Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney+ se rozšíří do dalších evropských zemí. Nahradí Disney Channel?

29.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
V září se služba Disney+ dostane do dalších evropských zemí, ale zatím stále bez ČR. Společnost zároveň na britském trhu zrušila standardní televizní kanály včetně Disney Channel. Dochází také k obnovování původní kvality streamu.
Platforma pro streamované video Disney+ byla spuštěna v listopadu 2019, ale větší expanze na evropském trhu začala až letos v březnu, kdy došlo ke zpřístupnění třeba v Německu, Rakousku nebo Velké Británii. Poslední data z května ukazují, že Disney+ mělo přes 54 milionů předplatitelů. K nárůstu čísel nejspíš přispěla – podobně jako u konkurenčního Netflixu – pandemie koronaviru, kvůli které musela řada lidí omezit ostatní zábavu a jasnou volbou bylo často streamované video.

 

Kdy se Disney+ objeví v Česku a na Slovensku?

 
Další skokový nárůst počtu uživatelů můžeme očekávat na podzim, kdy dojde k další expanzi v Evropě: Disney+ se 15. září rozšíří do Portugalska, Belgie, Lucemburska, Norska, Švédska, Finska, Dánska a na Island. Ještě letos by přitom měla začít expanze do východní Evropy (včetně Česka a Slovenska) i Latinské Ameriky, takže 100 milionů předplatitelů nemusí být zase tak vzdálená meta.
 
 

Blíží se konec televizních kanálů od Disney?

 
Zatímco služby pro streamování videa rostou, o lineárním vysílání to neplatí. Vyvstává tedy otázka, jak to bude v budoucnu s televizními kanály od Disney. Minulý týden bylo oznámeno, že od 1. října končí ve Velké Británii programy Disney Channel, DisneyXD a Disney Junior  – veškerý obsah místo toho diváci najdou na Disney+. Společnost ovšem dodala, že na mnoha trzích, kde je k dispozici Disney+, zůstanou i nadále dostupné dětské televizní kanály. Španělský trh je přitom důkazem, že obě platformy mohou fungovat vedle sebe. Spolu s Disney+ byl totiž spuštěn i stejnojmenný kanál s lineárním vysíláním, který je dostupný v rámci služby Movistar+.

 

Už žádné omezení kvality videa v Disney+

 
Kvůli obavám z přetížení evropských datových sítí, ke kterým podle některých názorů mohlo dojít v důsledku protikoronavirovým opatřením, snížila většina služeb pro streamování videa svůj datový tok. Výjimkou nebyla ani platforma Disney+, která si ovšem od zákazníků vysloužila řadu kritiky. Ačkoliv uživatel zvolil např. 4K, skutečné rozlišení bylo nižší, ačkoliv na to nebyl upozorněn – podle zjištění měl být počet pixelů tvořících obraz nižší o více než polovinu. Těmto omezením by ovšem měl být brzy konec. Disney totiž oznámilo, že vrací zpět plnou kvalitu videa včetně rozlišení 4K a prostorového zvuku Dolby Atmos. Netflix měl přestat omezovat datový tok již v první polovině května.