Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce

9.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
Skyworth je čínský výrobce televizorů, který se snaží prosadit na globálních trzích. Několik modelů prodává na americkém trhu, i když největší úspěchy slaví v domovské Číně, kde firma letos představila třeba flexibilní OLED TV. Skyworth ovšem stihl udělat i několik přešlapů, kterými rozhodně nezlepšil reputaci čínských výrobců TV. Spíše úsměvný byl případ, kdy Skyworth během své prezentace na virtuálním veletrhu CES 2021 vydával srolovatelnou LG OLED TV za svůj vlastní model. Mnohem závažnější je nedávná zpráva o tom, že televizory tohoto výrobce vybavené operačním systémem Android shromažďovaly mnohem více dat, než bylo nutné.
 
 
Informace se poprvé objevily na jednom čínském internetovém fóru, kde své poznatky zveřejnil jeden ze zákazníků. Všiml si totiž, že jeho televize Skyworth obsahuje podezřelou aplikaci Gozen Service, kterou měla vydat společnost Gozen Data. Údajně sbírá data o všech připojených zařízeních v domácí síti a zaznamenává také sítě Wi-Fi v okolí. Tyto informace potom odesílá na vzdálený server společnosti Gozen Data. Uživatel upřesnil, že předinstalovaná aplikace každých 10 minut skenuje připojená zařízení a odesílá název hostitele, MAC, IP adresu a dokonce i latenci sítě. Spolu s informacemi o adrese MAC a SSDI okolních Wi-Fi sítí tyto informace odesílá kamsi na doménu gz-data.com.
 
Skyworth přiznal, že tato aplikace byla předinstalována v jeho televizích na čínském trhu, a to za účelem hodnocení televizního vysílání. Po zjištění partnerství se společností ukončil. Z veřejně dostupných zdrojů ovšem vyplývá, že Skyworth je hlavním investorem v Gozen Data. Navíc měla firma uzavřít partnerství také s dalšími výrobci televizí, jako jsou Sanyo, TCL, Toshiba a Philips. Odhaduje se, že Gozen Data má přístup k informacím o 149 milionech domácností v Číně. Skyworth se teď může dostat i do konfliktu s čínskými úřady. Výrobce slíbil, že v budoucnu bude lépe prověřovat své partnery.
 
Aplikace se měla objevit pouze na čínském trhu, nikoliv v televizích prodávaných např. v USA.