Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core

Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
, , aktualita
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
K oblíbeným
reklama
Před pár dny jsme si představili nové LCD TV a OLED TV od Sony. Všechny modely s rozlišením 4K nebo 8K budou připraveny na kodek AV1, který mnozí označují jako kodek blízké budoucnosti. Je to především díky vysoké efektivitě, ale rovněž absenci licenčních poplatků. Za kodekem stojí velká skupina Alliance for Open Media, kterou tvoří Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla nebo Netflix.
 
Sony upřesnilo, že všechny modely od řady X80J výše budou vybaveny hardwarem schopným dekódovat AV1. To značí použití nového čipsetu ve srovnání s loňskou generací televizí. Přesto na uživatele čekají omezení. Nový kodek bude podporován maximálně do rozlišení 4K (majitelé série Z9J tedy nedostanou možnost přehrávat 8K videa v AV1) a pouze pro obsah streamovaný přes internet, nikoliv soubory přes USB. S přechodem na AV1 začaly služby Netflix a YouTube. Mezi první výrobce, kteří nasadili nový kodek, patří LG a Samsung. Brzy se ovšem přidají další včetně Philipsu nebo TCL.
 
 
Sony také spouští svou streamovací službu Bravia Core, kterou nabídne pouze na svých vlastních televizorech – exkluzivně v modelech s procesorem XR, tj. Z9J, A90J, A80J, X95J a X90J. Diváci budou mít k dispozici nové i starší filmy od Sony Pictures Entertainment, jako jsou Venom, Spider-Man: Far From Home, Jumanji: Welcome to the Jungle nebo The Karate Kid. K nákupu televizí Bravia XR získají zákazníci 5 nebo 10 filmů novějších zdarma (podle konkrétního modelu) a neomezený přístup ke knihovně starších filmů na dva roky. Bravia Core bude fungovat od konce února v 50 zemích včetně Česka.
 
Sony slibuje kvalitu streamu srovnatelnou s disky UHD Blu-ray. Filmy ve 4K HDR by měly dosahovat bitratu až 80 Mb/s, což je více než pětinásobek ve srovnání s Netflixem. Podporován bude formát HDR10, technologie IMAX Enhanced a zvuk DTS Digital 5.1. Zdá se, že Sony chce s Bravia Core opravdu nahradit optické disky. Proto bude součástí služby funkce Studio Access obsahující rozhovory s tvůrci a herci, vystřižené scény nebo další bonusový obsah.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi
Pátý díl Indiana Jonese na sebe nechá ještě nějakou dobu čekat, nicméně pomalu začíná být jasné, kdo se na něm bude podílet. Tentokrát se dočkáme jiného režiséra a mezi herci se v hlavních rolích ukáže Mads Mikkelsen.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách
Xiaomi dnes na domácím trhu představilo novou sérii LCD TV, které mají tělo z kovu a používají mimořádně úzké rámečky okolo obrazovky. Tento „prémiový design“ přitom televizory kombinují s cenami nižší až střední třídy.
16.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik