Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon HF M306 - zkusenosti

jarino1978 (8045)|1.11.2010 21:19
podstatné je to, že to človeka baví a má z toho radosť. na druhej strane máme spotrebky, takže s nimi spojené problémy, ako náplasť na dušu máme to, že podobné problémy majú aj poloprofi kamery. Čo sa týka AUTO režimu, tak sa priznám, že som ho mal pustený len možno 5x, kvôli nejakým ukážkam. Inak AUTO nepoužívam vôbec.
Inak ten detail na to dieťa je fakt úžasný, dokonale ostrý. Fakt pekné.
Ten low-light je tiež veľmi dobrý, na tak malý snímač fakt veľmi pekné.
Len škoda, že tie ukážky sú len 5s, podobným pekných záberov nie je nikdy dosť.
1hroch (865)|1.11.2010 22:18
jarino1978: Diky.
Obdivuji Te, ze dokazes nastavovat na LCD. Druha moznost je, ze jsi uz takovy profik, ktery dokaze odhadnout podle okolnich podminek spravne nastaveni. Ja ne.
To dite - dle meho - by bylo nadherne, i kdyby bylo rozostrene, preexponovane, podexponovane, za zaclonou - tak bezelstny, ale osobnostni pohled....Hodne lidi na Sri Lance oplyva timto darem.
Klidne dam vice, doporuc jak a kam, ale nerad bych opruzoval - nemohu se rovnat profikum....aby to neobtezovalo
jarino1978 (8045)|2.11.2010 10:00
ja nie som žiaden profík, som len obyčajný amatér. chce to len s kamerou žiť a vedieť, ako sa bude chovať. ukážky môžeš kľudne dávať aj do tohoto vlákna, alebo do vlákna "ukážky a zaujímavé videá". Samozrejme ťa nútiť nebudem, ale všetci sme tu veľmi radi a vďačíme za každý zaujímavý záber a to bez rozdielu, či sa jedná o zábery amatéra, alebo profesionála. a tým viac, pokiaľ sa jedná o exotické zábery. to je jedno, či na nejaké úložisko, alebo vimeo, youtube....
inak to dieťa ma zaujalo najviac, je to fakt dokonalý záber, proste perfektné, krásne, super.
1hroch (865)|2.11.2010 21:48
Byl dotaz na brasnu dodavanou v baleni Kit. Davam foto
PB020195.JPG PB020197.JPG PB020199.JPG PB020200.JPG PB020201.JPG PB020203.JPG PB020204.JPG PB020205.JPG
RADU (113)|14.11.2010 12:09
Zajímalo by mě jestli má kamera české menu,jakou koupit SDHC paměťovou kartu a zda je použitelný přiložený program PIXELA ImageMixer 3 SE či Music Transfer Utility.
Děkuji
1hroch (865)|14.11.2010 21:46
Ceske menu ma, je tam moznost volby dalsich asi 20 jazyku.
Pouzivam Karty SDHC Kingston 16 GB, class 4, bohate stihaji i pri rezimu MXP - 24M .
Soft - nedokazu rici, uz si nepamatuji, je-li neco prilozeno, musel bych se podivat do krabice. Ja na tyto veci nehraju.
1hroch (865)|6.12.2010 21:38
Vyrazil jsem 4.12. otestovat kamcu v chladnejsim podnebi - 7,5C. Nez jsem se vypravil, slunce zakryly mraky. Filtr ND4. Vydrz aku oproti predchozi Sonce vynikajici - jak kdysi Jarino komentoval - asi polovicni vuci pocatecni udavane kamerou.V priloze nekolik mrtvolek.
Still1206_00006.jpg Still1206_00007.jpg Still1206_00008.jpg Still1206_00011.jpg Still1206_00013.jpg Still1206_00014.jpg Still1206_00015.jpg Still1206_00017.jpg Still1206_00018.jpg Still1206_00019.jpg
jarino1978 (8045)|6.12.2010 21:42
krásne.....
Emet (4)|7.12.2010 13:44
Cau, tak jsem si nejdriv chtel koupit Samsung HMX-M20. A zacal jsem googlit. Diky info z tohoto fora jsem brzy pochopil, ze tudy cesta nevede (i pres "skvele" videa na Youtube). Pak jsem si rekl, ze by to mohla byt Sony HDR-CX115E, ale nakonec jsem i diky tomuto vlaknu dnes objednal Canon HF M306 .
Takze diky vsem, kteri posilali prispevky a umoznili mi (naprostemu amaterovi, ktery vzdycky tocil a fotil jen na rezim AUTO) koupit si neco, co mi dovoli se postupne dostat z levelu naprosty amater do levelu pouceny amater a to za docela rozumne penize (12.500,- s DPH v kitu s brasnou, HDMI kabelem a 4GB kartou). Planuju postupne dokoupit tripod, nejake zakladni filtry atp.
Zaregistroval jsem se hlavne proto, ze jsem chtel podekovat, coz anonymne nejde. Je jasne, ze si sem pro radu chodi spousta lidi, ale o tech se nedozvite.

Takze diky, a mozna se tu jeste casem objevim, az budu poprve zkouset netocit na rezim AUTO nebo vyuzit nejaky filtr. Nastesti jsem zjistil, ze kolega v praci ma Canon HF 200, takze k nemu pujdu na rady.
1hroch (865)|7.12.2010 19:17
Emet:
1. Vitej v klubu!
2. Mas ode me RB - takove verejne priznane podekovani se v dnesni dobe moc nenosi a navic za cenu registrace! Hlavne, kdyz Ti vlakno pomohlo v rozhodovani.
3. Poridil jsi ji velmi levne.
4. Co chces poridit za filtry? Kdyz se proberes mymi prispevky, zjistis, ze hlavne pouziti ND filtru je ponekud diskutabilni. Do dneska mi nikdo - ani z profiku - nedokazal odpovedet na otazku proc pri pouziti ND filtru zustava v kamere nastavena stejna clona i cas. Mam sice svou teorii, ale jsem v tomto laik, tak si necham poradit od tech, pro ktere je toceni dennim chlebem.
5. Absence hledacku je za slunneho dne fatalni pro pouzivani manualniho rezimu. Navic absence zebry.
6. At Ti slouzi k plne spokojenosti!
Pave1 (4279)|7.12.2010 19:39
[quote=1hroch;313146]zjistis, ze hlavne pouziti ND filtru je ponekud diskutabilni. Do dneska mi nikdo - ani z profiku - nedokazal odpovedet na otazku proc pri pouziti ND filtru zustava v kamere nastavena stejna clona i cas.[/quote]

Buď ti zamrzl displej nebo příště nasazuj ND filtr na objektiv, jinde je neúčinný :-) .

Ale vážně, ND filtr je ten nejužitečnější filtr, jaký znám (proto ho mají kamery "na práci" přímo integrovaný v sobě - jako sklíčko, které je součástí optiky kamery, lze ho odsunovat).
Pokud dáš ND filtr, sníží se ti clona nebo prodlouží čas (to 4x a 8x v značení filtru uvádí o kolik). Pokud si expozici zablokuješ do manuálu, tak samozřejmě obě hodnoty zůstanou stejné, ale záběr bude tmavší (protože na čip dopadne 4x nebo 8x méně světla, hloupá kamera to může dorovnat automatickým gainem, což by ti zvedlo šum - to by nebyla dobrá pointa tvého "ne-dotazu" .-) ).
ai (2993)|7.12.2010 19:43
[quote=1hroch;313146] dneska mi nikdo nedokazal odpovedet na otazku proc pri pouziti ND filtru zustava v kamere nastavena stejna clona i cas.[/quote]
No treba HV30 ma lamelove ND filtry, predstavuju si to jako sklicka, ktere pridava nekde pred snimacem, tedy ten levnejsi Canon muze mit neco podobneho ? Kdyz se mi ma HV30 rozbije, je to jedna z veci, po ktere bych sel pri rozborce :-). Tedy jich tam ma dost, tech lamelu mozna, nevim kolik, ale nedava je do zaznamu, protoze neni na to nastaveny (fw)?, nebo muze dokonce pridat i gain kdyz tam das ND filtr ? Obrazky u tech malych kamer jsou dnes elektronicky hodne upravene, "dotvorene".
Nebo jako v praktickem zivote, se tam setkava vice vlivu , kde proste firmware nepocita s touto variantou do dusledku ...
ai (2993)|7.12.2010 19:49
samozrejme ND filtr s HDV kamerou HV30 funguje fajn, dohaduju se o neucinnem ND filtru na te AVCHD kamere, podle tvych zkusenosti, , ne na HV30 ...
janforman (215)|7.12.2010 22:35
[quote=1hroch;313146]Emet:
1. Vitej v klubu!
2. Mas ode me RB - takove verejne priznane podekovani se v dnesni dobe moc nenosi a navic za cenu registrace! Hlavne, kdyz Ti vlakno pomohlo v rozhodovani.
3. Poridil jsi ji velmi levne.
4. Co chces poridit za filtry? Kdyz se proberes mymi prispevky, zjistis, ze hlavne pouziti ND filtru je ponekud diskutabilni. Do dneska mi nikdo - ani z profiku - nedokazal odpovedet na otazku proc pri pouziti ND filtru zustava v kamere nastavena stejna clona i cas. Mam sice svou teorii, ale jsem v tomto laik, tak si necham poradit od tech, pro ktere je toceni dennim chlebem.
5. Absence hledacku je za slunneho dne fatalni pro pouzivani manualniho rezimu. Navic absence zebry.
6. At Ti slouzi k plne spokojenosti![/quote]

No podle mého stejná clona asi nemůže být nastavená, nebo automat je naprosto zmatenej (možná přidává gain)
Všeobecně tyhle kamerky se drží nějakých hodnot strašně křečovitě (f4 1/50) - protože automat ví že je to nejlepší režim co kamerka umí.
Maximálně ubere na 1/25 při slabém osvětlení a pak žene gain nahoru. (cokoliv nad 6dB je ošklivě zašuměné)
ND filtr je samozřejmě velmi šikovná věc (proto jak už bylo psáno ho trošku rádoby profesionálnější kamery mají integrovaný).
Ty krátké časy (1/500 - 1/1000 atd.) při ostrém světle se prostě elektronice nijak zvlášť nelíbí... podání barev se zhorší a kamery s CMOS čipem začnou silně deformovat obraz (čtou se sériově)
1hroch (865)|7.12.2010 22:38
Dekuji Vam panove, ze jste se snizili k tomu, zaobirat se amatery - jen invektiva!
Pave1: Jenomze prave ani jedno z Tvych vysvetleni nefungovalo. "Pokud dáš ND filtr, sníží se ti clona nebo prodlouží čas (to 4x a 8x v značení filtru uvádí o kolik). " - To jsem prave predpokladal a ono nic!. Proto jsem kladl tuto otazku.
Zablokoval jsem Gain na 0dB, a Manual nebo Auto - obrazek uplne stejny = ne tmavsi nebo svetlejsi a kamera shodne ukazovala - bez filtru s ND4 i ND8 F4.0, T1/100. Jedine, co bylo rozdilne, tak zmena WB (ponechano na Auto) - vymena filtru bez vypinani kamery.

ai: HV30 - lamelovy Nd filtr? Cosi se mi plete, ze jsem nekde zachytil zminku o tom - pouha spekulace - ze by rada HV mohla mit uvnitr vestaveny ND filtr s promennym "cislem" realizovanym dvema ND polarizacnimi filtry navzajem pootacejicimi se vuci sobe.
Pouziti teto spekulace by vysvetlovalo i chovani HF-M306.
janforman (215)|7.12.2010 22:50
[quote=1hroch;313210]Dekuji Vam panove, ze jste se snizili k tomu, zaobirat se amatery - jen invektiva!
Pave1: Jenomze prave ani jedno z Tvych vysvetleni nefungovalo. "Pokud dáš ND filtr, sníží se ti clona nebo prodlouží čas (to 4x a 8x v značení filtru uvádí o kolik). " - To jsem prave predpokladal a ono nic!. Proto jsem kladl tuto otazku.
Zablokoval jsem Gain na 0dB, a Manual nebo Auto - obrazek uplne stejny = ne tmavsi nebo svetlejsi a kamera shodne ukazovala - bez filtru s ND4 i ND8 F4.0, T1/100. Jedine, co bylo rozdilne, tak zmena WB (ponechano na Auto) - vymena filtru bez vypinani kamery.

ai: HV30 - lamelovy Nd filtr? Cosi se mi plete, ze jsem nekde zachytil zminku o tom - pouha spekulace - ze by rada HV mohla mit uvnitr vestaveny ND filtr s promennym "cislem" realizovanym dvema ND polarizacnimi filtry navzajem pootacejicimi se vuci sobe.
Pouziti teto spekulace by vysvetlovalo i chovani HF-M306.[/quote]

A jsou opravdu ty ND filtry tmavší šedý? Jinak by tohle bylo na nobelovu cenu za fyziku.
Totiž už jenom proto že obraz prostě nemůže být stejně jasný při zatemnění
pokud je stejné zesílení čipu a světlo dopadá stejnou dírou stejný čas.
(prostě to není možné je to perpetum mobile někde se ta vyrábí světlo :-) - tudíž někde v tom měření je chyba některý ten údaj "lže")
1hroch (865)|7.12.2010 22:52
janforman: predbehl jsi me...

Kdybyste se panove chteli venovat i nadale tomuto problemu, byl bych povdecen za rady - co mam jak nastavit, aby se ucinek ND filtru projevil. Mozna je to jen mou neznalosti a "delam neco uplne blbe". Pak bych cvik zopakoval, dal ukazky a mohli byste se vyjadrit konkretneji.
Diky!
P.S. Kdyz jsem si precetl Vase cetna a prvorada doporuceni ohledne "ulehceni " kamere pouzitim ND filtru - povazoval jsem to za spasu - vysledek se vsak v mem pripade nedostavil. Proto bych uvital i napr. formou SZ (PM) zakladni zasady nastaveni.
janforman (215)|7.12.2010 23:02
[quote=1hroch;313216]janforman: predbehl jsi me...

Kdybyste se panove chteli venovat i nadale tomuto problemu, byl bych povdecen za rady - co mam jak nastavit, aby se ucinek ND filtru projevil. Mozna je to jen mou neznalosti a "delam neco uplne blbe". Pak bych cvik zopakoval, dal ukazky a mohli byste se vyjadrit konkretneji.
Diky![/quote]

No jediná jistota je že dovnitř leze mnohem méně světla.
Já si myslím že nefunguje to nastavení zesílení (bych tak odhadoval že ND4 by mohlo být cca 12dB dolů).
Neměnil se šum v obraze? Ono by to smysl dávalo to bude 50i (prokládaně že jo?)
Pave1 (4279)|8.12.2010 00:09
Taky sázím na gain :-) .

Zkontroluj si šum v nahrávce bez a s šedým filtrem (ujišťuju tě, že pokud optiku přivřeš šedým sklíčkem, tak na čip dopadá opravdu méně světla .-) ). Taky prověř, zda si jen nemyslíš, že jsi v manuálním/auto režimu, kuk do manuálu na popis expozičních režimů kamery.
ai (2993)|8.12.2010 00:18
[quote=1hroch;313210]ze by rada HV mohla mit uvnitr vestaveny ND filtr s promennym "cislem" realizovanym dvema ND polarizacnimi filtry navzajem pootacejicimi se vuci sobe.
Pouziti teto spekulace by vysvetlovalo i chovani HF-M306.[/quote]
no jo, google nasel toto, :

The HV30 does have inbuilt ND filters which it controls automatically. A Canon patent describes exactly how it works, particularly the "third embodiment". I guess the HV30 uses a circular ND filter with ten gradations of optical density ranging from 0.15 to 1.50 in increments of 0.15 and operating only at f/5.6 (Movie Camera mode). But, as with gain, there's no way to control these values or display them.

tedy nejaky krouzek s promenlivou densitou mozna, pry 10 skoku, a ktere zacina pridavat na densite u F 5.6, (ted jsem si to zkusil a skutecne 10x drzi F5.6 pri konstantnim 1/30 a menici expozici) ktery timto ten F 5.6 drzi co nejdele, kdyz svetlo pribira na intenzite, ale to neznamena , ze to je na te HF M306 stejne asi
1hroch (865)|8.12.2010 06:39
Diky vsem za reakce. Pokud se dostanu domu za svetla, vyzkousim.
janforman: Toto jsem prehledl
[quote=janforman;313214]A jsou opravdu ty ND filtry tmavší šedý? Jinak by tohle bylo na nobelovu cenu za fyziku.[/quote]
Filtry jsou:
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p2121804-cz-kenko-filtr-ndx4-37mm
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p2121613-cz-kenko-filtr-ndx8-37mm
1hroch (865)|9.12.2010 18:40
Dnes jsem vyzkousel ND filtry v realu. Nic jsem nezjistil - zatazeno, cas 15:40, nebot uz bez filtru byla kamera na spodnim dorazu. S filtrem, protoze uz nemela kam couvnout, obraz zacal tmavnout. Sledoval jsem jen na displayi. Gain opravdu lze manualne nastavit, zablokovani pak funguje i pro rezim AE = auto.
Rezim 50i, AE, Gain=0dB:
bez filtru F 1,8, T 1/50 obraz zaklad 50 obr. 01
ND4 F 1,8, T 1/50 obraz tmavsi nez zaklad 50 obr. 02
ND8 F 1,8 T 1/50 obraz tmavsi nez s ND4 obr. 03
Rezim 25p, AE, Gain=0dB:
bez filtru F 1,8, T 1/25 obraz na pohled stejny jako zaklad 50
ND4 F 1,8 T 1/25 obraz tmavne, ne tolik jako u 50i
ND8 F 1,8 T 1/25 obraz tmavsi, nez s ND4
Pri zvysovani Gain az do +9dB a filtrem ND8 obraz svetla.
Vysledek 0, snad jenom to, ze ND filtry jsou opravdu ND, Gain lze opravdu fixovat manualne. Seriozni porovnani musim nechat az vysvitne slunce - mozna to bude jeste letos.
01.jpg 02.jpg 03.jpg
Pave1 (4279)|9.12.2010 18:59
Takže už to nemáš rozbitý, už je vidět, že je tam méně světla?

Tak to je dobrá zpráva, při slunci budeš mít jen kratší čas a větší clonu, jinak bude vše stejné (i s výsledky). Akorát neuvidíš takové rozdíly, jen kresba by se měla zlepšit, pokud nebudeš muset clonit na doraz, taky pohyb bude plynulejší, dík delšímu času závěrky (než bez ND filtru).

Dej pak vědět, co jsi vynalezl :-) .
1hroch (865)|9.12.2010 19:28
Diky, cekam na slunce, lepe receno, na vice svetla.
Prave v lete - jak jsem postoval - clona i cas drzely jak pribite a na obrazku jsem zadne zmeny nepozoroval - mimo zmeny velkeho odchyleni WB.
Pave1 (4279)|9.12.2010 19:40
Proč bys měl být první na světě, komu nefunguje šedý neutrální filtr, nejsi trochu domýšlivý :-) ?

Ono se to srovná, nemusíš čekat ani do léta...
1hroch (865)|9.12.2010 20:16
Domyslivost je az ta uplne posledni vec, co by me napadla.
Bohuzel, ty vysledky z leta jsou neoddiskutovatelne.
"ai" konec koncu tu abnormalitu chovani u HVxx potvrdil.
Pave1 (4279)|9.12.2010 20:53
jj, problém existuje, jen ty "závěry" nesedí :-) .

Problém totiž rozhodně není "v nefunkčním ND filtru", jak bylo výše naznačeno, ale v nečem úplně jiném (osobně tipuju spíš nějakou neznalost obsluhy kamery, než nějaký superfígl výrobce, tvůj první test to naznačuje a test za plného slunka to podle mě potvrdí).

Tak jen bez obav směle vpřed, odkud se to světlo bere, to je záhada pro zkušeného detektiva .-) (tvůj první test "zákon o zachování množství světla" zatím nevyvrátil, jestli to dopadne v druhém jinak, tak je to trhák pro časopis Nature..)
1hroch (865)|9.12.2010 21:23
Kez by vysvitlo !!!!!.....
ai (2993)|9.12.2010 21:38
no kazdy domaci kutil musi mit preci nejakou transportku s 500W doma :-)
ai (2993)|9.12.2010 21:51
[quote=1hroch;313796]
"ai" konec koncu tu abnormalitu chovani u HVxx potvrdil.[/quote]
no ted nevim co myslis, chova se to celkem normalne, rezim Tv, priorita na cas, ktery je 1/30 (jiny cas jsem nezkousel, ale pry to je stejne), a pri F5.6 to pridava vnitrni ND filtr, kdyz menim expozici , joystick doleva, a az uz nemuze pridat ND filtr (10 kroku) zase zacne uzavirat clonu ....
jarino1978 (8045)|9.12.2010 22:03
[quote=ai;313816]no ted nevim co myslis, chova se to celkem normalne, rezim Tv, priorita na cas, ktery je 1/30 (jiny cas jsem nezkousel, ale pry to je stejne), a pri F5.6 to pridava vnitrni ND filtr, kdyz menim expozici , joystick doleva, a az uz nemuze pridat ND filtr (10 kroku) zase zacne uzavirat clonu ....[/quote]

HF200 je na tom rovnako, je jedno, či dám aj 1/25, chová sa to rovnako.
1hroch (865)|9.12.2010 22:19
ai: U HF-M306 jiz zadny joy neni, vsechno daktyl. Jenomze ja ted ztroskotal na externich svetelnych podminkach - jak jsem se zminoval - zaklad bez filtru uz byl na spodnim dorazu kamery. A opravdu - doma 500W nenajdu, max. udelat Krizikovu obloukovku. Ja kameru pouzivam z 99% jen na dovolene v exterieru a pokud se naskytne interier za spatneho osvetleni, tak mam smulu - jeste tahat osvetleni s nejistou moznosti pripojeni a navic - vetsinou neni kdy a kde pripojit. Takze dalsi podminka s sebou el. centralu. Protoze vetsinou v dzungli, zvlaste po 18:00, kdy slunce stejne Husakovi utece na zapad, moc nabidek na pripojeni se neni. I tripod uz zustava doma. Doba je rychla.....
Jedno misto - jeden cas - jeden pokus - neni mozna oprava.
1hroch (865)|19.12.2010 18:26
ND filtry.
Vcera konecne trosku vysvitlo, tak jsem provedl opakovane snimani s ND filtry.
Gain nastaven na0dB.
1. tri snimky - Auto
2. tri snimky - priorita casu T 1/50
3. tri snimky - priorita casu T 1/250
Tak se muzete vyjadrit
Still1218_00000.jpg Still1218_00001.jpg Still1218_00002.jpg Still1218_00003.jpg Still1218_00004.jpg Still1218_00005.jpg Still1218_00009.jpg Still1218_00010.jpg Still1218_00011.jpg
Emet (4)|21.12.2010 22:48
Cau, dotaz od naprosteho amatera. Zkousim co kamera dovede, resp. menim ruzne parametry a trenuju na interierove nataceni behem Vanoc.
A ted ten dotaz: Kde na teto kamere najdu nastaveni "gain" ? Porad se tu o tom mluvi, ale at prochazim menu jak chci, tak to nemuzu najit. Je to "AGC" ? Predem dik.

Jinak z mych testu vychazi (pro me jako absolutniho neznalka v oblasti kamer) v interieru zatim nejlip toto:
- vyvazeni bile na auto - ruzne pokusy s nastavenim na "zarovka" nebo "zarivka" byly dost tmave, sice jsou barvy "teplejsi", ale radsi budu mit zretelne obliceje deti :-)
- expozice +0.5

Zkusil jsem i vyvazeni bile na "zarovka" a expozici na +0.75, ale to uz podle me zacina "sumet".
Emet (4)|21.12.2010 23:25
A pridam par info:
1) koupil jsem kameru v kitu i s brasnou, nechtel jsem si projit tim, ze budu v obchode zkouset, do ktere brasny se vejde, rikal jsem si, kdyz je brasna soucasti baleni, tak to bude sedet a mam to vyreseno - hmm, chyba, dodana brasna je 2x vyssi nez kamera, 1.5x sirsi a 1.5x delsi. V brasne je sice zarazka se suchym zipem, takze lze kameru aspon trochu zafixovat proti vodorovnemu posunu, ale nic moc. Proste asi v Canonu vyrobili jednu univerzalni brasnu a davaji ji do kitu k nekolika typum. No nic, treba si casem koupim nejaky mini-tripod s bublinkovym obalem a ten mi kameru utesni navysku.
2) snazim se najit nejaky uchop jednou rukou tak, abych nemel v prstech po par minutach nataceni krec, mozna mam problemy proto, ze mam dost dlouhe a stihle prsty, a tak jsem nasel uchop s palcem vzadu na baterce, no a baterka (samozrejme original dodany s balenim) se trosku hybe, ma asi pul milimetru vuli - nahoru/dolu, tak doufam, ze mi casem z kamery nevypadne :-)
1hroch (865)|22.12.2010 08:18
Gain je AGC, stupnice onacena dB. Pokud ho manualne zmenis, na displayi se zobrazuje na leve strane uprostred. V interieru jsem zatim nenatacel, venku - po mnoha pokusech a s prihlednutim k rychlosti nastaveni - pro me nejprijatelnejsi - Gain 18dB (pri vyssim rapidne stoupa uroven sumu), AWB, Auto, 50i, pri hodne malem osvetleni 25p. Mozno dostavit Expozici na max. +0,5. Rezim Cinema (kino) me nejak neuspokojil, hlavne z hlediska zmensene barevne sytosti a vyrazne podexpozice (prilis tmave). Je pravda, ze sum je vyrazne mensi.

Co jedinec, to jine pozadavky na brasnu. Ja zase preferuji brasnu vetsi, nacpu tam hodne te potrebne dalsi nutne "sepleti" - nahradni aku, zaznamove karty, nejakou snuru, filtry, uterky, atd. Musim priznat, ze tuto dodavanou jsem jeste nepouzil. S uspechem vyuzivam bublinkovy pytlik, ve kterem byla kamera dodana, spolu s monopodem, ramenni operkou, fotakem, hlavne zasobou pitne vody a dalsimi proprietami nutnymi k preziti - vse ve velke tasce pres rameno.

Ergonomie kamery pro moji tlapku take neni to prave orechove - prilis mrnava - ustalil jsem uchop, ze kamera castecne lezi na dlani, tak abych jeste ukazovakem dosahl na zoom, palec opreny zezadu o aku. Leva ruka za levy okraj displaye. Ale k idealu to ma hodne daleko.
O aku se nemusis strachovat (pokud ho nevypacis nasilim sroubovakem). Drzi v aretacnich drazkach, mirna vule je i mozna dobra k tomu, ze se posuvem cisti kontakty.
Emet (4)|24.12.2010 10:52
Dik za info, vyzkousim venku. Az budes mit nejaky tip pro interier, dej vedet.
Na kamere se mi libi a vyuzivam toho, ze posledni nastavovana funkce mi zustane pro rychlou volbu vlevo dole na displeji. To je podle me vyhodne, kdyz zkousim vliv tohoto parametru, nemusim jit pres menu.
1hroch (865)|24.12.2010 15:48
Ja si myslim, ze toto nastaveni je vhodne i pro interier. Asi zadna velka kouzla stejne s tim mrnavym chipem neudelas. Spise jde o to, najit vhodny kompromis mezi mirou sumu a tmavosti zaznamu.
Dostupna posledni fce na displayi je dobra vec, ja bych tam uvital vsechny manualne nastavene.
rapman (31)|25.12.2010 22:39
Mam v planu si tuto kameru koupit, zeptam se tech co uz ji mate - jste spokojeni nebo byste ted vybrali neco jinyho?

Chci ji, protoze
- je to Canon
- ma zavit na filtr
- je relativne mala
- udajne stabilizace obrazu je na dobre urovni
- za cenu ca 10500 mi prijde jako nejlepsi pomer cena/vykon
1hroch (865)|26.12.2010 00:20
[quote=rapman;317490]Mam v planu si tuto kameru koupit, zeptam se tech co uz ji mate - jste spokojeni nebo byste ted vybrali neco jinyho?[/quote]
Dnes je vsechno o penezich - chces vstup na ext. mikrofon, priplat, chces hledacek, priplat, chces sirsi objektiv, priplat, chces vetsi chip, priplat, atd.
V prvni rade zalezi k cemu ma kamera slouzit. Pokud ji hodlas vyuzit na prilezitostne toceni home videa, dovolenych, rodinnych udalosti a nemas "filmove" ambice s nutnosti vse manualne nastavovat, nema v teto cenove kategorii temer konkurenci.
Kupoval jsem ji hlavne na zaklade prispevku "jarina1978" (HF200), jsa si vedom prednosti i nedostatku, takze jsem zhruba vedel, do ceho jdu. To znamena:
1. absence hledacku
2. 1/4" chip = problem v malem osvetleni
3. hrozne mrnava
4. velice pekny ostry obrazek s detaily za dobreho osvetleni (ve srovnani ostatnich stejne tridy)
5. vynikajici cena vzhledem k moznostem nastaveni a vysledne kvalite obrazu

Byt jsem pred koupi procetl dosti, pri vlastnim pouzivani jsem byl zpocatku ponekud zklaman, a to:
1. nepredstavoval jsem si, ze bude az tak velky vliv sebemensiho vetru na buraceni ve zvuku (absence interniho Windschutzu) - v porovnani s predchozi kamerou
2. pro moji ruku dosti neergonomicka
3. hrozne lehka -> zadna stabilita, navic absence hledacku = dalsi ztrata stability
4. pouziti ND filtru dosti diskutabilni - viz vpredchozi prispevky - ocekaval jsem podstatne vice, snad jen dobre pro UV filtr, protoze si nedokazu dost dobre predstavit cisteni objektivu s pouzitou automatickou krytkou.
5. oproti predchozi kamere mene siroky objektiv
6. vsechna nastavovani pres daktyl
7. v ostrem slunci, na vetsinou navic upatlanem displayi, toho mnoho neni videt.
8. na auto nastaveni opravdu dle zkusenosti jinych Canon ma snahu prepalovat
9. chromaticka aberace, zvlaste pri vetsim zoomu.

To je moje osobni amaterske srovnani ovlivnene predchozi SD a 4:3 kamerou Sony (navic s cernobilym hledackem). S jinymi kamerami soucasne generace nemam zkusenosti. Vsechny vyjmenovane nedostatky jsou ale spolecne kameram ostatnich vyrobcu podobne ceny. Pokud jsi si vedom moznosti a limitu kamery a tomu prizpusobis nataceni, budes nadmiru spokojeny.
Doporucil bych podivat se na ukazky, co z teto kamery lze vytahnout (identicke i vlakno HF200) a dle toho vyvodit zaver, zda ti bude vyhovovat.
Konecne odpoved na tvou otazku - pro moje obcasne nataceni naprosto splnuje ma ocekavani, s kvalitou obrazu jsem velice spokojen. Ja ji v cervenci kupoval jeste za temer 15 000,-. Kdybych se toceni venoval soustavne, silhal bych po HF S 21, Panas 700, Sony 550, ale k tomu je jeste nutno pripocist dodatecne naklady na zaznamovy material, nahradni aku, atd. a uz se pohybujes v souctu okolo 50 000,-
HF-M306 za malo penez docela hodne muziky.
1hroch (865)|26.12.2010 07:44
rapman - mas soukromou zpravu
latcarf (13)|11.1.2011 14:32
Zdravím ve spolek,
od 1. 1. vlastním kameru (HF M36) , zatím jsem si s ní moc nehrál (není čas ani podmínky, je pořád tma) ale jelikož jsem před tím vlastnil Canon MV630i, tak změna je to opravdu markantní. Samozřejmě k lepšímu. 4.1. jsem natočil reportáž o zatmění Slunce, takže kdo se chce podívat jak to vypadá (to video :-)) může tu:

Jen upozorním, že se točilo asi 2 h při -6 °C, video pak bylo vyrenderováno jako wmv a poté uploadnuto. Kamera jela perfektně jen trochu omrzal display.

Chtěl bych se také zeptat jakou používáte kvalitu záznamu? MXP, FXP, nebo jiný? A jestli někdo má zkušenosti s telekonvertorem TL-H37?
Dr.Bolito (40)|11.1.2011 15:57
Parádní zatmění i video, taky se hlásím do klubu coby majitel M306 dnes holka dorazila.
rapman (31)|12.1.2011 23:34
Ja jsem nakonec objednal Canon HF S200, za 14 500Kc je to pekna cena. Jeste jsem uvazoval pockat na nove modely, ale ty zase budou drazsi a zase tolik novinek nemaji.
Pave1 (4279)|13.1.2011 01:16
Něco občas nového i mají, např. i Canon začal dělat dostatečně široké sklo už v základu, tedy alespoň u těch lepších modelů. Ale pravda je, že nové modely jsou někdy "až zbytečně" drahé .-) .
1hroch (865)|13.1.2011 06:40
[quote=latcarf;322440]Chtěl bych se také zeptat jakou používáte kvalitu záznamu? MXP, FXP, nebo jiný? A jestli někdo má zkušenosti s telekonvertorem TL-H37?[/quote]

Zakladni pravidlo u vseho - vzdy tu nejlepsi dostupnou - sprasit to muzes kdykoliv v compu.
Dr.Bolito (40)|13.1.2011 13:00
Mohu pár dotazů ohledně práce s natočeným videem?
1.Tady ve fóru jsou videa s příponou M2TS ale z kamery mě leze MTS mám něco špatně nastavené?
2.V souboru z kamery je prokládané nebo progresivní video? Veškeré náhledy jak ve Vegas, Virtual dub a win. Med. player se mě jeví jako progresivní, jen u media playeru občas skočí proužky.
3.Jaký je rozdíl mezi 25p a 50i respektive v čem je lepší točit? Při 50i si stejně PC i TV spojí (deinterlace) do 25 progresivních, není tedy lepší točit v těch progresivních 25p?
4.Máte nastaveno v menu hlubší gamut? je to pod x.v.Color?
1hroch (865)|13.1.2011 13:17
1. V podstate jedno a to same, oboji je transport stream.
2. Zalezi v jakem modu natacis. Mas-li 50i, nataci prokladane, nastavis-li 25p, nataci progresivne.
3. Zkus si udelat rychly svenk pri 50i a 25p. Pak se na to podivej. 50i bude plynulejsi, 25p bude strobovat. Konecene se o tom zde na foru vedou dalekosahle diskuze.
4. Na to jsem jeste nesahal.
janforman (215)|13.1.2011 20:06
[quote=Dr.Bolito;323007]Mohu pár dotazů ohledně práce s natočeným videem?
1.Tady ve fóru jsou videa s příponou M2TS ale z kamery mě leze MTS mám něco špatně nastavené?
2.V souboru z kamery je prokládané nebo progresivní video? Veškeré náhledy jak ve Vegas, Virtual dub a win. Med. player se mě jeví jako progresivní, jen u media playeru občas skočí proužky.
3.Jaký je rozdíl mezi 25p a 50i respektive v čem je lepší točit? Při 50i si stejně PC i TV spojí (deinterlace) do 25 progresivních, není tedy lepší točit v těch progresivních 25p?
4.Máte nastaveno v menu hlubší gamut? je to pod x.v.Color?[/quote]

3) lepší je určitě 25p i když má nižší framerate - z toho vychází že i to 50i samozřejmě není stejné jako 25p zabalené v 50i. (25p bere celý obrázek najednou, 50i ukládá 50 půlsnímků do 25 - rozlišení je poloviční framerate dvojnásobnej = 1920x540x50p)
1920x1080x25fps vs 1920x540x50fps by se to dalo zjednodušit.
4) x.v.Color nikde na internetu jsem nenašel jaký je v tom vlastně rozdíl možná že to ukládá obraz v 0-255 zatímco televizní obvyklá norma je 16-235 pokud otevřu stream z nějakého canona na karty tak je 0-255 (možná to má i vazbu na BT.601/BT.709).
Ono vůbec ty televizní normy jsou strašná přítěž a komplikace...
Pokud kamera umí 1280x720x50p tak je to jednoznačně lepší než 1920x1080x50i
Naštěstí prokládání vymírá :-).
Dr.Bolito (40)|14.1.2011 13:16
Dobrý den, děkuji za odpovědi.
To: janforman, zajímavé pojednání, tak že v podstatě je těch 50i podfuk, stejně jako reklamy na krabičky co fotí a mají superchip 2x2mm 10Mpix a optiku z plexiskla. :))
Nevím jak je to s gamutem u kamer, ale fotoaparát má povětšinou na výběr sRGB nebo širší Adobe RGB. Nebude to něco podobného s YUV, RGB atd? V tomhle tápu tak promiňte za případné bláboly.