Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google vydal Android TV 11, ale zatím není důvod k radosti

26.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nové verze se konečně dočkala Android TV. Zatím ovšem vyšlo pouze preview dostupné pro vývojářské zařízení od Googlu. Zároveň software potvrdil existenci nástupce pro Chromecast Ultra s Android TV.
Android 11 byl oznámen již začátkem letošního roku, ale všude se mluví hlavně o variantě pro smartphony a tablety. Pro televizory a vybraná multimediální centra je určena edice Android TV, která se ovšem k zákazníkům dostává s velkým zpožděním. Stačí se podívat na Android 10, který je již dostupný pro spoustu smartphonů, ale zatím žádný televizor. Televizory od značek jako Sony, Philips (TP Vision) nebo TCL zatím používají Android TV 9.0 nebo starší. Výjimkou není ani Nvidia Shield TV, která je přitom považována za jedno z nejlépe aktualizovaných zařízení na platformě Android TV. Update na Android TV 10 můžeme očekávat až v následujících měsících, ale Google mezitím pravděpodobně vydá Android TV 11.
 
 
Tento týden vyšlo vývojářské preview, které podle informací na oficiálním blogu obsahuje „mnoho funkcí týkající se ochrany osobních údajů, výkonu, přístupnosti a konektivity“. Seznam konkrétních změn ovšem Google nezveřejnil. Neznámou zůstávají také novinky zaměřené na koncové uživatele. Podle informací uniklých v loňském roce můžeme v Androidu TV 11 očekávat podporu platformy pro streamování her Google Stadia, nové uživatelské rozhraní pro ovládání chytré domácnosti nebo živé titulky pro jakýkoliv obsah. Na druhou stranu by ovšem uživatele neměla překvapit rozšířená reklama, i když podrobnosti zatím nemáme k dispozici.
 
Preview nového operačního systému je dostupné pro vývojářská zařízení ADT-3 od Googlu. Jejich majitelé si z oficiálních stránek musí stáhnout obraz systému a provést instalaci manuálně. Po dokončení nebude možný návrat zpět na Android TV 10. V tuto chvíli není jasné, kdy se Android TV 11 dostane na první televizor či streamovací zařízení. Klidně by se tak mohlo stát až v roce 2021, i když Google v posledních letech nešetří slovy o zrychlení aktualizací Android TV a snížení fragmentace této platformy. Otázkou také zůstává, zda bude verzi 11 využívat i připravované zařízení „Sabrina“, údajný nástupce pro Chromecast Ultra, ale se všemi pozitivy (i negativy) systému Android TV.
 
 
Pokud byste ani přes mnohokrát uniklé informace nevěřili, že Google připravuje zařízení, které známe pod kódovým označením „Sabrina“, další důkazy o jeho existenci se objevily přímo ve vývojářském preview Android TV 11.