj teplotu, od ktorej sa maju otacky zvysovat (mininum temperature), nech to nieje take narazove.
thonyk (11)|25.6.2015 21:13
snazil jsem se bios aktualizovat ale stale je stejny. stahnul jsem z webu intelu 4 instalacky. z toho 2 exe se nainstalovaly. 2 byly .bio a jeden .zip ze ktereho nic instalovat neslo. ani pred aktualizaci tech dvou ani po se to nastaveni chlazeni nezmenilo..

to ropo: ten zoner jsem vyresil. snazil jsem se uz dele v jeho nastaveni zkusit neco najit cim bych to zrychlil. na zaklade tveho tipu jsem vypnul integraci do systemu a uz to najednou je v pohode. tak diky moc za stouchnuti a radu :-)
thonyk (11)|25.6.2015 21:57
jeste mne napada dotaz na vsechny. mam nuc pridelany zezadu lcd. pro mne totalne nepochopitelne je udelany tak ze mate predni stranu napr z prave strany lcd a zadni stranu z leve strany. jedina rozumna varianta mi pripada celo nahoru aby to bylo pristupne pro flashku a zadni strana dolu tak aby z ni sel kabel na napajeni a hdmi do lcd. dost blbe jsou ale hlavni vetraky tak jak jsem to zapojil smerem dolu. tim padem se to asi nepatrne vic zahriva i tim ze teplo jde dolu. nechapu ze nuc nema velke diry ze vsech stran i zezhora v krytu. urcite by se tak chladil lepe.

myslite ale ze ty vetraky dolu misto na stranu mohou mit tak zasadni vliv?

mam ho tyden a do pristi stredy mam moznost ho ve 14 dnech vratit. stale s nim laboruji a kvuli tomu hluku to tak na 60% vidim, ze ho vratim a vymenim za ZOTAC ZBOX nano CI520 (i3 procesor) nebo CI540 (i5 procesor) s tim, ze bych do nej dal komponenty se stejnymi parametry (128 ssd a 8 gb ram). zotacy jsou pasivni a tiche uz davno. byl sem uz pred koupi nucu rozhudnuty koupit zotac a mel ho uz objednany, ale tim ze v alze byl nuc za 8399 vcetne 128 m.2 ssd zdarma tzn. stacilo pridat ram za 1499 a za 10.000 jsem to tak měl komplet. zotac s i3 vyjde na cca 11500 a s i5 na 13500 a to uz mi prislo fakt dost. za to by byl pc na miru.

uz tyden spim v pokoji vedle nej a nic moc. nejdriv zvuk vrtacky pri tech 3300 otackach a kdyz to stahnu na tech 2000 tak to stale vydava zvuk jako cvrcek. a to to mam 3 metry od postele a nemuzu kvuli tomu poradne spat. navic kdyz to stahnu na i na tech stale hlucnych 2300 tak to uz docela smrdi jak se to pali. a to je provozni teplota 55 - 60 stupnu

zotac uz mam objednany a zitra ho vyzvednu a oba porovnam a holt vratim ten co bude horsi, jinak to nevidim
tdlmarek (1566)|25.6.2015 22:38
ZBOXy jsou pasivní a tiché z toho důvodu, že používají procesory typu Y (i3-4020Y, resp. i5-4210Y) s menší frekvencí a TDP. Naproti tomu NUCy jsou osazeny U procesory (i3-5010U, resp. i5-5250U), které jsou o více než 50% výkonnější, ale kvůli tomu mají i o něco větší nároky na chlazení. Ten odskok je tak velký i proto, že porovnáváme procesory napříč generacemi (zmíněné ZBOXy jsou loňské s Haswellem, kdežto u NUCu se bavíme o letošních Broadwellech), ale i v rámci stejné generace by zde rozdíl pořád byl. Takže když sis na předchozí stránce stěžoval na pomalejší reakce NUCu, vyměnit ho za ZBOX je z tohoto pohledu vyloženě nesmysl.

Pokud tedy vycházím z tvých čísel, že komplet NUC tě stál 10k, zatímco ZBOX vychází na 11.5k, tak to bych si raději těch 700 připlatil za jednu ze zmíněných Akasa skříněk a měl výkonnější hardware, s kvalitnějšími komponentami, v elegantnější skříňce a bez papírování ohledně vracení zboží prodejci. To je ale jen můj názor, pro nás bude ale naopak zajímavé právě to, když oba produkty porovnáš a nějaké zhodnocení ZBOXu sem napíšeš.
RoPo (6061)|25.6.2015 22:59
2thonyk: konektory smerujici vlevo a vpravo maji dva vyznamy. Neprasi se do nich, jsou lepe pristupne a kabely se v nich (pokud by smeroval nahoru) nelamou.
vivid.sk (11472)|25.6.2015 23:41
[QUOTE=thonyk;514222] kdyz to stahnu na tech 2000 tak to stale vydava zvuk jako cvrcek.[/QUOTE]
Obavam sa, ze to nemusi byt vetrak :). Ak si kupis ZOTAC, ocakavaj piskanie (snad to uz vyriesili a budes mat tentokrat stastie).
thonyk (11)|26.6.2015 10:00
prave kvuli broadwell procesoru a vyssimu vykonu jsem zvolil nuc. ze bude chlazen aktivne mne ani nenapadlo tim ze to ma byt nova generace. svagr ma zotac asi rok v te hotove pro mne tedy ne uplne pozadovane konfiguraci 4 gb ram a 64 gb ssd a je dokonale tichy a vykonove dostatecny. osobne to potrebuji jako htpc i na praci zaroven. pres hdmi do lcd televize a druhym kabelem mini display portem na pracovni stul. tak aby jedno zarizeni obslouzilo oboji. stejne jsem to vyresil v obyvaku kde mam na miru postaveny pc se dvema hdmi a 4 jadrovym i5 haswellem 4440 zapojeny do hlavni televize a na jeden pracovni stul. ten je vykonove dokonaly ale drazsi a v loznici chci to same jen levneji..

