Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

„Chromecast s Google TV“ se představí 30. září. Co o něm víme?

19.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Google v současné době připravuje nové zařízení s Android TV, respektive Google TV – hovoří se totiž také o přejmenování celé platformy. K představení by mělo dojít koncem září a již nyní máme k dispozici informace o výbavě, designu a ceně.
První informace o novém miniaturním zařízením od Googlu se objevily letos v březnu. Později se skládačka rozšiřovala o další podrobnosti, a nyní máme konečně k dispozici poměrně souvislý obrázek. Pojďme si tedy shrnout vše, co zatím víme.

 

Název

 
 
Zařízení se aktuálně v médiích označuje kódovým názvem „Sabrina“, i když pod ním se do obchodů nedostane. Dříve se také spekulovalo, že se novinka objeví pod značkou Nest, která zahrnuje produkty pod chytrou domácnost. Časté přirovnávání k Chromecastu, tedy jednoduchému streamovacímu zařízení od Googlu, se nakonec ukázalo jako trefné. Podle nejnovějších uniklých údajů by totiž mohl americký výrobce zvolit označení „Chromecast with Google TV“. Tady stojí za připomenutí, že se spekuluje o přejmenování Android TV právě na Google TV. Značka Android přitom dříve zmizela i z dalších služeb, Google ji tedy nejspíš chce zachovat pouze pro smartphony a tablety.

 

Design

 
 
Google pro své nové zařízení zvolí čistý a minimalistický design, který připomíná právě zmiňovaný Chromecast. Jedná se o malou oválnou krabičku, ze které „čouhá“ kabel HDMI pro připojení k televizoru. Dále se na těle nachází pouze USB pro napájení, stavová dioda a tlačítko pro resetování na zadní straně. Na výběr by měly být hned tři barevné varianty: šedá Rock Candy, modrá Como Blue a růžová Summer Melon.
 
 

Funkce

 
 
Zatímco původní Chromecast uměl pouze streamovat obsah z jiných zařízení v domácí sítí, „Chromecast with Google TV“ nabídne už plnohodnotný operační systém (např. jako Xiaomi Mi TV Stick). To znamená možnost instalace aplikací z Obchodu Play, ovládání přes Asistenta Google aj. Po hardwarové stránce je očekáván čtyřjádrový procesor Amlogic S905X2 a 2GB operační paměť. Podporován by měl vysoký dynamický rozsah ve formáte HDR10, HLG a Dolby Vision nebo automatický režim nízké odezvy (ALLM).
 
 

Dálkový ovladač

 
 
Nejnovější obrázky ukazují zařízenít s dálkovým ovladačem, který se trochu liší od varianty uniklé před pár měsíci. Ovladač obsahuje kulatý D-Pad, několik navigačních tlačítek a také samostatná tlačítka pro služby YouTube nebo Netflix.
 
 

Dostupnost a cena

 
„Chromecast with Google TV“ se světu oficiálně představí 30. září spolu s dalšími novými produkty, jako je reproduktor Nest Audio nebo smartphony Pixel. Dlouhodobě se spekuluje, že nové streamovací zařízení bude stát pod 100 dolarů, ale nedávné informace z e-shopů odhalily dokonce cenu pouze 50 dolarů (1 100 Kč bez DPH),