Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Intel NUC 2015 - mini HW pro MMC a HTPC, XBMC, Kodi

thonyk (11)|26.6.2015 11:18
spis to pise jako predstavu do bucoucna a idealni pro mne reseni s tim 4 x hdmi :-) ted mam obyvak s lcd a hned za zdi z druhe strany druhe lcd (kabel 3 metry) a 3 metry pro změnu na straně od toho pracovni stul a pres ten hdmi splitter uz to tak pouzivam dva roky :-) ale chci upgradovat a koupit zarizeni jeste jedno na duhy stul do dalsiho pokoje :-)

---------- Doplněno v 10:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:47 ----------

prosim o pomoc tedy o skrin akasa na 5I3RYK. hledam marne :-(

aktualni testovaci zapojeni nez to pridelam za lcd televizi (az nejak na podzim) a nez dorazi z deal extreme 16,5 cm dlouhy mini hdmi - hdmi kabel

ah tak prd nejde mi sem dat fotky

kazdopadne zezadu monitoru to davat nalezato tak aby byly kabely do stran je priserny. kabely musi jit dolu a usb na flashku nahoru

[HL]mod KZ: [/HL]sloučeno, nauč se prosím používat tlačítko pro editaci příspěvku.
johny.h (41)|20.7.2015 15:52
Ahoj lidi.
Už dost dlouho se rozhoduju jaké koupit MMC. Čtu že některá mají problémy přehráváním 24 snímků, HD audio-Passthrough, teď jsem radši přidal do požadavku podporu H265.
Tak to vypadá, že se pustím do NUC513RYH.
Moje sestava:
audio - receiver Yamaha RX-V775
obraz - TV Samsung PS60E6500ES
síť WD My Cloud, propojeno kabely
Primárně bude použit pro Kodi přehrávání filmů a hudby. Jako systém bych radši volil Win 7 nebo 8 kvůli většímu využití a ne OpenElec, třeba v budoucnu na surfování.
A tak mám pár dotazů pro zdejší odborníky.
1. Jsou nějaké problémy při použití pod Win, které jsem výše zmiňoval či jiné?
2. Podpora HDMI CEC, v úvodu je psáno, že neumí. Tak jen jestli je v praxi lepší ovládat přes DO nebo ovládání myší a klávesnicí?
3. Jakou velikost a typ paměti? 4-8GB a radši 1 nebo 2
4. Jakou velikost a typ disku? 64-128GB M.2
5. Win 7 nebo 8 a x64?
Děkuji moc za rady zkušenějších.
vivid.sk (11472)|20.7.2015 16:09
1) Nie su (o prehravani 4K HEVC neuvazujem).
3) 1 x 4GB modul (pre buducnost mozes rozsirit o dalsie 4GB), viac ako 4GB dnes nema ziadny vyznam (Kodi je 32bit), napriklad tuto
4) Vzhladom k cenam kup radsej 128 GB (aj ked prakticky bude varianta s 64GB postacovat (system+ovladace+KODI, cca 30GB). Na alze som nasiel len velkosti >=128GB, vyber si podla sympatii k znacke).
5) Win7 64bit (casom prejdes na W10)
johny.h (41)|20.7.2015 19:21
Děkuji za rychlé info. Tu paměť: https://www.tsbohemia.cz/kingston-4gb-1600mhz-ddr3l-cl11-1-35v-sodimm_d190085.html
jsem měl taky vytipovanou dle jejich tabulky: http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-034982.htm
akorát tabulku disků a velikostí jsem nenašel tak zatím vybírám, i když nevím jak je na tom značka, toto: https://www.tsbohemia.cz/transcend-mts800-128gb-m-2-ssd-sata-iii-mlc_d199748.html.
Tak snad to bude fungovat.
vivid.sk (11472)|20.7.2015 20:39
Fungovat to bude, akurat si over 3 rocnu zaruku, pri SSD ju poskytuje vacsina vyrobcov. Dany e-shop ponuka za podobnu cenu len SSD ADATA, takze radsej zober Transcend.
johny.h (41)|20.7.2015 22:51
Tak díky moc, objednáno a doufám, že k maximální spokojenosti :)
johny.h (41)|30.7.2015 06:36
Ahoj lidi.
Tak mám nový NUC5i3RYH, 4GB RAM, 128GB M.2 disk a ovladače aktualizované. Obraz jde do TV Samsung PS60E6500ES přes receiver Yamaha RX-V775. Přehrávám filmy přes Win7, KODI 14.2, DXVA 2 zapnuto a když nastavím přizpůsobení obnovovací frekvence obrazovky videu na VŽDY, tak není obraz plynulý a cuká. Když přepnu na VYPNUTO , jde plynule v 60Hz. Nevíte co může být špatně?
Když mám stejné nastavení na notebooku zapojeno taky přes receiver do TV, tak běží plynule na 24Hz.
Děkuji moc za rady zkušenějších.

EDIT: Tak jsem objevil svou chybku a to "Nastavení-systém-zobrazení v okně" - zaškrtnuto - to bylo to cukání obrazu
a ještě "Vertikální synchronizace" - vypnuta. Bohužel jsem přejel prsty po touchpadu v okénku položky a ta se změnila.
Tak teď snad vše OK a ještě hodím nějaké dotazy do Kodi.
johny.h (41)|10.8.2015 21:03
Ještě dotaz. Mám jako úložiště WD My Cloud 3TB a k němu připojený další externí disk 2TB s filmama. Bude lepší nechat ten disk zapojený v Cloudu nebo radši zapojit do NUC5i3RYH. Jako Cloud by mi měl stačit ten WD a když budu chtít přistupovat později volně i k dašímu disku, stačí nechat zapnutý NUC a nastavit sdílení složky že? Uspávání disku při nepoužívání by mělo fungovat snad v obou případech. Poradíte vy zkušenější? :)
tdlmarek (1566)|11.8.2015 07:53
Nechal bych ho zapojený v tom WD - jedno centrální úložiště, jedna správa uživatelů, jedno nastavení sdílení. Rychlost je víc než dostatečná, připojením přímo do NUCu nic zvláštního nezískáš.

Ale na tu otázku nelze jednoznačně odpovědět, co je "lepší". Každý si to zapojí podle sebe, dle svých vlastních specifických požadavků.
KamilZ (10277)|20.1.2016 09:32
Ondra P. (5)|14.2.2016 14:02
Zdarvím,

rád bych požádal o radu s konfigurací HW pro OpenElec. Cena max 12-13k.
1) Jaký NUC je nejvodnější (stačí core i3 ? )
2) je možné spustit celý systém dálkovým ovládáním, bez nějakého složitého nastavování ?
3) Nějaký tip na kompatibilní jednoduché dálkové ovládání (něco jako měl BoxeeBox)

Případně nějaké další rady, jestli bude třeba něco ladit, ohledně systému a tak.

Díky moc. Pročítal jsem to tady , ale je toho tu hrozně moc na foru.
RoPo (6061)|14.2.2016 16:42
1) i3 je dostatečná. Šáhni po Skylake kvůli podpoře 4k v HW dekodéru GPU i když jen pro 8bit hloubku. Za předpokladu HDMI 2.0 na TV, v celém řetězci při využití AV receiveru. Pokud nechceš 4k, tak cokoliv generačně staršího.
2) ano lze
3) jakékoliv MCE kompatibilní
Ondra P. (5)|17.2.2016 19:09
Díky !
hobgoblin (8)|6.5.2016 11:34
Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda Intel NUC NUC6i3SYH umí bitstream i DTS-HD a Dolby TrueHD. Dočetl jsem se, že starší NUC s Celerony to neuměly a že NUC s Intel Skylake procesory s Intel HD 520 grafikou by to měly umožňovat. Máte někdo zkušenost? Děkuji.
tdlmarek (1566)|6.5.2016 12:49
Na modelech s i3/i5 to fungovalo vždy a nemám informace o tom, že by podpora u Skylake nebo kdekoliv jinde zmizela. Situace kolem Celeronů tě v tomto případě moc nezajímá, ne?
hobgoblin (8)|16.5.2016 12:26
Ještě se chci zeptat k tomu NUC6i3SYH. Má sloty pro disky M.2 a 2,5" Sata. Jaký SSD disk vybrat? Pro M.2 nebo Sata slot? Je nějaký zásadní rozdíl v rychlostech? resp. má smysl NUC osadit SSD diskem, když ho budu používat vesměs jen jako HTPC na přehrávání filmů? Uvažuji, že bych na něho nainstaloval Windows. Bude stačit 4 GB RAM?
tdlmarek (1566)|16.5.2016 13:06
[QUOTE=hobgoblin;522703]Uvažuji, že bych na něho nainstaloval Windows.[/QUOTE]
Prvně si udělej jasno v tomhle. Zjednodušeně se dá říct, že pro Windows musí mít člověk nějaký konkrétní důvod - plnohodnotný prohlížeč kvůli surfování po webu, hraní her, spouštění nějakých speciálních aplikací, atd. V opačném případě jsou to vyhozené peníze (za hardware a licenci), protože samotné přehrávání filmů/seriálů/streamů/... většinou lépe zastane OpenELEC.

Na samotný OpenELEC (tj. když filmy/seriály nejsou uloženy přímo na HTPC, ale někde jinde v síti) je SSD zbytečnost, bohatě stačí USB flash disk, nebo SD karta (pokud ten slot nehodláš využívat) a 2 GB RAM.


Pokud ale platí volba Windows, potom je potřeba SSD a 4 GB RAM. Jaký formát disku zvolit závisí na více věcech, mj. opět na tom, jak chceš mít řešené úložiště dat. Jsou tu totiž tři možné scénáře - buď jedno malé SSD pouze pro Windows, nebo středně velké pro Windows i nějaká data, případně SSD v M.2 slotu pro Windows a velkokapacitní 2.5" HDD na data.

Teprve na základě tohodle jde zodpovědět otázku, jaké SSD zvolit a jestli 2.5" nebo M.2.
hobgoblin (8)|16.5.2016 14:00
tdlmarek: Uvažuji tak, že nejdříve bych zkusil Openelec a pokud by mně vyhovoval a fungoval korektně, tak by Windows byly byl jen varianta, že bych na NUC dělal v budoucnu i jiné věci. Proto bych dal rovnou 4 GB RAM. A z podobného důvodu asi raději SSD. Šel bych cestou středně velkého disku, řekněme 120 GB (Win + data). V tomto případě tedy 2.5" nebo M.2?
vivid.sk (11472)|16.5.2016 14:07
[QUOTE=hobgoblin;522703]Bude stačit 4 GB RAM?[/QUOTE]
4GB bude stacit aj s rezervou pre buducnost. Plnohodnotne mozes KODI prevadzkovat na Windowsoch (32bit) s 2GB RAM a 32GB SSD , bez nejakeho viditelneho obmedzenia. Ale vzhladom k nizkym cenam RAM (a dnes uz aj SSD), by som s ohladom do buducnosti kupil radsej 4GB RAM a vacsi HDD (povedzme 128GB a viac). Tam uz ale musis dat pre plnohodnotne vyuzitie RAM 64bit OS (64bitovy OS zabera dvojnasobok miesta na disku a ukrajuje viac z RAM aj pri spustenych aplikaciach).
Pri cene NUC6i3SYH sa vsak tieto naklady stratia.

update: pisal som tento prispevok este pred tvojou odpovedou. Co sa tyka disku tak v pripade SSD radsej M.2.
tdlmarek (1566)|16.5.2016 14:35
[QUOTE=hobgoblin;522705]Šel bych cestou středně velkého disku, řekněme 120 GB (Win + data). V tomto případě tedy 2.5" nebo M.2? [/QUOTE]
Při velikosti dnešních multimediálních souborů je 120 GB poměrně dost natěsno, navíc 240/256 SSD vychází cenově výrazně lépe. Ale to už je na tvém uvážení.

Kolem M.2 je situace trochu složitější - disky v tomto formátu mohou používat buď nové NVMe rozhraní, nebo klasické SATA. V tom prvním případě tu skutečně je znatelný nárůst výkonu, v současnosti je to však stále ještě záležitost spíš pro nadšence, kteří chtějí to nejlepší a nevadí jim si připlatit. Pokud bys koupil běžnější (levnější) M.2 disk používající SATA, potom jsou parametry teoreticky srovnatelné, v praxi však u M.2 naopak většinou horší než u podobného 2.5" - buď horší výkon, nebo vyšší cena. Pokud tedy nehraje roli efektivní využití místa ve skříni (tzn. osazení obou disků), tak bych asi volil spíše klasické 2.5" SSD.

Pokud chceš konkrétní tipy, tak za sebe bych z aktuální nabídky doporučil OCZ ARC 100 (240GB), nebo více mainstreamový Samsung 850 EVO (256GB).


Takže tímhle způsobem bych asi postupoval. Nejdříve zkusit OpenELEC z SD karty (zanedbatelná investice) a 240/256 GB SSD použít pouze na data, a pokud by ti ten systém nevyhovoval, tak dodatečně na to SSD kromě dat nahrát i Windows.
hobgoblin (8)|17.5.2016 14:55
Děkuji za rady. Ještě se chci zeptat ohledně instalace OpenElec. Na netu jsem našel nějaké návody na instalaci z SD karty. Jakým způsobem budu ovládat instalaci při zasunutí karty do NUC? Bude fungovat např. USB myš? Co jsem viděl video, tak na desce NUC je nějaký Visual Bios, kde si navolím bootovaní z SD a po restartu by měla začít instalace OpenElec, pokud jsem to správně pochopil...
tdlmarek (1566)|17.5.2016 16:01
Spíš bych doporučil instalaci z USB flash disku na SD kartu. Tzn. z USB flashky si v PC vytvoříš instalačiku OpenELECu (stačí jen spustit stáhnuté .exe a párkrát kliknout "Další") a na SD kartu to v NUCu nainstaluješ jako OS.

Nevzpomínám si, jestli ten instalátor podporuje myš, ale pomocí klávesnice je to triviální záležitost, v podstatě stačí jen šipky a enter. V BIOSu myš funguje a je to tak, jak píšeš (tedy až na to moje doporučení instalovat spíše z USB).
radek.kovacik (267)|26.12.2016 12:15
Mám problém s hardwarem u Intel NUC D34010WYK a nebyl jsem si jistý, zda to řešit v tomto vlákně nebo v obecném, které je určené pro problémy s počítači, tak snad to nebude vadit, když tady dám pouze odkaz na fórum Svět hardware, kde platí stejné přihlášení, jako tady.
Jarda.Bar (1238)|29.12.2016 14:58
Existuje nějaká menší základní deska než mini ITX? Umřel mi Synology server (DS410) a tak jsem si říkal, že bych do té jejich skříně postavil něco vlastního. Na šířku jsem omezen 16cm. Podmínku mám 4xSATA.
vivid.sk (11472)|29.12.2016 17:04
Existuje: Intel 5x5 / Mini-STX.
Viac tu a tu. Pripadne so vygoogli ci, uz existuju alternativy s 4x SATA.

Mna skor zaujima, ako dostanes data z tych diskov, mal si tam RAID resp. SHR ?
Jarda.Bar (1238)|29.12.2016 23:13
Disky mám již v novém Synology DS416j, ale nechci starý NAS vyhodit. Podle hodinové analýzy přímo od Synology (byly u mě vzdáleně po netu) mi odešel řadič, ale novou desku už do toho nekoupím, tak sjem chtěl využít aspoň ten case.

p.s.: dík, mrknu na to ...
tdlmarek (1566)|23.1.2017 17:55
Mám tu jednu zajímavost.

Před pár dny, tj. skoro 3 roky po pořízení mého NUCu (jedná se o Haswell, ale tohle vlákno už je snad dostatečně obecné) se mi po spuštění najednou na TV nezobrazil žádný obraz. Po pár hodinách laborování, zkoušení různých displejů, adaptérů, kabelů apod. jsem objevil docela nečekanou příčinu - problém byl v HDMI redukci!

Chyba se neprojevovala úplně stoprocentně - někdy se třeba zobrazilo bootování NUCu, ale už ne Kodi rozhraní, jindy to selhalo až po chvilce při spuštění filmu. Nakonec jsem objevil korelaci, že čím delší HDMI kabel a čím vyšší datový tok (1080p/50), tím větší pravděpodobnost nefunkčního chování. Vysvětluju si to tedy jako obyčejný špatný kontakt nebo přerušený vodič někde v konektoru nebo káblíku.

Přijde mi to docela zajímavé, protože zrovna zde bych problém opravdu nečekal - obzvlášť když vezmu v potaz to, že NUC je přišroubovaný na půdě u stropu a od instalace CEC adaptéru 2 roky zpátky se ho nikdo nedotknul, takže to nejde svést na opotřebení kabelu manipulací/ohýbáním.

To jen taková perlička, že i tak jednoduchá věc jako je pasivní 25 cm káblík, může selhat a rozhodit celou AV soustavu :) To už bych to čekal spíš u toho 15 m HDMI kabelu, který vede po trámu pod střechou a přežívá ty aktuální -20 °C mrazy. Vyměnil jsem za konkurenční produkt, který momentálně žádné vady nevykazuje, tak snad vydrží zase alespoň ty 3 roky :)