Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr projektoru + plátna na doma

kultus (59)|13.2.2013 16:51
no v pohode to je tak akorat na 120" platno a koukat tak z 3,5 - 4m odle chuti na to ti ten epson TW 3200 bude stacit... a vymaloval bych ji celou kolem platna i zdi kolem a strop do metru na cerno a zbytek treba tmave sedou a oddelit to trochu svetlejsi sedou svislou linkou aby to nejak vypadalo...cela cerna mistnost nevypada dobre ikdyz to je asi idealni pro promitani jestli bude matna...
Pytkin (7947)|13.2.2013 17:22
jo sirka hore je 3metre 5 cm .. cize platno musi byt tak cca 270 cm siroke , aby este bolo miesto , lebo ta kazeta je sirsia .. neporadi dakto dake fajn platno ? tie elite screen z alzy su v pohode ?
4pepe (96)|14.2.2013 07:30
pre teba je ešte dosť dôležitá vlastnosť toho epsonu 3200 že má 10 bit spracovanie obrazu, čo v tejto cenovej kategórii nemá žiadna iná značka, a majú to až o moc drahšie kúsky, a čo viem tak tie 3d to nemajú. Čo sa týka plátna ťažko povedať, tie elite skôr nič moc... , skús pozrieť skôr nejaké špecializované shopy nie alzu, v čechách ich pár je, neviem ako na sk

tiež by som sa na tvojom mieste zameral na menší gain plátna tak okolo 0,9 , to čo má to elite 1,1 je už dosť, a to by som bral buď pri projektore so slabším výkonom, alebo na väčšiu uhlopriečku, je to dosť alchýmia, tak asi tak...
Pytkin (7947)|14.2.2013 11:42
4pepe : ano 10bit je super .. takze projektor je vybraty .. este to platno .. v apmedia maju vo vypredaju dake platna .. vyzna sa v tom dakto ? http://www.apmedia.sk/produkty/vypredaj/
kultus (59)|14.2.2013 13:27
to ze ma 3200 vim uz od koupe, ale uprimne by mne zajimalo jaky az rozdil to oproti konkurenci muze byt, nejak si to neumim v praxi predstavit, to jako ze zobrazi vice barev, nebo jsou presnejsi nebo...??? elitescreens ma nejake cinegrey sede platno s gainem 1.0 bohuzel nas distributor 100mega na zakazniky kasle a pri dotazu o vzorek na odzkouseni ani nereaguje, pritom to v zahranici neni nic neobvykleho...kupovat naslepo a pak to vracet aby mne jeste pokutovali za rozbalene zbozi na to kaslu stejne si myslim ze to takovy rozdil oproti DIY blede sedemu platnu co mam nebude...
draza.xxx (5)|22.2.2013 22:46
Jak si spokojený s tou matnou folii ? Mám stejný projektor, promítám na bílou zeď a rozhoduji se, jestli nezainvestuji do plátna, nebo speciálního nátěru. O této folii sem nikdy neslyšel... kde se dá sehnat ?
kadell (212)|1.3.2013 22:35
Zdravím, jak vypadají na plátně DVDripy a klasický avi filmy? Je to koukatelny? Zvazuju koupi Epsona 3200
tomek4573 (26)|2.3.2013 06:20
s full hd se to neda srovnat
kadell (212)|2.3.2013 08:38
To mi je jasny, ale prece jenom se vzdycky vsechno v hd sehnat neda, tak se ptam, jestli se na DVDripy da divat. Ted mam 50" plazmu a ripy zatim jdou.
Pytkin (7947)|2.3.2013 16:57
Da sa na to divat.. Na 120" zo 4och metrov v pohode..
kultus (59)|4.3.2013 08:40
silne zalezi na kvalite...uz horsi kvalita DVD ripu se na 100" ze 3m koukat podle mne neda. Horsi je uz jen SD vysilani televize...je to asi hodne subjektivni kdo co dokaze tolerovat. Kdyz uz jsem si koupil fullHD projektor tak min nez HD ripy (720p) na nem mimo her a nejakych sportovnich utkani nepoustim...kdyz mam horsi kvalitu poustim na notebooku...
Pytkin (7947)|4.3.2013 10:43
ja si pustim kludne aj DVD a to povazujem za velmi zlu kvalitu ..
kultus (59)|4.3.2013 10:54
jak jsem psal je to na osobnich prefecencich a toleranci... pro mne i rozdil mezi DVD ripem a spatnym fullHD ripem je propastny proto beru koukani na platno jako neco spesl a neberu to jako nahradu TV a poustim tam jen 720/1080p ripy ktere si opravdu uziju jako v kine. DVD rip je strasne neostry. Ze 4m na vetsim platne to mozna az takovy problem neni...
kudma611 (702)|4.3.2013 15:04
Ja zo 4m pozerám aj sd vysielanie skylinku a divxi a je to pozerateľné.Netreba spoliehať na základné nastavenia projektorov a ani trebars na nastavenie stb.A hlavne preto,lebo projektor my slúži v spálni ako náhrada tv.A hoci moja manželka rozdiel hd a sd veľmi nevidí-107 plazma jej pripadá ako malý ruský telkač ku 3-metrovej uhlopriečke.Mám LG PA70G a premietam na vysadrovanú stenu namaľovanú na bielo.
Rýchlo naśe oči zabudli na sneženie v telke pri analogovom vysielaní. :D
hakmar (401)|4.3.2013 20:54
Ahojte, v poslednej dobe vyšlo niekoľko projektorov v cene do 1000,-Eur ako Acer H6510BD, BenQ W1070, Optoma HD25 a Optoma HD131X, podľa rôznych recenzií je napr. taký BenQ porovnateľný po obrazovej stránke s projektormi v cene okolo 2000,-Eur, má niekto s týmito mašinkami skúsenosti.
SS.Rambo (7)|5.3.2013 21:49
Já mám doma BenQ W1070 a jsme spokojený, ale porovnávat nemám s čím. Jen hlučnost by mohla být o trochu nižší, není to nic strašného, ale slyšet to je :), ale kámoš co má W500 tak říkal že ta hučí o dost víc.
tomek4573 (26)|6.3.2013 12:21
mam doma benq w1070 a je super

---------- Doplněno v 12:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:20 ----------

huci jenom když topim v krbu tak u stropu je 32 stupnu tak jedou ventilátory naplno ale jak topim normalne takho neslysim
Sybik (86)|8.3.2013 11:14
[QUOTE=tomek4573;448003]mam doma benq w1070 a je super

---------- Doplněno v 12:21 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:20 ----------

huci jenom když topim v krbu tak u stropu je 32 stupnu tak jedou ventilátory naplno ale jak topim normalne takho neslysim[/QUOTE]


Oni obecně DLP projektory jsou mírně hlučnejší než LCD/Lcos, už jen díly rotujícímu barevnému kolečku. Epson se snaží u svých modelů používat "inteligentní cestu" chlazení aby bylo chlazení velmi efektivní a ventilátor nejel na tolik otáček. Musím z vlastní zkušenosti potvrdit že TW3200 je velmi tichý projektor kor v ECo režimu. Bohužel jeho problémy s rgb konvergencí panelů mě donutili (jelikož jsem na ostrost obrazu dost citlivý) raději zůstat u 1čip DLP. Samozřejmě vyšší řady LCD/Lcos mají možnost konvergenci upravit což smazává výše zmíněný problém(u TW3200 velmi častý).
kultus (59)|8.3.2013 14:53
co myslis tou RGB konvergenci? kdyz zobrazis jeden bily pixel, tak jednotlive barevne slozky se presne neprekryvaji?
Sybik (86)|8.3.2013 17:10
[QUOTE=kultus;448243]co myslis tou RGB konvergenci? kdyz zobrazis jeden bily pixel, tak jednotlive barevne slozky se presne neprekryvaji?[/QUOTE]

u 3LCD co používá epson je každý pixel složen ze 3(RGB). KAždý panel zobrazí jakoby celý obraz v jedné barvě. A když nejsou přesně "nasměrovaný"(zarovnaný) na sebe, pak 1pixel jsou 3pixely a ani jeden není bílý. V obraze se to projevuje softem(mírné máznutím).
Sybik (86)|8.3.2013 18:28
Jen pro upřesnění, ani Lcos ani 3LCD, málokdy mají tak nádherně ostrý obraz jako DLP projektory(i když u dlp existuje aberace přesto jsou mnohem ostřejší).
kultus (59)|8.3.2013 18:55
tak jsem to pochopil spravne, u mne byl pouze cerveny "pixel" o delku cca 1 ixelu mimo ale na vyslednem obrazu to z pozorovaci vzdalenosti nebylo znat. Pouze z blizka to bylo videt hlavne na testovacich obrazcich. Pred 2 tydne jsem ho dal reklamovat, neni to ale problem LCD panelu ale spatne nastaveneho hranolu, ktery lame cervene svetlo. Oprava se nedela, pokud uznaji vadu mimo jejich tolerancni pasmo tak meni celou optickou soustavu ve Francii...to jen pro zajimavost. Jak jsem ale rekl, na vyslednem obrazu to neni z pozorovaci vzdalenosti videt a asi to nebude az takovy problem s tou 3200kou kdyz je docela problem na netu najit fotky "posunutych pixelu"...
Sybik (86)|8.3.2013 20:09
moje TW3200 měla velmi špatnou konvergenci bylo to vidět hlavně když jsme prohlíželi na projektoru fotografie ve FullHD, které byly neostré. Měl jsem i foto kvůli reklamaci, ale smazal jsem to. Jde to krásně vidět na test patternu. Nakonec jsem se rozhodl i pro 3D(občas hraji pc hry) vyměnil ho za optomu a jsem velmi spokojen(ve 3D moc konkurenci nemá)...
kultus (59)|9.3.2013 17:48
ja sel do 3LCD protoze jsem se bal duhoveho efektu (mam obecne citlive oci na kvalitu obrazu) a nechtelo se mi to naslepo zkouset a pak zase vracet a platit za rozbaleni a pod. no a navic jsem potreboval lens shift a 3200 byla v cenove kategorii min. do 30K jasny kauf...
Sybik (86)|9.3.2013 18:33
Chce si to vyzkoušet pokud na je na to někdo citlivý. Většinou 6ti násobná rychlost kolečka už většinou vidět nejde. Max lehce na titulkách,ale na grafice by musel mít někdo opravdu neskutečně senzitivní oči.
kultus (59)|10.3.2013 07:41
jo a kde si to chces jako vyzkouset? neznam v Brne jedine predvadeci centrum projektoru...a inzerat abych se k nekuomu mohl prijit podivat si fakt nedam :D navic projektor s takovyma parametrama asi nebude za 24K jako TW3200 ze...
Sybik (86)|11.3.2013 14:28
Přiznám se ač nerad, že to docela rád slyším, pže možná budu rozjíždět jeden podnikatelský záměr, kde by tyto věci už nemuseli být takovou překážkou a ku prospěchu všem :) Snad to dopadne. Jinak jsem z Prahy takže Brno zatím moc v úvahu nepřipadá. Zatím jsem právě většinou postupoval na vrácení zboží a je to vcelku nepříjemné, samozřejmě to chápu z pohledu obchodníka. Jetá lampa je jetá lampa i když se hodiny dají resetovat...
SS.Rambo (7)|11.3.2013 20:55
Jinak na BenQ W1070 duhový efekt vůbec nepozoruju ;)
kultus (59)|12.3.2013 09:41
jo to zni zajimave opravdu to tady schazi...televizi ikdyz vetsinou blbe nastavenou si prohlednete v kdejakym krame ala Datart, elektroworld a pod. projektor nikoliv. Je to ale dano tim, ze pro prohlidku projektoru potrebujete specialni mistnost nebo alespon "koutek" jinak nekontrastni vyblity obraz lidi akorat odradi ;)
co se tyce vraceni zbozi, vzhledem k tomu, ze obchodnik nemusi vratit plnou sumu a stejne ho pak proda levneji, je to spise neprijemne z pohledu zakaznika, ktery za odzkouseni ,coz by melo byt samozrejmost, zaplati sumu ktera muze prekrocit 10% castky coz neni malo...
...ano jsou lidi kteri to nepozoruji ale cetl jsem i nazory ze ty benqy lidi menili za 3LCD...
kadell (212)|12.3.2013 21:27
Zrovna predvcirem jsem rikal manzelce, ze snad zacnu prodavat projektory, protoze je to bida. No jo, ale udelej predvadeci centrum a pak tam budou chodit troubove, jako ja, jen ocumovat a nakonec stejne koupi na netu. Jediny, na co jsem narazil je Elvia predvadeci centrum, ale tam maji jen Sony projektory a nejlevnejsi za 90 litru ( http://www.elviapro.cz/predvadeci-centrum/t-150/ ), pak maj taky jeden Epson v alze, ale jak jsem to videl, tak me na projektor presla chut. Cerna nemela s cernou nic spolecnyho a byl jsem rad, ze na platne vubec neco bylo videt - rozsvicene zarivky a na projektoru blikala kontrolka lampy.
kultus (59)|13.3.2013 14:45
to je prave ono, na predvedeni projektoru musi byt alespon mensi plne zatemneny koutek...jinak ti to nic neerekne holt neni to televize
SS.Rambo (7)|15.3.2013 00:26
Na cca 4 roky starém BenQ s rozlišením 800*600 co máme v práci duhový efekt vidím, ale na té W1070 vůbec.
kadell (212)|23.3.2013 18:52
Kdo to mate do Polska blizko, tak u sousedu je jedna specialka na projektory http://www.rzutniki.com/index.html
dkdkdk (65)|22.4.2013 20:08
Nemáte někdo tip na dobrý, do stran stavitelný držák s odsazením 40-60cm od stropu?
Mroj (3)|15.8.2013 02:43
Zdravím celé jsem to tu pročetl a vybírám nějaký fullHD projektor ideálně s 3D, tak prosím o radu - nejprve vyjmenuji z čeho vybírám:

Epson EH-TW3200 - To byla láska na první pohled všude ho doporučují a vychvalují už leta, tady taky, byl jsem pro něj pevně rozhodnut, malý input-lag na hry, lens-shift a 10bit barvy... Sice vypadá hnusně a je velký, ale co... Jediná vada na tomto skvostu je, že nemá 3D to je skutečně škoda, už jsem byl rozhodnut ho koupit, ale možnost 3D mě úplně zvyklala. Mám sice obří 26" monitor, ale ten 120Hz nedá... tak když už si kupuji nové zobrazovadlo, ideálně 3D ne?

BenQ W1070 - Taky zde hodně zmiňovaný. Má 3D a navíc je DLP, ale příjde mi podezřele levný takže by byl asi horší? Nějaké srovnání s Epsonem? Ale recenze jsou na něj jen ty nejlepší. Jen že firmu BenQ jsem měl vždy zařazenou v nejnižší třídě. Ale pokud by byl v pohodě, za ty peníze nejlepší. Ale zase nemá lens-shift. Potřebuji ho vůbec? Na Alze je teď akce, že k němu dávaj plátno zdarma...

BenQ W1080ST - Nevím v čem je lepší upřímně jsem nic nenašel, jen že je novější. Nějaké srovnání s 1070kou? Vidím jen nižší kontrast a lepší konektorovou výbavu.

Epson EH-TW5910 - O tomhle hodně uvažuji místo TW3200, protože je 3D, má reproduktory a všechno a je nový oproti 3 roky starému modelu, ale zase tady někdo psal, že má děsivý input-lag a nemá lens-shift a není DLP. Tak nevím, ale tuším má zas nějaká ocenění zobrazování. Ty novější Epsony už jsou moc drahé...

Optoma HD131X - Pro mě neznámá značka, ale za ty peníze nabízí skvělé parametry podobně jako BenQ. A někde jsem na něj viděl pět ódy.

Napadá Vás ještě něco jiného z čeho vybírat? Na českém trhu v sekci fullHD 3D projektorů není moc co na výběr...

Opravdu jsem už ztracen, nic jiného mě nenapadá, chci se vyhnout všem Acerům (to je značka nahovno) a zase do toho nechci dát ani o Korunu víc než 30 000, těch 28 už je dost, 26 ideál a pokud nějakej ten levnější za 20ku tak to zbyde ještě na novou grafiku. :D

Teď asi pro odborníky něco málo k využití. Nikdy jsem projektor ještě neměl, sice jsem hodně četl, ale nemám tu zkušenost. Projektor chci především na HD filmy (no nebudu tvrdit, že mám 25TB, ve fullHD jich mám jen pár, ale snad to zvládne i nějaké 480p DVD v dobré kvalitě), takže DLP by se hodilo, ale zase bude zapojen k PC co je nonstop zapnutý, takže s bezdrátovou klávesnicí a myší by se to možná hodilo i na normální používání ve Windows z postele. Kdo ví. Hry moc nehraju, ale 1 - 3 dobré tituly za rok si dám a tady jsem slyšel, že je 3D výborná věc. Rozhodně to chci zkusit. Na filmy 3D nechci, to mě akorát bolí oči a kazí to ten film, ale ty hry mohou být zajímavé, ale co ten input-lag? Jak moc je to děsivé? Online střílečky nehraju. Zvuk neřeším, ten pojede z 5.1 beden. Ze začátku z toho asi budu dost nadšen, ale časem počítám, že se to ustálí tak na 1x použití za týden max, protože nemám moc času... Ještě mě napadlo co nějaké bonusové funkce? Ve specifikacích e-shopů se toho člověk moc nedočte. Hrozně se mi líbila funkce současné promítání obrazu z více vstupů na půlené nebo čtvrcené obrazovce na velké úhlopřícce dle mě hodně využitelné. Má to nějaký z jmenovaných?

Dále jak bude umístěn. Mám tu k dispozici 7x3.2m zeď na které bych velice rád dosáhl úhlopříčky 4 - 5 metrů (což je nějakých 250"?). Je to s těmito projektory reálné bez kostiček?
Vzdálenost od této zdi je skoro 5m kam bych položil projektor na stůl ve výšce asi 80cm od země. (Nebudu to nikam montovat na strop.) Nebudu ho nikam přenášet, bude jen zde v pokoji a naprosto kolmo ke zdi, ale vzhledem k té velikosti zdi počítám že bude muset promítat jakoby mírně nahoru a právě zde si nejsem jistej co potřebuji za technologii. Potřebuji ten lens-shift na posun ohniska když vzdálenost mám dobrou? Nebo stačí takováta klasika kosočtvercová korekce nebo jak se tomu říká? Promítat chci na čistou bílou zeď... Já vím, tady ste o tom hodně psali, ale nehrotím to nijak extra. Když bude obraz špatný, časem se koupí plátno nebo tu zeď zamaluju na šedo. :D

(Sry za delší spam a doufám, že mi někdo aspoň částečně poradí a někomu kdo stejně jako já vybírá jsem poskytl výběr toho nejlepšího...)
tomek4573 (26)|15.8.2013 20:30
Bena w1070 má lens shift mužů ho doporučit už jsem měl pár projektoru a zatím za ty peníze nejlepsi
Mroj (3)|16.8.2013 08:27
Díky za tip, W1070 je z nich úplně nejlevnější, takže super a to s tím lens-shiftem je taky dobrá zpráva, navíc je DLP. Když ho tedy máš, chci se zeptat jaké s ním dosáhneš maximální úhlopříčky kdy je obraz ještě bez kostiček, jestli jsi na něm zkoušel hrát nějaké hry a není znatelný input-lag, dále jestli je 3D ready nebo jen zvládá 120Hz, protože na Alze o 3D vůbec nepíšou. Taky mě ještě napadá co duhový efekt? Jak jsem již psal, žádný projektor jsem nikdy neměl, tak si to nedovedu moc představit jak to vypadá, neruší to?
tomek4573 (26)|17.8.2013 10:30
Uhlopricku mám asi 3,5 metru a venku jsme promítaly na barák asi cca6m a obraz byl perfektní co se týká her tak je to paráda hrají na xboxu a jsem maximálně spokojený a hrál jsem ani přes notebook a taky super,3D už mě nebere zkoušel jsem ho na minulém projektoru benq w710st a bylo to super tady mám ještě video na minulém projektoru duhovy efekt vůbec nevidím ale jak jsem měl benq w710 tak tam sem tam byl
Mroj (3)|17.8.2013 22:09
Dík za info, už nevím na co se zeptat. Na to moje domácí koukání asi nemá cenu moc co řešit. Ale asi půjdu do W1080ST, kvůli jistotě, aby mi dal na tu vzdálenost co největší obraz.
Nevím co ještě by mi mohlo překazit plány, obraz říkáte že je bezvadný, kdyby něco, koupím plátno. Nastavitelný ohnisko to předpokládám jako W1070ka má... Jen si nejsem jistej s tím nastavením úhlu, páč to bude na ploše cca 80cm nad zemí a jestli není třeba to nějak podkládat nebo natáčet. Ještě se možná zeptám jaký k tomuto levný 3D brýle a jak se připojujou. Koukal jsem, že je to celkem pálka za original. 3D chci spíš jen jako zpestření a primárně je nebudu kupovat, až časem bych to rád vyzkoušel.
tomek4573 (26)|18.8.2013 06:38
Ja jsem koupil na aukru originaly a bryle se spoji automaticky
Kaladan (2)|17.9.2013 11:56
Optoma HD25e: http://projektory.heureka.cz/optoma-hd25e/

ELITE SCREENS, roleta, 120"(16:9) : http://projekcni-platna.heureka.cz/elite-screens-120-16-9/

Genius Home Theater SW-HF 5.1 6000: http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/genius-sw-hf-6000/

Zdravím poprosil by som Vas o názory je to hlavne na filmy, občas nejaké hry.
Sybik (86)|25.9.2013 20:45
Optoma vyrábí dobré projektory. Kdyby jste chtěl ušetřit tak můžete pořídit HD131x(nebo ještě lépe HD30), je to v podstatě ten samý projektor. Možná bude mít i lepší blacklevel, jelikož u té HD25e přidali trošku lumíků.(původní HD25 měla stejně jako HD131x). Stejný je pak benq W1070. Ale na 3D je optoma lepší, díky VESA 3D. Jinak plátno pokud není zbytí, tak ok, pokud by byla jakákoli možnost tak za každou cenu se snažit o rámové plátno. Většina pláten pod 400e se stejně za rok dva zkroutí. K repro, mno, asi to nehraje špatně, ale na home cinema to není. Jsou to repro k PC a tak bych je také doporučil. Ale pokud nechcete investovat alespoň 4x té ceny tak je to stejně jedno. Lepší variantou je pak pořídit jetý slušný reciever a repro, třeba i raději oželet 5.1 a mít pěkné stereo.
Kaladan (2)|27.9.2013 21:18
presne nad tym 131x som rozmyslal, len som ho videl len v ciernom a bolo by to ako past na oko na strope, zaroven sa obavam ze HD25e by malo slabu ciernu, ale v eko rezime snad bude ok. Repro som nakoniec prehodnotil mesiac pockam a doplatim za receiver + bedne, celkom sa mi zapacil Pioneer vsx 828 k, repro zvazujem Pure acoustic Spark, alebo Magnat, pasuju mi k nabytku, len cenovo to ide stale vyssie a vyssie. Usetrim na platne, lebo skusim najprv iba farbu, Tikkurila interier feelings H499, ak to nebude ono dokupi sa platno. Dakujem za vsetko rady, ak ma niekto dalsie napady sem s nimi :)
Sybik (86)|28.9.2013 12:04
HD131x je vždy černá, je právě určena spíše do dedikovaného kina. Výrobci to tak většinou dělají. Tmavé projektory jsou právě určeny spíše do dedikované místnosti. Je zvláštní že třeba JVC dělá X30/35 i v bílé, ale je to od nich entry level, tak cílí trochu i na home entertaiment, ale je to škoda, pže už X30 má takovou úroveň černé že i šedé zdi a černý koberec nestačí :) Jestli je to ta tmavá Tikkurila tak ta trošku sníží zisk té HD25e takže by to mohlo být fajn. S repro moudré rozhodnutí, jakýkoli rec. bude lepší než repro k PC. Repro není špatné koupit klidně jeté, pže sloupy do 15kkč nejsou také nic extra, ale dá se to(na domácí kino, na kvalitní stereo poslech rozhodně ne!).
parkanek (1)|29.9.2013 15:29
Dobrý den, potřebovala bych poradit s umístěním projektoru a velikostí plátna. Bohužel jsem naprostý amatér a spoustu věcí nerozumín (asi taky proto, že jsem žena:-) Vybrala jsem projektor Benq w1070. Chtěla bych ho umístit ve vzdálensti 5m od plátna, ale pořád nevím, jaká velikost plátna by byla optimální (zase nechci nic malého,ale ani nic velkýho). Dávala jsem si parametry do kalkulačky u výrobce Benq u tohoto typu projektoru a vyšla mi uhlopříčka 150, což je strašně moc! Lze na tuto vzdálenost a typ projektoru dát menší plátno? Vzdálenost od plátna bych nechtěla měnit, protože ho chci dát na strop tak, aby nebyl uprostřed místnosti.....děkuju moc za jakékoliv rady.
Sybik (86)|29.9.2013 23:03
Pokud jsou mé výpočty správné u W1070 při nejmenším zoomu a vdálenosti cca 5m od plátna vychází obraz cca 3,8m na uhlopříčku což je těch 150 palečků :) Pro menší plátno musí tento projektor jít blíž nebo se podívat jestli např. HD25 na tom není lépe. těch 150" je i příliš pro 1070, je vhodná tak na těch 120". Sice 150tku usvítí, ale až po pár set hodinách lampa sníží svítivost, bude se muset přepnout na vyšší výkon což by mohlo být na úkor kvality barev.
vomic (671)|18.10.2013 05:37
dovoluji si upozornit, že jsem do bazaru dal na prodej 100" 16:9 elektrické plátno Elite Screens :)
hunterkiller (10)|4.11.2013 11:30
Zdravím pánové,
děkuji za vaši diskusi, postřehy a doporučení, všechno jsem si pročetl. Před pár týdny jsem si koupil projektor Epson EH-TW3200 samozřejmě na základě jeho výborné pověsti. Po tom, co člověk viděl 4k obraz už přeci jen FullHD tolik netáhne, ale pořád to na domácí kino stačí. Používám Cinema režim v ECO plus trochu upravenou gamu a hlavně rozšířený signál HDMI. Kromě velikosti projektoru nemám, co bych mu za ty peníze vytknul, obraz je velmi solidní. Nicméně - promítám v atypické místnosti s bílou stěnou a bílým nábytkem, takže musím dát za pravdu všem, kteří radili si místnost upravit - projektor svítí celkem dost a ambientního světla z odrazů hodně. Podobně jako jiní nemohu kout místnosti vymalovat jinak - hned u plátna mám dvě kolmé odrazné plochy, takže nic moc. Ale mám jeden tip pro lidi, kteří taky nemohou malovat - stačí koupit sendvičovou kapa desku, buď černou, nebo šedou. Ta je velice lehká a dobře se řeže ostrým nožem tak, že řez pak nepůsobí nevzhledně. Formáty mohou být třeba kolem B0. Z této desky si můžete udělat několik panelů, které lze pověsit i na špendlíky nebo subtilní hřebíčky zatlučené do omítky. Kapa je matná a pohltí spoustu světla, a nemusíte si ničit zdi výmalbou, vždy jde jednoduše sundat! Velmi snadno jde tímto způsobem umístit panel z kapa desky i na strop, bude držet i běžnou montážní oboustrannou páskou v rozích.

