Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Skyworth představil flexibilní OLED TV, kterou si ohnete podle potřeby

4.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Prohnuté televize se vrací, ale ve flexibilnější formě. Doslova. Novinku Skyworth W82 lze stisknutím tlačítka zahnout do požadovaného poměru zakřivení, případně používat jako klasickou rovnou OLED TV.
Samsung i další výrobci v roce 2013 naskočili na vlnu prohnutých televizorů. Na trhu se ovšem udrželi jen pár let. Ukázalo se, že nevýhody převládají nad benefity a zákaznici o tuto technologii nejeví velký zájem. Před několika lety tedy zakřivené televize zmizely z pultů obchodů. Nyní by se mohly začít vracet, i když v inovované podobě. Čínský výrobce Skyworth se postaral o zmrtvýchvstání zakřivených displejů, které se mezitím usadily v herních monitorech. Novinka Skyworth W82 je na první pohled další high-endová OLED TV – dokud nestisknete příslušné tlačítko na dálkovém ovladači.
 
 
Podle výrobce se jedná o „první sériově vyráběnou transformovatelnou OLED TV na světě“. Co to znamená? Divák může měnit zakřivení obrazovky podle vzdálenosti od televizoru nebo toho, jaký obsah sleduje (např. filmy nebo videohry). Pochopitelně záleží také na pozici diváků, neboť prohnutí dává smysl pouze v případě, kdy sedíte přímo proti obrazovce. Zakřivení panelu lze upravit na hodnoty 2000R, 1500R nebo dokonce 1000R. Pokud ovšem sledujete televizi s celou rodinou, nejspíš oceníte možnost „narovnání“ televizoru. Výrobce neuvádí očekávanou životnost panelu ani jak dlouho trvá transformace. Technologie je označována jako Skyworth OBM (OLED Basic Module) Transform.
 
 
Televizor Skyworth W82bude k dispozici pouze v jediné úhlopříčce 65 palců. Panel vsází na rozlišení 4K a podporuje obnovovací frekvenci 120 Hz, i když pomocí interpolace dosáhne až 240 Hz. Výrobce také nasadil vlastní technologii pro optimalizaci a upscaling obrazu AI Picture Quality Engine 4K. Nechybí podpora Dolby Vision ani integrovaný senzor okolního prostředí, který pomůže upravit jas, kontrast a barvy tak, aby byly příjemné pro oči. Přítomny jsou dva porty HDMI 2.1 (včetně VRR), Wi-Fi 6 nebo 12MPx vysouvací kamera s AI.
 
 
Skyworth svou flexibilní OLED TV nabídne pouze na domácím čínském trhu, kde se začne prodávat od května 2021 s cenovkou 29 990 juanů, v přepočtu více než 100 000 Kč bez DPH.
 
Zdroj: Skyworth.net (1, 2)