Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pirátský příjem satelitu aneb proč si to neukrást, když je to zadarmo

jarino1978 (8045)|6.3.2010 23:34
[quote=Pytkin;270307]nieco mi uslo ? zatial som nevidel jediny krat , ze by joj vysielala 16:9 .. Ak teda nemyslis to , ze dodavatelia im tocia v 16:9 , ale oni to vysielaju v letterboxe ..[/quote]

v pondelok to tasali o 106. inak boli toho plné weby, agenda, ako keby spustili HDTV. ale začínajú opatrne, ako keď markíza už bežala na plné gule v 16:9 a nejaké Modré z neba vzdorovite 4:3 ( vraj pre dôchodcov s CRT )
Pytkin (7947)|6.3.2010 23:35
jarino : co tasali ? ze zacnu vysielat ? alebo ze uz vysielaju ? cely tyzden ide panelak v letterboxe ..
jarino1978 (8045)|6.3.2010 23:37
[quote=Pytkin;270310]jarino : co tasali ? ze zacnu vysielat ? alebo ze uz vysielaju ? cely tyzden ide panelak v letterboxe ..[/quote]

v pondelok šli krimi noviny 16:9 a myslím aj tie príbehy zo súdov ( teraz si nespomeniem na názov ).
panelák bude ešte dlho letterbox, lebo je to ich ťahák share...
a v ten pondelok išlo v 16:9 aj dvb-t...
Pitomec (10211)|7.3.2010 08:32
[quote=jarino1978;270293]ale penetrácia 16:9 placiek už nie je zanedbateľná, tak zliezli zo stromu...[/quote]
Nechci ti kazit iluze, ale v domácnostech pořád naprosto suvérenně vede CRT 4/3. Ono tady na webu to možná vypadá jinak (zvlášť, když je ten web zaměřený na AV techniku), ale v reálném světě je to přesně tak 8-)
jarino1978 (8045)|7.3.2010 09:00
jasné, aj u nás doma je jedna HDTV a 4 CRT :) Ale napísal som, že už nie je zanedbateľná...Tým som nemyslel, že je ich väčšina ( to nebude ani za 2 roky ). :)
Antonín (732)|7.3.2010 10:24
Ale bude.
Už pár let se 4:3 televize neprodávají ani do paneláků.
Opravit takovou starou televizi je zcela neekonomické a prakticky to taky nejde.
Je to jako se Žigulíky nebo Trabanty, taky zmizely a jejich Normal benzín z pump s nimi...

16:9 se vysílá prakticky už na všech stanicích normálního světa, dokonce i na ČT...možná zbudou nějaké ukrajinské a bulharské, ale ani na to bych nevsadil ani pěťák.
Stanice, která vysílá 4:3 se sama klasifikuje pro koho je.
A ekonomicky nutně umře, protože reklamu 4:3 kvůli ní nikdo dělat nebude.
rudlus (539)|7.3.2010 10:41
[quote=Antonín;270351]Ale bude.
Už pár let se 4:3 televize neprodávají ani do paneláků.
Opravit takovou starou televizi je zcela neekonomické a prakticky to taky nejde.
Je to jako se Žigulíky nebo Trabanty, taky zmizely a jejich Normal benzín z pump s nimi...

16:9 se vysílá prakticky už na všech stanicích normálního světa, dokonce i na ČT...možná zbudou nějaké ukrajinské a bulharské, ale ani na to bych nevsadil ani pěťák.
Stanice, která vysílá 4:3 se sama klasifikuje pro koho je.
A ekonomicky nutně umře, protože reklamu 4:3 kvůli ní nikdo dělat nebude.[/quote]

To mas pravdu ale vysvetluj to nejakej babke alebo panovi co ma 50-60 rokov ze naco si dava opravovat crt ked si moze kupit uz teraz za par penazi nieco nove.Ale ani sa im necudujem viem kolko ma dochodok moja babka.
A zoberte si...kto pozera tv rano a doobeda a poobede???deticky a dochodcovia.Takze to 16:9 tak max po 8..spravy a tak a cez vikendy
Preto asi idu na to opatrne.
Nie kazde crt to dokaze upravit a ludia ked to bude roztianute to radsej vypnu.A to je reklama ktora sa nepozera a to su peniaze o ktorre pootm dostanu menej a tak dalej.Vsetko zo vsetkym suvisi.
Politika ct je uplne odlisna od ostatnych tv u nas aj u vas.Chcu ist s technologiami ale je to aj o peniazoch.Nechapem ako mozu tak krasne vyjst s peniazmi a este mat aj vsetko v naj trende a u nas sa vsade len stracaju a tak to aj na stv vyzera.Mali by ste stvcke dat nejaky navod.
rudlus (539)|7.3.2010 10:50
[quote=jarino1978;270339]jasné, aj u nás doma je jedna HDTV a 4 CRT :) Ale napísal som, že už nie je zanedbateľná...Tým som nemyslel, že je ich väčšina ( to nebude ani za 2 roky ). :)[/quote]

Ano je to presne o tom.Aj u nas mam 16:9 len ja aj to len par dni a kazdy ma v izbe klasiku.
Ono je to aj o tom ze v cr sa uz davnejsie rozbehla digitalizacia a ludia si mozno povedali naco kupovat set-top-box a obycajnu tv ked si mozu kupit novu placku ktora ma uz v sebe digi tuner.
U nas sa to rozbieha akosi strasne pomaly a mne samemu sa to este nepodarilo ani chytit u nas.Ale ze vraj to uz fuguje.Aj ked len jedne packet s 5 programami.
rudlus (539)|7.3.2010 10:51
[quote=jarino1978;270311]v pondelok šli krimi noviny 16:9 a myslím aj tie príbehy zo súdov ( teraz si nespomeniem na názov ).
panelák bude ešte dlho letterbox, lebo je to ich ťahák share...
a v ten pondelok išlo v 16:9 aj dvb-t...[/quote]

Spravy idu uz dlhsiu dobu tak.Ale len tie o 7.Nic ine zatial.
Pitomec (10211)|7.3.2010 11:00
[quote=Antonín;270351]Ale bude.
Už pár let se 4:3 televize neprodávají ani do paneláků.
Opravit takovou starou televizi je zcela neekonomické a prakticky to taky nejde.
Je to jako se Žigulíky nebo Trabanty, taky zmizely a jejich Normal benzín z pump s nimi...

16:9 se vysílá prakticky už na všech stanicích normálního světa, dokonce i na ČT...možná zbudou nějaké ukrajinské a bulharské, ale ani na to bych nevsadil ani pěťák.
Stanice, která vysílá 4:3 se sama klasifikuje pro koho je.
A ekonomicky nutně umře, protože reklamu 4:3 kvůli ní nikdo dělat nebude.[/quote]
CRT 37cm a 55cm se prodávají pořád a světe div se - lidi je pořád kupují :-)-

No a zobrazit vysílání 16/9 na TV 4/3 taky není žádný problém, akorát tam holt budou černý pruhy při stlačení na letterbox, ale to je v podstatě stejný "problém" jako sledovat film 2,35:1 (kde i na TV 16/9 ty černý pruhy jsou) 8-)
Antonín (732)|7.3.2010 11:49
Já neprodávám nic, tak je mi celkem jedno, co kdo kupuje.
Ale jestli si někdo dnes koupí 55cm 4:3 CRT televizi, tak to musí být opravdu myslitel.
Antonín (732)|7.3.2010 11:51
[quote=rudlus;270355]To mas pravdu ale vysvetluj to nejakej babke alebo panovi co ma 50-60 rokov ze naco si dava opravovat crt ked si moze kupit uz teraz za par penazi nieco nove.Ale ani sa im necudujem viem kolko ma dochodok moja babka.
A zoberte si...kto pozera tv rano a doobeda a poobede???deticky a dochodcovia.Takze to 16:9 tak max po 8..spravy a tak a cez vikendy
Preto asi idu na to opatrne.
Nie kazde crt to dokaze upravit a ludia ked to bude roztianute to radsej vypnu.A to je reklama ktora sa nepozera a to su peniaze o ktorre pootm dostanu menej a tak dalej.Vsetko zo vsetkym suvisi.
Politika ct je uplne odlisna od ostatnych tv u nas aj u vas.Chcu ist s technologiami ale je to aj o peniazoch.Nechapem ako mozu tak krasne vyjst s peniazmi a este mat aj vsetko v naj trende a u nas sa vsade len stracaju a tak to aj na stv vyzera.Mali by ste stvcke dat nejaky navod.[/quote]

Je mi o hodný kus let více.
A nepozoruji ráno, dooběda, ba ani poobědě prakticky nic jiného než HD, a to je celkem vždycky 16:9 :-)
Takže rozlišovat.
Pitomci jsou rozprostřeni v celém věkovém spektru, nemá smysl se jimi řídit.
Starý vůl byl vždycky nejdříve mladým volem.
To už je takový běh světa.
rudlus (539)|7.3.2010 12:04
[quote=Antonín;270373]Je mi o hodný kus let více.
A nepozoruji ráno, dooběda, ba ani poobědě prakticky nic jiného než HD, a to je celkem vždycky 16:9 :-)
Takže rozlišovat.
Pitomci jsou rozprostřeni v celém věkovém spektru, nemá smysl se jimi řídit.
Starý vůl byl vždycky nejdříve mladým volem.
To už je takový běh světa.[/quote]

Ja som tym nechcel a ani som neurazil starsiu generaciu.Je to podla toho kto ako a s cim vyrastal v mladosti.Ja to vidim uz teraz-kolko ludi v mojom veku nevie ani komp zapnut,a o inom ani vraviet nebudem.A to mam LEN 34.
Darmo tu clovek cloveku vysvetluje,radi.chce pomoct.Skoro nikdy to nepadne na urodnu podu.
Presne ako o tom,ci je vyhodne alebo nevyhodne do buducna si kupit komplet sat.techniku na nelegalny prijem.Keby si to blbci aspon nechali vysvetlit a kupili si prijimace aspon s CI slotom-ale na co im to bude-vravi kazdy.Darmo im vravim ze pokrok ide rychlo dopredu a to ze niekto prelomil kodovanie a ze ho provider nezmeni za ine,tu nebude dlho.Kupuju to ako sprosty a je mi to uz jedno.Pridu len vytahat informaie,lebo su v tom tupy a potom si aj tak spravia ako chcu a ako im to blby predajca poda len podla seba aby sa nabalil.
Az zmenia to kodovanie na degesTV,co nie je iste..ale ak hej tak tu u nas zaplace cela dedina.A viem ze skodoradost je najlepsia radost ale ja sa budem smiat len preto lebo som im o tom vravel dopredu a nepocuvali ma.Len preto sa budem smiat.Ako nadrbali 10-15 tis.do zariadenia pred par dnami a ako im to bude za chvilku nanic.
A stale to nechapu ale to uz nie je moj problem.
Kto chce kam,pomozme mu tam.
jarino1978 (8045)|7.3.2010 12:17
[quote=Antonín;270373]A nepozoruji ráno, dooběda, ba ani poobědě prakticky nic jiného než HD, a to je celkem vždycky 16:9 :-).[/quote]

som na tom síce podobne, ale to vôbec nemá vypovedaciu hodnotu o väčšine
Jozef035 (646)|7.3.2010 12:32
[quote=rudlus;270250]Stiahnut si mozes co len chces len to nesmies pouzivat k vlastnemu obohacovaniu a dalej to sirit.Ja tam ten film z dvd alebo bd neprerabam a nedavam ho na forum.Takze trestne napadnutelny je on lebo to dalej siri.Ja si to len pozriem a vymazem.[/quote]

To sa mýliš. Samozrejme ten kto to na web dáva je na tom horšie.

"V prípade, že pri sťahovaní hudby/filmov z internetu dochádza k porušovaniu autorských práv, podľa slovenských zákonov je možné takéto nelegálne konanie postihovať podľa § 283 Trestného zákona ako trestný čin porušovania autorského práva. V ňom je určené, že kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody. Najvyššia možná hranica je osem rokov"

Ono je to logické, netreba ani hľadať v paragrafoch. Tým že si film nekúpiš, oberieš autora o peniaze. Otázka je, či si autori za to nemôžu sami. Keby DVD stáli 2 EUR tak ich nikto nesťahuje a každý si ich kúpi. Doma mám mraky rozprávok a filmov zo stánku. V konečnom dôsledku by zarobili ešte viac.
Ale úpne choré je, že z predaja každého DVD, HDD atď. ide určitá čiastka ako kompenzácia na autorské práva. Takže už kúpou čistého DVD som podporil autorov, aj keď si na ne nahrávam svoje video a fotky. Fakt choré. Alebo koncesionárske poplatky. Za 12 ľudí vo firme platím poplatky, aj keď nemajú šancu pozerať TV. A večer na hoteli zaplatím za nich v cene ubytovania zase koncesionársky poplatok. Zároveň ten poplatok platia paušálne aj doma a navyše možno večer TV nepozerajú ale chlontajú v krčme pivo. Takže kradnutie filmov je vlastne záslužný čin :-D Ako sa oni správajú k nám, tak my k ním.

[quote=rudlus;270241]A este k tej nove.Neviem od kedy niekto moze nieco niekomu zakazat.Konkretne v tomto pripade ide o jedneho majitela novy a joj a on si sam zakazal vysielat novu na slovensku pretoze ked sa vysiela na oboch to iste mohli by prist o reklamu a tym o peniaze.Nikto iny ani stat to nezakazal.
[/quote]
Áno, toto je pravý dôvod. Aj keď s tou reklamou to je trochu zložitejšie. O čo sa im zníži sledovanosť doma, o to im narastie v zahraničí. Lenže v zahraničí nemajú peoplemetre a nie všetky reklamy sú určené aj pre zahraničného diváka, takže reklamné agentúry im za zahraničných divákov asi nezaplatia.
Je to evidentný špinavý kartel, ale schovali to za autorské práva. Amerických producentov netrápilo, či si niekto pozrel film v Česku alebo na Slovensku. Každý film aj tak skôr či neskôr uvedie každá televízia X krát. Trošku zložitejšie je to pri športových prenosoch. Ale nikoho to netrápilo. No po právnej stránke majú pravdu, aj keď to je nezmysel. Ak sme v únii a má byť jednotný trh, tak nech je jednotný aj pre TV vysielanie.
Jozef035 (646)|7.3.2010 12:46
[quote=Pitomec;270361]No a zobrazit vysílání 16/9 na TV 4/3 taky není žádný problém, akorát tam holt budou černý pruhy při stlačení na letterbox, ale to je v podstatě stejný "problém" jako sledovat film 2,35:1 (kde i na TV 16/9 ty černý pruhy jsou) 8-)[/quote]
No nie je to také jednoznačné. Ja mám doma 2 PDP a jednu 35 cm CRT. A kôli nej som bol cez ZOH niekedy vďačný, že ESP vysielal 4:3. Na STV a CT som nedovidel na titulky keď vysielali s pruhmi. Na ESP 4:3 to bola krása :-D
Jozef035 (646)|7.3.2010 12:59
[quote=rudlus;270376]Az zmenia to kodovanie na degesTV,co nie je iste..ale ak hej tak tu u nas zaplace cela dedina.A viem ze skodoradost je najlepsia radost ale ja sa budem smiat len preto lebo som im o tom vravel dopredu a nepocuvali ma.Len preto sa budem smiat.Ako nadrbali 10-15 tis.do zariadenia pred par dnami a ako im to bude za chvilku nanic.
[/quote]

Prečo by im to bolo nanič? Otočia parabolu, kúpia Skylink kartu, prípadne CAM modul a fičia ďalej. O žiadne peniaze neprišli.
Ale v dnešnej dobe nie je nič isté. Ja som uvažoval nad satelitom keď nám vypli CZ stanice. Lenže čo? Mám 3 TV, takže ak Skylink tak jedine zdieľať kartu. Ale onedlho sa prejde na irdeto a zdielanie skončí. A platiť 3 x 10-15 EUR mesačne sa mi nechce. Navyše mi v predajni povedali, že STB čo mi núkali funguje iba na cryptoworks karty, takže po prechode na irdeto by som musel kúpiť za nemalé peniaze 3 x CAM modul. Aj keď sa mi nechce veriť, že ten príjmač sa nedá softverovo upraviť z CW na IDT. Tak či tak dnes v AV technike nevieš čo bude zajtra.
rudlus (539)|7.3.2010 13:07
[quote=Jozef035;270389]Prečo by im to bolo nanič? Otočia parabolu, kúpia Skylink kartu, prípadne CAM modul a fičia ďalej. O žiadne peniaze neprišli.
[/quote]

Necital si pozorne -vsetci maju sice prijimace ale bez akehokolvek slotu.chapes ma???A tam si uz toho moc nevymyslia.
Ano -vsetko im ostane az na ten prijimac-a zial bohu je to ta najdrahsia vec v celej zostave.
rudlus (539)|7.3.2010 13:13
[quote=Jozef035;270389]Ja som uvažoval nad satelitom keď nám vypli CZ stanice. [/quote]

Tak vies ja som sa prestahoval na dedinu a tu ani ina moznost prijmu ani nebola-teda ked neratam tu cerepnu mmds z Puchova,ktora preziva len vdaka zotrvacnosti a 10 rokov sa do nej neinvestovalo a tak ponuka co tam je-mno nebola ina moznost ako satelit.A ked som si ju daval,tak sky resp.slovaklink nemala este taku ponuku ako malo v tej dobe upc.A nad digi som ani nerozmyslal.
U nas boli vzdy ceske stanice kedze byvame tesne pri hraniciach z cr a tak to aj bude ked budu vysielat v digi.Sice ten vysielac v Zline ktory nam je najblizsi bude az v 10/10 ale bude to samozrejme dobra vec ked uz na ine nie tak na porovnanie sluzieb ich digi a nasej,ktora je zatial len v plienkach.Ale to je uz ina tema.
Pitomec (10211)|7.3.2010 14:12
[quote=Antonín;270372]Já neprodávám nic, tak je mi celkem jedno, co kdo kupuje.
Ale jestli si někdo dnes koupí 55cm 4:3 CRT televizi, tak to musí být opravdu myslitel.[/quote]
Jsou lidi, kterým to na sledování stačí a jejich životní priorita je někde jinde, než u machrování v diskuzích o tom, co všechno v HD údajně někdo má (když ve skutečnosti vejrá na starou Selenu a kromě dluhů a Providentů nic jinýho nezná) 9-)
Antonín (732)|7.3.2010 14:21
Na sledování současného videa to nestačí nikomu.
Leda slepcům snad.
(A Pitomcům.)

P.S. Mohl bych mít i Athos nebo Aramamis. Při svém věku.
Nebo Lotos. Ten myslím ještě fakt někde na půdě mám...
Pitomec (10211)|7.3.2010 14:26
Současné video není nijak výrazně odlišné od videa třeba před 5-ti roky (když si odmyslím ten upscalovaný nesmysl vydávaný za HD, který hltají akorát Brouci Pytlíci od Lídla :D ).
geronimoh (2327)|7.3.2010 14:55
[quote=Pitomec;270409]Současné video není nijak výrazně odlišné od videa třeba před 5-ti roky (když si odmyslím ten upscalovaný nesmysl vydávaný za HD, který hltají akorát Brouci Pytlíci od Lídla :D ).[/quote]
Já myslím, že se situace v DVB-S (DVB-S2) značně zlepšila. I to co je upscalované je pořád lepší, než ta hrůza, co se někdy vysílala dříve.
Pitomec (10211)|7.3.2010 18:14
Tak to nevím, ale zrovna před chvílí běžel na Nově film Sedm statečných, který je na DVD v 2,35:1, na ČT byl 16/9 a Nova ho dala v pseudoHD 4/3 - takže tomu říkám hrůza a ne tomu DVD ve stáří 5 let :-I
jarino1978 (8045)|7.3.2010 18:57
[quote=geronimoh;270412]Já myslím, že se situace v DVB-S (DVB-S2) značně zlepšila. .[/quote]

ja to vnímam opačne. dátové toky klesli na úroveň divx...
geronimoh (2327)|7.3.2010 19:32
[quote=jarino1978;270451]ja to vnímam opačne. dátové toky klesli na úroveň divx...[/quote]
Myslel jsem to tak, že třeba české programy přes Skylink jsou v daleko vyšší kvalitě a i když dává NOVA HD a ČT HD upscalované pořady, tak kvalita je podle mně velmi vysoká. Když vzpomenu, jak se na některé pořady třeba na NOVA TV nedalo na velké úhlopříčce vůbec dívat, tak teď vysílají ve vyšší kvalitě i v SD verzi. To že natáčí nové pořady v HD dělá svoje. Pokud bych měl hodnotit hudební satelitní stanice, kvůli kterým jsem si kdysi vlastně pořizoval satelitní přijímač, tak šla kvalita obrazu a hlavně zvuku natolik dolů, že už z nich ani nenahrávám, ani se na ně nedívám. Už při přechodu z analogu na digitál u hudebních stanic klesla kvalita zvuku (asi v rámci šetření) a postupně i kvalita a rozlišení obrazu. Zvukový doprovod 128 kbit/s u hudebních stanic je katastrofa. Špičkovou kvalitu podle mně mívaly v devadesátých letech MTV, MCM, VIVA a VIVA 2. Když jsem si v roce 2001 pořídil první digitální satelitní přijímač Humax IRCI-5400, tak ještě vysílaly některé hudební stanice velice kvalitně - TMF (audio 384 kbit/s, obraz jak fotka). Když jsem něco znal z kvalitního videoklipu, tak mi pak stejná skladba zněla z CD disku jako chudý příbuzný.
Dnes je sice hodně hudebních stanic, ale na které se dá koukat?
StD (8612)|7.3.2010 19:46
[quote=geronimoh;270460]...na které se dá koukat?[/quote]
No a co by jsi chtěl, když je to jenom kšeft, jak už ti tady dostatečně osvětlil jistý p. A. Já čučim jen Bouquet ARD a nějakým poklesem bitrate netrpím. Jsem spokojen a zdarma. :cool:
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:12
[quote=StD;270465]No a co by jsi chtěl, když je to jenom kšeft, jak už ti tady dostatečně osvětlil jistý p. A. Já čučim jen Bouquet ARD a nějakým poklesem bitrate netrpím. Jsem spokojen a zdarma. :cool:[/quote]
Já vystačím se Skylinkem a hudební video už hledám spíš na NETu.
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:15
[quote=geronimoh;270460]Myslel jsem to tak, že třeba české programy přes Skylink jsou v daleko vyšší kvalitě a i když dává NOVA HD a ČT HD upscalované pořady, tak kvalita je podle mně velmi vysoká. Když vzpomenu, jak se na některé pořady třeba na NOVA TV nedalo na velké úhlopříčce vůbec dívat, tak teď vysílají ve vyšší kvalitě i v SD verzi. To že natáčí nové pořady v HD dělá svoje. Pokud bych měl hodnotit hudební satelitní stanice, kvůli kterým jsem si kdysi vlastně pořizoval satelitní přijímač, tak šla kvalita obrazu a hlavně zvuku natolik dolů, že už z nich ani nenahrávám, ani se na ně nedívám. Už při přechodu z analogu na digitál u hudebních stanic klesla kvalita zvuku (asi v rámci šetření) a postupně i kvalita a rozlišení obrazu. Zvukový doprovod 128 kbit/s u hudebních stanic je katastrofa. Špičkovou kvalitu podle mně mívaly v devadesátých letech MTV, MCM, VIVA a VIVA 2. Když jsem si v roce 2001 pořídil první digitální satelitní přijímač Humax IRCI-5400, tak ještě vysílaly některé hudební stanice velice kvalitně - TMF (audio 384 kbit/s, obraz jak fotka). Když jsem něco znal z kvalitního videoklipu, tak mi pak stejná skladba zněla z CD disku jako chudý příbuzný.
Dnes je sice hodně hudebních stanic, ale na které se dá koukat?[/quote]
To si asi nepamatuješ rok 1997, kdy začala ČT s Primou vysílat v DVB-S a datový tok byl tak vysoký, že byl kumšt sehnat receiver, jenž si s tím poradil 8-)
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:21
[quote=Pitomec;270474]To si asi nepamatuješ rok 1997, kdy začala ČT s Primou vysílat v DVB-S a datový tok byl tak vysoký, že byl kumšt sehnat receiver, jenž si s tím poradil 8-)[/quote]
Mám satelitní přijímač od roku 1994, ale české programy jsem v té době nechytal. Počátkem tisíciletí to jelo nějaký čas v EMU a kvalita to byla, ale co ta NOVA před začátkem HD? Podle mně měly už nekvalitně natočené pořady. Můj názor je, že pro naše TV s velkou úhlopříčkou je situace dnes lepší než před 5 lety. Už jenom ta NOVA HD a ČT HD stojí za to. A kdo si připlatí, tak další .
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:25
[quote=Pitomec;270474]To si asi nepamatuješ rok 1997, kdy začala ČT s Primou vysílat v DVB-S a datový tok byl tak vysoký, že byl kumšt sehnat receiver, jenž si s tím poradil 8-)[/quote]

Akurát si ma predbehol. V tej dobe to bol dátový tok CT 9,5 Mbit/s CBR...Závideli nám aj nemci...
Ale neboli to len verejnoprávne TV, aj klasika PRO7, SAT1, to bolo myslím 7 Mbit/s. A hudobné stanice : VH1 -720x576 - 6,8 Mbit/s...
Dnes je to bes... Priemer je tak 2,2-3,5 Mbit/s. Fúúúj.

A takisto je to aj s HDTV. Pred 4 rokmi 17-23 Mbit/s , dnes 6-10 Mbit/s. Obe rovnako : H.264/AVC
Ak to pôjde takto ďalej, tak SD sa vyrovná DIVX, HD sa vyrovná DVD kvalite... A dostaneme sa na začiatok, akurát bude každý hulákať : máme Há-dé...
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:27
geronimoh: Napřed jel v analogu Cable+ Film, který se dočkal prolomení (když kódoval Videocryptem II), stejně na tom byla Premiéra (dnes Prima) a všechny stanice z Multichoice. No a pak už přišel digitál.
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:28
matne si pamätám ešte myslím OK3 ( alebo tak nejak ). Tutti-frutti... :D
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:30
Právě jsem na to myslel, ale nemůžu si vzpomenout na jméno té stanice. Kvalita hrozná, u videoklipů většinou posunuté audio vůči obrazu.
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:31
no a ešte nabúram tú teóriu o kvalite digitálu. Ešte stále mám aj analógový STB... A čuduj sa svete, kvalita obrazu je lepšia, ako z toho digitálu. To sme teda pokročili v tej "digitalizácií"... :D
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:36
Právě digitalizuji VHS videokazetu nahranou v roce 1994 - videoklipy z MCM, VIVA a VIVA 2. Obraz čistý a zvuk pěkně analogově plný.
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:39
[quote=geronimoh;270483]Právě jsem na to myslel, ale nemůžu si vzpomenout na jméno té stanice. Kvalita hrozná, u videoklipů většinou posunuté audio vůči obrazu.[/quote]
OK3 to přebírala od RTL.
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:42
[quote=geronimoh;270487]Právě digitalizuji VHS videokazetu nahranou v roce 1994 - videoklipy z MCM, VIVA a VIVA 2. Obraz čistý a zvuk pěkně analogově plný.[/quote]
To až bude číst B.P. Antonín, tak dostane mrtvici :D
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:46
[quote=geronimoh;270487]Právě digitalizuji VHS videokazetu nahranou v roce 1994 - videoklipy z MCM, VIVA a VIVA 2. Obraz čistý a zvuk pěkně analogově plný.[/quote]

pripomína mi to moje pubertálne časy. Mám doma tiež ešte nahrávky od začiatku vysielania MTV, potom ešte analóg TMF, MAYDAY na Vive ( Loveparade už bolo len slabý odvar )... Inak bez nejakého flame, škoda, že ste u Vás koncom roku 1988 nezažili niečo také, ako keď vzniklo rádio v rádiu Rádio Elán ( a z toho potom vlastne vzniklo FUN Rádio ). To boli časy, na ktoré nezabudnem nikdy. Keď si normálne legálne za komančov počul z rádia SOUL II SOUL, tak to bol pre mňa zážitok....
To boli časy... Z rakúska dovezené dvojča INTERNATIONAL, doma 44m medeného drôtu ako anténa na lapanie bratislavského vysielača 94,3 Mhz ( Fun Rádio ) O3 , vznik DMC Slovensko, clubová hudba alias J@L. Deejay, Dušan Marušák, Peter Groiss...
Škoda... Časy a eufória, ktorá sa už nikdy nezopakujú...
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:46
[quote=Pitomec;270491]To až bude číst B.P. Antonín, tak dostane mrtvici :D[/quote]
To je jeho problém. Stanice vysílající hudební videoklipy měly za analogové éry rozhodně lepší zvuk. Pamatuju, že odborný tisk v době nástupu digitálu psal, že se nedá očekávat vyšší kvalita, jen kvantita.
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:47
[quote=Pitomec;270491]To až bude číst B.P. Antonín, tak dostane mrtvici :D[/quote]

Zbehne do Lidla...
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:49
[quote=geronimoh;270493] Stanice vysílající hudební videoklipy měly za analogové éry rozhodně lepší zvuk. Pamatuju, že odborný tisk v době nástupu digitálu psal, že se nedá očekávat vyšší kvalita, jen kvantita.[/quote]

To je svätá pravda. LP vs. CD...
geronimoh (2327)|7.3.2010 20:49
Dvojče INTERNATIONAL pamatuju z prvních porevolučních burzí. FUN Radio jsem měl v devadesátých letech naladěné permanentně a nahrával z něj.
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:52
Krásne časy to boli...
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:53
[quote=geronimoh;270493]To je jeho problém. Stanice vysílající hudební videoklipy měly za analogové éry rozhodně lepší zvuk. Pamatuju, že odborný tisk v době nástupu digitálu psal, že se nedá očekávat vyšší kvalita, jen kvantita.[/quote]
Nástup digitálu byl ovšem D2-MAC, který kvalitou naopak vynikal a hlavně u něho nešla ta kvalita prznit jako v MPEGu. Ovšem ČR a SR se toto vyhnulo, naopak ve Skandinávii mohou vzpomínat...
Pitomec (10211)|7.3.2010 20:54
[quote=jarino1978;270494]zbehne do lidla...[/quote]
:d :d :d
jarino1978 (8045)|7.3.2010 20:56
a D2-MAC existoval ešte pekných pár rokov po boku Mpeg2 . A ak si dobre pamätám, jeho zrušenie resp. prechod na DVB-S v Mpeg2 vzbudil veľký odpor.
geronimoh (2327)|7.3.2010 21:01
Náhodou jsem měl doma pár let i ten D2-MAC a právě ty skandinávské stanice mívaly problém s obrazem. Hlavně u MTV a VH1. Filmové programy ale stály za to. (TV1000)
Pitomec (10211)|7.3.2010 21:02
Já si koupil MPEG-2 receiver v roce 1996 (za astronomických cca 25.000Kč) a vychytal jsem celou nabídku Canal+, která jela půl roku free, když v D2-MAC to bylo kódovaný.
geronimoh (2327)|7.3.2010 21:06
Skoro tolik jsem dal v roce 2001 za Humax IRCI-5400 s FUN kartou, parabolou a motorem. Tehdy jsem se na tom koukal kromě U.K. na všechno. Pak toho začalo ubývat.