Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Než se zeptáte (HDMI, 3D, zvuk, LAN, DLNA, HbbTV, dálkové ovladače, ...)

KamilZ (10277)|2.12.2012 16:03
[HL]Základní slovníček:[/HL]
AVR - AV Receiver
HDMI (High-Definition Multi-media Interface) rozhraní pro přenos nekomprimovaných obrazových a zvukových dat po jediném kabelu, vyčerpávající popis je zde:
HDMI ARC - Audio Return Channel, prostředek jak dostat při sledování TV (tuner, přehrávání z USB disku, DLNA) zvuk z TV do AVR/externích repro, viz níže
HDMI HEC - HDMI Ethernet Channel (HEC), 100MBit Ethernet přes HDMI (zařízení slouží jako switch, ale není to moc rozšířeno)
HDMI CEC - HDMI Consumer Electronic Control, protokol pro ovládání více zařízení spojených pomocí HDMI jedním ovladačem, viz níže
MMC - multimediální centrum
TV - televizor
LCD TV - televizor s LCD panelem, který má podsvícení řešeno pomocí CCFL, lidově řečeno "zářivek"
LED TV - špatné označení pro LCD TV s LED podsvícením, jedná se opět o LCD TV, kde je podsvícení řešeno pomocí diod. Ty mohou být pouze po obvodu (tzv. Edge LED) nebo po celé ploše (Full LED, Direct LED)
STB - settopbox (externí "krabička" obsahující tunery, typicky DVB-T/C/S2)
DVB-S STB - satelitní přijímač

Pozn: níže uvedené popisy a postupy jsou psány zjednodušeně z laického hlediska a nemusí vždy být přesně podle specifikací, výjimky se najdou. Nemá ale smysl zabíhat do velkých detailů.
KamilZ (10277)|2.12.2012 16:15
[HL]HDMI, 3D a kabely[/HL]

Dotaz: Jaký je rozdíl mezi HDMI 1.3 a 1.4?
Zásadní rozdíl je v tom, že HDMI 1.4 umožňuje přenos 3D obrazu ve FULL HD rozlišení (pro každé oko 1920x1080) ve Frame Packed formátu, což je formát, který je použit u originálních BD disků. Proto mají všechny BD přehrávače a TV podporující 3D toho rozhraní (HDMI verze 1.4). Mezi další volitelná (nemusí být implementováno) vylepšení patří podpora ARC a HEC (viz slovníček).

Dotaz: Co to plácáš? Stáhnul jsem si z internetu 3D film v MKV a pouštím si ho na MMC, které má pouze HDMI 1.3 a 3D mi jde!
Jde to z toho důvodu, že to není 3D ve FULL HD, ale je to tzv. Half SBS formát, ve kterém je pouze 1/2 rozlišení (obrazy jsou vedle sebe). Tento formát je založen na standardním 1080p a na rozdíl of FULL HD každé oko vidí pouze 960x1080, tedy polovinu proti FULL HD (1920x1080). Takže ano, i přes rozhraní HDMI 1.3 lze přehrát 3D film, ale pouze v SBS formátu. TV samozřejmě musí podporovat 3D.
Další možný formát pro HDMI 1.3 je Top/Bottom, který je obdovou SBS s tím, že snímky nejsou vedle sebe, ale nad sebou. Tento formát je vhodný pro pasivní 3D.
Někdy se lze potkat s tzv. FULL SBS, což je SBS s FULL HD rozlišením. Tento formát ale není nijak rozumně standardizován a hodně zařízení s ním má problémy. Je lepší se mu vyhnout.
Více informací hledejte zde: http://www.best-3dtvs.com/guides/3d-format-guide/

Dotaz: Co je to ve 3D tzv. "checkerboard"?
Je to další způsob kódování informace při přenosu 3D. Tj. další z řady (SBS, T/B, FramePackad). Na rozdíl od předchozích podporuje až 1080p@60 (FP pouze 1080@24p), takže je to hlavně pro PC na hry.

Dotaz: Potřebuji pro připojení zařízení s rozhraním HDMI 1.4 i kabel HDMI 1.4? Mám si koupit Kabel HDMI 1.4?
Ne! Žádný kabel s označením HDMI 1.3 nebo HDMI 1.4 už dnes neexistuje a není standardizován. Pokud si koupíte kabel s označením prodejce nebo výrobce HDMI 1.4, tak není vůbec jasné, co si odnesete a můžete se dočkat nemilého překvapení. Správné značení kabelů, podle kterých byste se měli orientovat:
- HDMI Standard (kabel, který zvládne přenos do 1080i)
- HDMI High Speed (kabel, který zvládne přenos do 1080p)
- HDMI High Speed with Ethernet (kabel, který zvládne přenos do 1080p + Ethernet)
- Premium High Speed HDMI Cable (kabel, který zvládne 4K přenos se vzorkováním 4:4:4, HDR atd.)
- Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet (kabel, který zvládne 4K přenos se vzorkováním 4:4:4, HDR atd. + Ethernet)

[HL]Pro 1080p nemá smysl kupovat jiný kabel, než HDMI High Speed (případně ve variantě s Ethernetem pro HEC). Pokud máte 4K, tak kupte rovnou Premium High Speed HDMI Cable (případně with Ethernet).[/HL]

Dotaz: Ale můj prodejce má pouze kabely HDMI 1.3 a HDMI 1.4
Pokud má prodejce pouze špatné značení kabelů pomocí čísel, tak vyžadujte kabel s šířkou pásma 340 MHz (přenosová rychlost 10.2 Gb/s), což odpovídá HDMI High Speed. Zkontrolujte, že přenosová rychlost 10.2Gb/s platí pro danou délku (týká se to hlavně delších kabelů, 5m a víc). Někteří výrobci používají universální popisky a garantují to pouze do 3m.

Dotaz: Co to je HDMI CEC? Mohu nějak ovládat TV a BD jedním ovladačem?
HDMI CEC je protokol pro společné ovládání více přístojů spojeních pomocí HDMI jedním ovladačem. Každý výrobce tomu říká jinak (Samsung Anynet, Panasonic VieraLink, Sony Bravia Sync, LG SimpLink, ...) a většinou už dnes rozumně fungují základní věci, minimálně zapnutí/vypnutí. Aby to fungovalo, tak je potřeba v obou zařízeních podporu pro CEC explicitně zapnout v menu.

Dotaz: Co to je HDMI ARC?
Viz níže, kde se rozebírá jak dostat zvuk ven z TV.

Dotaz: Vyplatí se koupit drahý HDMI kabel (např. 2m kabel za 1000,- Kč)? Budu mít pěknější obraz?
HDMI je digitální rozhraní, takže kabel nemá na kvalitu obrazu vliv. Buď to prostě jde, nebo to nejde a blbne (čtverečkuje, vypadává apod.). Takže ne, nemá to smysl. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz, že nemá smysl kupovat nejlevnější šunty, protože ty mohou mít problémy s rušením, lámáním, vůlí v konektorech apod. Ale opět platí, že buď pojedou, nebo nepojedou.

Dotaz: Potřebuji pro 4K rozlišení HDMI 2.0(a,b)?
Podle specifikace HDMI 1.4a (https://www.tvfreak.cz/tisic-podob-hdmi/3666 ) toto rozhraní zvládne 4K rozlišení 4096×2160@24p. Tzn. 4K přehraje do 24p. Dokonce i 4K 3D v Half SBS, ale už ne FULL 4K 3D. HDMI 2.0 je potřeba pro vyšší framerate (například připojení PC při 60Hz), nebo pro přehrávání 4K Full 3D.

Dotaz: Co kabely pro 4K a HDMI 2.0(a,b), jsou potřeba nějako nové?
Ne, nejsou, kabel HDMI HighSpeed to v pohodě zvládne (proto je také nesprávné takové kabely značit jako HDMI 1.4).
Je ale potřeba speciální kabel pro 4K rozlišení s 50/60Hz při vzorkování 4:4:4, tam je tok až 18 Gb/s. Pro tyto rychlosti, HDR atd. potřebujete kabel "Premium High Speed HDMI Cable" nebo "Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet."

Dotaz: Co je to HDMI 2.0a,b, jak se liší od 2.0?
Je to nová revize rozhraní, v tomto případě spíše protokolu. Přidává podporu HDR. Údajně by měly jít zařízení s 2.0 na 2.0a softwarově upgradovat, tedy pokud výrobce vydá nový firmware.
KamilZ (10277)|2.12.2012 16:26
[HL]Jak dostat zvuk z TV do externích repro[/HL]

Dnešní TV většinou mívají následující výstupy, ze kterých jde vzít zvuk pro externí repro/zesilovač:
1. HDMI 1.4 ARC (Audio Return Channel)
2. Optický výstup
3. Sluchátkový výstup
4. Scart/Cinch AV OUT

HDMI 1.4 ARC (Audio Return Channel)
Pokud máte "domácí kino" nebo AV Receiver (dále jen jako AVR) s rozhraním HDMI 1.4 a podporou ARC (musí tam být explicitně zmíněna, samotné HDMI 1.4 nestačí), tak to tohle velmi rozumná varianta, protože nepotřebujete žádné další kabely a propojení. Na vše stačí jediný HDMI kabel mezi TV a AVR. Pro funkčnost ARC je potřeba v obou zařízeních zapnout HDMI CEC a propojit TV a AVR přes správný vstup (většina TV má pouze omezený počet vstupů s podporou ARC, bývají označeny).
Více informací je zde: http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/arc.aspx

Dotaz: Potřebuji nějaký speciální kabel s podporou ARC? V eshopu mají některé kabely napsáno "podporuje ARC"
Ne, stačí libovolný HDMI kabel (Standard i High Speed). Označení "podporuje ARC" je pouze finta prodejců, aby si lidé koupili nový kabel. Ve vlastním zapojení kabelů žádný rozdíl není. Pokud s nějakým kabelem HDMI ARC nefunguje, tak se jedná o vadný kabel (pravděpodobně přerušen (někdy i záměrně) pin číslo 13 ovládající HDMI CEC, který je pro ARC nutný).

Dotaz: Moje AVR ale nemá HDMI s podporou ARC, co mám dělat?
V takovém případě velmi pravděpodobně bude mít optický vstup. Většina TV má optický výstup, tak propojte AVR s TV pomocí optického kabelu (TOSLINK).

Dotaz: Mohu HDMI s ARC vyžít i jinak?
Můžete si pořídit HDMI ARC Audio Extractor, který dokáže z HDMI ARC vytáhnout zvuk jak do analogu (CINCH), tak jako S/PDIF.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]34542[/ATTACH][/SPOILER]

Dotaz: Moje AVR ale nemá optický vstup (TOSLINK), má pouze koaxiální (SPDIF)?
Lze zakoupit převodník z optiky na koax, hledejte "převodník TOSLINK COAX"
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20721[/ATTACH][/SPOILER]
Dotaz: A existují nějaké levnější repro s digitálním vstupem S/PDIF (optickým nebo koax):
Ano, z těch levnějších například [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], dražší [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] nebo už pokročilejší [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Dotaz: Nemám ani AVR, ani aktivní repro s digitálním vstupem (HDMI/optika/koax). Mám pouze domácí kino nebo repro s analogovým vstupem (2.0, 2.1, 5.1), co mám dělat?
Pokud chcete připojit takovéto repro, tak je více možností:

1. Koupit převodník z optiky na Cinch (2.0, 5.1), hledejte "převodník toslink cinch".
Pro zapojení obyčejných repro 2.0 je to celkem použitelné řešení. U repro 5.1 a příslušného převodníku už může být problém s dekódováním formátů.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20722[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20723[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]21262[/ATTACH][/SPOILER]
2. Zkusit vzít zvuk ze Scart/Cinch, pokud jsou na TV.
Tohle není moc dobré a spolehlivé řešení. Většina TV nepouští do Scart/Cinch výstup, ale jsou to pouze vstupy. Případně tam pouští výstup např. jen z DVB-T tuneru a už ne při přehrávání z USB, DNLA apod. Nutno předem pořádně vyzkoušet. Přes Scart/Cinch ale nepřenesete dnešní prostorový zvuk, pouze prastarý Dolby ProLogic.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20724[/ATTACH][/SPOILER]
3. Zapojit repro do sluchátkového výstupu.
Tohle je nejhorší řešení, jak z hlediska kvality, tak z hlediska funkčnosti a je zde spíše do výčtu. Většina TV navíc odpojí interní reproduktory, takže externí musí být stále zapnuty. Co se týká 5.1, tak platí omezení jako u Scart.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20725[/ATTACH][/SPOILER]

Rada na závěr: nejlepší převodník je AVR s HDMI ARC nebo optikou a rozumnými reproduktory. Obojí lze levně koupit i v bazaru.
Toslink_Coax.png Toslink_21.png Toslink_51.png Scart_cinch.png Jack_Cinch.png Toslink_51_1.png screenshot_02.png
KamilZ (10277)|2.12.2012 16:39
[HL]Připojení TV k PC (obraz z PC na TV)[/HL]

Připojení TV k PC přes HDMI
Pokud je při připojení TV k PC zmenšený obraz (černé okraje) nebo zvětšený obraz (nevidíte vše), tak si zkontrolujte nastavení grafické karty a TV. Musí se vypnout v TV overscan (podle typu TV a jazyka, např. v Samsungu je to v menu Obraz/Nastavení obrazovky/Velikost obrazu/Přizpůsobit velikosti obrazu, u Panasonic Obraz/Rozšířené nastavení/Převzorkování 16:9), aby bylo zobrazení 1:1. Na grafické kartě se musí provést také patřičné nastavení. Výstup musí být v nativním rozlišení TV (tzn. většinou 1920x1080). Příklady pro ATI jsou zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/28036-panasonic-tx-p42vt30-tx-p50vt30-tx-p55vt30-tx-p65vt30#post394888, https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33132-propojeni-pc-s-tv-displayport-nejde-zvuk-maly-obraz#post426256
Správné nastavení grafické karty (zobrazení 1:1) je také vyžadováno pro přehrávání 3D formátu, jinak TV nemusí dovolit přepnou na SBS. Pokud máte plazmu, může být nutné vypnout Pixel Shift/Orbiter.

