DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě

DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě
, , aktualita
Španělské veřejnoprávní médium RTVE společně s partnery vyzkoušelo vysílání v rozlišení 8K přes DVB-T2. Součástí signálu byla také technologie HDR a vícekanálový zvuk. K zobrazování posloužila 8K QLED TV od Samsungu.
K oblíbeným
reklama
V Česku letos začaly opatrné testy vysílání DVB-T2 ve 4K rozlišení. S klesajícími cenami 8K televizorů je ovšem na místě otázka, zda se někdy dočkáme digitálního pozemního vysílání v 8K. První test na světě proběhl minulý týden ve Španělsku, kde jej iniciovala státní veřejnoprávní korporace RTVE provozující španělskou televizi a rozhlas. Na testu se podílela Univerzita v Madridu, španělský operátor Cellnex Telecom a další společnosti jako Dolby, Samsung, Sapec, SGO nebo Sony.
 
 
V rozlišení 8K byl zkušebně vysílán kanál Televisión Española (TVE), a to v několika španělských městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly či Valencie. Využit byl kanál 44 UHF, který byl k tomuto účelu dočasně přiřazen státním tajemníkem pro telekomunikace ve Španělsku. K zobrazení signálu posloužily televizory 8K QLED TV od Samsungu. Součástí signálu je technologie HDR, konkrétně formát HLG určený právě pro televizní vysílání. Obraz také dosahoval vysoké frekvence 50 snímků za sekundu, rozšířeného barevného gamutu BT.2020, 10bitové hloubky a podvzorkování 4:2:0. Nechyběl ani vícekanálový zvuk 5.1.4.
 
Pro kompresi videa byl použit kodek HEVC, audio potom bylo kódováno prostřednictvím formátu Dolby AC4. Technologie PLP umožnila využít modulaci 64QAM a FEC 5/6. Největším oříškem bylo snížení datového toku signálu tak, aby mohl být bez problémů přenášen přes DVB-T2. Původně datový tok signálu v 8K přesahoval hodnotu 33 Gb/s, ale pomocí efektních kodeků se podařilo tuto velikost snížit na průměrných 32 Mb/s (maximálně 36 Mb/s). To znamená kompresní poměr okolo 1 000:1, aniž by došlo k výraznému snížení kvality videa. Ve srovnání se 4K také signál v 8K generuje nesrovnatelně vyšší množství dat a vyžaduje šestkrát vyšší výpočetní výkon.
 
Prozatím nebylo oznámeno, zda se v budoucnu počítá s pravidelným vysíláním v 8K přes DVB-T2 ve Španělsku. RTVE od loňského roku vytváří vlastní obsah v 8K, mimo jiné i dokument „Renaceres a 8K“ natočený ve španělských městech během jarního lockdownu.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71 Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71
Společnost Panasonic představila novou řadu projektorů s rozlišením WUXGA, které vévodí model PT-VMZ71. Přinese vyšší jas, přitom si však zachovává poměrně kompaktní konstrukci a nízkou hmotnost.
23.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Sony Venice 2: vyměnitelný senzor, 8.6K rozlišení a 16EV DR Sony Venice 2: vyměnitelný senzor, 8.6K rozlišení a 16EV DR
Profesionální kameramani budou moci od příštího roku využívat novou hračku. Je jí kamera Sony Venice 2, která dostává na výběr 6K a 8.6K snímače, které jsou vyměnitelné. Oba nabídnou velkorysý dynamický rozsah.
16.11.2021, aktualita, Milan Šurkala