Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci

22.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
Pře dvěma týdny byl oznámen Android 11 pro smartphony a tablety, ale jak známo, tento operační systém je určen pro celou škálu zařízení. Na televizory a multimediální centra cílí platforma Android TV, která se rovněž dočkala aktualizace na Android 11. Poprvé jsme o této verzi pro velké obrazovky mohli slyšet v červnu, kdy vyšlo vývojářské preview pro referenční zařízení ADT-3 od Googlu. Nyní jsme se konečně dočkali formálního představení, i když stále jen pro vývojáře. To znamená, že ani seznam novinek neobsahuje tolik změn pro koncové uživatele.
 
 
Google měl upravit samotné jádro systému včetně vylepšené správy paměti, což by mělo přispět ke zvýšení výkonu. Připraveno je také několik novinek týkající se zabezpečení, jako jsou jednorázová oprávnění pro přístup poloze, mikrofonu apod. Celá řada novinek byla přidána speciálně pro televizory. Android TV umožní dekódování multimédií s nízkou latencí a bude nativně podporovat automatický režim nízké latence (ALLM), který ocení především majitelé herních konzolí. Pokud je řeč o hrách, musíme zmínit také rozšířenou podporu gamepadů, konkrétně o Nintendo Switch Pro (přes Bluetooth a USB) nebo Steam Controller (přes USB).
 
Spotřebu energie by mělo snížit přepnutí do režimu spánku po určité době nečinnosti, tiché bootování systému zase umožní nerušenou instalaci aktualizací např. přes noc. Framework získal novou funkci pro správu LED a tlačítek ztlumení fyzického mikrofonu, která zároveň usnadňuje integraci zařízení s mikrofonem pro větší vzdálenost (tj. obvykle umístěný v televizoru, ne v ovladači). Pokud se jedná o další technické záležitosti pro výrobce a vývojáře, byla zdokonalena podpora HDMI CEC a přidán nový Tuner Framework – standardizované rozhraní spojující tuner s frameworkem Android CAS. Doufejme, že tato změna v budoucnu přispěje k rychlejším aktualizacím Android TV, neboť právě tuner označil Google v minulosti za jednu z největších překážek.
 
Vývojáři aplikací mohou nyní slavit také rychlejší testování aplikací na Android TV. Google tvrdí, že výrobci začnou verzi 11 používat na svých zařízeních během nadcházejících měsíců. Připomeňme, že příští týden by měl být představen nový Chromecast a spekuluje se také o přejmenování Android TV na Google TV.