Dotaz: Mám připojeno PC k TV přes HDMI, obraz je OK, ale nemám zvuk?
Tuto situaci může způsobovat více příčin:

1. Grafická karta nepodporuje zvuk v HDMI.
Pokud je to tento případ, tak prověřte, že nemá grafická karta alespoň možnost připojit interním propojení výstup ze zvukové karty (SPDIF). Tohle ale už bývá jen problém u starších karet. Hledejte v dokumentaci karty, jestli toto propojení umožňuje. [SPOILER][ATTACH=CONFIG]20727[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20728[/ATTACH][/SPOILER]

2. Grafická karta podporuje zvuk v HDMI, ale stejně to nejde.
V tomto případě jsou dvě možnosti - buď není nainstalován ovladač pro HDMI zvuk, nebo je špatně zvoleno výstupní zařízení pro přehrávání. Vždy jako první zkontrolujte, že máte nainstalovány aktuální ovladače pro:
- chipset
- grafickou kartu
- zvukovou kartu (typicky Realtek u AIO desek)
[HL]Ovladače vždy stahujte přímo od výrobce chipu (AMD, Intel, NVidia, Realtek) , nespoléhejte na ovladače z Windows nebo výrobce komponenty, nemají je většinou aktuální.[/HL]
Pokud přesto nic z HDMI nehraje, tak zkontrolujte, jak je nastaven výstup zvuku, jestli na HDMI Audio, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33132-propojeni-pc-s-tv-displayport-nejde-zvuk-maly-obraz#post426277 (pro AMD/ATI)
U některých AIO desek pro HTPC je občas ještě potřeba povolit HDMI zvuk v BIOSu (např. "Onboard HDMI HD Audio" nebo "SPDIF out Type" na hodnotu HDMI, bez tohoto se neobjeví HDMI zvukovka ve správci zařízení). Podrobně je to rozebíráno zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30687-samsung-ue32d5220-zvuk-z-pc#post387224

Připojení TV k PC přes DVI
DVI je starší rozhraní, dnes má většina karet už HDMI. Pokud máte ještě DVI, lze koupit redukci z DVI na HDMI. V takovém případě ale nebude přenášen zvuk (DVI na rozdíl od HDMI neumí zvuk přenášet) a je třeba ho táhnout zvlášť. Některé TV mají pro tento případ speciální HDMI vstup, ke kterému lze konfiguračně připojit zvuk z vyhrazeného analogového vstupu. Další varianta je koupit převodník DVI+SPDIF na HDMI, ale to už není levná záležitost a nevyplatí se, nová grafická karta je levnější a lepší, protože přes SPDIF nelze přenést HD Audio.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20726[/ATTACH][/SPOILER]
Pozor: přes DVI nelze přenést FULL 3D ve Frame Packed formátu (přehrávání 3D BD disků), půjde pouze 3D SBS!

Připojení TV k PC přes DisplayPort
Pokud máte pouze DisplayPort, tak lze koupit redukci z DP na HDMI. Podmínkou ale je, aby DisplayPort byl ve verzi DP++ (Display Port Dual Mode). Ve DP++ verze 1 (neplést s verzí DisplayPort rozhraní, tohle je adaptér na HDMI) lze přenášet do HDMI i audio (pak platí první odstavec, kde se popisují problémy audio v HDMI, pouze si zaměňte HDMI zvukovku za DP zvukovku, v případě ATI je to "ATI DP Output") a rozlišení do 1080p@60. Ve DP++ verze 2 (od 2013) lze do HDMI přenést už 4K při 30Hz, takže i 1080p 3D ve 60Hz (vhodné pro hry).

Pozor: přes DisplayPort do verze 1.2 (včetně) nelze přenést FULL 3D ve Frame Packed formátu (přehrávání 3D BD disků), půjde pouze 3D SBS. DP dále nepodporuje ARC.

Bezdrátové připojení PC
Předně je třeba říct, že natáhnout HDMI kabel je vždy spolehlivější a levnější. Do 15m stačí rozumný HDMI kabel, na větší vzdálenosti se už vyplatí použít [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Pokud ale drát není možný, existuje bezdrátový HDMI přenos. Mezi takováto zařízení patří například Asus WAVI. Pokud máte notebook s novějším Intel CPU s integrovanou grafikou, tak můžete využít i poměrně populární Intel WiDi (neplést s WiFi, které je pro WiDi ale podmínkou). TV musí mít WiDi integrované (opět upozorňuji, že WiFi nestačí). Pokud nemá, lze k TV dokoupit adaptér, např. Belkin ScreenCast TV Adapter for Intel® Wireless Display.
Další možnosti:
- streamovat věci z PC přes mobil/tablet, pokud máte pro Vaši TV patřičný software do Vašeho zařízení a TV (vhodné spíš pro filmy než jako "klasický monitor")
- použít WiFi nebo LAN připojení a nakonfigurované VLC + TVersity na streamování plochy přes DLNA (nevhodné/nepoužitelné pro filmy)
- použít zařízení typu Chromecast apod.
- pokud máte notebook s podporou Intel WiDi, tak TV s podporou Miracast (apetně kompatibilní s WiDi) z něj umí bezdrátově přijímat video
- pokud máte na PC Windows 8.1, tak Miracast funguje i bez adaptéru/Intel CPU, podmínka je samozřejmě opět podpora Miracast v TV
Pokud nemáte v TV podporu pro Miracast, můžete koupit patřičný adaptér: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , http://www.sencor.cz/multimedialni-centra/element-miracast-dongle

TV a hry
Pokud chcete na připojené TV hrát hry, ať už z PC nebo konzole, tak ji podle návodu přepněte do tzv. Game Mode/Režim hra, který vypne část postprocessingu a sníží Input lag/vstupní zpoždění (neplést s Response Time/doba odezvy). To je důležité, zejména u FPS, závodních her apod. U některých značek TV dále pomůže přejmenovat patřičný HDMI vstup na "PC" nebo "Game" (např. u Samsung nebo LG ).
Co se týká velikosti Input lagu, tak jeho maximální snesitelná velikost je individuální. Obecně říct, že do 30ms je to pro 99% lidí OK, hodně nepozoruje ještě i 40ms. Více už bývá citelné. Výrobci ale tuto hodnotu neudávají, musíte hledat nezávislé testy nebo databáze, např.:
http://www.displaylag.com/display-database/, http://www.hdtvtest.co.uk/news/input-lag

Režimy zobrazení ve Windows
Při připojení TV jako druhého monitoru stačí ve Windows stisknout klávesy Win+P a zvolit příslušný režim, názvy jsou samovypovídající. Alternativa je použít ovládací panel od výrobce grafické karty, kde tato funkce mívá o něco pokročilejší nastavení.
Více informací naleznete v nápovědě: http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/move-windows-between-multiple-monitors#1TC=windows-7 nebo například zde: http://www.techradar.com/news/computing-components/peripherals/the-complete-guide-to-multiple-monitors-1074313

Rada na závěr: Obecně je velmi vhodné vypnout v TV všechny vylepšovače obrazu , jako jsou doostření, IFC apod., jinak nebude obraz věrný. Nejvíce se to projeví na zobrazeném textu.
DVI_SPDIF_HDMI.png HDMI_Audio1.jpg HDMI_Audio2.jpg
KamilZ (10277)|2.12.2012 17:36
[HL]TV, Smart funkce, internet a flash, nahrávání[/HL]

Dotaz: Chci TV, kde budu mít plohodnotný internet, včetně flash, přehrávání archivů TV apod., kterou mám koupit?
Nekupuj v tomto případě žádnou. Tyhle technologie nejsou zatím (modely 2014) v TV na takové úrovni, aby byly extra použitelné. Plnohodnotný internet nemá žádná TV a s podporou flash je to různé. Většinou u nových modelů je novější verze flash, jenže ta se zase během roku změní a většina výrobců už neaktualizuje ve firmware verzi flash, až s novými modely. Takže i když v době nákupu konkrétní stránky jsou, tak za 1/2 roku jít nemusí. Navíc Adobe přestala oficálně vyvíjet flash pro mobilní zařízení (včetně zařízeních na Androidu), takže je možné, že i z TV postupně zmizí. Náhradou flash do budoucna je standardizované HTML5 a pro TV a přehrávání archivů je ještě lepší rozbíhající se HbbTV, které je přesně pro tohle určeno (hezký příklad - iVysílání na ČT).
Pokud chcete přehrávat flash a mít skutečně plnohodnotný web tak je nejrozumnější řešení připojit PC (HTPC) přes HDMI nebo připojit nějaké zařízení s Androidem (do verze 4.1 se už ale Flash player doinstalovává neoficiálně), např. MK808, Minix Neo, eGreat U8 apod. Stojí pár korun a umí toho nesrovnatelně více s vyšším komfortem, jak TV. Nehodí se ale jako přehrávač filmů, na to je ideální MMC.

Dotaz: A co YouTube?
Ten je na tom obdobně, kdy změna API odstavila starší TV

Dotaz: To je sice hezké, ale stejně to chci

V tom případě se podívejte na značky Samsung a LG, ty mají Smart podporu v rámci možností nejlepší. Lze i připojit externí klávesnici pro snadnější ovládání (u LG 2012 např. Logitech K400, Samsung má svoji vlastní (pro řadu 2012 je VG-KBD1000)). Je dobré si zkontrolvoat, zda je dané zařízení kompatibilní s TV. Např. uvedená Samsung klávesnice není kompatibilní s modely 2011.

Dotaz: Chci nahrávat na připojený USB disk/flash, je to dobrý nápad?
Je a není. Je nutné si uvědomit základní omezení:
1. Nahrávka je šifrovaná a jde pak přehrát pouze v té samé TV, kde byla pořízena. Nejde přehrát v PC, ani v jiné TV. Při poruše TV hrozí riziko, že po opravě nahrávky přehrát nepůjdou. Jsou sice neoficiální způsoby, jak z některých TV nahrávku dekódovat, ale ty mohou po aktualizaci firmware přestat fungovat, nelze na to spoléhat.
2. Standardní TV mají pouze jeden tuner, takže při nahrávání nelze sledovat jiný kanál (stav k 2012). Toho umožňuje v rámci jednoho multiplexu pouze Samsung od modelové řady 2012.
Takže odpověď na otázky je ta, že nahrávání v TV se hodí spíše na timeshift, nebo nahrání, podívání se a smazání. Nehodí se pro nějakou archivaci.
3. Hodně TV umožňují pouze nahrávání z DVB-T tuneru, ne už z DVB-C nebo DVB-S

Dotaz: Jakou flash nebo HDD mám pro nahrávání koupit?
V případě flash nebo disku jsou důležité 3 věci:
- rychlost
- minimální velikost
- spotřeba
Rychlost a velikost je problém spíš u flash než u HDD. Většina výrobců TV deklaruje, jak rychlé zařízení je pro nahrávání potřeba a jakou musí mít minimální velikost (pokud je stanovena). Někteří výrobci si totiž automaticky rezervují určitou velikost pro timeshift. U flash se vyplatí sáhnout po rychlejších modelech.
Pokud se rozhodnete pro externí HDD, tak jsou dvě základní možnosti:
- velký 3.5" HDD s externím napájením
- menší 2.5" HDD bez napájení

V případě 3.5" HDD je vždy vyžadování externí napájení a velikost HDD může být až 2TB. Větší HDD nemají (2012) smysl, protože TV větší velikost "nevidí". U 2.5" HDD je kritická otázka spotřeby. V dnešní době je už hodně HDD s USB 3.0, což může být problém, protože TV mají USB rozhraní pouze ve verzi 2.0, které má menší maximální povolený odběr (USB 2.0 má 500mA, USB 3.0 má 900mA). Takže z hlediska "datového" připojení je USB 2.0 a 3.0 kompatibilní, ale na tom napájení to může skončit. Pokud jsou s napájením problémy, tak prověřte, zda TV nemá pro HDD vyhrazen jeden USB port s posíleným napájením, dále zkuste nejprve co nejkratší (a nejtlustější) USB kabel, nebo použít tzv. Y kabel, který se zapojí do dvou USB konektorů v TV a zvýší se tak možný odběr, případně druhý USB zapojit do externího zdroje. V poslední řadě můžete zkusit změnit značku HDD.
[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20731[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20732[/ATTACH][/SPOILER]
Při použití externího napájení je vhodné prověřit, že TV při svém vypnutí disk automaticky uspí, aby neustále neběžel.

Dá se obecně říct, že je lepší koupit menší 2.5" jednoplotnový HDD (do 500GB) s rychlostí 5400RPM (rychlejší je stejně zbytečný). U těch je rozumná pravděpodobnost, že problém s napájením nebude. U flash samozřejmě problém s napájením odpadá, tam je ale již zmiňovaný problém s rychlostí. V současnosti jsou na trhu 2.5" HDD s kapacitou 1TB, ty se ale bez externího napájení pro připojení k TV moc nehodí, protože mají odběr 800mA a jsou stavěné na USB 3.0, které dovoluje až 900mA.

Dotaz: Jak velký HDD si mám koupit?
V současné době podporují všechny TV maximální velikost HDD 2TB. POkud máte HDD s vyšší kapacitou, tak je třeba ho rozdělit na více částí a použít MBR a ne GPT. Maximální velikost první části přístupné TV musí bát max. 2TB.

Dotaz: Nahrávat nechci, ale chci přehrávat. Jaký disk mám koupit?
Viz předchozí dotaz, ale pouze část věnovaná napájení.

Dotaz: Platí, že čím více CPU/jader, tím lepší SMART fukce a obraz?
Teoreticky ano, prakticky je to různé. Rychlejší CPU, tím může TV lépe počítat upscaling apod. Ale podstatně více záleží na použitých algoritmech a jejich efektivnosti. Je to jako u mobilů - často je mobil pomalejším CPU celkově rychlejší, než mobil s namakaným CPU, který má ale blbě optimalizované prostředí.
USB_Y_Kabel.gif USB_Nabijecka.png
KamilZ (10277)|2.12.2012 18:12
[HL]Připojení TV do domácí sítě[/HL]?

Dotaz: Chci připojit TV do své sítě kvůli přehrávání přes DLNA nebo kvůli internetu. Kabely jsou "out" a hnusné, mohu to připojit přes WiFi?
Pokud bude připojení sloužit pouze pro potřeby z TV přistupovat na Smart věci (internet, youtube apod.), tak je většinou WiFi dostačující (nicméně ideální to není). Pokud ale chcete sledovat videa z NAS/PC přes DLNA apod., tak se vyplatí připojit TV pomocí kabelu. Připojení přes WiFi není na přenos videa ideální, může vypadávat a sledování bude noční můrou. Strašně záleží na místních podmínkách. Pokud bude soused tvrdit, že mu WiFi jezdí OK, tak to klidně po zajení vaší TV může pro oba znamenat konec použitelnosti WiFi.
Další argument pro kabel je cena v řádu desítek korun. Při připojování TV lze doporučit postupovat následovně (od nejlepší varianty po nejhorší):
- LAN kabel do routeru
- použití homeplug (přenos přes elektrickou síť, pokud je to možné)
- WiFi

Pro nevěřící: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/28423-lg-bx580-vs-bd660-vs-bd670-rozdily#post434533

Dotaz: Nefunguje mi automatické přidělování adres (DHCP)
Dotaz: Chci propojit přímo kabelem PC a TV, bez routeru s DHCP serverem (např. pokud má PC více síťovek)
V tomto případě je nutné u obou zařízení nastavit pevné IP adresy, protože by zařízení neměla kde IP získat. V obou zařízeních vypnout DHCP a zapnout ruční přidělování IP adresy. Pokud máte router s DHCP, tak se nutné se podívat, jaký rozsah adres router přiděluje a použít IP adresy mimo tento rozsah. Dále nastavit:

IP: číslo mimo rozsah "Start IP Address a End IP Address" z routeru. Příklad: pokud je v routeru tohle nastaveno na Start=192.168.0.100, End=192.168.0.[HL]200[/HL], tak zadat číslo na posledním místě větší o [HL]1[/HL], takže v příkladu 192.168.0.[HL]201[/HL] (musí být ale menší jak 255, pokud by v routeru končilo End na číslo 254, tak za zadej číslo o 1 menší než je v posledním čísle ve Start, takže v příkladu 192.168.0.99)
Maska: podle PC ([HL]Maska podsítě[/HL] ve výpisu IPCONFIG) nebo routeru (LAN:Subnet Mask), mělo by to být všude stejné
Brána: podle PC ([HL]Výchozí brána[/HL] ve výpisu IPCONFIG) nebo routeru (LAN: IP adress), mělo by to být všude stejné
DNS: podle PC ([HL]Servery DNS[/HL] ve výpisu IPCONFIG) nebo routeru (LAN: IP adress), mělo by to být všude stejné

Příklad výpisu v PC (spustit příkazová řádek a zadat příkaz "ipconfig /all"):

[FONT=courier new]Adaptér sítě Ethernet LAN:[/FONT]
[FONT=courier new]Přípona DNS podle připojení . . . : test[/FONT]
[FONT=courier new]Popis . . . . . . . . . . . . . . : Intel(R) 65555M Gigabit Network Connection[/FONT]
[FONT=courier new]Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : AA-BB-CC-49-AE-FF[/FONT]
[FONT=courier new]Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ne[/FONT]
[FONT=courier new]Automatická konfigurace povolena : Ne[/FONT]
[FONT=courier new]Adresa IPv4 . . . . . . . . . . . : 192.168.0.20 (Preferované)[/FONT]
[HL][FONT=courier new] Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0[/FONT][/HL]
[FONT=courier new]Zapůjčeno . . . . . . . . . . . . : 1. října 2012 18:33:03[/FONT]
[FONT=courier new]Zápůjčka vyprší . . . . . . . . . : 1. října 2012 19:53:03[/FONT]
[HL][FONT=courier new] Výchozí brána . . . . . . . . . . : 192.168.0.1[/FONT]
[FONT=courier new]Server DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1[/FONT]
[FONT=courier new]Servery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1[/FONT][/HL]

Následně pomocí příkazu ping (opět v příkazové řádce Windows) vyzkoušejte, že vše funguje. Zadejte "ping x.x.x.x" kde x.x.x.x je adresa, kterou jste zadali v TV. Mělo by se objevit něco ve smyslu:
Odpověď od x.x.x.x: bajty=32 čas=YYms TTL=249

Nesmí se objevit:
Vypršel časový limit žádosti.

Jak použít ping je napsáno zde: http://it.cestuji.info/ping.php nebo zde: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/Using-command-line-tools-for-networking-information, popis podrobnější diagnostiky je zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36467-nas-disk-da214play#post477313

Dotaz: TV stále píše, že není připojena k internetu
Občas se stane, že TV špatně nastaví DHCP server. Zkuste adresu DHCP serveru nastavit manuálně na nějaký veřejný, např: 8.8.8.8 (Google) nebo 208.67.222.222 (OpenDNS). Dále některé TV připojení testují přes uPnP, zkontrolujte si na routeru, že je protokol uPnP povolený.
KamilZ (10277)|2.12.2012 18:56
[HL]DLNA, přístup na sdílení[/HL]

Dotaz: Má TV má DLNA, co to je?
DLNA je aliance výrobců, která definuje pravidla pro sdílení multimediálního obsahu. Zařízení jsou certifikována touto aliancí. DLNA je postaveno nad uPnP (Universal Plug and Play), bohužel ne moc vhodným způsobem (do detailů už zabíhat nebudeme). Primární cíl DLNA je tedy sdílení multimediálního obsahu, ale tím to nekončí. Přes DLNA lze např. poslat z mobilu do TV apod. Většina lidí si pod DLNA představí něco, co umožní, aby se do TV nějak dostal film z PC po síti (LAN) bez nutnosti k TV připojovat HDD nebo flash.

DLNA pro svoji činnost využívá protokol Universal Plug and Play (UPnP), resp. jeho část zvanou UPnP A/V a to ještě oříznutou na pár formátů. Samotné UPnP je podstatně rozsáhlejší, například se pomocí něj mohou aplikace zažádat o díru ve firewallu. Pro komunikaci mezi zařízeními se používá HTTP protokol, pro streamování lze použít i RTP.
CIFS je Microsoftí implementace staršího SMB protokolu a slouží obecně ke sdílení souborů, tiskáren, ..., implementace tohoto protokolu v Linuxu zajišťuje Samba. Lidově řečeno si pod CIFS/SMB představte normální sdílení ve Windows.

Tyto dvě výše uvedené věci nemají nic společného a jsou nezávislé, takže je to víceméně tak, jak píšeš a je otázka, proč Ti po nastavení hesla na CIFS přístup přestalo chodit DLNA. Tady můžu jen tipovat, že se Ti s nastavením omezení přístupu na CIFS aktivoval i firewall, nebo se vypnula podpora uPnP apod.

Pro více informací přečíst tohle:
https://www.tvfreak.cz/dlna-hudba-budoucnosti/3593-2
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31084-dlna-a-cifs
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/19617-dlna-a-prakticke-vyuziti-v-sitovem-spojeni-mezi-pc-a-tv-quot-mytus-nebo-skutecnost-quot

Dotaz: Mohu tedy z TV přímo přes "sdíleni" (CIFS/SMB) přistupovat do PC nebo NAS na nasdílené filmy?
Ne, to nelze obecně TV tohle neumí. Pro zpřístupnění filmů je nutný DLNA server, viz následující dotaz. [hl]Nicméně první vlaštovkou jsou některé TV Panasonic modelové řady 2014 (např. AS640), které umí přímo přistupovat na CIFS/SMB sdílení, takže pro tyto TV není nutné používat DLNA[/hl], je to taková malá revoluce!

Dotaz: Chci v TV přehrávat přes DLNA filmy z PC nebo NAS, co pro to musím udělat?

Je nutné v PC zprovoznit tzv. DLNA server a přes něj zpřístupnit filmy. DLNA serverů je spousta. Jako základní nouzové řešení postačí v případě Windows i samotný Windows Media Player. Lepší jsou ale přímo specializované servery. Někteří výrobci TV dodávají přímo server s TV (např. LG dodává Nero MediaHome, Samsung dodává All Share). Mezi dobře hodnocené a rozšířené servery patří (je jich samozřejmě více):
- Serviio (zdarma i placená verze)
- Twonky (placená verze)
- PS3 Media Server (zdarma)
Takže první krok je připojení TV do domácí sítě a následuje instalace DLNA serveru na PC. Pozn: DLNA server není omezen jen na PC. Mnoho routerů a NASů má také integrovaný DLNA server (viz např. http://www.synology.com/dsm/home_home_applications_media_server.php?lang=csy).

Dotaz: DLNA server jsem si nainstaloval, ale TV mi stejně PC nenajde, v čem může být problém?
Problémů může být spousta, nelze všechny popsat. Mezi nejčastější patří:
- V TV není správně připojena do domácí LAN. Pro kontrolu správného připojení lze použít příkaz ping. Zadejte na PC příkazovém řádku příkaz ping s IP adresou, která má TV, viz http://it.cestuji.info/ping.php. Nesmí být indikován žádný problém, vše musí být OK.
- DLNA obsahuje tzv. profily pro konkrétní zařízení a některé DLNA servery potřebují nastavit ručně profil pro dané zařízení, špatně ho rozeznají. Zkontroluje to v nastavení DLNA serveru
- Ne všechny DLNA servery si rozumí s koncovými zařízeními (TV). Proto je dobré zkusit jiný DLNA server (takový univerzální základ je Serviio). DLNA server mějte nainstalovaný a spuštěný pouze jeden.
- Některé DLNA servery vyžadují autorizaci zařízení (musí se explicitně povolit přístup z konkrétního zařízení, opět zkontrolujte v nastavení serveru)
- Vyzkoušejte na PC dočasně vypnout firewall http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/Understanding-Windows-Firewall-settings a nezapomeňte na případný jiný firewall (Zoner Alarm, ESET, ....) pokud ho používáte

[HL]DLNA někdy blokují routery. Známé případy:[/HL]
- DLink DI-524: je potřeba zakázat Multicast Streams: http://support.dlink.com/emulators/di524_revc/tools_misc.html
- Huawei HG 622U od O2 (ADSL): při připojení přes LAN DLNA nejde (přes WiFi paradoxně jde). Je potřeba nahrát aktualizovaný firmware, který je na stránkách technické podpory O2
- u některých routerů je potřeba explicitně v jejich nastavení povolit uPnP

To je super, to je přesně to, co chci!
OK, ale je nutné si připomenout některé problémy, se kterými se můžete u DLNA potkat:
- DLNA standardně neumožňuje přepínání audio stop. Pokud jich má film více, je nutné přímo v kontejneru změnit požadovanou stopu jako výchozí/první.
- DLNA standardně nepřenáší titulky. Některé DLNA servery je umí transkódovat ("vypálit") přímo do filmu. Některé DLNA servery přenášejí i titulky jako text, ale zase tomu nemusí "rozumět" příjemce (TV).
- DLNA nepodporuje mnoho (lidově řečeno) formátů. Teoreticky by mělo fungovat, že DLNA server je schopen transkódovat film do formátu, kterému TV rozumí (právě podle dříve zmíněných profilů). Teoreticky... Je proto potřeba už výkon, takže DLNA server v PC, nebo výkonnější NAS. Tato podpora transkódování není povinná.
- ne všechny TV přes DLNA podporují funkce jako zrychlený posun, skok na určitý čas apod.

