Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě

27.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Španělské veřejnoprávní médium RTVE společně s partnery vyzkoušelo vysílání v rozlišení 8K přes DVB-T2. Součástí signálu byla také technologie HDR a vícekanálový zvuk. K zobrazování posloužila 8K QLED TV od Samsungu.
V Česku letos začaly opatrné testy vysílání DVB-T2 ve 4K rozlišení. S klesajícími cenami 8K televizorů je ovšem na místě otázka, zda se někdy dočkáme digitálního pozemního vysílání v 8K. První test na světě proběhl minulý týden ve Španělsku, kde jej iniciovala státní veřejnoprávní korporace RTVE provozující španělskou televizi a rozhlas. Na testu se podílela Univerzita v Madridu, španělský operátor Cellnex Telecom a další společnosti jako Dolby, Samsung, Sapec, SGO nebo Sony.
 
 
V rozlišení 8K byl zkušebně vysílán kanál Televisión Española (TVE), a to v několika španělských městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly či Valencie. Využit byl kanál 44 UHF, který byl k tomuto účelu dočasně přiřazen státním tajemníkem pro telekomunikace ve Španělsku. K zobrazení signálu posloužily televizory 8K QLED TV od Samsungu. Součástí signálu je technologie HDR, konkrétně formát HLG určený právě pro televizní vysílání. Obraz také dosahoval vysoké frekvence 50 snímků za sekundu, rozšířeného barevného gamutu BT.2020, 10bitové hloubky a podvzorkování 4:2:0. Nechyběl ani vícekanálový zvuk 5.1.4.
 
Pro kompresi videa byl použit kodek HEVC, audio potom bylo kódováno prostřednictvím formátu Dolby AC4. Technologie PLP umožnila využít modulaci 64QAM a FEC 5/6. Největším oříškem bylo snížení datového toku signálu tak, aby mohl být bez problémů přenášen přes DVB-T2. Původně datový tok signálu v 8K přesahoval hodnotu 33 Gb/s, ale pomocí efektních kodeků se podařilo tuto velikost snížit na průměrných 32 Mb/s (maximálně 36 Mb/s). To znamená kompresní poměr okolo 1 000:1, aniž by došlo k výraznému snížení kvality videa. Ve srovnání se 4K také signál v 8K generuje nesrovnatelně vyšší množství dat a vyžaduje šestkrát vyšší výpočetní výkon.
 
Prozatím nebylo oznámeno, zda se v budoucnu počítá s pravidelným vysíláním v 8K přes DVB-T2 ve Španělsku. RTVE od loňského roku vytváří vlastní obsah v 8K, mimo jiné i dokument „Renaceres a 8K“ natočený ve španělských městech během jarního lockdownu.