Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core

14.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
Před pár dny jsme si představili nové LCD TV a OLED TV od Sony. Všechny modely s rozlišením 4K nebo 8K budou připraveny na kodek AV1, který mnozí označují jako kodek blízké budoucnosti. Je to především díky vysoké efektivitě, ale rovněž absenci licenčních poplatků. Za kodekem stojí velká skupina Alliance for Open Media, kterou tvoří Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla nebo Netflix.
 
Sony upřesnilo, že všechny modely od řady X80J výše budou vybaveny hardwarem schopným dekódovat AV1. To značí použití nového čipsetu ve srovnání s loňskou generací televizí. Přesto na uživatele čekají omezení. Nový kodek bude podporován maximálně do rozlišení 4K (majitelé série Z9J tedy nedostanou možnost přehrávat 8K videa v AV1) a pouze pro obsah streamovaný přes internet, nikoliv soubory přes USB. S přechodem na AV1 začaly služby Netflix a YouTube. Mezi první výrobce, kteří nasadili nový kodek, patří LG a Samsung. Brzy se ovšem přidají další včetně Philipsu nebo TCL.
 
 
Sony také spouští svou streamovací službu Bravia Core, kterou nabídne pouze na svých vlastních televizorech – exkluzivně v modelech s procesorem XR, tj. Z9J, A90J, A80J, X95J a X90J. Diváci budou mít k dispozici nové i starší filmy od Sony Pictures Entertainment, jako jsou Venom, Spider-Man: Far From Home, Jumanji: Welcome to the Jungle nebo The Karate Kid. K nákupu televizí Bravia XR získají zákazníci 5 nebo 10 filmů novějších zdarma (podle konkrétního modelu) a neomezený přístup ke knihovně starších filmů na dva roky. Bravia Core bude fungovat od konce února v 50 zemích včetně Česka.
 
Sony slibuje kvalitu streamu srovnatelnou s disky UHD Blu-ray. Filmy ve 4K HDR by měly dosahovat bitratu až 80 Mb/s, což je více než pětinásobek ve srovnání s Netflixem. Podporován bude formát HDR10, technologie IMAX Enhanced a zvuk DTS Digital 5.1. Zdá se, že Sony chce s Bravia Core opravdu nahradit optické disky. Proto bude součástí služby funkce Studio Access obsahující rozhovory s tvůrci a herci, vystřižené scény nebo další bonusový obsah.