DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě

DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě
, , aktualita
Španělské veřejnoprávní médium RTVE společně s partnery vyzkoušelo vysílání v rozlišení 8K přes DVB-T2. Součástí signálu byla také technologie HDR a vícekanálový zvuk. K zobrazování posloužila 8K QLED TV od Samsungu.
K oblíbeným
reklama
V Česku letos začaly opatrné testy vysílání DVB-T2 ve 4K rozlišení. S klesajícími cenami 8K televizorů je ovšem na místě otázka, zda se někdy dočkáme digitálního pozemního vysílání v 8K. První test na světě proběhl minulý týden ve Španělsku, kde jej iniciovala státní veřejnoprávní korporace RTVE provozující španělskou televizi a rozhlas. Na testu se podílela Univerzita v Madridu, španělský operátor Cellnex Telecom a další společnosti jako Dolby, Samsung, Sapec, SGO nebo Sony.
 
 
V rozlišení 8K byl zkušebně vysílán kanál Televisión Española (TVE), a to v několika španělských městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly či Valencie. Využit byl kanál 44 UHF, který byl k tomuto účelu dočasně přiřazen státním tajemníkem pro telekomunikace ve Španělsku. K zobrazení signálu posloužily televizory 8K QLED TV od Samsungu. Součástí signálu je technologie HDR, konkrétně formát HLG určený právě pro televizní vysílání. Obraz také dosahoval vysoké frekvence 50 snímků za sekundu, rozšířeného barevného gamutu BT.2020, 10bitové hloubky a podvzorkování 4:2:0. Nechyběl ani vícekanálový zvuk 5.1.4.
 
Pro kompresi videa byl použit kodek HEVC, audio potom bylo kódováno prostřednictvím formátu Dolby AC4. Technologie PLP umožnila využít modulaci 64QAM a FEC 5/6. Největším oříškem bylo snížení datového toku signálu tak, aby mohl být bez problémů přenášen přes DVB-T2. Původně datový tok signálu v 8K přesahoval hodnotu 33 Gb/s, ale pomocí efektních kodeků se podařilo tuto velikost snížit na průměrných 32 Mb/s (maximálně 36 Mb/s). To znamená kompresní poměr okolo 1 000:1, aniž by došlo k výraznému snížení kvality videa. Ve srovnání se 4K také signál v 8K generuje nesrovnatelně vyšší množství dat a vyžaduje šestkrát vyšší výpočetní výkon.
 
Prozatím nebylo oznámeno, zda se v budoucnu počítá s pravidelným vysíláním v 8K přes DVB-T2 ve Španělsku. RTVE od loňského roku vytváří vlastní obsah v 8K, mimo jiné i dokument „Renaceres a 8K“ natočený ve španělských městech během jarního lockdownu.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník Panasonic vrací na trh UHD Blu-ray přehrávač UB9000. Nabídne nový DAC převodník
Panasonic sice v roce 2021 neplánoval představit žádný nový UHD Blu-ray přehrávač, ale přesto si přichystal alespoň jednu menší inovaci. Jedná se o upgradovaný model UB9000 mk2, která přijde s kvalitnějším zvukem.
18.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode BenQ uvádí laserové 4K projektory V7000i a V7050i s Filmmaker Mode
BenQ uvádí dva nové laserové 4K projektory V7000i a V7050i, které nabídnou ultra krátkou projekční vzdálenost. Zajímavé jsou také tím, že podporují Android TV a Filmmaker mode, který nekazí obraz "vylepšováním".
13.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung LG OLED TV slaví rekordní kvartál. Trhu ovšem nadále vládne Samsung
Vývoj na trhu s televizemi v 1. čtvrtletí 2021 byl především pro jihokorejské výrobce příznivý. LG prodalo vůbec nejvíce OLED TV v historii. Neohroženou jedničkou zůstává Samsung, který drží třetinový podíl na trhu.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV Zahrajte si na TV bez konzole. Google Stadia konečně míří na Android TV
Byla to trochu ostuda, že to Googlu trvalo tak dlouho, ale nakonec se uživatelé dočkají 23. června. Řeč je o platformě pro streamování her Stadia, která se dostane na nový Chromecast a vybrané Android TV.
8.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem Samsung si patentoval dvě lifestylové televize s neobvyklým designem
Samsung zvažuje nové modely z řady Lifestyle TV. První televize je integrována do podlahového stojanu a obsahuje masivní reproduktory. Druhý design, jehož realizaci si lze jen těžko představit, nabízí širokoúhlou obrazovku s minimálními rámečky.
6.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik