Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney letos vypne 100 lineárních kanálů. Mluví o zdražení Disney+

31.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Blíží se konec běžného televizního vysílání? Minimálně v případě Disney ano. Firma plánuje vypnout další stovku kanálů po celém světě, přednost totiž dostává předplatné Disney+. V budoucnu by ovšem mohlo (znovu) zdražit.
Zatímco Netflix je výhradně streamovací služba, konkurenční HBO a Disney provozují také lineární televizní vysílání. V případě HBO se v současné době neplánuje jejich ukončení nebo omezení, naproti tomu Disney je mnohem progresivnější. Bob Chapek, šéf zábavního gigantu The Walt Disney, na nedávné konferenci JPMorgan promluvil o budoucnosti lineárního vysílání. Ve fiskálním roce 2021 by mělo dojít k vypnutí asi stovky televizních programů po celém světě. Připomeňme, že Disney neprovozuje jen dětské kanály, ale také spoustu dalších žánrů. Patří mezi ně také dokumentární National Geographic nebo rodina kanálů Star.
 
 
S vypínáním svých televizních kanálů začalo Disney již ve fiskálním roce 2020, kdy jich ukončily provoz tři desítky. Mezi nejvýraznější případy patří Disney Channel ve Velké Británii. Diváci si ovšem museli rozloučit také s řadou lokálních stanic Fox v USA nebo sportovních kanálů v jihovýchodní Asii. Disney zatím nezveřejnilo žádné konkrétní plány, při sestavování seznamu kanálů a jejich termínů vypnutí bude společnost vycházet ze smluv na jednotlivých trzích. K omezování tradičního televizního vysílání přistupuje především tam, kde už provozuje svou platformu pro streamování videa Disney+. Většinu obsahu z vypnutých kanálů najdou diváci právě tam.
 
Podle pár týdnů starých informací se Disney+ může chlubit 103,6 miliony předplatitelů. Ačkoliv se vzhledem ke stáří služby jedná o impozantní číslo, růst v poslední době výrazně zpomalil. Na druhou stranu se Bob Chapek nedávno pochlubil, že po předplacení opouští službu jen minimum zákazníků, což by mělo značit dobrý poměr ceny a kvality. V budoucnu se tak nebrání zdražování. To by ovšem neměla být záležitost následujících měsíců, neboť Disney+ letos již jednou zvýšilo cenu – např. v Německu ze 7 na 9 eur měsíčně, respektive ze 70 na 90 eur ročně.

Podle šéfa Disney je mezi diváky zájem o nový obsah pod značkou Star, který byl letos spuštěn v Evropě. A skoro třetina ze 103,6 milionů předplatitelů si měla Disney+ pořídit hlavně kvůli přenosům kriketu v rámci služby Hotstar na indickém trhu. Ke spuštění Disney+ v ČR by podle dřívějších informací mohlo dojít koncem roku 2021.