ty zvuky jsou fakt divny. dneska mi pritelkyne uz nadavala at toho cvrcka dam nekam. vyssi otacky huci jak vrtacka a nizsi jak cvrcek at zvolim jakekoliv. to prendani do jine skrine by to asi resilo. ale i tak ten zotac zvazuji. sice to vyjde draho ale s tim i5 by mozna byl klid a po starostech. neni to vec na rok, ocekavam ze to bude fungovat dlouha a dlouha leta a pujde i v budoucnu ruzne kombinovat nebo prendavat do jinych mistnosti.

jeste dotaz tusite cim to ze displayport nevede zvuk? predpokladal jsem ze jim pujde. pouzil jsem tento kabel a jde jen obraz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

kdyby tak bylo pc se dvema, idealne 4 hdmi :-). pak bych si priplatil i za i7 a mel to jako centralni domaci pc. dal bych ho nekam do komory a po dome bych rozvedl hdmi a usb (casem idealne usb-c jak na obraz tak zvuk a sety klavesnice s mysi a flashky) do vsech mistnosti kde bych pak pridelal monitory a klavesnice :-) jde to ale resit hdmi splitterem ktery jsem si tedy jiz poridil a pocitam ze ho asi vyuziju kdyz zvuk neleze. http://www.dx.com/p/huiyishun-hdmi-400-1080p-hdmi-v1-4-1-x-4-splitter-black-white-174100
Heartwork (2358)|26.6.2015 10:02
Přikláním se k variantě NUC v pasivní skříni Akasa, sám to mám a chrochtám si blahem - pasiv je pasiv a ticho léčí. Takže je to vlastně investice do zdraví. :-)

Ty pazvuky fakt nesnáším, nechybělo moc a namontoval jsem Noctua ventilátor i na WC. :-)
thonyk (11)|26.6.2015 10:08
prave ty zvuky jsou zaklad. radsi mensi vykon ale tichy.

v tom czc jak posilate je tohle primo vhodne na tento nuc a neni k tomu jiz nic potreba? kabely na propojeni celni strany apod? pisou ze to je na 4 generaci ale my mame 5 generaci. asi to tedy zkusim jestli to staci jen prendat a zapojit a na monitor to pridelat zezadu jde.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

kabel na monitor mam objednany z dx, v cesku neslo sehnat tak kratky http://www.dx.com/p/hdmi-male-to-mini-hdmi-male-audio-video-connection-cable-black-16-5cm-220019
RoPo (6061)|26.6.2015 10:37
[QUOTE=thonyk;514236]ocekavam ze to bude fungovat dlouha a dlouha leta[/QUOTE]

Pokud to chceš takto tak bych volil pokud možno nejsilněší i7 se 16GB RAM, SSD a umístil do pasivní skříně (např. Intel NUC 5I7RYH).
Pokud tě zaráží cena za takovéto mini řeení, tak ta je "normální". Pro porovnání koukni na konfigurace např. právě na Apple mini v dané ceně. Sice jsou s i5 kvůli chlazení.

[QUOTE=thonyk;514236] idealne 4 hdmi . pak bych si priplatil i za i7 a mel to jako centralni domaci pc. dal bych ho nekam do komory a po dome bych rozvedl hdmi a usb[/QUOTE]

Toto je s prominutím nesmysl. HDMI není na dlouhé vzdálenosti a špatně se manipuluje s kabelem. Existuje HDMI over Ethernet, ale tam může nastat problém s ovládáním PC. Toto se řeší jinak než si představuješ.
tdlmarek (1566)|26.6.2015 10:42
[QUOTE=thonyk;514238]v tom czc jak posilate je tohle primo vhodne na tento nuc a neni k tomu jiz nic potreba?[/QUOTE]
Tohle už tu přece bylo řečeno. A není zas až takový problém se na ten web podívat a kompatibilitu si najít, trochu vlastní iniciativy. Ve zkratce: Ne, ta skříňka co uvádíš nepůjde použít.