DVB-T2 za pár dnů opustí NASA UHD, jediný kanál ve 4K

DVB-T2 za pár dnů opustí NASA UHD, jediný kanál ve 4K
, , aktualita
České Radiokomunikace ukončí pilotní vysílání programu NASA UHD, který je dostupné v rozlišení 4K. Diváci mohou kanál naladit jen do 31. prosince 2020, potom zmizí z nabídky. Žádná náhrada v DVB-T2 neexistuje.
K oblíbeným
reklama
Testování prvního a zatím jediného programu v rozlišení 4K Ultra HD, který byl dostupný v tuzemském pozemním vysílání, se blíží ke konci. České Radiokomunikace vypnou kanál NASA UHD již tento čtvrtek 31. prosince ve 23:59. Od nového roku tedy nebude v DVB-T2 zase ani jediný kanál v této kvalitě. Marcel Procházka, ředitel pro oblast regulace v Českých Radiokomunikací na svém twitterovém účtu uvedl: „Půlroční vysílání nám pomohlo ověřit, že jsme připraveni na UHD / 4K vysílání a 4K televizi jsou schopné toto vysílání zpracovat.“
 
 
České Radiokomunikace opravdu vysílání od samého počátku propagovali jako pilotní s tím, že může být kdykoliv ukončeno. Testování infrastruktury se vydařilo, a tak společnost nemá důvod v něm pokračovat. NASA UHD pochopitelně zabírá větší kapacitu než programy v nižší kvalitě a provoz nepřináší žádné zisky, naopak něco stojí. Program s rozlišením 3840 x 2160 pixelů, tedy čtyřikrát vyšším než Full HD, je šířen v multiplexu 23. K dispozici je na velké části území Čech, především Prahy, Středočeského a Jihočeského kraje. Pro příjem je potřeba televizor s podporou 4K rozlišení a kodeku HEVC, většina DVB-T2 set-top boxů tyto podmínky nesplňuje.
 
Kanál NASA UHD provozuje Národní úřad pro letectví a vesmír, proto v jeho programu najdeme pořady s tématikou vesmíru a kosmonautiky. Čeští diváci mají i nadále možnost sledovat vysílání prostřednictvím satelitu nebo IPTV. V prvním případě lze přijímat volné vysílání ze satelitu Hotbird 13E (13 stupňů východně) nebo Intelsat 10-02 (2 stupně západně). Ve druhém případě mají program ve svých balíčcích zařazeni třeba operátoři Kuki nebo SledováníTV (ten dokonce i v HD variantě).
V českém DVB-T2 od 1. ledna 2021 nebude dostupný žádný kanál v rozlišení 4K. České Radiokomunikace ani jiný provozovatel neoznámil, že by měli zájem takový program zařadit do své nabídky.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Denon Home Sound Bar 550 slibuje prostorový zvuk bez dalších reproduktorů Denon Home Sound Bar 550 slibuje prostorový zvuk bez dalších reproduktorů
Denon začne prodávat prémiový soundbar, který je sice skromný svými rozměry, ale nikoliv funkcemi. Uživatelům nabídne prostorový zvuk Dolby Atmos a DTS:X, nebo konektor HDMI eARC. Nechybí kompatibilita se systémem HEOS.
18.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TCL oznámilo nové miniLED TV s HDMI 2.1 a Google TV TCL oznámilo nové miniLED TV s HDMI 2.1 a Google TV
Evropské nabídce televizí TCL pro rok 2021 bude vévodit 8K TV s technologií miniLED „OD Zero“. Dočkáme se ovšem i dalších modelů , které budou cenově dostupnější a některé z nich konečně nabídnou i HDMI 2.1.
17.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely
Letos se na trhu objeví první 42palcové OLED TV. Dosud nejmenší úhlopříčka přitom činila 48 palců. Zároveň byly představeny první OLED TV s 83palcovými panely od LG Display. Přesto společnost odkládá konec výroby LCD.
16.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden
Netflix si pro letošní rok přichystal 70 nových filmů z vlastní produkce Každý týden bude mít premiéru minimálně jedna novinka. Ve filmech si zahrají i hvězdy jako Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson či Meryl Streep.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik