Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr projektoru + plátna na doma

RoPo (6061)|4.11.2013 12:34
ES 125"
hunterkiller (10)|4.11.2013 13:10
Díky, jak to tak vidím, tak je mezi nimi asi rozdíl nejenom v tom, že jedno má motor a druhé ne... asi bude rozdíl i v samotném plátnu, protože nárůst ceny o víc jak 3k by asi těžko byl jen ten motor... škoda, že jsem tohle nevěděl dřív :(
RoPo (6061)|4.11.2013 13:25
No.. proč by asi ES 84" plátno dávali zdarma k některým projektorům?
hunterkiller (10)|4.11.2013 14:16
Ještě se zeptám - netušíš, jestli konzole je stejně dlouhá, resp. ty zavěšovací otvory jsou stejně (rozteč) jako u těch nižších řad? Někam se musí vejít ten motor, ale nevím, jak to mají uzpůsobené... v ideálním případě bych vyměnil tu moji 84" za motorovou a hmoždinky ve zdi by zůstaly...
RoPo (6061)|4.11.2013 15:23
Technické a montážní nákresy hledej zde.
vomic (671)|5.11.2013 07:19
mám už druhé ES plátno, nejprve 100" teď 135" verze V-MAX 2. Obě jsou motorové a vůbec se nevlní, vlnění je prostě neduh ručních pláten (důvod viz výše). U prvního plátna si na zápach chemie už nepamatuji ale určitě nějaký byl, to nové bylo cca 1-2 dny cítit ... na odstranění zápachu stačilo nechat plátno den rozvinuté a byl klid ... žádná hrůza. Určitý zápach je normální, je to nový výrobek a je na něm použita guma a barva a plocha plátna je velmi velká. Ale stačí den/dva nechat rozvinuté plátno vyvětrat a je od zápachu nového výrobku uplný pokoj. Věřím, že uplně stejně bude cítit jakékoliv jiné plátno ... respektive asi bude záležet i na tom jak dlouho leželo po výrobě ve skladu.

Jinak k kvalitě plátna ... nevím jakou máš serii plátna, podle mě ale mají všechny ty ES "v ceně pár tisíc" u nás prodávané ať ruční či motorické uplně stejný povrch, rozdíl 3k je určitě pouze v motoru + dálkové ovladače, trigger atd. v plátnu žádný rozdíl nebude.
hunterkiller (10)|5.11.2013 14:53
Díky za informace. Ty důvody, proč by se motorové plátno nemělo vlnit chápu, ale přijde mi divné, že se vlní nemotorové plátno ihned po rozbalení, tam bych předpokládal, že je z výroby ještě "správně" navinuté. Prošel jsem také na netu řadu fotek setupů uživatelů s motorovými plátny a vlní se taky, i s motorem, jen trochu jinak a také méně, než ta manuální. Čili roleta ať už motorová nebo manuální je vždycky trochu risk. Pokud se bude moje plátno nějak hnusně vlnit dál, tak ho odříznu, a napnu do rámu jako pevné plátno a bude klid. Motorovou verzi bohužel nemohu použít, protože konzole je opět znatelně delší, než u manuálního a nevejde se mi do prostoru, takže smůla, i kdybych chtěl :)

Plátno jsem zatím nechal rozbalené a trochu se vyvěsilo a nejhorší zvlnění se srovnalo, tak to ještě pár dní takhle nechám a uvidím :) Ten zápach je přesně takový, jak je cítit lepidlo na nafukovací hračky a byl tak intenzivní, že se v místnosti nedalo sedět víc jak pár minut. Naštěstí se to opravdu postupně vyvětrává a je to už podstatně lepší... mám zkušenosti s různými materiály a např. vinyl nebo nylon dokáží zápach vyvíjet strašně dlouho a velmi intenzivně, tak jsem se bál, že to bude i případ toho plátna, naštěstí ne :) Jinak je to asi to nejobyčejnější ES plátno: http://www.alza.cz/elite-screens-roleta-84169-d359096.htm

Ještě se zeptám k té odrazivosti - budu zakrývat okolní stěny a přemýšlím, jestli je nutná opravdu tmavá barva, nebo jestli by stačila třeba matná světle šedá, aby ten odraz zpět do obrazu utlumila?
RoPo (6061)|5.11.2013 15:13
Jestli ti vadí vysoká odrazivost, tak použij černé plátno, ale potřebuješ více svítivý projektor.

I když nechápu co tě z plátna oslňuje...
hunterkiller (10)|5.11.2013 15:36
Pardon, asi jsem to napsal špatně - myslím odraz světla od okolních stěn zpět na plátno, kde to světlo zmenšuje kontrast a podání černé. Ideální by bylo kolem dát černé závěsy apod. ale to nemůžu, tak uvažuji o tom, jestli by na zmírnění bílých stěn stačila matná světější šedá...
RoPo (6061)|5.11.2013 16:13
Ty máš stěny ze zrcadla? Nebo nějaký lesklý povrch?
Pytkin (7947)|5.11.2013 16:28
ved ma biele steny , tie mu osvetluju platno ..
Sybik (86)|7.11.2013 18:50
klasika :) Jestli jsou stěny blízko plátna, hlavně kolmé na promítací plochu, je to špatné. Likviduje to ANSI kontrast tak, že se na to nedá moc dívat. Ani extra svítivý projektor to nezachrání. Jednoduché(ne však vždy realizovatelné) řešení - zdi do tmavšího odstínu, obraz posadit dolu k zemi a před něj tmavý koberec.
hunterkiller (10)|8.11.2013 11:02
Ano, to vím - je to asi nejmíň vhodný setup - plátno zasazené mezi dvě kolmé stěny, z nichž jedna je bílý bok lakované knihovny :D Naštěstí jsou obě jen 40cm dlouhé, takže půjdou pokrýt něčím na ztlumení. Schválně jsem zkoušel přikládat černý karton a ten rozdíl na plátně je hodně znát, vylepší to černou o několik odstínů, takže zabránit odrazům od stěn zpět na plátno se opravdu vyplatí. Problém je jen ten, že se mi nechce používat čistě černou, tak zkusím nějakou variantu šedé :) Kdyžtak pak postnu fotku :D
RoPo (6061)|8.11.2013 12:08
Namontuj si na vrchní část stěn (je stropu) či nábytku černou/čedou/tmavou roletu z Ikei a tu vždy spusť před promítáním :-E
Sybik (86)|8.11.2013 13:59
to RoPo: taky řešení :)) Prostě čím blíže ta bílá zeď je, tím hůře... tmavě šedá taky pomůže, ale až od 50% šedé a níž.
hunterkiller (10)|8.11.2013 16:46
Hele vůbec nejsi daleko od pravdy, podobným směrem se moje řešení opravdu ubírá :D :D
Deputy (54)|20.11.2013 14:32
Zvladne W1070 ze 4 metru slusnej obraz na 3 metry siroke platno (ES s gainem 1,2) ?
Bazantik (3)|22.11.2013 14:36
Pročetl jsem celé vlákno a děkuji za informace. Včera jsem objednal projektor Optoma HD131Xe v bílé barvě (v akci s plátnem, pro začátek mi bude stačit) za 19000, v pondělí mi má přijít, jsem hodně zvědavý. Potěšilo mě, že už tenhle model začal být dostupný v bílé barvě..
Sybik (86)|22.11.2013 21:41
to Bazantik: To je zvláštní, bílé barvy byly hlavně HD25tky, právě proto že Xečka jsou pro CI či dedikované místnosti(odpovídá i měnší svítivost)... Asi se budu muset v Anglii zeptat co to zase šijou :) Jinak dejte echo jak Xe funguje a jak se líbí obraz...
Bazantik (3)|23.11.2013 10:34
to Sybik: ani jsem to nečekal, ale projektor mi před chvílí přišel, přepravce Seegmuller vozí i o víkendu :-D Díky "akci", kdy součástí daťáku je i plátno šlo o rozměrnou zásilku a tak to nedodávala ČP. Dopravce mi ochotně vynesl plátno až do 2. patra (pravda, žádná tíha to není, ale potěší to). Projektor jsem vybalil a je skutečně bílý :-) Bílé verze jsem si všiml náhodou na stránkách Optomy a zakrátko to měla Alza v nabídce (stačilo jen počkat necelý týden, než to naskladnili..).

Jdu vybalit i plátno (Optoma DS-9092PMG+), uvidím, jak na tom bude co se týče toho "chemického zápachu", jak tu bylo zmiňováno, snad to brzy vyvětrá..
hakmar (401)|24.11.2013 17:03
Aké sú tvoje prvé dojmy?
Bazantik (3)|25.11.2013 17:01
Dojmy zatím skvělé, obraz pěkný, téměř není slyšet - neruší. Mám ho na poličce nad postelí, kus nad hlavou a když promítám film, to mírné hučení vůbec nevnímám (a to jsem na zvuky celkem citlivý). Jen malá výtka k reproduktorům, zvuk z nich je trochu "dutý", ale stejně jsem s jejich použitím nepočítal :-) - informace spíš pro ty, kteří by je chtěli využívat.. Poslouchat se to dá, ale i bedýnky za pár stovek od Logitechu udělají větší parádu..

Horší to bylo s plátnem, tedy s jeho pověšením. Ty konzole, na které se upevňuje, jsou tak nízké, že do otvorů, kde se má zavěsit, se člověk s "lustrháky" nemá šanci dostat.. Musel jsem trochu zaimprovizovat :-/ a nakonec plátno úspěšně visí a drží. Co se týče kvality - nemám moc s čím srovnávat, ale obraz na něm je pěkný. Co se týče zápachu, tak je pořád cítit, ale je to už lepší..