DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě

DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě
, , aktualita
Španělské veřejnoprávní médium RTVE společně s partnery vyzkoušelo vysílání v rozlišení 8K přes DVB-T2. Součástí signálu byla také technologie HDR a vícekanálový zvuk. K zobrazování posloužila 8K QLED TV od Samsungu.
K oblíbeným
reklama
V Česku letos začaly opatrné testy vysílání DVB-T2 ve 4K rozlišení. S klesajícími cenami 8K televizorů je ovšem na místě otázka, zda se někdy dočkáme digitálního pozemního vysílání v 8K. První test na světě proběhl minulý týden ve Španělsku, kde jej iniciovala státní veřejnoprávní korporace RTVE provozující španělskou televizi a rozhlas. Na testu se podílela Univerzita v Madridu, španělský operátor Cellnex Telecom a další společnosti jako Dolby, Samsung, Sapec, SGO nebo Sony.
 
 
V rozlišení 8K byl zkušebně vysílán kanál Televisión Española (TVE), a to v několika španělských městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly či Valencie. Využit byl kanál 44 UHF, který byl k tomuto účelu dočasně přiřazen státním tajemníkem pro telekomunikace ve Španělsku. K zobrazení signálu posloužily televizory 8K QLED TV od Samsungu. Součástí signálu je technologie HDR, konkrétně formát HLG určený právě pro televizní vysílání. Obraz také dosahoval vysoké frekvence 50 snímků za sekundu, rozšířeného barevného gamutu BT.2020, 10bitové hloubky a podvzorkování 4:2:0. Nechyběl ani vícekanálový zvuk 5.1.4.
 
Pro kompresi videa byl použit kodek HEVC, audio potom bylo kódováno prostřednictvím formátu Dolby AC4. Technologie PLP umožnila využít modulaci 64QAM a FEC 5/6. Největším oříškem bylo snížení datového toku signálu tak, aby mohl být bez problémů přenášen přes DVB-T2. Původně datový tok signálu v 8K přesahoval hodnotu 33 Gb/s, ale pomocí efektních kodeků se podařilo tuto velikost snížit na průměrných 32 Mb/s (maximálně 36 Mb/s). To znamená kompresní poměr okolo 1 000:1, aniž by došlo k výraznému snížení kvality videa. Ve srovnání se 4K také signál v 8K generuje nesrovnatelně vyšší množství dat a vyžaduje šestkrát vyšší výpočetní výkon.
 
Prozatím nebylo oznámeno, zda se v budoucnu počítá s pravidelným vysíláním v 8K přes DVB-T2 ve Španělsku. RTVE od loňského roku vytváří vlastní obsah v 8K, mimo jiné i dokument „Renaceres a 8K“ natočený ve španělských městech během jarního lockdownu.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test
Sluch se u každého člověka liší, několik přednastavených profilů zvuku proto obvykle nestačí. Philips zahájil spolupráci se společností Mimi Hearing Technologies a v televizorech pro rok 2021 nabídne možnost vytvoření osobního sluchového profilu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Brzy ve vašich televizích. MediaTek oznámil nový 4K čipset s AI Brzy ve vašich televizích. MediaTek oznámil nový 4K čipset s AI
MediaTek MT9638 je nejnovější čipset pro Smart TV. Kromě toho, že podporuje současné technologie pro lepší kvalitu obrazu a zvuku, se může pochlubit jednotkou pro zpracování AI. Nechybí ani připojení přes Wi-Fi 6.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Zjevení mezi UHD Blu-ray přehrávači. Nováček Reavon představil 2 modely Zjevení mezi UHD Blu-ray přehrávači. Nováček Reavon představil 2 modely
Po velmi dlouhé době se na trhu objeví nové UHD Blu-ray přehrávače. Postarala se o ně nová francouzská značka Reavon, která oznámila modely UBR-X100 a UBR-X200 určené pro náročnější klientelu.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Skládací microLED TV z Rakouska váží 1,3 tuny a stojí víc než celý dům Skládací microLED TV z Rakouska váží 1,3 tuny a stojí víc než celý dům
Na trh míří C SEED M1, 165" microLED TV s unikátní skládací konstrukcí. Pokud televize není používána, složí se do podlahy. Kromě vysoké hmotnosti je ovšem další překážkou astronomická cena.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung představí 76" Micro LED TV, uvádí i 75" odolnou venkovní TV Terrace Samsung představí 76" Micro LED TV, uvádí i 75" odolnou venkovní TV Terrace
Samsung představil několik novinek dé své nabídky televizí. Dostane se na menší a o něco levnější televize Micro LED, ukázány byly také nové varianty Neo QLED a máme zde i venkovní odolnou televizi Terrace se 75" úhlopříčkou.
3.3.2021, aktualita, Milan Šurkala