Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Naladění Ferguson Ariva 200 HD

David Lister (405)|10.12.2009 13:29
[quote=lacog;253651]Mám v pláne kúpiť Ferguson Ariva 200 HD len ma zaujíma ako je to s uloženým záznamom na HDD. Je to už rozkodované a prehrateľne na PC?[/quote]

Nemůžu 100% potvrdit Arivu, ale základní SD model Fergusonu ukládá do již rozkódovaného TS a lze ho bez problémů přehrát v PC. Tipuju, že Ariva na tom bude stejně, ale bez záruky.
losos (2977)|11.12.2009 02:55
Zde je čerstvý test modelu Ferguson Ariva 200 HD :

http://www.satcentrum.com/clanky/3714/test-hd-receiveru-ferguson-ariva-200/

Dovolím si autora trochu poopravit, mně to nahrávání jednoho programu a možnost současně se dívat na jiný (na témže TP) nefunguje... - (s firmware V1.02B1patch).
duff74 (41)|11.12.2009 16:24
...Jo a jak tady někdo dřív psal o tom číslování kanálů, že mu zůstávají čísla kanálů i když si udělá FAV seznam, tak je v menu v jiných nastaveních položka LNC (tuším, že ta zkratka je takhle, může to být i LCN :-)) a tou se dají přepínat dva režimy číslování kanálů...

Tak to je přesně to, co jsem potřeboval vědět a v manuálu o tom není ani slovo. Mockrát dík.

Ještě si dovolím jeden dotaz: vlastním ještě příjimač Kaon pro příjem FTA programů. Na Arivě je průchozí konektor k připojení dalšího sat. příjimače. Je možné zapnout a provozovat oba příjimače najednou? Díky
zdec (116)|11.12.2009 18:10
[quote=duff74;253790]... manuálu o tom není ani slovo.....Na Arivě je průchozí konektor k připojení dalšího sat. příjimače. Je možné zapnout a provozovat oba příjimače najednou? Díky[/quote]
V manualu neni vice veci, ale tohle tam je.
9.6 Připojení jiného spotřebiče
Další spotřebič lze zapojit přes výstup LNB OUT. Pamatujte však, že v jedné chvíli může pracovat pouze
jedno zařízení! Současné zapnutí obou může způsobit trvalá poškození.
losos (2977)|12.12.2009 00:58
S čím u Arivy 200 HD nejsem spokojený ? (Aktualizováno 12.12.2009).
====================================================
1. Že při nahrávání nelze sledovat jiný program - ale mám silné podezření, že je to jen nějaká chyba ve firmware a že to možná brzy opraví, uvidíme... (zatím vyšly jen tři verze firmware a to za jediný měsíc, takže je velká naděje na další zlepšení).

2. Že při nahrávání nelze vstoupit do Menu (např. pro programování časovače a pod.)

3. V časovači se musí zadat délka nahrávky - to upřímně nenávidím, kdo to má stále přepočítávat ! - kritizoval jsem to kdysi i u Topfielda 7710 HDPVR, než to opravili. Jestli to opraví i u Arivy, to nevím.

4. Časovač lze naprogramovat jen na : vypnutý/jednou/každodenní/každý týden - chybí jemnější možnosti - dále lze naprogramovat buď nahrávání, nebo jen prohlížení.

5. Ha - objevil jsem jednu nepříjemnou vlastnost Arivy 200 HD :
u některých vysílaných filmů např. v programu Filmbox Extra jsou filmy 21:9 vysílány nějakým způsobem, který Ariva nedokáže pro můj televizor (47PFL530D) dodat v takovém formátu (nebo si to můj TV neumí upravit), aby byl na obrazovce ve správném maximálním nezkresleném rozměru. Zatímco TF 7710 HDPVR to zprostředkuje bez problému...
To je opravdu dost nepříjemné pro televizory, které si s tím neporadí. Ale naštěstí se lze dívat na ten formát 21:9 aspoň v té menší velikosti a naštěstí se na něj nemusíme dívat třeba vůbec, existuje dost a dost kanálů, kde je rozměr obrazu v pořádku...
Nakonec jsem to vyřešil prostým přepnutím formátu na 576i, nebo 576p (=lepší obraz) pomocí DO tlačítkem "FORMAT" (pod žlutým tlačítkem).
Uvedl jsem to zde proto, aby uživatelé byli na tento možný problém předem upozorněni...
losos (2977)|12.12.2009 01:00
Ferguson Ariva 200 HD - Jak na to ? Vše zkoušeno u firmware V1.02B1patch
========================================================
(Aktualizace článku 12.12.2009)

Jaké máte firmware ve své Arivě zjistíte takto :
===================================
Menu/nástroje/informace/druhý řádek maincode...případná * za číslem firmware = "patch".
Pokud tam hvězdička není, máte v přijímači originální firemní firmware bez EMU.

Emulace (a i editace klíčů) se zapíná :
===========================
Menu/Systém/TV systém ... a dole by měl svítit červený "puntík" a editace - pokud nesvítí, vyťukej v tomto menu 7799 pro zapnutí.
Pro vypnutí EMU je postup identický jako pro zapnutí.

******************************************
Pokud se vám stane (při pokusu o natažení nevhodného settingu), že se Ariva zablokuje v nekonečné smyčce restartu, je možné to napravit posláním firmware, nebo správného settingu přes křížený RS-232.
Program Ariva 200 Upgrader při tom (přes RS-232) nepoužívat, po natažení firmware a spuštění Burningu ohlásil vždy chybu : Burning Flash is failed !
Je třeba použít program Ariva Upgrade 551. S tím to funguje O.K.!

A ještě doplním, že původně jsem vždy přes RS-232 posílal při "opravě" firmware, což trvá poměrně dlouho a tak jsem jednou zkusil místo toho poslat jen setting (DumpFile.abs) - a ejhle, kupodivu to stačilo také a bylo to mnohem rychlejší - od té doby pošlu vždy jen setting... A JE TO ! ... takže se toho nebojte a klidně to udělejte !

******************************************
Tohle je O.K. :
==========
Natažení nového firmware :
--------------------------
1. Vložit USB Flash disk do Arivy s uloženým firmware (odzipovaným) - počkat, až Ariva flašku najde
2. Vstoupit do Menu/Nástroje/Aktualizace přes USB
3. Tam vybrat druh aktualizace : Allcode+bootloader
4. Vybrat soubor s aktualizací : např. V1.02B1
5. Spustit start - vše se nakopíruje do Arivy
6. Potom dát tovární nastavení a vše znovu naladit, nebo nahrát správný hotový setting, který byl vytvořen v témže firmware

Když chcete zazálohovat channel list + všechna nastavení (nastavení antény, stanic, jazyk atd. = setting) na USB flash disk, postupujte ------------------------------------
takto :
Vložit USB flašku
Menu/Nástroje/Aktualizace přes USB
tam vybrat druh aktualizace : Dump
a spustit start - vše se nahraje na USB flašku jako soubor DumpFile.abs.

Při zpětném obnovení settingu v přijímači pomocí této zálohy postupujte takto :
-----------------------------
Vložit USB flašku s uloženým settingem
Menu/Nástroje/Aktualizace přes USB
Tam vybrat druh aktualizace : Allcode+bootloader = tohle je lepší, to doporučuji, přehraje to všechno, i kódy i časovač
vybrat soubor s aktualizací : DumpFile.abs
a spustit start - vše se nakopíruje do Arivy

******************************************
Transpondéry se doplňují v Menu/Installation/TP List/přidat-zel.tlač. atd... - je to velmi snadné a jednoduché...
Které frekvence (TP) tam máš doplnit, zjistíš nejlépe z letáku od Skylinku, který asi máš, pokud máš i jejich kartu, nebo např. na Parabole.cz, či KingOffSat...

Skylink používá tyto TP :
------------------------
10803 H 22000 (ČT HD)
10862 H 22000 (Óčko)
11797 H 27500 (JOJ atd...)
11856 V 27500 (Discovery HD + další dva HD)
11876 H 27500 (Prima COOL atd...)
11914 H 27500 (History Channel)
11992 H 27500 (Nova atd...)
12070 H 27500 (Sport 1, Disney Channnel)
12109 H 27500 (Nova HD atd...samé HD kanály)
12525 V 27500 (ČT1 atd...)
12565 H 27500 (STV1 atd...)

Po zadání TP naladit stanice, atd...

******************************************
Možná někomu bude chybět tlačítko pro potvrzení (=uložení), ale to Ariva ve svých meníčkách většinou nemá, vše se potvrdí tím, že vystoupíme (=vycouváme) tlačítkem EXIT (někdy se Ariva zeptá, zda to myslíme vážně, atd.).
Než jsem pochopil, že tomu tak je, dost jsem se natrápil s Nastavováním sítě (stále se mi ztrácely zadané údaje...), protože je nutné nejdříve vyplnit stránku BEZ NEWCAMDU, potom dát EXIT, tím se to uloží, a teprve potom se vrátit a vyplnit i stránku NEWCAMD !

******************************************
POZOR ! DŮLEŽITÉ ! :
==============
Všiml jsem si, že např. po změně firmware se v Menu/Instalace/nastavení atény/LNB Freq zapíše tato nesprávná hodnota ...univerzální(9750-10550) !!!!!
Správně tam musí být tohle : univerzální(9750-10600) - tak to opravte !
=====================================================
Proto je třeba to raději vždy před laděním zkontrolovat, jinak se naladí jen pár kanálů...

******************************************
Stránky pro Arivu 200
================
je tam firmware i nový (správně fungující) Editor Ariva.....
http://www.ferguson-digital.eu/pl/download.html?func=select&id=95

co není tam, je zde :
http://laki.dvhk.pl/pliki.php

pěkný obrázek balíku programů :
http://www.sat-television.com/showthread.php?p=485626

******************************************
Tohleto prý funguje, ale nevím, nevím...., mně to tak nepracuje.

Je možné přehrávat MP3 i prohlížet JPEG fotky a také samozřejmě nahrávat na připojený disk, v mém případě 16GB Kingston flash. Jeden program nahrávám a na další ze stejného transpordéru mohu koukat. Nahrávka se ukládá v trasport streamu. V přístroji se musí ovšem provést naformátování disku, který jej rozdělí na dvě části, jednu pro timeshift, druhou pro samotné nahrávání. Je to trošku skryté a běžný uživatel s tím může mít menší problém

Vyzkoušel jsem všechny možné kombinace formátováni (FAT i NTFS s i bez Timeshiftu), ale to nahrávání se vždy při přepnutí na jiný program zmrší, nahrává to stále jen ten poslední obrázek.. - čili to NEFUNGUJE !

******************************************
ITV HD na Ferguson ariva 200 HD
========================
Se zvukem poradil až PVi1 : - je třeba zadat tyto parametry :
====================
ServiceID 10510
Video 3401
Audio 3402
PCR: 2317
Audio: stereo
AUDIO TYPE1: AC3_DES

