Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chromecast začne podporovat HDR10+. Přidali se i další partneři

28.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Podpora formátu HDR10+ od Samsungu se rozšiřuje na streamovací zařízení Chromecast a Roku. Rozroste se také nabídka filmů a seriálů díky partnerství s novou platformou streamovaného videa Paramount+.
Před čtyřmi lety byl představen prémiový formát vysokého dynamického rozsahu HDR10+, který měl být konkurencí pro Dolby Vision. Rovněž totiž využívá dynamická metadata pro vylepšení jednotlivých scén a snímků. HDR10+ stále zůstává ve stínu Dolby Vision, ale nabídka obsahu i zařízení s podporou tohoto formátu se postupně rozšiřuje. Tento týden bylo oznámeno, že certifikaci pro HDR10+ získal nový Chromecast s Google TV. Dosud mohli uživatelé tohoto streamovacího zařízení využívat HDR10 a Dolby Vision, ale nově se přidává také formát vyvíjený Samsungem a jeho partnery. V tuto chvíli není jasné, zda je potřeba aktualizace firmwaru.
 
 
Chromecast ovšem není jediným streamovacím zařízením, které nově podporuje HDR10+. Přidává se také konkurenční Roku, které nabídne uvedený formát vysokého dynamického rozsahu v modelech Roku Express 4K+, Roku Express 4K a Roku Ultra (2020). Samsung řeší také problémy s omezenou nabídkou obsahu. Proto získal nového partnera v podobě služby pro streamování videa Paramount+, která byla spuštěna teprve před pár měsíci. Ve formátu HDR10+ budou nabízeny některé nové seriály z vlastní produkce, jako je The Stand. V současné době nabízí Paramount+ široký katalog filmů a seriálů, přičemž část z nich podporuje konkurenční formát Dolby Vision. Služba zatím funguje v USA, ale v plánu je expanze na evropské trhy.
 
HDR10+ je zásadní standard především pro majitele televizorů od Samsungu. Jihokorejský výrobce totiž ignoruje Dolby Vision, takže HDR10+ je jediný prémiový formát vysokého dynamického rozsahu. Podle oficiálních údajů podporuje HDR10+ více než stovka společností, ale v mnoha případech se jedná o malé hráče. Mezi významnější partnery patří Amazon, Samsung, Panasonic, Philips a Vizio. Pokud chcete zhlédnout obsah v HDR10+, musíte zamířit na Amazon Prime Video, Google Play nebo YouTube. Naopak Netflix nebo jiné populární platformy tento formát nepodporují. Letos Samsung přidal také speciální variantu HDR10+ Adaptive, která přizpůsobuje jas obrazu okolnímu prostředí.