Na druhou stranu je ale fakt, že situace se rok od roku lepší. U novějších modelů TV se podpora vždy zlepšuje. Výrobci občas implementují věci na definovaný standard. Nejlépe na tom je opět Samsung a LG při streamování MKV, kdy některé z výše vedených omezení neplatí. Poměrně slabý je Panasonic.

Dotaz: Dá se přes DLNA nějak přenášet i "plocha" z PC do TV?
Jde to nepřímo, přes přehrávač VLC a DLNA server TVersity. Není to ale použitelné na sledování filmů nebo hraní, je to vhodné např. na prohlížení www. Bližší popis je zde: http://alenblog.wordpress.com/2011/04/21/stream-computer-desktop-to-tv-using-dlna-tversity-and-vlc/

Dotaz: OK, DLNA je na prd, tak chci přistupovat z TV na normální nasdílený adresář s filmy, který jsem si ve svém PC nasdílel
Viz odpověď na druhý dotaz v tomto příspěvku.

[HL]Na závěr[/HL]: někdo je s DLNA spokojen (typicky nenáročný uživatel, kterému nevadí občasné problémy, méně komfortu a občasná nekompatibilita), někdo na něj nadává. Záleží jak na nárocích uživatele, tak na smůlu (kombinaci TV x DLNA server x konkrétní film). Obecně zatím ještě platí, že pro bezproblémové přehrávání je vhodnější pořídit MMC/HTPC, které DLNA nepoužívá (přistupuje přímo na sdílení SMB/CIFS). Pokud chcete přes DLNA přehrávat filmy z PC, tak se vyplatí raději natáhnout HDMI kabel z PC do TV s koupit bezdrátovou klávesnici a myš. Pak máte naprosto univerzální řešení. Pokud MMC/HTPC nechcete (nicméně je to nejlepší řešení), tak raději volte USB disk k TV, většinou toho TV při přehrávání umí víc a je méně problémů jak před DLNA.
KamilZ (10277)|2.12.2012 20:07
[HL]3D[/HL]

Dotaz: Co to je pasivní 3D? Když je pasivní, znamená to, že je horší jak aktivní?

Pasivní a aktivní jsou dvě různé technologie pro vytvoření 3D efektu. Nelze říct, které je horší nebo lepší. Každé má své výhody na nevýhody. Každý to vnímá individuálně, je potřeba osobně obě technologie vyzkoušet! Ve zkratce

Aktivní:
- těžší a dražší brýle
- náchylné na crosstalk
- někdo vidí blikání a někoho z něj bolí hlava
+ FULL HD rozlišení

Pasivní:
- 1/2 rozlišení (960x1080) proti aktivnímu (1920x1080), výjimka je pasivní systém od LG, který je s 1080i někde na 1/2 cesty mezi klasickým pasivem s 1/2 rozlišením a aktivním s 1080p, viz http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1304582822, horší je to u SBS formátu, tak se jde na 1/4, pro pasivní je vhodnější T/B
- o něco málo horší kontrast
- nedělá se u plazem
+ nic nebliká
+ levné a lehké brýle

Více informací zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/30632-samsung-ps51d570-vs-lg-50pz570#385881
https://www.tvfreak.cz/forum_attachment.jsp?id=14773

Dotaz: Jaké jsou formáty pro 3D? Co to znamená, když je u filmu napsáno 3D SBS? A Co je to BD ISO?
Existuje několik způsobů, jak přenést 3D informaci do TV. V současnosti jsou nejrozšířenější tyto:

1) 3D Frame Packed

Tento formát je používám na originálních 3D BluRay discích a vyznačuje se tím, že se jedná o FULL HD rozlišení pro každé oko. Když si takovýto disk koupíte, tak pro jeho přehrávání potřebujete BD přehrávač s rozhraním HDMI 1.4, které umí tento formát přenést.

2) 3D BD ISO

Tohle není formát 3D. Je to "obraz" BluRay disku 1:1 uložený do jednoho souboru tak, že je zachován původní formát, včetně Frame Packed s Full HD. Pro jeho přehrávání potřebujete MMC s podporou BD ISO a rozhraním HDMI 1.4 (nebo třeba PC). Paradoxně tento formát nepřehraje většina stolních BD přehrávačů (není to v jejich zájmu). Nelze ho přehrát přímo v TV (přes USB).

3) HALF SBS
V současnosti nejrozšířenější formát 3D filmů dostupných na internetu. Využívá vlastností standardního Full HD formátu 1080p (1920x1080) ve kterém ale na rozdíl od předchozích přenáší najednou informaci pro obě oči, takže má tím pádem poloviční rozlišení proti originál BD ISO (snímek 1920x1080 se rozdělí na dvě poloviny o velikostech 960x1080, v levé polovině se se přenáší informace pro levé oko, v pravé polovině se přenáší informace pro pravé oko). Když si takovýto film pustíte na běžné TV, tak prostě uvidíte obrazovku rozdělenou na dvě poloviny (viz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste])
[HL]Hlavní výhoda toho formátu je ta, že pro přehrávání stačí libovolné zařízení, které přehraje 1080p (standardní FULL HD), což je dnes 99.9% zařízení. Není potřeba HDMI 1.4, stačí HDMI 1.3. Dá se přehrát i přímo z USB v TV. Nevýhoda je 1/2 rozlišení.
[/HL]Pozn: Televize s podporou 3D je samozřejmě potřeba :-).

4) Top and Bottom, Upper and Down
Obdoba SBS ale s tím, že se obrazovka nerozdělí vertikálně, ale horizontálně a snímky pro každé oko jsou pod sebou, viz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] .

5) FULL SBS
Jedná se o stejný princip jako u Half SBS, tedy snímky pro obě oči jsou umístěny vedle sebe. Zásadní rozdíl ale je v tom, že snímek je v plném rozlišení (Full HD, 1920x1080) pro každé oko, takže se teoreticky vyrovná BD Frame Packed. Přenáší se tedy velikost 3840x1080. Teoreticky může jít přenést přes HDMI 1.3, větší pravděpodobnost je přes HDMI 1.4. Nicmémě tento formát je spíše na problémy a je lepší se mu vyhnout. Přímo v TV přes USB ho většinou nepřehrajete.

Dotaz: Co má společného 3D s kontejnerem (AVI, MKV, ...)?
Odpověď: V případě SBS a jeho derivátů U/D, T/B nic. Z hlediska kontejneru je SBS stále jen obyčejné 1080p a nevyžaduje žádnou speciální podporu. Jiná situace je u 3D Frame Packed, to do standardního MKV apod. narvat nejde, potřebuje BD ISO, takže např. nejde přehrát přes USB v TV, protože TV ISO nepřehrávají (viz výše).

Dotaz: Chci do 3D přidat titulky, ale jsou rozmazané, proč?

Protože se musí přidat "speciálně", aby byly také 3D. Více informací naleznete zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/28293-lg-47lw5500,
https://www.google.cz/search?rls=en&q=ffdshow+3d+subtitles&qscrl=1

Dotaz: Sleduji 3D, ale je to takové divné, neostré, rozmazané
Příčin může být více:
- sledujete nekvalitní Half SBS rip (netýká se vás, pokud sledujete originál 3D BluRay disk)
- máte závadu v TV nebo brýlích (viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31866-pasivne-3d-v-praxi)
- sedíte moc blízko TV nebo se díváte z velkého úhlu (zleva/zprava, shora/zdola, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33218-televizory-crt-lcd-pdp-nastavenie-obrazu#post429067 a https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31777-lg-47lm660s#post429854)

Dotaz: Potřebuji nějaký speciální 3D HDMI kabel, nebo kabel HDMI 1.4 (neplést rozhraní HDMI 1.4 a kabel)
Ne, viz výše https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-nez-se-zeptate-hdmi-3d-zvuk-lan-dlna-hbbtv-dalkove-ovladace#post434487

Dotaz: Všude se mluví o Crosstalku, co to je?
Je to rozmazání 3D obrazu díky zpoždění LCD panelu. Některé panely se musí zahřát na provozní teplotu.

Dotaz: Ale já 3D nechci, nezajímá mě, mám si brát TV se 3D?
Ano, je to rozumné. Důvod je ten, že 3D TV jsou technologicky vyspělejší - mají lepší panely a rychlejší procesory, což má pozitivní vliv i na kvalitu ve 2D.

Dotaz: jakou velikost úhlopříčky pro 3D?
Lze říci, že čím větší, tím lepší. Nemá moc smysl uvažovat pro 3D úhlopříčku pod 50". Aby byl 3D efekt co nejméně rušen okolím, museli byte u 42" TV sedět tak do 1m. Pro vzdálenost 2-3 je pro 3D optimální minimálně 55" a víc.

Poznámka na závěr: 3D byl velký buzzword, ale dnes už "nefrčí" a kupovat TV s tím, že chci sledovat 3D moc smysl nemá. Nového obsahu také moc není. Pokud přesto o 3D uvažujete, zkuste se pohlédnout po 3D projektoru.
KamilZ (10277)|3.12.2012 08:45
[HL]Udávaná zobrazovací frekvence, CMR, MCI apod.[/HL]

Dotaz: Chci si koupit TV a výrobce uvádí, že má 800Hz, 1200Hz (dosaďte libovolné číslo), to je super, že?
Předně je třeba rozlišovat mezi LCD a plazmou, protože u obou se jedná o jiný údaj a jiný princip. Obě technologie mají systém pro dopočítávání snímků, ale naprosto rozdílnou zobrazovací technologii a princip (např. u plazem neexistuje podsvícení, se kterým LCD může blikat ...). Dále plazma pracuje na principu, že je třeba pravidelně "vynucovat" rozsvícení bodu, kdežto u LCD je to opačně - bod svítí, dokud se neřekne jinak. Další text se týká LCD.

LCD: Protože bohužel pro hodně lidí platí "více proužků, více adidas", tak se výrobci předhání v tom, kdo uvede na trh TV s nejvyšším "číslem". Rekordman je v roce 2012 Panasonic s udávanou hodnotou 1600Hz. Tyto čísla nemají nic společného s tím, jak často je obnovován obraz na TV (např. udávaných 800Hz neznamená, že se obraz obnoví 800x za sekundu a bude nádherný). To, kolikrát se obraz obnoví je dáno zobrazovací frekvencí panelu, kterou se většinou nikde nedočtete. Jaké základní vodítko lze použít rozdělení podle cenových kategorií:
- lowend řady mají panel s 50Hz
- vyšší střed má panel s 100Hz
- špička (1-2 nejvyšší modely) mají panel se 200Hz

Plazma: Popis zde na fóru, cituji:
[QUOTE]Obraz sa nerozdeluje na casti, ale Kazdy jeden snimok je cely zobrazeny 8x (to sa nazyva ako sub-fields, preto zrejme ten omyl s delenim obrazu ) a pocas kazdeho zobrazenia sa pre kazdy subpixel meni dlzka PWM pulzov tak, aby sa moduloval jas bunky, frekvencia PWM zavisi od fyzikalnych vlastnosti farbiva fosforu. Pixely u PDP nesvietia spojite, ale stupne sedi sa vytvaraju zmenou dlzky trvania pulzov pre zazeh/zhasnutie pixelu na rozdiel u LCD, kde sa jedna o spojite natocenie tekuteho krystalu podla napatia.

Zjednodusene, pri 8 bitovom rozliseni sa zobrazi snimok 8x, zakazdym sa rozsvietia pixely podla bitovej masky pocinajuc LSB, dlzka trvania pulzu pre kazde dalsie zobrazenie, t.j. kazdy dalsi bit smerom k MSB sa zdvojnasobuje. Vo vysledku pocas 8 zobrazeni ludske oko vnima hodnotu jasu bunky ako sucet parcialnych hodnot jasov pre kazdy bit.
To je asi tak hruby vycuc z teorie PDP. Takto je to vymyslene kvoli tomu, ze sa to da vyrobit. Neviem si predstavit zlozitost spojiteho PWM riadenia tych vyse 6 milionov buniek, keby sa mal modulovat jas pre kazdu samostatne. :O

480Hz znamena, 8 subfields (8 bitove) pri 60 fps, 600 Hz znamena 10 subfields (10 bitove rozlisenie). Mam taky dojem, ze Pioneer pouzival az 12 subfields (cize 720 Hz).

Nema to vsak nic spolocneho so 100 Hz (120 Hz) technologiou, ktora suvisi so samotnym spracovanim snimkov ako takych.[/QUOTE] Pro názorné doplnění hezký popis "generování" Hz je i s obrázky zde: http://paytherant.tumblr.com/post/20057368974/panasonic-2012-plasma-2500hz-ffd-explanation-attempt

Dotaz: Fajn, kde se tedy berou ty čísla?
Prakticky každá TV prování tzv. dopočítávání snímků pro plynulejší pohyb. Zobrazovací frekvence je vyšší, než počet snímků za sec. ve vstupním signálu, takže si TV vytvoří "mezisnímky", které pak zobrazí. TV tedy dopočítá mezisnímky a pošle je do panelu. Pokud je dopočet roven rychlosti panelu (případně do dvojnásobku za předpokladu, že většina změn není extrémních z černé na bílou, takže se to stihne), tak je vše OK a vše sedí. To bychom ale skončili na těch 200Hz už špičkových modelů, které udávají 800, 1200, ...). Nastupují tedy další technologie jako Backlight blinkling a Backlight scanning. První zmiňovaná bliká s celým podsvícením, druhá si obrazovku rozdělí do částí a postupně vypíná jejich podsvícení. Jsou to všechno technologie, jak "odrbat" lidský mozek pro co nejplynulejší obraz. Zpět k číslům. Máme tedy 200Hz panel, řekněme 400Hz dopočet a tohle vynásobíme 2x kvůli Backlight Blinking a už jsme u oněch udávaných 800Hz, kouzlo...

Každý výrobce si toto číslo označuje jinak, což jsou právě ty záhadné zkratky jako CMR u Samsungu.

Dotaz: Moje Tv mi při přepnutí ukazuje pouze 50Hz (např. 1080i@50), což je málo, protože výrobce udává 400Hz. Proč?
Nesmí se plést frekvence vstupního signálu s frekvencí panelu nebo frekvencí zpracovávaného obrazu (výše zmiňované čísla). To jsou nezávislé věci. Např. většina filmů pouštěných přes MMC je ve 24Hz, výstup z Bluray přehrávače nebo satelitního přijímače bývá nejčastěji 24Hz nebo 50Hz.

Dobré stránky s popisem reálné refreshe u panelů: http://www.rtings.com/

Hezké články na uvedené téma jsou zde:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
http://wrapuch.net/text-lcd-neblika-zdaleka-to-nemusi-byt-pravda/

Další případné dobré zdroje:
http://www.cdrinfo.com/sections/news/Details.aspx?NewsId=26130
http://asia.cnet.com/240hz-lcd-tvs-what-you-need-to-know-62054368.htm
https://www.svethardware.cz/inovace-testovaci-metodiky-lcd-monitoru/13894-4
KamilZ (10277)|4.12.2012 22:11
[HL]LCD nebo plazma?[/HL]

Tohle je poměrně ožehavá otázka. Každá z obou technologií je tak jiná a každá má své příznivce a odpůrce. Následující popis je stručný, pro počáteční rozhodnutí. Odkazy na podrobné popisy jsou níže. Nebudou zde rozebírány technologie, ale jejich "důsledky".

 • malé plazmy (42") jsou ve drtivé většině pouze HD Ready (nemají FULL HD rozlišení), v současné době je na trhu snad jediná rozumná 42" Plazma od Panasonic (soukromý názor - nemá smysl uvažovat o plazmě pod 50")
 • s výjimkou malých úhlopříček (42") je stejně velké kvalitní LCD obrazově srovnatelné s plazmou cenově dražší, s úhlopříčkou se rozdíl hodně zvětšuje (u 55" je rozdíl klidně 10-15 tis. Kč ve prospěch plazmy)
 • LCD má menší spotřebu, ale vzhledem k prvnímu bodu (vyšší pořizovací cena) je to nepodstatné, v čase se to +- vyrovná
 • LCD má horší pozorovací úhly (výjimkou jsou LCD s IPS panely)
 • LCD má často závadu zvanou clouding (nerovnoměrné prosvítající podsvícení), tohle bývá rozumně reklamovatené (pokud je clouding velký, u malého moc šance není). Clouding nikdy nekontrolujte tak, že si zobrazíte jen černou plochu, protože mnoho TV prostě úplně podsvícení vypne a nic nepoznáte.
 • LCD mívá o něco vyšší input lag (hráči ví o co se jedná) než plazma (edit: u modelů plazem 2013 to bohužel přestává platit, hodně jich má vysoký input lag).
 • LCD má aktivní i pasivní 3D
 • plazma některým citlivějším lidem bliká, takže je vhodné prověřit, že na tohle potencionální diváci netrpí (někdo to vůbec nepozoruje, někdo naopak nemůže plazmu ani vidět), tohle není vada ale vlastnost a různé značky jsou vnímány různě
 • plazma klade kvůli vyšší spotřebě vyšší nároky na konstrukci zdroje, méně kvalitní mohou mírně pískat/bzučet (je vhodné to otestovat při rozumné vzdálenosti, ne s uchem nalepeným na TV), tohle může a nemusí být vada, záleží od intenzity
 • plazma je náchylnější na "vypalování" obrazu, tohle je opět vlastnost a šance na reklamaci jsou minimální, většina výrobců se kryje popisem používání TV v návodu
 • plazma je náchylnější na odlesky (záleží na použitém filtru na panelu) a méně se hodí do prosvětleného prostředí nebo proti oknu apod.
 • plazma má o něco lepší podání černé barvy, u LCD se projevuje vliv podsvícení. LCD může mít také skutečně "černou", ale pouze tam, kde je FULL/Direct LED podsvícení s local dimmingem, což je bohužel jen u nejvyšších (a patřičně drahých) řad. Klasický local dimming u Edge LED moc smysl nemá, projeví se jen na minimu scén.
 • plazma má pouze aktivní 3D
Některé typické případy vhodnosti obou technologií:

 • Chci menší úhlopříčku pod 46": LCD, sehnat kvalitní plazmu je v této velikosti problém
 • Hraji hodně hry: LCD při pohlídání input lagu (plazma má nevýhodu ve vypalování, které se při dlouhodobém hraní může projevit)
 • TV mi jede 16 hodin denně, z toho 8 hodin ČT24: LCD, pokud nechcete při sledování NOVA zároveň číst staré zprávy ČT24
 • mám přesvětlený obývák, TV je přímo proti oknu: LCD, ideálně s matným panelem
 • Mám 20 tis. Kč a chci 50" TV: plazma
 • Sleduji převážně filmy z BluRay, mám dobré podmínky: plazma
 • chci fakt velkou TV (60" apod.): plazma (pro většinu lidí kvůli ceně, LCD nezaplatí)
 • je pro mě důležité zobrazení černé: plazma nebo drahé LCD s FULL LED podsvícením
 • chci ještě větší TV (70"): projektor
Dotaz: Je plazma je lepší jak LCD?
Ne, není. Mýtus hodně vychází z porovnání LCD a plazmy ve stejné cenové kategorii, což nejde (za LCD je třeba připlatit). Někteří lidé preferují z hlediska kvality obrazu LCD. Ale pravda je, že pokud koupíte 55" plazmu a 55" LCD o srovnatelné ceně, tak u LCD zapláčete.

Dotaz: Dnes se už vypalování přeci nemusí řešit, protože TV mají režim pro posunování loga, které se už nevypálí
To je sice pravda, ale loga jsou stále větší a agresivnější, posun o pár pixelů nic neřeší. Navíc zde nejsou jen loga, ale různé informační lišty apod., na které to už vůbec nezabere, viz například https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37366-plazma-lg-60pb660v-model-2014#post507013

Dotaz: Takže je plazma kvůli vypalování nepoužitelná?
Ne, tak to není. Když se k ní budete rozumně chovat, tak bude velmi dobře sloužit

Dotaz: Plazma má přece strašnou spotřebu a její provoz mě zruinuje.
Plazma má sice vyšší spotřebu, ale zase za ni méně zaplatíte. Jak se říká, nula od nuly pojde. Spočítejte si to podle tabulku v příkladu níže:

Malý modelový příklad, LCD se v tomto případě vyplatí až po 8-mi letech provozu:[SPOILER][ATTACH=CONFIG]20788[/ATTACH]

Stažení tabulky v Excelu pro provedení výpočtu podle vlastních hodnot: [ATTACH]20790[/ATTACH]
[/SPOILER]

Dotaz: Je plazmy potřeba zahořovat?
Není to nutné, ale je to vhodné. TV je při cca prvních 200 hodinách na vypalování náchylnější a její "zahoření" tuto zvýšenou citlivost eliminuje. Počáteční zahoření ale neodstraní možné následné vypalování!

Pár různých názorů z fóra:
[QUOTE=roman2277;506926]Tak to jsi asi neviděl jedny z posledních modelů Plazmy od Panasoniku.Patlanice je jen pouze jakékoliv LCD.(žádná hloubka obrazu při členitosti,pleťová barva obličejů má tak maximálně 2 odstíny,obrysy čehokoliv v hororu jsou tragédie,ploché světlo a mohl bych pokračovat dále a dále.) LCD mám doma jen na animované pohádky a na hry z konzolí.Tam jsou vhodné,ale na filmy a sport ani omylem.[/QUOTE]
[QUOTE=tdlmarek;506988]Je třeba dodat, že i ty nejlepší plazmy blikají, zpravidla jim bzučí zdroje, za pohybujícími se objekty se tvoří duha a občas překvapí dalšími muškami jako např. line-bleeding. Tohle nejsou žádné výkřiky do tmy...Potom už je jen otázkou, zda danému uživateli některé z těchto vlastností vadí, či nikoliv. Protože pokud se nedokážu přenést přes ten stroboskopický projev panelu, tak mohou být barvy, černá, kontrast a kdoví co ještě sebelepší, ale zobrazovadlo je to ve výsledku nepoužitelné.....Ale právě kvůli tomu, že plazma už dostupná není, tak zde vidím tendence ji zpětně idealizovat a vyvolávat u dnešních uživatelů dojem, že v době kdy se ještě dala koupit, tak byla situace mnohem jednodušší než dnes. Nebyla.[/QUOTE]
[QUOTE=vivid.sk;507022]Vyhody PDP a jej podanie pohybu nikto nebude negovat. Ale to, ze 24p je pri nej neznesitelnych, to je uz fail, ktory sa neda prekusnut (ano, su uzivatelia, ktori si kupuju TV len ako "kulisu" na nonstop pozeranie, a su aj taki, ktori si pozru 4x za mesiac film na BD - HC segment. Patrim do tej druhej skupiny a ver mi, ze keby PDP nemala problemy, ktore ma - uz ju mam doma zavesenu doma na stene)[/QUOTE]

[HL]Na závěr:[/HL]
Pokud se vám libí obraz plazmy a nevadí vám její další vlastnosti (protože vás nijak neomezují), kupte si klidně plazmu. Pokud se vám naopak líbí LCD, kupte si ho. Obě technologie se prodávají. Kdyby byla jedna výrazně horší než druhá, tak se už přestala prodávat. Hlavní devizou plazmy je její lepší obraz při nižší ceně.

Dále nepodceňujte kalibraci TV, pokud chcete dosáhnout opravdu přirozeného a nezkresleného obrazu.

Odkazy na podrobnější popisy obou technologií:
https://www.tvfreak.cz/plazma-vs-lcd-souboj-technologii/2768
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/25855-lcd-plasma-led-oled-a-3d-televize
KamilZ (10277)|7.12.2012 08:11
[HL]Jak nejlépe TV připojit k ostatním zařízením[/HL]

Aniž bychom rozebírali technické detaily, tak se řiďte následujícím pravidly a zkuste připojit zařízení podle tohoto pořadí (od nejlepšího po nejhorší):
1. Pokud je to možné, vždy preferujte HDMI rozhraní. Je to nejvyšší možná kvalita přenosu obrazu a zvuku. Variantně je rozhraní DVI, ale to je už jen sporadicky na starších STB.
2. Pokud HDMI není na zařízení dostupné, tak použijte komponentní YPbPr výstup (pozor,[HL] neplést s kompozitním[/HL]!). Tento typ přenese i 1080i, takže postačí např. pro DVB-T/S STB (v 1080p se nevysílá).

Pokud žádný z výše uvedených výstupů není k dispozici, tak je na zváženou, zda zařízení nevyměnit. Všechny další způsoby značně degradují kvalitu obrazu, včetně SD. HD obraz vůbec nepřenesou:
3. RGB (bývá v některých SCART)
4. S-Video (Y/C)
5. kompozitní výstup (standardní SCART nebo žlutý cinch)
6. RF výstup ("anténní konektor")

Dnes je perspektivní prakticky jen HDMI. Pokud máte pouze jeden z 3-6, tak se připravte na zhoršenou kvalitu obrazu a hodí se opravdu jen na připojení starého VHS. Pokud máte starý DVB-T/S STB pouze se SCART, tak zvažte jeho výměnu.

Pokud potřebujete k jednomu zařízení (např. settopbox) připojit více TV, tak buď použijte HDMI splitter, nebo jednu TV připojte přes HDMI a druhou přes komponentní výstup. Příklad splitterů:
[SPOILER]
[ATTACH=CONFIG]30508[/ATTACH]

Jsou i splittery pro HDMI 1.4a: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Vyvarujte se takových levných, pasivních rozbočovačů, protože nefungují (resp. funguje vždy jen jeden výstup):
[ATTACH=CONFIG]30507[/ATTACH]
[/SPOILER]
hdmi_splitter_ne.png hdmi_splitter.png
KamilZ (10277)|22.12.2012 16:32
[HL]Přehrávání filmů v TV z HDD/Flash v USB[/HL]

Mnoho výrobců u TV uvádí údaje typu "podporované formáty: AVI, DivX, MKV, MP4, ....)". Tento údaj ale v mnohých případech není k ničemu, protože (skoro) nic nevypovídá o tom co TV skutečně přehraje a co ne. Můžete mít soubor Film1.mkv který TV přehraje a soubor Film2.mkv který TV nepřehraje. Musíte si v první řadě uvědomit, že TV není multimediální přehrávač. Je to obdobná situace jako s DVB-S tunery. Integrovaný tuner je vhodný pro nenáročné uživatele, náročnější si pořídí externí přijímač. Ale zpět k přehrávání. Až vás přestanou níže uvedené postupy bavit, tak si kupte MMC a máte relativně po starosti a nebudete se muset trápit.

Dotaz na úvod: Co je to komprese? Znám např. ZIP, RAR, je to ono? Nemyslíš náhodou kodek?
Ne, to jsou dvě rozdílné věci, přestože se to často zaměňuje. Komprese určuje typ použitého algoritmy (DivX, MPEG-2), kdežto kodek je jen kus software, který danou kompresi umí zpracovat, viz http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/Codecs-frequently-asked-questions

Dotaz: Jak tedy poznám co mi TV přehraje a co ne?
Odpověď je velmi jednoduchá - na 100% bohužel nijak. Tedy přesněji řečeno jen podle názvu souboru to prostě poznat nejde. Často se totiž jedná jen o kontejner.

Dotaz: Hm, kontejner, to znám, máme kontejnery na tříděný odpad před barákem. Ale jak to souvisí s videem?
Kontejner není popelnice, ale tzv. multimediální kontejner. Mezi nejčastěji používané kontejnery v současné době patří asi AVI a MKV. Kontejner si představte jako obálku, ve které je vložen dopis. Vidíte obálku, ale dopis ne. Dopis mohl někdo napsat v angličtině, ruštině, čínštině, ... takže jen podle obálky nepoznáte, jestli dopis přečtete. Už chápete, proč uvedení "podpora MKV" ve specifikaci nic neznamená?

Dotaz: Je kontejner jediný problém?
Bohužel není, trochu obecněji lze vyjmenovat ty nejčastější:
[LIST=1]
 • TV nepodporuje typ přípony souboru - prostě ho "nevidí". Pokud je to tento případ, tak jen zkuste soubor přejmenovat (např. z TS na MPEG apod.). Tohle se ale moc často nestává.
 • TV nepodporuje typ souboru nebo kontejneru (AVI, TS, VOB, MKV, ....), toto lze většinou už zjistit předem ve specifikaci. Pokud narazíte na tento problém, tak je nutné provést remux, tzn. převod do podporovaného kontejneru, viz níže. Typicky TV nepřehraje VOB soubory z kopie DVD.
 • TV nepodporuje typ komprese videa nebo její nějakou specifickou verzi (MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC, DivX , Xvid ....), toto je těžší zjistit , dá se to občas vydedukovat z dalších parametrů. Pokud narazíte na tento problém, tak je nutné provést reenkódování do podporovaného kompresního algoritmu.
 • TV nepodporuje typ komprese audia (konkrétně například všechny modely LG z roku 2011 a nižší modely LG 2012 nepodporují zvuk ve standardu DTS). Pokud narazíte na tento problém, tak je nutné provést reenkódování do podporovaného kompresního algoritmu.
 • TV sice obecně podporuje danou kompresi, ale ne všechny profily (lidově řečeno jaké vlastnosti mohou být použity (chroma, bitová hloubka...) a levely (zjednodušeně řešeno maximální použitý datový tok, který přímo určuje požadované nároky na výpočetní kapacitu). Pokud tento problém nastane, je nutné opět provést reenkódování na menší level nebo jiný profil (viz http://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC ).
 • Dotaz: jaký je rozdíl mezi remux a reenkódováním?
  Remux znamená rozseparování daného kontejneru na jednotlivé části (zvukové stopy, video, titulky) a převedení do jiného typu kontejneru. Důležité je to, že během remuxu se nijak nemění kvalita videa/audia a bývá velmi rychlá.
  Reenkódování znamená novou kompresi podle zadaného algoritmu a parametrů. Reenkódání má tu vlastnost, že dochází ke ztrátě kvality videa/audia. To jak bude ztráta velká záleží na mnoha věcech, ale obecně nelze při rekompresi zajistit shodnou kvalitu s originálem. Proto jsou také např. pro vystříhání reklam ze záznamu z TV vhodné programy, které provádí střih bez rekomprese.

  Dotaz: To je všechno hezké, ale raději prakticky: Stáhnul jsem nějaký soubor a TV ho odmítá přehrát, co s tím?
  Pokud to není příčina č. 1) tak nejprve prověřte, že TV podporuje daný kontejner. Pokud ho nepodporuje, tak udělejte remux do jiného. Typicky se dělá remux z TS do něčeho jiného (např. MKV).

  Dotaz: Jak tedy udělám remux?
  Přesný postup a nástroje nelze popsat, protože záleží na zdrojovém a cílovém konterneru. Pokud chcete převést TS na MKV, tak pro demux (rozdělení) můžete použít např. nástroje TS Muxer a pro mux (spojení) do jiného kontejneru MKVMerge (doporučuji stáhnout celý balík MKVToolnix, který je včetně grafického rozhraní).

  Dotaz: Tohle můj problém není, TV daný kontejner zná, ale stejně obsah odmítá přehrát. Buď TV nezná kompresi nebo nepodporuje level apod. Musím tedy provést reenkódování. Jak na to?
  • stáhněte si aplikace MediaInfo a pomocí ní zjistěte parametry u videa, které Vaše TV zaručeně přehraje (máte to vyzkoušeno). U parametrů se zaměřte na formát, profil a reframes
  • stáhněte si nějakou aplikaci (jsou jich mraky) pro reenkódování, např. XMediaRecode, MediaCoder, ....
  • proveďte reenkódování s parametry, které TV zvládne (viz první odrážka). Obecně se dá říct, že TV nemají problém s H.264/MPEG-4 AVC do level @4.1 a max. 8 reframes. Důležité je zakázat kompresi hlavičky (vypnout header stripping), tohle většina TV neumí.
  Pár tipů na závěr:
  • pokud MediaInfo ukáže parametry, které by TV měla přehrát ale nejede to, tak bývá ještě často problém s kompresí hlavičky (v MediaInfo je to jako "MuxingMode : Header stripping"), je potřeba toto zakázat.
  • někdy při vysokém levelu není třeba provádět reenkódování, občas stačí jen natvrdo pomocí nástroje H264LevelEditor změnit level bez reenkódování. Tohle ale bude fungovat pouze tehdy, pokud byl level zbytečně "nadsazen" a video ho nevyužívá.
  • pokud je problém se zvukem v DTS, tak es nemusí reenkódovat video, ale jen převést audio např. do AC3 pomocí nástroje MKV2AC3.
  • kupte si MMC a neztrácejte dracovený čas :-)
  Příklad výstupu MediaInfo s vysokým levelem a kompresí hlavičky:
  [SPOILER]
  Formát : Matroska
  Format_Version : Version 2
  Velikost souboru : 12,0 GiB
  Duration/String : 1h 55mn
  Celkový BitRate : 14,9 Mbps
  Encoded date : UTC 2012-10-05 19:42:58
  Použitý software : mkvmerge v5.6.0 ('Kenya Kane') built on May 27 2012 16:44:04
  Enkódoval : libebml v1.2.3 + libmatroska v1.3.0

  Video
  ID : 1
  Formát : AVC
  Formát/ : Advanced Video Codec
  [HL]Format_Profile : High@L5.1[/HL]
  Format_Settings_CABAC/String : Ano
  Format_Settings_RefFrames/String : 4 frame
  [HL]MuxingMode : Header stripping[/HL]
  CodecID : V_MPEG4/ISO/AVC
  Duration/String : 1h 55mn
  Bit rate : 12,8 Mbps
  Šířka : 1 920pixely
  Výška : 816pixely
  Poměr stran : 2,35:1
  Frame rate : 23,976 fps
  ColorSpace : YUV
  ChromaSubsampling : 4:2:0
  BitDepth/String : 8 bits
  ScanType/String : Progressive
  Bits/(Pixel*Frame) : 0.341
  StreamSize/String : 10,1 GiB (84%)
  .....[/SPOILER]
  KamilZ (10277)|22.12.2012 17:31
  [HL]Titulky v přehrávaných filmech[/HL]

  Občas se setkáte s problémem, že TV nepřehrává u filmu titulky, nebo že titulky nejsou česky.

  Pokud TV vůbec titulky nezobrazuje, tak zkontrolujte:
  • zda mají titulky podporovaný formát (nejčastěji SRT nebo SUB), pokud máte nějaký exotický formát, tak titulky převeďte nebo si sežeňte jiné
  • zda se soubor s titulky jmenuje úplně stejně (do písmena) jako film, samozřejmě až na příponu, např "film.avi" + "film.srt"
  • prověřte, zda formát přípony skutečně odpovídá obsahu uvnitř (danému formátu), čas to bývá špatně a TV se s tím na rozdíl od MMC nevyrovnají
  • pokud přehráváte přes DLNA tak je to bída, můžete zkusit změnit DLNA server nebo titulky embedovat přímo do MKV a nastavit je jako výchozí (většina TV bere u DLNA první titulky z MKV, pokud vlbec titulky přes DLNA podporuje...)
  Pokud nejsou správně zobrazovány české znaky, tak:
  • prověřte nastavení přehrávače v TV, zda je přepnut na češtinu nebo Unicode
  • zkontrolujte zda jsou titulky enkódování UTF-8 a pokud ne, tak je převeďte
  Jak změnit enkódování na UTF-8?
  Nejednoduší je stáhnou editor Notepad2 nebo PSPad, titulky v něm otevřít a změnit formát na UTF-8 (v Notepad2 je to menu "File/Encoding/UTF-8", v PSPad je to menu "Formát/UTF-8") a uložit. Pokud už tam UTF-8 je tak překliněte na jiný formát a zase spět na UTF-8. Toto nelze provést přes "Poznámkový blok" ve Windows, protože ten ukládá UTF-8 s BOM (Byte Order Mark, někdy označované jako UTF with signature) a některé systémy se s prvními třemi znaky označující BOM psychicky nevyrovnají a berou to jako binární soubor a ignorují ho.

  Kapitolou samou o sobě jsou titulky ve 3D, problematika je popsána v #8.

  Většina TV na rozdíl od MMC neumožňuje nastavit barvu a velikost písma.

  Pokud chcete mít pokoj, kupte si za pár peněz na přehrávání MMC, budete si přehrávat vaše filmy s podstatně větším komfortem.
  KamilZ (10277)|30.4.2014 11:08
  Jak postupovat při výběru TV

  Jako první si přečtete celé tohle vlákno :-). Pak můžete pokračovat https://www.tvfreak.cz/vyber-televize-co-je-dobre-vedet/2434.

  Pokud zde na fóru chcete poradit s výběrem TV, tak nejprve byste si měli ujasnit, co od TV očekáváte a co preferujete. Pár příkladů:
  • nejvyšší priorita je pro mě kvalita zobrazení
  • nejvyšší priorita jsou pro mě Smart funkce a přehrávání
  • preferuji dobré pozorovací úhly přes lepším zobrazení černé (má vliv na typ panelu)
  • chci tam PVR/Timeshift
  • jaký typ příjmu (DVB-S, DVB-C, DVB-T/T2, ...), externí STB, ...
  • zhruba kolik HD programů (resp. obecně HD zdroje) budu mít
  • budou se na ni hrát hry na připojeném PC/konzoli
  • jaká je pozorovací vzdálenost
  • zda jsem nějak omezen velikostí
  • v jakém režimu TV poběží (12 hodin denně ČT24 apod.)
  • potřebuji nezávislý výstup na sluchátka?
  • rozpočet
  Pak je třeba první velké rozhodnutí, zda LCD nebo plasma (viz výše #10) a dále podle toho, co vypadlo z předchozího seznamu. Pak si podle vlastností vyperte pár modelů, přečtete recenze a vybírejte a ptejte se na případné konkrétní věci. Nemá smysl fóra psát jen dotazy typu "Která TV je nejlepší?","Mám si koupit Samsung XY nebo Panasonic XY"? Bez znalostí odpovědí na výše uvedené otázky nedokáže nikdo poradit, protože je to dotaz typu "Mám si koupit Peugeot RCZ Coupé nebo byste doporučili jiné auto v podobné cenové relaci, třeba Škoda Octavia nebo Ford Transit?". Jsou to tři cenově shodná auta, ale každé totálně odlišné, pro jiný účel a zaměření.

  A jako odstrašující příklad, jak (ne)vybírat TV, si můžete vzít tento:
  [ATTACH=CONFIG]27279[/ATTACH]
  2014-04-30_17h44_57.png
  KamilZ (10277)|4.1.2015 09:27
  [HL]Jak je to s DVB-T2[/HL]

  Dotaz: Má dnes (leden 2015) smysl vyžadovat TV s DVB-T2 tunerem? Tzn. pokud ho TV nemá, tak ji nebrat?
  Odpověď je trochu komplikovanější. Problém je v tom, že DVB-T2 samo o sobě ještě nestačí pro to, aby na takové TV byl zajištěn příjem vysílání v DVB-T2.

  Dotaz: Jak je to možné?
  Důvod je ten, že DVB-T2 je pouze velmi zjednodušeně řešeno standard, kterým se k vám do TV signál dostane. Ale už nic neříká o tom, co se k vám dostane a v tom je ten problém. Dnešní TV vysílání v DVB-T využívá kompresi založenou na standardech MPEG-2 nebo H.264/MPEG-4 AVC (někdy nesprávně označováno jako MPEG-4, ale to není podstatné). Jenomže vysílání v DVB-T2 předpokládá, že se bude používat nová komprese založené na standardu H.265/HEVC. Tato nová komprese v 99% nepůjde vyřešit pouze upgradem firmware TV, ale bude nutný nový HW, takže nová TV. Výjimkou jsou vyšší řady Samsung (od 7000 a výše), které mají tzv. Evolution kit, který ale vlastně přidá ten HW. Jenže je to docela drahé.
  Vzpomeňte si na situaci před několika lety, když se zavádělo HD v DVB-T. Tehdejší TV a settopboxy měly podporu pouze pro MPEG-2, jenže HD vysílání se rozjelo v MPEG-4 a majitelé TV bez podpory této komprese měli smůlu, museli si koupit novou TV nebo externí settopbox. A bylo úplně jedno, že uměly DVB-T. Je to úplně stejná situace, jako teď, s DVB-T2.

  Dotaz: Jaký je tedy závěr?
  Dnes nemá smysl u TV vyžadovat přítomnost DVB-T2 tuneru, pokud zároveň TV nemá podporu pro HEVC/H.265, což je většina dnešních TV.
  Ale pozor, je důležité, aby TV podporovala H.265 i pro zdroj dat z DVB-T2 tuneru, některé TV (2015) podporují H.265 pouze při přehrávání z USB zařízení!

  Pozn: Na trhu jsou i TV s podporou HEVC/H.265, ale jsou to poměrně drahé a vysoké modely (např. Samsung UE55HU7500, Panasonic TX-50AX802), většinou se 4K podporou.
  KamilZ (10277)|4.1.2015 09:58
  [HL]4K a UHD rozlišení[/HL]

  V dnešní době máme nový buzzword (nebo mírněji trend), kterým je 4K/UHD rozlišení. Vypadá to, že na rozdíl od 3D se tento trend celkem bez problémů více prosadí. 3D se sice dostalo prakticky do všech vyšších modelů TV, ale víceméně je to jako doplněk, který skoro nikdo nepoužívá a už se o něm moc nemluví. Pokud kupujete TV, tak si pravděpodobně TV s 3D koupíte, ale je to prostě "daň" za to, že to je vyšší model TV. Má to i své výhody, protože 3D TV musí mít rychlejší CPU, což se příznivě projeví i na kvalitě 2D.

  Dotaz: 4K a UDH je jedno a to samé?
  Ne, jsou to různá rozlišení:
  4K=4096×2160 (plný správný název je 4K DCI, využívá se pro kinoformát)
  UHD=3840×2160.
  Bohužel je zde opět zmatené (a reklamní) značení výrobců, kteří pod 4K označením myslí jen UHD.

  Dotaz: Má tedy smysl dnes už UHD TV vyžadovat, nebo o ní uvažovat, když jsou i levné modely?
  Odpověď záleží na tom, zda máte pro TV vhodný zdroj UHD obrazu. Pokud budete TV používat na běžné TV vysílání nebo přehrávání filmů, tak (můj názor) to cenu nemá. Na trhu jsou sice relativně levné modely se UHD rozlišením, ale to jsou poměrně nekvalitní modely s obrazem pomalu horším, jak u TV bez UHD. Důvod je jednoduchý, cena. Vyrobit UHD panel je drahé, takže se vše ostatní odrbe až na kost. O UHD TV má smysl uvažovat u vysokých modelů, pokud pro ně máte i vhodný zdroj obrazu. Je pravda, že se UHD kladně projeví i u zdroje s HD rozlišením, jenže za vysokou cenu.

  Dotaz: A co velikost TV?
  Jako u HD je to otázka pozorovací vzdálenosti. Na internetu lze najít několik doporučení pro vzdálenost sledování TV v závislosti na velikosti úhlopříčky a podporovaném rozlišení. Nemá smysl kupovat UHD TV o velikosti 42", pokud se na ni chcete dívat ze 3 metrů. UHD s kvalitním zdrojem signálu nejvíce vynikne na velkých TV (60"+) při sledovací vzdálenosti kolem 2m (neberte tento údaj přesně, tabulek je více https://www.google.cz/search?q=4k+viewing+distance&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X ) a za předpokladu kvalitního zdroje.

  Dotaz: Co je myšleno kvalitním zdrojem?
  Za kvalitní zdroj [HL]lze [/HL]považovat například:
  - záznam z 4K/UHD kamery
  - fotografie
  - UHD filmy z internetu (např. Netflix), ale tam může být horší kvalita vlivem vysoké komprese
  - připojení PC s podporou 4K/UHD, například pro hraní her
  - UHD BluRay
  - UHD TV

  Za kvalitní zdroj [HL]nelze [/HL]považovat například:
  - DVB-T/T2/S/S2/C s HD rozlišením
  - BluRay přehrávač (resp. BluRay disky, včetně ripů), o DVD ani nemluvě

  Dotaz: Přes co vlastně UHD rozlišení přenesu? Potřebuji HDMI 2.0?
  Podle specifikace HDMI 1.4a toto rozhraní zvládne:
  - 4K rozlišení 4096×2160@24p,
  - UHD rozlišení 3840x2160@30

  Tzn. HDMI 1.4a přehraje 4K do 24p, UHD do 30p. Dokonce i 4K 3D v Half SBS, ale už ne Full UHD 3D. HDMI 2.0 je potřeba pro vyšší framerate (například připojení PC při 60Hz), nebo pro přehrávání UHD Full 3D.

  Pozor: pro splnění Ultra HD BluRay specifikace je nutné, aby celá linka (BD přehrávač, AVR, TV) mělo HDMI 2.0 s [HL]HDCP 2.2[/HL], viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/38492-novinky-ces-2015#post508209

  Další možnost je použití rozhraní DisplayPort, které je přítomné většinou u PC. Nejnovější verze DP 1.3 podporuje dva 4K kanály při 60Hz ve 24bit RGB normě (nebo také jeden 4K při 120Hz, což ocení možná hráči her za předpokladu dostatečně výkonného PC).
  Přestože ale HDMI 1.4a zvládne přenos i 4K, tak nákup TV se UHD s HDMI 1.4a nelze doporučit. Do budoucna je při dnešním nákupu UHD TV vyžadovat rozhraní HDMI 2.0 a současně je vhodný i onen DisplayPort. Jiná situace je např. u dnešních MMC, tam se rozhraním HDMI 2.0 nemusíte zatím nijak extra trápit.

  Dotaz: Co kabely pro 4K a HDMI 2.0(a), jsou potřeba nějako nové?
  Ne, nejsou, kabel HDMI HighSpeed to v pohodě zvládne (proto je také nesprávné takové kabely značit jako HDMI 1.4).
  Teoreticky je potřeba speciální kabel pro 4K rozlišení s 50/60Hz při vzorkování 4:4:4, tam je tok až 18 Gb/s, ale takový kabel stejně zatím koupit nejde (březen 2015) a 4:4:4 se běžně nepoužívá.

  Dotaz: Co je to HDMI 2.0a, jak se liší od 2.0?
  Je to nová revize rozhraní, v tomto případě spíše protokolu. Přidává podporu HDR. Údajně by měly jít zařízení s 2.0 na 2.0a softwarově upgradovat, tedy pokud výrobce vydá nový firmware.

  Dotaz: Závěr?
  V dnešní době (1-2q 2015) lze UHD TV doporučit jen opravdovým nadšencům, pokud nemají hluboko do kapsy, aby mohli koupit lepší model, nebo například fotografům pro prezentaci fotografií ve vysokém rozlišení.

  A názor našeho profíka, PlutoType:
  [QUOTE]Čo sa týka výberu TV na domáce kino a UHD blu-ray, uvediem základné kategórie, ktoré by si fanúšikovia TV pre domáce kino mali všímať:

  - Ultra HD 3840x2160, 10-bit panel bez FRC = natívny 10-bit panel. Panely by mali byť natívne 240Hz ( pohyb na nich vypadá najlepšie ). FLAT - ROVNÝ - NEZAKRIVENÝ.
  - OLED alebo LCD LED lokálne stmievanie s veľkým počtom LED zón ( niekoľko stoviek minimálne )
  - 100% DCI-P3 a 100% REC.709 = automatické prepínanie farebného priestoru REC.709 + DCI-P3. Kalibračné možnosti na oba priestory.
  - HDMI 2.xx = čokoľvek nad HDMI 2.0a, podpora na HDR, automatické rozoznanie HDR metadát a správne zobrazenie = min. 800cd/m2 max bodovej svietivosti.
  - podpora gamma krivky BT.1886 pre SDR a SMPTE 2084 pre HDR video/film
  - podpora Dolby Vision distribučného štandardu = rozoznanie základnej vrstvy a metadát, správne zobrazenie
  - HEVC H.265 decoding

  Žiaden 2015 model UHD TV ( LCD LED alebo OLED ) v roku 2015 nespĺňa tieto predpoklady = [hl]tento rok 2015 nedoporučujem kupovať žiaden UHD TV.[/hl][/QUOTE]
  KamilZ (10277)|13.1.2015 16:37
  [HL]Jaký typ panelu v TV vybrat?[/HL]

  Dotaz: Pořád tady něco melete o typů panelů, nějaké VA, IPS apod., kdo se v tom má vyznat. Co to znamená?

  V současné době se lze ve většině TV setkat s dvěma základními typy panelu:
  - panel založen na technologii VA
  - panel založen na technologii IPS

  Oba typy mají několik podtypů, ale pro základní rozdělení stačí tyto 2. Použitelné plazmy se už nevyrábí (no, je tu LG, ale psal jsem použitelné) a OLED display jsou ještě daleko. Pokud vás technologie panelů a detailnější rozdělení zajímá více, doporučuji následující článek: https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu/14465 a http://www.digitalversus.com/tv-television/screen-technology-sub-pixels-up-close-a1547.html

  Jaké jsou tedy základní rozdíly? (autorem popisu je vivid.sk):

  [HL]VA Panely:[/HL]
  • černá na úrovni kolem 0.025 - 0.06 cd/m[SUP]2[/SUP],
  • z toho vyplývá vyšší kontrast,
  • horší pozorovací úhly, souvisí to i s filtrem, který je na panely, optimální je sedět kolmo k TV,
  • aktivní 3D (ale může být i pasivní),
  • primárně vhodný pro sledování filmů (filmy 2.35:1) a sledování v noci.
  [HL]IPS panely:[/HL]
  • černá na úrovni 0.12 - 0.25 cd/m[SUP]2[/SUP],
  • z toho plyne nižší kontrast,
  • lepší pozorovací úhly, takže lepší například do kuchyně,
  • typicky pasivní 3D technologie,
  • primárně vhodný do prosvětlenější místnosti na denní sledování,
  • *) letošní IPS panely vyráběné LG, které osazuje Panasonic/LG/Sony 9xx mají problémy s uniformitou a cloudingem, obzvláště v rozích,
  • *) žádný letošní model nebyl doporučený (nedostal hodnocení Recommended v testech na hdtvtest.co.uk, az na UHD Panasonic, ale to je jiná liga[QUOTE]We’ve not been able to fully recommend any of this year’s IPS-based LED televisions, and unfortunately the Panasonic TX-42AS650B suffers the same fate. Although the TV could be calibrated to within an inch of its life, and its video processing was superb (except for the 50Hz microstutter issue), its less-than-impressive black level and muddied shadow detail meant that it’s more suited for bright-room duties than watching movies in a darkened cinematic environment.[/QUOTE]*) rok [FONT=Verdana]2014-2015[/FONT]
  KamilZ (10277)|31.1.2015 16:52
  [HL]Jaké je optimální nastavení pro moji TV? Pošlete mi, jaké máte.[/HL]

  Odpověď je jednoduchá a skrývá se hned v otázce - optimální nastavení je skutečně jen pro Vaši TV. Chtít po ostatních "dodat" nastavení je nesmysl, důvodů je spousta, namátkou to závisí na:

  Takže je už jasné, proč nemá smysl chtít po někom nastavení? Pokud si chcete obraz skutečně vychutnat, tak si nechte udělat profesionální kalibraci TV, při které se používá sonda a specializovaný software (profi verze v hodnotě desítky tisíc). Je to záležitost, která rozhodně netrvá minutu, výsledek ale stojí za to: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33524-obrazove-nejlepsi-soucasna-dostupna-55-led-lcd-tv#post434282.

  Odborný komentář kalibrátora k jednotlivým bodům je níže. I přes kalibraci si uvědomte, že každý máme jiné oči.

  [spoiler][QUOTE]Plutotype

  prostředí, ve kterém je TV
  Silne presvetlená miestnosť vs podvečerné pozeranie vs nočné pozeranie. Naše oči inak vnímajú detaily keď sa mení intenzita okolného podsvietenia. Preto ak je to na TV možné, tak sa kalibrujú dva režimy - nočný a denný.

  LCD panelu (žádné dva nejsou stejné ani u dvou stejných modelů, nebo máte stejný třeba i clouding, DSE apod.?).
  Tu je to o tom, že TV sa nedizajnujú ako vojenské zariadenia alebo kritické zariadenia, ale je to masová spotrebná elektronika. Keď v Mexiku robia TV model, nie je to to isté ako keď ho robia v UK a to nie je to isté ako keď ho robia v slovenskej fabrike. Komponenty môžu byť iné, supervising iný a panely môžu byť iné. Komponenty majú odchýlku vo svojej funkcii - špecifikácii, takže keď sa TV zloží, je to de-facto súčet všetkých odchýliek.

  úhlopříčky
  Uhlopriečka 55" môže mať iný panel vnútri ako 40". Tiež veľkosť panelu prispieva k vyššej citlivosti na vnímanie artefaktov. Mnohí spotrebitelia prechádzajú z 40" na 55" a sťažujú sa, že vidia veci, ktoré predtým nevideli. Nedokonalosť pixelov a chyby v processingu sú na 65" omnoho viditeľnejšie ako na malých TV ( pri rovnakej pozorovacej vzdialenosti ).

  umístění TV
  Áno. Tu sa bavíme o odchýlke farieb a narušení uniformity panelu v prípade, že na TV pozeráme z horizontálneho alebo vertikálneho uhla ( alebo kombinácii oboch ). Plazma mala v tomto výhodu.

  barva okolí (stěny, teplota osvětlení, ....)
  Steny a nábytok by mali byť neutrálne šedé alebo čierne. Svetlé a ostré farebné povrchy vrhajú svetlo späť a spôsobujú že vnímané farby na plátne alebo TV nevieme spoľahlivo farebne odlíšiť.

  zdroji signálu
  HBO HD má color correct signál, lebo prehráva filmy a obsah, ktorý bol profesionálne finalizovaný podľa Rec.709. Americké seriály sú vačšinou tiež color correct. Signál ale prechádza viacerimi dekodérmi, multiplexermi a demultiplexermi, tunermi a v TV sa procesuje. Nie je garantované, že celý reťazec je 100%, skôr nie ako áno. Ale preto máme blu-ray a home cinema, aby sme doma mohli mať referenčný obraz ( vieme reťazec kalibrovať a nastaviť ). Niektorý užívatelia pozerajú na DVDčka aj v roku 2015 a tam musí DVD prehrávač robiť color konveziu z REC.601 na REC.709. Ako to robí je otázne. Vo všeobecnosti, či je to DVD alebo blu-ray, omnoho dôležitejšie je, z akého zdroja bol film finalizovaný a o akú edíciu daného filmu sa jedná. Viac k tejto téme tu: http://www.smakvideotech.com/edicie-blu-ray-filmov-a-obrazova-kvalita/

  Téma kopírovania kalibračných nastavení a porovnanie s profesionálnou kalibráciou:

  Každý kalibrátor sa môže k presnému obrazu dopracovať jemne inou kombináciu nastavení, lebo to môže jeho kusu vyhovovať viacej. Tiež nie je kalibrátor a kalibrátor. Niektorí sú domáci amatéri, niektorí aplikujú poctivú metodológiu a robia to profesionálne. Ak sa tieto nastavenia prenesú na TV model v inom regióne a v inej uhlopriečke, nie je nič garantované. Väčšinou je lepšie nechať nastavenia z výroby. Napríklad THX režim na najlepších VT60 plazmách má odchýlku šedi a farieb dE4 až dE10. Dynamic režim asi dE25. Kalibrovaný Proffesional režim dE0.5 až dE2.0. Keď sa aplikovali nastavenia z webu, odchýlky boli na úrovni režimu THX, ale niektorá z kategórii obrazu mala závažný problém ( buď niektorá z farieb, gamma krivka, šeď alebo kontrast... ). Stalo sa mi viackrát, že som ku klientovi dorazil a mal na VT60 nahodený Professional režim s nastaveniami z webu a odchýlky boli po meraní dE10*. A toto je podobné aj u iných modelov TV.

  *(dE)Delta Error je rozdielová odchýlka od referenčného bodu na CIE diagrame. Každý farebný bod v 8-bitovom videu má definované saturáciu, odtieň a svietivosť ( alebo RGB, XYZ pozíciu ). Kombinácia týchto troch parametrov a prenesenie na CIE diagram určí odchýlku danej farby od referenčnej pozície bodu, ktorý je definovaný štandardom ( Rec.709 ). Môj software má na výber určenie odchýlky viaceré metódy ( CIELUV, CIELAB, CIE94, CIE2000 ), ja praktizujem metodológiu CIE94. Takže ak napíšem dE10, myslím tým tiež odchýlku podľa CIE94. A ak napíšem, že THX režim má dE4 - dE10, myslím tým priemerné odchýlky niekoľkých kľúčových farebných bodov šedi a farieb.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Color_difference
  http://www.chromapure.com/colorscience-de.asp
  [/QUOTE][/spoiler]
  KamilZ (10277)|19.2.2015 17:22
  Jakou si mám koupit klávesnici ke Smart TV?
  Nejlepší, ale obvykle nejdražší řešení je koupit klávesnici přímo doporučovanou výrobcem, takže pro Samsung TV modelové řady 2015 je to Samsung VG-KBD1000. Je důležité si ověřit, že klávesnici daný model podporuje, protože takového firemní klávesnice využívají často interní protokol nebo způsob přenosu dat (WiFi, Bluetooth, ...) a nebývají kompatibilní mezi modelovými řadami (obsobně jako často 3D brýle).

  Jako alternativa může být klávesnice výrobců třetí strany, které mají vlastní přijímač, který se zapojuje do USB portu TV. Klávesnice by měla podporovat standardní HID standard, u také je největší pravděpodobnost, že bude fungovat.
  Důležité je si uvědomit, že klávesnice u TV neznamená, že bude fungovat všude. Bohužel to není jako u PC. Ve Smart TV musí podporu klávesnice podporovat i vlastní aplikace a navíc každá aplikace ji může podporovat jinak - někde fungují např. jen kurzorové klávesy, někde i myš/Toupad.

  Seznam možných alternativ, odkazy mohou časem přestat platit, tak případně použijte Google podle typového označení:

  • Logitech Wireless Touch Keyboard K400 (asi nejosvědčenější klasika), [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
  • TRUST Sento (zřejmě primárně pro Samsung), [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], http://www.trust.com/en/all-products/20059-sento-smart-tv-keyboard-for-samsung
  • Connect IT CI-210, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
  • Connect IT KW-3100, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
  • Logitech Illuminated Living-Room Keyboard K830, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
  • Evolveo WK27BG, [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
  KamilZ (10277)|29.3.2015 20:09
  [HL]Jak lépe a jednoduše editovat seznamy kanálů, když v TV to je těžkopádné?[/HL]

  Existují různé nativní PC aplikace pro jednotlivé značky. Princip je ten, že se v TV uloží seznam na flash, pak se edituje v PC a nahraje se zpět do TV. Existuje i universální aplikace ChanSort, download zde: http://sourceforge.net/projects/chansort/
  [QUOTE]Podpora ChanSort (stav březen 2015)- televizory LG (modely z let 2009 až 2015: CS, DM, LA, LB, LD, LE, LH, LK, LM, LN, LS, LT, LV, LW, LX, PH, PM, PN, PT, UB)
  - televizory Samsung (modely série B, C, D, E a F)
  - televizory Panasonic (modely využívající svl.db nebo svl.bin od roku 2011)
  - televizory Toshiba (modely využívající zip/chmgt.db)

  ChanSort najde uplatnění zejména pro:
  - zálohu settingu (programových pozic) satelitních, terestrických a kabelových TV/R stanic
  - seřazení programů podle svých požadavků
  - vymazání nežádaných satelitních, terestrických a kabelových TV/R stanic[/QUOTE]Zdroj: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

  Jak provádět export/import na LG 2015 s WebOS:
  V LG 2014 s WebOS a s FW asi od verze 4.xx.xx lze export a import nastavení kanálů provádět v menu Kanály - Ladění kanálů - Kopírovat kanál - (TV-USB)|(USB-TV), není třeba používat hotelový mód. https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/38437-vlakno-k-lgxxlb650v#post512671
  KamilZ (10277)|11.4.2015 12:13
  [HL]Dálkové ovladače[/HL]
  Diskuzi a vše potřebné naleznete v tomto tématu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/12028-dalkove-ovladace

  [HL]HbbTV[/HL]
  Dotaz: Nefunguje mi HbbTV
  Nejprve je nutné prověřit, že máš TV s podporou HbbTV a případně doinstalovat nějaký plugin (většinou u Samsungů) nebo ho explicitně v menu povolit (položky datová služba apod.). Pak je samozřejmě důležité, zda daná stanice HbbTV vysílá. A nakonec je důležité, jak se dostane signál do TV. Pokud stanice (v ČR) vysílá HbbTV a je příjem přes DVB-T, tak není problém. Pokud nepoužíváte DVB-T/C/S tuner v TV, ale máte připojen externí DVB-T/C/S settopbox, tak HbbTV v TV nepomůže, je nutné, aby podporu HbbTV měl vlastní settopbox!
  Pokud máte příjem z kabelovky (DVB-C) nebo satelitu (DVB-S), tak si zjistěte, jestli Váš provider HbbTV propouští. To, že ČT HbbTV vysílá neznamená, že ho podporuje i Vás provider. V ČR se HbbTV vysílá v DVB-T a přes DVB-S ho vysílá například Skylink a T-Mobile, z kabelovek.
  HbbTV sice teoreticky z základní funkčnosti nevyžaduje připojení přístroje k internetu, ale tím se víceméně degraduje na úroveň lepšího teletextu. Pro rozumné využití je připojení přístroje v internetu vyžadováno.

  Diskuzi o HbbTV, novinky, problémech na jednotlivých modelech naleznete v tomto tématu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/12028-dalkove-ovladace