Jeho trochu stručný návod jsem rozvedl podrobněji zde :
Protože ten poslední řádek se v normálně nastartovaném Ariva Editoru vyeditovat nedá, je třeba Ariva Editor "rozjet" poněkud jiným způsobem, který dovolí otevřít (zeditovat) větší dvousloupcové editační okno, v němž lze tyto parametry snadno nastavit ! A V TOM TO JE !
Jak tedy na to ?
1. Když v Total Commanderu startujete Ariva Editor (ten nový), při prvním dvojkliku se vám objeví jeden řádek, když na něj dvojkliknete, tak se objeví tři řádky a ten spodní je : script.ini
2. Tento řádek (soubor) "script.ini" si překopírujte někam, kde na něj budete mít později snadný přístup.
3. Teď můžete pokračovat a nastartovat Ariva Editor kliknutím na ten horní řádek jako obvykle (na ArivaEditor.exe).
4. V editoru potom otevřete File takto : klikněte na Open script
5. V objevivším se okně "Otevřít" klikněte dole na šipku u řádku Chip Type : a zvolte M3602
6. Potom v okénku "Oblast hledání" najděte ten uložený soubor "script.ini", označte jej a klikněte na "Otevřít"
7. A teď teprve obvyklým způsobem otevřete svůj setting atd..., čili znovu klikněte vlevo nahoře na File, potom na Open, potom v objevivším se okně dole u "Soubory typu:" vyberte : "Open Bin File.abs", v "Oblast hledání" najděte svůj setting "DumpFile.abs", označte jej, klikněte na Otevřít, potom zvolte "User Data Base" a máte jej v editoru...
8. Vlevo nahoře klikněte na + u All Services, potom na + u Satellite Information, potom na + u Astra 2A,2B,2D a vyberte transpondér 11428 H 27500
9. Označte si řádek ITV HD a klikněte na něj pravým tlačítkem myši (nebo na něj rovnou klikněte pravým tlačítkem), (pokud řádek ITV ještě nemáte, tak si jej přidejte), potom klikněte na Edit Channel a objeví se vám to tak dobře schované a žádané editační dvousloupcové okno.
10. Okno vyplníte dle výše uvedených parametrů a již známým obvyklým způsobem Exportujte zpět - opět jako "Open Bin File.abs" , označte "DumpFile.abs" a jako "User Data Base" uložte na USB Flash disk a potom do Arivy jako obvykle - to jest nejlépe jako "Allcode+bootloader". A JE TO !

******************************************
Ještě zde chybí zmínka o TP 12531 V 23340 na Thoru (0,8°W), u kterého po naladění jde jen zvuk.
=========================================================================
Je to způsobeno tím, že je u něj chybně nastaven jeden parametr, jak snadno zjistíte prohlídkou v Editoru Ariva. Jde o ten parametr úplně vpravo s názvem "Video Type", kde je místo MPEG2 chybně uvedeno H264.
Programy (=řádky) musíte v editoru přepsat = opravit a zpětně nahrát do Arivy - A JE TO !
Úpravy můžete provést dle způsobu popsaného výše u ITV HD, nebo i jinak.

Ještě něco : při přesunování TP v Ariva Editoru jsem zjistil zajímavou věc, stačí TP označit a potom jej lze velmi rychle přesouvat nahoru nebo dolů klávesami : (mínus, ta co je na ní = a také %) a druhou (také mínus, či spíše pomlčka, je na ní - a též _ a je dole nad pravou klávesou Ctrl).
Nejdříve mi to šlo klávesou +, potom ne a teď to jde s tou -_
A ještě to doplním - stejným způsobem lze přesunovat v Ariva Editoru i programy (kanály), jak jsem právě vyzkoušel...(je to rychlé).

******************************************
Číslování kanálů
===========
Kdo není spokojen s číslováním kanálů, zkuste přepnout LCN, máte dvě možnosti. Najdete to v :
Menu/Systémové nastavení/jiné/LCN

******************************************
Jak najít tu správnou družici ?
======================
Poznáte to podle frekvence ČT 24, která je u :
A3 (Skylink) 12.525/V/27.500
A1 (UPC Direct) 12.382/H/27.500...
Thor 0,8°W (DigiTV) 12.687/V/27.500...
Takže stačí se podívat na obrazovku na tu frekvenci a máte to !
losos (2977)|12.12.2009 01:17
Setting pro Arivu 200 HD (POZOR ! Použít jen pro firmware V1.02B1, nebo V1.02B1*)
==================
Je vytvořen ve firmware V1.02B1* pro tyto čtyři družice :

Astra 2 (28,2°E) - je v tom i ITV HD se zvukem a pár hudebních kanálů
Astra 3 (23,5°E) - kompletní Skylink programy (i DOMA) a nějaké KD kanály
Astra 1 (19,2°E) - volné HD kanály + Eurosport.CZ + MTV, VIVA a nějaké další
Thor 2,3 (1° W) - české a slovenské programy DigiTV
(Všechny družice - nejen ty 4 - jsou seřazeny dle umístění na orbitu, t.j. podle stupňů, což je důležité při použití motoru).

Odzipovat, natáhnout do Arivy dle návodu výše a potom je třeba si upravit podle své montáže v Menu/Instalace hlavně Seznam satelitů a Nastavení antény/DiSEqC 1.0 podle toho, kolik máte LNB atd...(případně nastavení motoru) a též Nastavení sítě dle svých parametrů. (Samozřejmě si můžete přidat další družice atd.).
To je vše, je to jednoduché...
losos (2977)|12.12.2009 01:32
LOOP-OUT (česky "prosmyčkování" ) je způsob propojení, který lze použít např. i u dvoutunerových sat. přijímačů k tomu, abychom mohli používat oba tunery, i když z antény máme přiveden jen jeden koax. kabel. Kabel zapojíme do vstupu prvního tuneru a výstup z něj (=LOOP-OUT) zapojíme do vstupu druhého tuneru (nebo do vstupu druhého přijímače). Pokud i tento tuner má také výstup (=LOOP-OUT), můžeme jej dále spojit se vstupem dalšího sat. přijímače a tak dále. Tento způsob propojení lze použít u každého sat. přijímače, pokud ovšem výstup LOOP-OUT má...

Ten druhý tuner, či druhý sat. přijímač, potom pracuje samozřejmě v závislosti na tom prvním tuneru, či prvním sat. přijímači, to jest - přepínání a ladění konvertoru se dá měnit JEN na tom přijímači (či tuneru), který je první v řadě (pokud je zapnutý). Pokud první přijímač není zapnutý (je ve STANDBY módu), potom lze konvertor ovládat tím druhým přijímačem (a podobně dalšími...).
U některých přístrojů ale výstup LOOP-OUT není, nebo to tak u nich prý nefunguje - nutno vyzkoušet.

A co tedy na tom druhém sat. přijímači bude možné naladit ?
Nu, KTERÝKOLIV TV program (kanál), který je na téže polarizaci a s tou samou symbolovou rychlostí (SR), co je právě na konvertoru nastavena prvním přijímačem. To jest, na druhém přijímači půjdou jen programy se stejnou polarizací a symbol rate (SR), jako na prvním přijímači. (Frekvence lze při dodržení těchto podmínek měnit, musí se ovšem dodržet ještě totéž frekvenční pásmo (horní, nebo dolní) a pochopitelně i stejná družice).
Tak se to chová na mých sat. přijímačích - je možné, že u jiných přístrojů se to může chovat trochu odlišně.

Proto je vhodnější si do toho druhého tuneru, či sat. přijímače, přivést druhý, samostatný koax. kabel od antény - např. z konvertoru TWIN a potom oba tunery, či sat. přijímače bude možno používat zcela nezávisle ...
Snad jsem to popsal dostatečně, pokud ne, ptejte se...

Pro čtyři satelitní přijímače to chce LNB Quad (se čtyřmi vývody = pro každý přijímač jeden vývod). Např. i monoblock Quad pro dvě družice je pro čtyři sat. přijímače...
Josef 01 (192)|12.12.2009 02:15
losos, díky tobě za vyčerpávající odpověď a návod k obsluze tohoto přijímače. Tak tomu se říká pořádná osvěta. Věřím že jsi pomohl hodně lidem na tomto foru se satelitní problemetikou. Klobouk dolů a ještě jednou DÍKY.
duff74 (41)|12.12.2009 08:13
zdec: nevím jaký manuál máš ty, (já mám nakopírované listy A4 sepnuté koněm), ale o o tom, že LNC má nějaký vliv na číslovám kanálů tam není ani slovo, dokonce se tam zkratka LNC vůbec neobjevuje. Ani v kapitole 12.8.

Losos: Moc děkuji za vyčerpávající rozbor příjimače, ušetřil jsi mi spoustu dotazů :-). Ale jeden bych měl. Píšeš, že u ČT 24 je na Astře 3 jsou správné údaje 12 525/V/ 27500. Já mám ČT 24 na Astře 3 12 624/V/27497. V TP listu tebou (správná) udávaná frekvence je. Mám Skylink, chytám celu zákl. nabídku + 2 měs něco navíc, ale ty frekvence mi nesedí cca o 100 MHz. Očko má třeba frekv. správnou.
Už jsem ten dotaz tady uváděl a někdo mi poradil, abych přenastavil frekv. LNB na univerzál 10600 - 12700, ale takový rozsah se vůbec nenabizí. Nej. rozsah je 9750 - 10750. Díky
losos (2977)|12.12.2009 10:57
to duff74
1. V tom rozboru je také, jaké má být nastavení LNB :
Správně tam musí být tohle : univerzální(9750-10600) - nic jiného tam nedávej !!!! (Pokud máš ovšem standardní LNB, což doufám máš !). Pokud ne, tak si jej pořiď, dnes je to levná věc...(třeba to tvé LNB je vadné ?)
2. A protože jsi programy ladil s tou špatně nastavenou frekvencí LNB, tak je všechny kompletně smaž a nalaď znovu, nebo si natáhni ten setting ode mne, tím se ti všechny doposud chybně naladěné programy odstraní a budeš to tam mít správně, stejně jako já a všichni ostatní ! Jinak by to bylo na reklamaci ! Osobně nevěřím, že je chyba v Arivě, ale snadno by mohla být v tom LNB - nemáš náhodou nějaký starý typ ? Nový singl LNB stojí jen 150 Kč...

Můžeš se i ozvat na Skype, probereme to přes mikrofon a webkamerou mohu ukázat Menu...
Potom napiš, jak to dopadlo...
zdec (116)|12.12.2009 12:27
[quote=duff74;253847]zdec: nevím jaký manuál máš ty, (já mám nakopírované listy A4 sepnuté koněm), ale o o tom, že LNC má nějaký vliv na číslovám kanálů tam není ani slovo, dokonce se tam zkratka LNC vůbec neobjevuje. Ani v kapitole 12.8. ........[/quote]
Ja jsem reagoval na tvoji otazku, jestli je mozny soucasny provoz prijimace pripojeneho pres LNB OUT (i jsem ji citoval). Vidim, ze pisu nesrozumitelne.
duff74 (41)|12.12.2009 16:57
Tak to se omlouvám, špatně jsem to pochopil. Myslel jsem že píšeš, že LNC má něco společného s číslováním kanálů a že je to v manuále. Já jsem to tam prostě nenašel, ale teď už je to jedno, už mám jasno. Na to připojení dalšího příjimače jsem se ptal i když jsem to v manuálu našel, ale nějak se mi nezdálo, že by došlo ke zničení jednoho, nebo obou. V tom případě mi to nepřijde moc rozumné to tak zapojovat, protože to abys hlídal, jestli to nemají děcka ve vedlejším pokoji zapnuté a jestli něco neodejde.
duff74 (41)|12.12.2009 17:11
Losos:
Na Astře 1 mám 9750 - 10600 a na Astře 3: 9750 - 10700. Pokud na Astru 3 dám 9750 - 10600 tak mám intenzitu 45%, kvalita 10% - prostě to nejede.

LNB mám monoblok pro Astru 19,2 a 23,5 od fy Mascom, byl součástí kompletu.

Když nemám Astru 3 na tebou uváděném rozsahu, jak to, že mi to jede?
zdec (116)|12.12.2009 22:39
[quote=duff74;253918]Losos:
Na Astře 1 mám 9750 - 10600 a na Astře 3: 9750 - 10700. .............Když nemám Astru 3 na tebou uváděném rozsahu, jak to, že mi to jede?[/quote]
A kmitočty z horního pásma (nad 11700) naladěných TP pro Astru 3 máš správně?
losos (2977)|13.12.2009 00:11
[quote=duff74;253918]Losos:
Na Astře 1 mám 9750 - 10600 a na Astře 3: 9750 - 10700. Pokud na Astru 3 dám 9750 - 10600 tak mám intenzitu 45%, kvalita 10% - prostě to nejede.

LNB mám monoblok pro Astru 19,2 a 23,5 od fy Mascom, byl součástí kompletu.

Když nemám Astru 3 na tebou uváděném rozsahu, jak to, že mi to jede?[/quote]

No comment, vidím, že si nedáš poradit, tak to se nedá nic dělat...

