Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček

, , aktualita
Nejnovější aktualizace aplikace YouTube pro Android TV přinesla podporu videí v 8K. V tuto chvíli si ovšem novinku nejspíš neužijí žádní diváci, neboť na trhu není televizor splňující všechny požadavky.

Zájem zákazníků o 8K TV stále pokulhává za očekáváním výrobců. Kromě vysoké pořizovací ceny může odrazovat absence obsahu v tomto rozlišení. K jedním z mála zdrojů, kde lze najít 8K videa, patří YouTube. Na jaře byla aktualizována aplikaci pro televizory LG a Samsung, takže majitelé 8K TV od některé z jihokorejských značek již mohou sledovat videa v tomto rozlišení, a to za použití nového kodeku AV1. YouTube pro Android TV ovšem tuto funkci dostává o více než šest měsíců později. Google tedy dal přednost konkurenčním platformám před vlastní, což může být ovlivněno i počtem dostupných 8K TV na trhu.
 
 
Až tento týden vyšla aplikace YouTube ve verzi 2.12.08, která přidává podporu 8K videí také na Android TV. Jenže pro sledování musíte mít televizor, který splňuje několik podmínek. A zdá se, že na trhu takový aktuálně není. Zaprvé pochopitelně potřebujete 8K TV na platformě od Googlu. Konkrétně se musí jednat alespoň o Android 10, který je na televizorech stále poměrně vzácný, ačkoliv na některých smartphonech již běží dokonce Android 11. Potom musí jít o televizor s hardwarem, který si poradí s kodekem AV1. A potom se pochopitelně neobejdete bez aplikace YouTube ve zmiňované verzi 2.12.08.
8K TV s Androidem aktuálně nabízejí Sony a TCL. Ani jeden z výrobců ovšem nepoužívá Android 10. TCL již v minulosti slíbilo, že YouTube v 8K nabídne po aktualizaci na Android 10, ale zatím potřebná aktualizace pro model X915 nevyšla. Lepší to snad bude po nástupu modelů v roce 2021, které by mohly YouTube v 8K podporovat hned od uvedení na trh. Nová aplikace YouTube pro Android TV přináší i několik dalších novinek. Funkce „Cast Connect“ umožňuje odesílat obsah ze smartphonu nebo počítače přímo do nativní aplikace YouTube na televizoru přes technologii Cast. Dosud se video otevřelo v jednoduchém rozhraním, které bylo převzato z Chromecastu a nenabízelo tolik možností ovládání.
 
Update na verzi 2.12.08 rovněž vylepšil výběr rozlišení a opravil problémy s nesprávným datem a časem.
 


reklama
reklama