Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23

3.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadily do multiplexu 23.
O podpoře rozlišení 4K Ultra HD se od začátku mluvilo jako o jedné z výhod DVB-T2 ve srovnání s minulým standardem digitálního pozemního vysílání. Nyní si mohou diváci naladit první program šířený v této kvalitě. České Radiokomunikace totiž od dnešního rána spustily pilotní vysílání NASA UHD s rozlišením 3840 x 2160 pixelů, tedy čtyřikrát vyšší než Full HD. Podpora HDR ovšem chybí. Vysílání je šířeno v multiplexu 23, který je dostupný pro asi 33 % populace České republiky. Tento multiplex pokrývá v současné době velké území Čech, převážně Prahu, Středočeský a Jihočeský kraj. Kromě NASA UHD nabízí také kanály Barrandova, Novy, Seznamu, Šlágru a Noe.
 
 
České Radiokomunikace tímto krokem chtějí demonstrovat, že infrastruktura je připravena na vysílání ve 4K. Zároveň tím využívají volné kapacity v multiplexu 23, neboť program v této kvalitě pochopitelně zabere více prostoru než programy ve standardním či vysokém rozlišení. Vysílání NASA UHD není časově omezeno, ale podle provozovatele může být kdykoliv ukončeno. Kanál provozuje Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a někteří diváci jej mohou znát z IPTV či satelitních televizí (existuje také v HD variantě). Nepřekvapí, že v jeho programu najdeme pořady s tématikou vesmíru a kosmonautiky. Pro příjem je samozřejmě potřeba také televizor či set-top box schopný dekódovat HEVC v rozlišení 4K.
 
 
Přechod na DVB-T2 byl letos v březnu přerušen z důvodu koronavirové krize. Podle posledních dostupných informací by měl přechod pokračovat od července a dokončen by měl být na konci října.

 

Harmonogram přechodu na DVB-T2 v roce 2020

 
DVB-T DVB-T2 Region Provozovatel Termín
Multiplex 1 Multiplex 21 Jižní Čechy, Jižní Morava ČT červenec 2020
Multiplex 2 Multiplex 22 Západní Čechy, Severní Čechy CRA červenec 2020 
Multiplex 1 Multiplex 21 Východní Čechy, Vysočina, Severní Morava ČT srpen 2020
Multiplex 3 Multiplex 23 Západní Čechy, Severní Čechy CDG/CRA srpen 2020
Multiplex 1 Multiplex 21 Jižní Morava ČT září 2020
Multiplex 2 Multiplex 22 Východní Čechy, Vysočina, Jižní Morava CRA září 2020
Multiplex 3 Multiplex 23 Východní Čechy, Jižní Morava CDG/CRA září 2020 
Multiplex 2 Multiplex 22 Severní Morava, Jižní Morava CRA říjen 2020 
Multiplex 3 Multiplex 23 Severní Morava, Jižní Morava CDG/CRA říjen 2020 
 
Zdroj: České Radiokomunikace