Druhou věcí, kterou bych rád řekl je poznámka k plátnům Elite Screens, o kterých se tu často mluví. Koupil jsem si 84" 16:9 (větší se mi to toho prostoru nevejde) a musím říct, že jsem z toho plátna hodně zklamaný. Je to vláknová rohož potažená gumonátěrem, který je na promítací ploše odrazivý. Mám jen roletu, nikoliv s motorem. Po rozrolování plátna se citlivější povahy mohou na pár dní odstěhovat, protože chemický zápach uměliny plátna je velice intenzivní a spolehlivě znemožňuje plátno hned používat. Co je ale nejhorší, plátno se vlní jako had. Hned po rozvinutí se na něm objeví horizontální hrboly, které pocházejí z navinutí na tyč rolety. Disclaimer výrobce uvádí, že je to normální a že po pár dnech vyvěšení plátna by měly zmizet - rád bych věděl, jestli někdo má tu zkušenost, že k tomu skutečně došlo - tomu bych ještě věřil. Plátno se však vlní i ve vertikálním směru, resp. jeho svislé okraje se lehce ohýbají směrem dopředu a samotný povrch při pohledu ze strany se vlní směrem od zdi do prostoru. Chápu, že to není rámové plátno a chápu, že za cca 3k asi nemůžu chtít zázrak, ale zklamání bylo veliké. Na projektoru hodně prezentuji fotografie a grafiku a zvlněné linie jsou strašlivé. Je smutné, že vše se spravilo ve chvíli, kdy jsem plátno zaroloval a promítal na normální, remalem vymalovanou zeď... dost vážně uvažuji o tom, že ji celou vytmelím sádrokartonovou pastou, přebrousím a vymaluji znovu remalem a budu mít lepší plochu, než to zatracené plátno. Pokoušel jsem se i porovnat optický rozdíl mezi plátnem a pouhou zdí a alespoň v případě těchto Elite Screens je ten rozdíl velmi malý.

Takže to jen tak doplnění z mého pohledu.
Přeji všem pěkný obraz :)

PS: ještě jeden dotaz - vím, že nesouvisí přímo s projekcí a projektorem, kdysi mi někdo radil, jak se to řeší, ale už jsem to zapomněl - obraz posílám přes HDMI kabel přímo z počítače do projektoru. Přehrávám z Media Player Classic. Nejvíc je to vidět právě u HD filmu s vysokým rozlišením - když je v obraze švenk, nebo kamera třeba prolétává nad krajinou, nebo sleduje nějaký směr, tak okraje obrazu neubíhají plynule jako v kině, ale trhají se, cukavým pohybem. U tak epického obrazu, jako má projektor je to hodně vidět a vadí to :) Tuším, že to nějak souviselo s frekvencemi obrazu, jak ho zpracovává monitor počítače a jak ho zpracovává projektor/tv... můžete mi k tomu prosím poradit víc? Plánuji koupit reciever Onkyo, do kterého by byl zapojený počítač jako zdroj a projektor jako výstup, mohlo by to pomoct?
RoPo (6061)|4.11.2013 11:43
Mám ES elektrické a o hrbolech vím, že se někomu objevují na některých manuálně navíjených pláten vlivem nestejnorodém tahu/síle při navíjení.
Toto vlnění eliminuje konstantní elektrický pohon. Zápach, jak popisuješ, žádný cítit nebyl a není. Je to tedy problém dané řady ES, kterou popisuješ.
hunterkiller (10)|4.11.2013 12:26
Díky za info, které plátno prosím máš?