DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě

DVB-T2 v 8K? Španělé provedli první test na světě
, , aktualita
Španělské veřejnoprávní médium RTVE společně s partnery vyzkoušelo vysílání v rozlišení 8K přes DVB-T2. Součástí signálu byla také technologie HDR a vícekanálový zvuk. K zobrazování posloužila 8K QLED TV od Samsungu.
K oblíbeným
reklama
V Česku letos začaly opatrné testy vysílání DVB-T2 ve 4K rozlišení. S klesajícími cenami 8K televizorů je ovšem na místě otázka, zda se někdy dočkáme digitálního pozemního vysílání v 8K. První test na světě proběhl minulý týden ve Španělsku, kde jej iniciovala státní veřejnoprávní korporace RTVE provozující španělskou televizi a rozhlas. Na testu se podílela Univerzita v Madridu, španělský operátor Cellnex Telecom a další společnosti jako Dolby, Samsung, Sapec, SGO nebo Sony.
 
 
V rozlišení 8K byl zkušebně vysílán kanál Televisión Española (TVE), a to v několika španělských městech včetně Madridu, Barcelony, Sevilly či Valencie. Využit byl kanál 44 UHF, který byl k tomuto účelu dočasně přiřazen státním tajemníkem pro telekomunikace ve Španělsku. K zobrazení signálu posloužily televizory 8K QLED TV od Samsungu. Součástí signálu je technologie HDR, konkrétně formát HLG určený právě pro televizní vysílání. Obraz také dosahoval vysoké frekvence 50 snímků za sekundu, rozšířeného barevného gamutu BT.2020, 10bitové hloubky a podvzorkování 4:2:0. Nechyběl ani vícekanálový zvuk 5.1.4.
 
Pro kompresi videa byl použit kodek HEVC, audio potom bylo kódováno prostřednictvím formátu Dolby AC4. Technologie PLP umožnila využít modulaci 64QAM a FEC 5/6. Největším oříškem bylo snížení datového toku signálu tak, aby mohl být bez problémů přenášen přes DVB-T2. Původně datový tok signálu v 8K přesahoval hodnotu 33 Gb/s, ale pomocí efektních kodeků se podařilo tuto velikost snížit na průměrných 32 Mb/s (maximálně 36 Mb/s). To znamená kompresní poměr okolo 1 000:1, aniž by došlo k výraznému snížení kvality videa. Ve srovnání se 4K také signál v 8K generuje nesrovnatelně vyšší množství dat a vyžaduje šestkrát vyšší výpočetní výkon.
 
Prozatím nebylo oznámeno, zda se v budoucnu počítá s pravidelným vysíláním v 8K přes DVB-T2 ve Španělsku. RTVE od loňského roku vytváří vlastní obsah v 8K, mimo jiné i dokument „Renaceres a 8K“ natočený ve španělských městech během jarního lockdownu.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik