Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 za pár dnů opustí NASA UHD, jediný kanál ve 4K

28.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
České Radiokomunikace ukončí pilotní vysílání programu NASA UHD, který je dostupné v rozlišení 4K. Diváci mohou kanál naladit jen do 31. prosince 2020, potom zmizí z nabídky. Žádná náhrada v DVB-T2 neexistuje.
Testování prvního a zatím jediného programu v rozlišení 4K Ultra HD, který byl dostupný v tuzemském pozemním vysílání, se blíží ke konci. České Radiokomunikace vypnou kanál NASA UHD již tento čtvrtek 31. prosince ve 23:59. Od nového roku tedy nebude v DVB-T2 zase ani jediný kanál v této kvalitě. Marcel Procházka, ředitel pro oblast regulace v Českých Radiokomunikací na svém twitterovém účtu uvedl: „Půlroční vysílání nám pomohlo ověřit, že jsme připraveni na UHD / 4K vysílání a 4K televizi jsou schopné toto vysílání zpracovat.“
 
 
České Radiokomunikace opravdu vysílání od samého počátku propagovali jako pilotní s tím, že může být kdykoliv ukončeno. Testování infrastruktury se vydařilo, a tak společnost nemá důvod v něm pokračovat. NASA UHD pochopitelně zabírá větší kapacitu než programy v nižší kvalitě a provoz nepřináší žádné zisky, naopak něco stojí. Program s rozlišením 3840 x 2160 pixelů, tedy čtyřikrát vyšším než Full HD, je šířen v multiplexu 23. K dispozici je na velké části území Čech, především Prahy, Středočeského a Jihočeského kraje. Pro příjem je potřeba televizor s podporou 4K rozlišení a kodeku HEVC, většina DVB-T2 set-top boxů tyto podmínky nesplňuje.
 
Kanál NASA UHD provozuje Národní úřad pro letectví a vesmír, proto v jeho programu najdeme pořady s tématikou vesmíru a kosmonautiky. Čeští diváci mají i nadále možnost sledovat vysílání prostřednictvím satelitu nebo IPTV. V prvním případě lze přijímat volné vysílání ze satelitu Hotbird 13E (13 stupňů východně) nebo Intelsat 10-02 (2 stupně západně). Ve druhém případě mají program ve svých balíčcích zařazeni třeba operátoři Kuki nebo SledováníTV (ten dokonce i v HD variantě).
V českém DVB-T2 od 1. ledna 2021 nebude dostupný žádný kanál v rozlišení 4K. České Radiokomunikace ani jiný provozovatel neoznámil, že by měli zájem takový program zařadit do své nabídky.