Ještě dodám, že výše uvedený setting pro Arivu 200 jsem doplnil o družici A1 (19,2°E) - je tam naladěno těch 7 volných HD kanálů a pár dalších..., zbytek si snadno každý doladí podle sebe...
duff74 (41)|13.12.2009 20:31
Losos: samozřejmě že si dám poradit, jen asi v těchto věcech nejsem tak zběhlý jako ty, tak mě zkus pochopit...Jen jsem ti popsal jak to mám nastavené.


zdec: "...A kmitočty z horního pásma (nad 11700) naladěných TP pro Astru 3 máš správně?..."

Tak to nevím, kde to najdu?
zdec (116)|13.12.2009 21:20
[quote=duff74;254090]Tak to nevím, kde to najdu?[/quote]
???? Na DO tlačítko OK, pod seznamem. Nebo 3x po sobě tlač. Info.
Frekvence / polarizace / Symbol rate
Nova 12070 H 27500
ČT1 12525 V 27500
losos (2977)|14.12.2009 02:30
[quote=duff74;254090]Jen jsem ti popsal jak to mám nastavené.[/quote]

Ano a já jsem ti napsal, že to máš špatně - a napsal jsem ti, co máš udělat - a ty místo toho zase jen píšeš o tom, jak to máš - já to přece vím, jak to máš...ŠPATNĚ.
Tak udělej už konečně to, co jsem ti poradil v příspěvku č. 114.

Nejlepší rada je tato :

NAHREJ SI DO ARIVY TEN MŮJ SETTING (příspěvek č. 110) - A JE TO !!! (POZOR - musíš mít v Arivě firmware V1.02B1*,nebo bez *).
A budeš mít po problémech, pokud je monoblock v pořádku. Když to bude stále špatně, tak zkus vyměnit monoblock.
SAMOZŘEJMĚ SI V ARIVĚ MUSÍŠ ZMĚNIT DiSEqC 1.0 - pro A1 na port 1 a pro A3 na port 2. (U některých typů monoblocků to může být obráceně...). Ostatní družice v settingu zruš (vymaž). (Pokud pro ně nemáš na parabole další LNB) - A neboj se to udělat. (Kdykoliv to můžeš zopakovat).
NIC DALŠÍHO V PŘIJÍMAČI UŽ NEMĚŇ !
A teprve až ti bude vše fungovat, můžeš si zkusit opatrně něco ručně naladit - jen po jednom TP, ne celou družici najednou !
Jednotlivé TP se ladí z řádku TP List.
CharlieXXX (77)|14.12.2009 05:51
Tak tak, přesně jak píše losos, dávali jsme mojí Arivu dohromady společně, a teď šlape jak hodinky, ten setting hodně ulehčí a funguje!! Hlavně se toho nebát.
duzu (43)|14.12.2009 14:15
duff , s tebou je komunikacia tazka ,lebo nemas ani zaklady sat vysielania, pozri si na parabola.cz ABC
duff74 (41)|14.12.2009 21:10
Tak už je to OK. Přenastavil jsem frekv. rozsah LNB a ručně naladil podle TP listu. Všem děkuji za pomoc.
CharlieXXX (77)|15.12.2009 05:51
Tak to je dobře, že to chodí, ale kdyby jsi si natáhol ten setting od lososa, ušetřil by jsi dost práce s laděním.

Včera jsem dával ten setting na 4sat a funguje perfektně, díky losos, krásně mi jedou obě družice.

Jinak kolik družic max. jde chytat na Arivu?? 4 podle portů DiseqC, nebo to jde udělat i na víc??
losos (2977)|15.12.2009 06:15
Omlouvám se, ale musel jsem ten setting pro 4 družice trochu upravit, zlobilo to při používání motoru. Teď jsou v něm tedy družice seřazeny podle umístění na orbitu (podle stupňů), což je při používání motoru důležité. Seřadil jsem tak všechny vhodné družice, nejen ty čtyři.
Použil jsem k tomu Ariva Editor, bylo to směšně jednoduché...v editoru lze jednotlivé družice přesouvat dle potřeby těmi tlačítky (=%) a (-_), jak jsem o nich již psal výše.
Některé nepotřebné družice jsem vymazal...
Setting jsem umístil na stejné místo, jako byl ten předtím, čili na stránku 8 v této větvi.
A děkuji za uznání, jsem rád, že je to O.K. (Předpokládám, že jste si všimli, že z ČT HD se lze snadno přepnout na ostatní HD programy (Eurosport HD) přesunem v seznamu směrem nahoru, či tlačítkem CH/STATION směrem dolů (mínus)).
CharlieXXX (77)|15.12.2009 11:10
Ok, ještě si ho tedy natáhnu jednou, mám ten původní, i když motor nemám, ale proč to nemít seřazené, že?

A s tím max počtem družic je to u Arivy jak?? Max. 4? Samozřejmě bez motoru.
losos (2977)|15.12.2009 11:29
Kolik chceš - čili všechny viditelné (=ty, co nejsou schovány za obzorem). Pokud někomu nestačí ty, co jsem tam ponechal, může si kdykoliv pár dalších přidat... ;)

Maximálně 4 jsou pro jeden čtyřnásobný přepínač DiSEqC 1.0....ale mělo by to jít zkombinovat na větší počet, něco o tom např. zde :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15722-dvb-s-s-hdd-vs-dvd-hdd-recorder

Je pravda, že jsem to zvýšení počtu družic přes přepínač DiSEqC (například osminásobný pro osm družic) u Arivy nezkoušel, nemám na čem...

Ale na řádku DiSEqC 1.1 lze zvolit kaskády přepínačů a tím zvýšit počet družic, mrkněte se tam na to...
BROS (22)|15.12.2009 12:09
Tak díky lososovi a jeho settingu se mi podařilo vše naladit ještě jednou díky ... mám ale ještě jeden malý problém... TV mám Samsung LE 40 656 a trošku mi vadí u některých programů ořezání obrazu... na satelitu nastaveno 16:9 1080i
duzu (43)|15.12.2009 12:48
nastav na automaticky a na TV pre HDMI tiez, potom sa zobrazi i 4:3 na celu plochu upravene, stred je OK a okraje natiahnute, ine formaty napr z Filmbox davam zvacsit
verejna pochvala Petrovi-Lossos, za rozsirenie pouzivania
losos (2977)|15.12.2009 13:33
Rádo se stalo, je třeba nějak aspoň trochu tlačit na ceny těch drahých strojů...

Nahrávání z časovače - zvláštnost
========================
Když máme v časovači naprogramováno např. každodenní nahrávání nějakého programu, nesmíme při jeho nahrávání předčasně ukončit záznam tlačítkem STOP, neboť se kromě toho vymaže také příslušný naprogramovaný řádek v časovači ! Pokud tedy chceme, aby se nám žádaný pořad nahrával i v dalších dnech, musíme vstoupit do časovače a znovu jej naprogramovat.
S tímto zvláštním "jevem" jsem se u jiných přijímačů a rekordérů zatím nesetkal, zasloužilo by si to ve firmware změnit...

*******************************************
Který USB Flash disk pro nahrávání z Arivy 200 HD ?
======================================
Mně se osvědčil USB Flash disk Patriot XT BOOST 32 GB (pogumovaný) (Záruka 10 let !)
Funguje O.K. i při nahrávání HD programu. Je rychlý, přenos z něj do PC také velmi rychlý.
zdec (116)|16.12.2009 20:08
[quote=losos;253832]Ferguson Ariva 200 HD - Jak na to ? Vše zkoušeno u firmware V1.02B1patch

******************************************
Ještě zde chybí zmínka o TP 12531 V 23340 na Thoru (0,8°W), u kterého po naladění jde jen zvuk.
=========================================================================
Je to způsobeno tím, že je u něj chybně nastaven jeden parametr, jak snadno zjistíte prohlídkou v Editoru Ariva. Jde o ten parametr úplně vpravo s názvem "Video Type", kde je místo MPEG2 chybně uvedeno H264.
[/quote]
Tento problem uz je vyresen ve FW 1.03B5, resp. pro prijem (a hlavne dekodovani) Thoru FW 1.03B5_patch . Problem se spatne nastavenymi fr. LNB trva, je treba to pri vytvareni settingu opravit na 10600. Kody pro emu 1.03B5_patch jsou neaktualni, nutno vlozit pres DO.
Mj. pribyla moznost zobrazovani casu ve standby.
losos (2977)|17.12.2009 01:22
Díky za informace, mám jeden dotaz : už jsi tento firmware vyzkoušel ? Lze do něj nahrát setting vytvořený ve firmware V1.02B1 bez toho, aby přijímač přešel do nekonečné restartové smyčky, jako tomu bylo u předcházejícího firmware, nebo tento problém přetrvává a musíme si vytvořit nový setting přímo v tomto novém firmware ?
zdec (116)|17.12.2009 09:10
[quote=losos;254637].... Lze do něj nahrát setting vytvořený ve firmware V1.02B1 bez toho, aby přijímač přešel do nekonečné restartové smyčky, jako tomu bylo u předcházejícího firmware, nebo tento problém přetrvává a musíme si vytvořit nový setting přímo v tomto novém firmware ?[/quote]
Mam nahrany 1.03B5_patch, nemel jsem moc casu (a ani odvahy) zkouset nahrat setting (userdb nebo defaultdb) z 1.02B1, vyrobce na webu pise, ze setting starsi nez 1.02B9 zpusobi problemy. Protoze neni patch k 1.02B9 (a tudiz ani patch setting), tak bych to radeji nedoporucil (jedine snad tem, ktere neuspech nerozhodi a umi si poradit).
Ten, kdo nepouzival EMU a mel nahrany orig. 1.02B9, by to mohl asi bez (velkych) obav zkusit.
Ja jsem jen rucne hledal programy na vybranych TP sat Eutelsat 10-02, hned na prvnim nic nenasel, trochu jsem znervoznel (zena mela za chvili prijit domu a TV nefunkcni...), pak jsem si vzpomel na fr. LNB, opravil na 10600 a pokracoval. Pri prohledanani nejakeho TP se Ariva "kousla", hledani se zastavilo na 1%, na DO nereagovala, cas prichodu zeny se neuprosne blizil, znervoznel jsem podruhe, tak jsem zadnim vypinacem provedl restart, dohledal zbytek programu, seradil ty nejpouzivanejsi. Uff, stihl jsem to, zena nic nepoznala.
revis (5)|17.12.2009 09:29
Pozorně to tady sleduji a bude zřejmě taky Ariva.Jenom otázečka na Lososa:Je
z hlediska funkčnosti a uživatelského komfortu lépe jít do natáčení paraboly motorem anebo multifokus, popřípadě 2 paraboly a nepárat se s nastavováním motoru?Chci sledovat samozřejmě Digi.Investice do motoru nebo do několika LNB a přepínače mě přijde stejná a jedná se o 1 TV,
losos (2977)|17.12.2009 11:16
Mnozí jsou velkými zastánci motoru. I já jej mám již mnoho let, ale používal jsem jej asi jen tři roky a potom jsem přešel na více LNB - jednak klesla jejich cena, ale také proto, že ten motor mne štval, nastavování pozic pracovalo čím dál hůře - zhoršila se přesnost - a též to přepínání programů z jedné družice na druhou dost dlouho trvalo...Též při použití dvou tunerů, či více přijímačů, je motor k ničemu (nedá se používat)...
Přepínání jednotlivých LNB (u multifokusu) je okamžité a pro běžné používání nějakých osm družic obvykle stačí. Komu ne, může si počet zvýšit. A dá se to výborně použít i pro více tunerů, či přijímačů.
Mám samozřejmě na to dvě paraboly, na jedné (té větší mám 5 LNB pro : 28,2°E + 23,5°E + 19,2°E + 13°E + 9°E a ještě by se tam mezi ně vešel LNB pro 16°E, asi přidám na jaře...
Na druhé parabole (té menší) mám 7°E + 1°W + 4-5°W - zde lze také ještě něco přidat...
Mně to zcela postačuje, neumím jazyky a tak nějaké exotické stanice nejsou již pro mne zajímavé, protože jsem si toho v minulosti užil dost a dost. Byla doba, že jsem např. za celý večer neviděl žádný TV program a jenom jsem stále točil a točil motorem a prolaďoval neustále nové a nové programy na desítkách družic a k ničemu kloudnému to nebylo.
Dnes - jak jste si mohli povšimnout z toho mého settingu, výběr cizích stanic jsem značně omezil, vybírám si jen ty, co se mi nějak zalíbí - např. některé hudební, či HD free kanály.
Závěr : nechci žádný motor ani zadarmo. Bez motoru nebudete mít ty "motorové problémy", jak o nich píší mnozí uživatelé na různých fórech. Přepínání LNB (multifokus) je naopak zcela bez problémů. Záleží jen na vás, co si vyberete. Někdo to řeší také tak, že jednu parabolu má "pevnou" s více LNB a druhou s jedním LNB a motorem. To je zajisté výhodná kombinace (a asi i nejlepší).

Horší je, že dnes i mému sousedovi přestala pracovat Ariva 200 (chvíli funguje, po chvíli se ztratí obraz i zvuk, potom se to za chvíli zase zprovozní a tak pořád kolem dokola...) a teď jen čekám, kdy přijde na řadu i ta má... ;)
revis (5)|17.12.2009 11:30
Díky za odpověď,tohle jsem opravdu nečekal,myslel jsem si,že jsi velkým zastáncem motoru a ta Ariva...........
losos (2977)|17.12.2009 11:39
Ještě jsem to povídání trošku doplnil o tohle, prohlédni si to znovu... ;)
"Též při použití dvou tunerů, či více přijímačů, je motor k ničemu (nedá se používat)..." a dále :
Někdo to řeší také tak, že jednu parabolu má "pevnou" s více LNB a druhou s jedním LNB a motorem. To je zajisté výhodná kombinace (a asi i nejlepší).
jarino1978 (8045)|17.12.2009 16:40
[quote=losos;254675]Horší je, že dnes i mému sousedovi přestala pracovat Ariva 200 (chvíli funguje, po chvíli se ztratí obraz i zvuk, potom se to za chvíli zase zprovozní a tak pořád kolem dokola...) a teď jen čekám, kdy přijde na řadu i ta má... ;)[/quote]

- tak snáď to tebe vydrží, ale veď reklamačka by nebola problém...
losos (2977)|17.12.2009 17:10
Já vím, nějak to dopadne, vypadá to, že ty poruchy jsou stejné, mělo by se to dát snadno opravit, akorát je to otravné...škoda, jinak je to bezva jednoduchý stroj.
Souseda to moc nenaštvalo, kupuje hned druhý kus.
Aby měl rezervu... ;)
mara09 (109)|17.12.2009 20:44
Chci si udělat radost pod stromeček a nadělit si tenhle přijímač kvůli blížící se olympiádě. Na stránkách www.satelitni-komplety-shop.cz jsem ho našel za necelých 5000,- Kč i s HD kartou Skylink (+ 2 měsíce zdarma SD i HD programy), což je podle mne za tuhle cenu výborná koupě, levnější HD přijímač asi neseženu. I když bych možná radši našel prodejnu v Liberci, kde by ho měli, abych si ho mohl osahat a vyzkoušet.
Díky lososovi za perfektně zpracované postupy a soubory s nastavením, doufám že pomocí nich zvládnu prvotní nastavení v pohodě.
Mám dva dotazy:
1. V jednom příspěvku losos píše, že je výhodná kombinace dvou parabol. Je možné přijímat na Arivě z těch dvou parabol zároveň (popř. co je k tomu zapotřebí) nebo je potřeba prohazovat kabely? Mám jednu parabolu s 19,2°E + 23,5°E a druhou 1°W, tak by mě to zajímalo spíš ze zvědavosti, priorita je pro mě Skylink.
2. K čemu všemu se dá použít LAN u Arivy? Vyčetl jsem aktualizaci firmwaru z netu a cardsharing (bohužel pouze jako klient). Umí streamovat video do sítě?
jarino1978 (8045)|17.12.2009 21:51
[quote=losos;254727]Já vím, nějak to dopadne, vypadá to, že ty poruchy jsou stejné, mělo by se to dát snadno opravit, akorát je to otravné...škoda, jinak je to bezva jednoduchý stroj.
Souseda to moc nenaštvalo, kupuje hned druhý kus.
Aby měl rezervu... ;)[/quote]

ono to ide aj doma spraviť, ale len na vlastné rizoto....záruka padá.
CharlieXXX (77)|17.12.2009 21:51
No pokud budeš chtít příjímat z dvou parabol, budeš muset dát samostatné LNB pro každou pozici, monoblock na 19,2 a 23,5 nemůžeš použít, pak to jen propojíš do DiseqC přepínače (asi 4/1 na tři pozice se tučím nedělá) a pak už jen v recievru přiřadíš jednotlivým LNB dané porty na DiseqCpřepínači a ariva si to už ovládá sama, kabely samozřejmě přehazovat nemusíš.
mara09 (109)|18.12.2009 01:21
Díky za rychlou odpověď. Samostatné LNB mám, koukal jsem, že DiseqC přepínač nestojí moc, takže to by bylo v pohodě. Je tu ale jiný problém. Na parabole 19,2°E + 23,5°E mám už jeden přepínač, ze kterého je to rozvedeno ke mně a k rodičům. Parabolu na 1°W mám samostatně jen pro sebe. Jediné řešení, co mě napadá, je umístit druhý přepínač (stačil by i 2/1). Teď jen jestli jde řadit víc přepínačů za sebe, aby to nedělalo nějaké problémy.
CharlieXXX (77)|18.12.2009 05:49
Tak to nevím, na to jsou tu asi větší machři než já, ale osobně bych dal vícevývodová lnb (dle počtu příjmačů - u tebe tedy dva vývody) a spojil to dvěma DiSEqC přepínačema a budeš mít všechny tři družice na obouch recievrech.
losos (2977)|18.12.2009 08:04
[quote=mara09;254793]Díky za rychlou odpověď. Samostatné LNB mám, koukal jsem, že DiseqC přepínač nestojí moc, takže to by bylo v pohodě. Je tu ale jiný problém. Na parabole 19,2°E + 23,5°E mám už jeden přepínač, ze kterého je to rozvedeno ke mně a k rodičům. Parabolu na 1°W mám samostatně jen pro sebe. Jediné řešení, co mě napadá, je umístit druhý přepínač (stačil by i 2/1). Teď jen jestli jde řadit víc přepínačů za sebe, aby to nedělalo nějaké problémy.[/quote]
Pánové nade mnou ti sice již správně odpověděli, ale abys neřekl, že tě zanedbávám (spal jsem) :
Nechce se mi to stále popisovat znovu a znovu, pročti tenhle "pětihvězdičkový" thread a pokud budeš mít i potom otázky, napiš...
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15722-dvb-s-s-hdd-vs-dvd-hdd-recorder

Pro každý sat. přijímač je třeba mít i DiSEqC přepínač se samostatným svodem...do přepínače můžeš potom připojit signály z libovolných LNB z různých parabol...
losos (2977)|18.12.2009 09:51
Nepoužívám sice motor, ale včera jsem hovořil s "Jirkou", který má parabolu s motorem připojenou k Arivě (nastavení motoru ovládá) a ukázalo se, že s tím settingem ode mne měl problém s transpondérem 12.723 H na Thorovi - neměl na něm prakticky žádný signál.
Je možné, že to bylo způsobeno tím, že v settingu byla u této družice uvedena hodnota W 0,8, což mohlo způsobit natočení paraboly jen na těch 0,8°W místo na správných 1°W a tím slabý signál u tohoto TP, který je i tak sám o sobě slabý...(nejslabší).
Proto jsem tuto hodnotu W 0,8 v settingu přepsal na W 1 a znovu jej umístil zde na stránku 8.
A aby se to nepletlo, pozměnil jsem i název settingu na : Setting Ariva200-4sat-1W.zip
CharlieXXX (77)|18.12.2009 11:25
Ještě mi někdo poraďte jak popojit na Arivu více LNB než 4
mara09 (109)|18.12.2009 11:50
Díky za odpovědi. Základní teorii celkem zvládám, takže mám představu jak DiSEqC přepínač funguje i jak je to potřeba zapojit. Horší je, že mám paraboly hodně vzdálené od sebe (přes několik pokojů, chodbu a půdu) a přivést vývody ze všech LNB na jedno místo do DiSEqC přepínače a z něj to rozvést ke dvěma přijímačům (také vzdálené přes několik pokojů) by to bylo dost náročné. Proto jsem se zajímal, jestli je možné připojit víc DiSEqC přepínačů za sebe, protože by to bylo daleko jednodušší. Konzultoval jsem to i s kámošem, který satelity montuje, a ten mi tvrdil, že by to jít mělo, ale že u toho bude složité nastavování a že to nikdy nedělal.
CharlieXXX (77)|18.12.2009 12:18
No já nevím, kde to máš, ale natáhnout z paraboly s jedním LNB koax k té, co má dvě LNB a tam dát přepínač a odtamtud už to povedeš kam potřebuješ - dva koaxi, to mi nepříde zas moc náročné. A nebo dej ty paraboly někam k sobě. Tak jako tak budeš muset táhnout po baráku jeden kabel, tak místo jednoho ti půjdou dva vedle sebe.
mara09 (109)|18.12.2009 18:13
Asi jsem to špatně popsal, ale obě paraboly jsou již nainstalované a rozvody rozvedené. Takže pokud by mi stačil jen Skylink nebo jen DigiTV nic bych tahat nemusel a popřípadě bych jen prohazoval kabely. Paraboly jsou od sebe vzdušnou čarou asi 8 metrů, kabeláž vychází mezi nimi asi 25 metrů. Rozvedená kabeláž je komplet schovaná pod sádrokartonovým obložením a podhledy, další k ní přidat moc jednoduše nejde bez nějakého vrtání, sekání a sádrování. Vrchem to tahat nechci, jsem rád, že to mám krásně schované.
Akorát jsem si teď uvědomil, že řeším něco, co v podstatě řešit nemusím. Úplně jsem zapomněl, že mám k sobě natažené od paraboly se dvěma LNB dva kabely. Původně jsem měl analogový dvouvstupový přijímač. Po přechodu na digitál a během přestavby, si rodiče koupili taky satelit (CSlink), takže se udělal nový přívod k nim. Já si pořídil DigiTV, protože za slušné peníze nabízeli víc programů. Další parabola už k té stávající nešla na hřeben střechy přidat, tak jsem ji umístil jinam a udělal nový rozvod. Starý rozvod jsem ale nerušil, takže je stále k dipozici. Jeden kabel zůstal zapojen a můžu ho kdykoliv použít pro plánovaný Skylink. Druhý kabel je odpojený a schovaný za policí, proto jsem na něj úplně zapomněl. Takže můžu propojit kabel od paraboly s jedním LNB (DigiTV) s tím odpojeným kabelem. Vyměním DiSEqC přepínač za nějaký 6/2 a druhým (tím nyní připojeným) kabelem signál přivedu zase zpátky k sobě.
Teď už jen zjistit jestli výsledná délka rozvodu od paraboly s DigiTv, která vychází na cca 40 metrů, nebude mít za následek příliš velký útlum. Znovu ale opakuju, že prioritní je pro mě Skylink, takže pokud ta DigiTV nepůjde, tak se nic moc neděje. Stávající nabídka Skylinku je na dobré úrovni a co do kvality se s ní DigiTV nedá srovnávat.
Uf to jsem se nějak rozepsal. Doufám, že jde z toho trochu něco pochopit, jak to popisuju :)
CharlieXXX (77)|18.12.2009 18:59
Já mám přívod 15m, a jde to perfektně, 40 by také neměl být problém. Jinak po baráku mám celkem přes 200m koaxu.