Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Další prémiové televize od Xiaomi. Mi TV Lux Ultra nabízí 82" v 8K nebo 4K

29.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi představilo další televizory, se kterými míří vysoko. Mi TV Lux Ultra se chlubí velikou úhlopříčkou v kombinaci s technologií miniLED. V nabídce bude model se 4K i 8K rozlišením, přičemž druhý jmenovaný dokonce podporuje 5G.
Po 98" LCD TV nebo průhledné OLED TV přináší Xiaomi další prémiové modely, které zamíří do Master Series. Zatímco konkurence většinou dává na výběr z několika úhlopříček, v případě Mi TV Lux Ultra můžete volit mezi dvěma rozlišeními. Vyšší varianta Extreme Anniversary používá rozlišení 7680 x 4320 pixelů neboli 8K. LCD panel využívá podsvícení mini LED s 960 stmívatelnými zónami. K dispozici je podpora 10bitové hloubky barev a pokrytí 98 % barevného gamutu DCI-P3, jas potom může dosáhnout hodnoty až 2 000 nitů.
 
 
Nepřekvapí 120Hz frekvence panelu, technologie MEMC pro plynulejší zobrazení pohybu ani nabídka všech formátů vysokého dynamického rozsahu včetně HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision. Pokud nemáte k dispozici obsah v 8K, můžete využít možnost upscalingu z Full HD až 4K na kvalitu podobnou 8K. Uvnitř televizoru tiká procesor Novatek 72685 společně se 4GB RAM a 256GB vnitřním úložištěm. K dispozici je dokonce také podpora 5G sítí, která najde využití hlavně na čínském trhu, kde už se několik takových televizí prodává. Potěšující je také přítomnost konektorů HDMI 2.1.
 
Xiaomi dále nabídne standardní variantu se 4K rozlišením, ale stejnou úhlopříčkou 82 palců. Došlo i k dalším ústupkům, které umožnily výrobci znatelně stlačit cenu. Panel podstrádá podsvícení mini LED a používá pouze 240 stmívatelných zón. Dále pokrývá 93 % barevného gamutu DCI-P3 a maximum jasu se zastavilo na 1000 nitech. Tento televizor také postrádá 5G a používá procesor MediaTek 9650 v kombinaci se 4GB RAM a 64GB úložištěm. K dispozici je nové uživatelské rozhraní MIUI for TV 3.0, které používá i 8K varianta.
 
 
Pokud se jedná o ozvučení, vyšší varianta Extreme Anniversary schovává jeden trumf. Jedná se o reproduktory s Dolby Atmos, které se automaticky vysunou na bočních stranách po zapnutí televize. Za Mi TV Lux Ultra s 8K rozlišením zaplatí zákazníci 49 999 juanů, v přepočtu 170 tisíc korun bez DPH. Pokud si ovšem vystačí se 4K rozlišením, zaplatí za základní variantu mnohem sympatičtějších 9 999 juanů, tedy asi 35 tisíc korun bez DPH. Prodej odstartuje příští měsíc v Číně, k evropským zákazníkům se novinky nejspíš nedostanou.