Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Známý TV box H96 Max se objevil v nové verzi s RK3566 a Androidem 11

13.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Na trhu se objevila nová verze „televizní krabičky“ H96 Max, která využívá teprve nedávno vydaný procesor Rockchip RK3566. Vůbec poprvé lze tento model získat s až 8GB RAM a Androidem 11.
Levný TV box H96 Max patří ke stálicím v nabídce čínských e-shopů. Jeho výrobce v průběhu let představil již několik variant, které se od sebe liší nejen designově, ale především svými komponenty. Vloni na podzim se objevila varianta H96 Max H616, která používá v názvu uvedený procesor Allwinner. Nyní přišel čas na další upgrade, který se opět točí hlavně kolem procesoru. Čínský výrobce polovodičových součástek Rockchip totiž začal distribuovat svůj nový čipset RK3566. Zdá se, že TV box H96 Max je prvním televizním zařízením na trhu s tímto hardwarem.
 
 
Nutno dodat, že čipset RK3566 nebyl navržen primárně pro TV boxy, ale jednodeskové počítače jako Pine64. Jeho součástí je procesor se čtyřmi jádry Cortex-A55 a grafický akcelerátor Mali-G52 2EE. I přes chybějící optimalizaci pro TV boxy je k dispozici podpora všech zásadních funkcí, jako je vysoký dynamický rozsah nebo video post-processing. Nový H96 Max je k dispozici ve dvou konfiguracích. Vyšší z nich disponuje 8GB RAM, která se zatím u žádné jiné varianty tohoto TV boxu neobjevila. Kromě toho obsahuje také 64GB vnitřní úložiště s možností rozšíření pomocí microSD karty.
 
Druhá dostupná konfigurace kombinuje 4GB RAM a 32GB úložiště. Standardem je běžná konektivita, která zahrnuje např. výstup HDMI 2.0a (až 4K60), USB 3.0, USB 2.0, Gigabit Ethernet, Wi-Fi 5 nebo Bluetooth 4.0. TV box si neporadí s nejnovějším kodekem AV1, ale podporuje VP9 a ​​H.265. Překážkou nebudou ani otevřené formáty HDR10 či HLG. Akoliv na placatém těle této krabičky nalezneme logo „8K UltraHD“, ve skutečnosti nejspíš zařízení nepodporuje video v rozlišení 8K. Naopak potěší Android 11 (nikoliv ve verzi Android TV), který je v čínských TV boxech stále ještě raritou.
 
V operačním systému by měl být předinstalován univerzální přehrávač RKMC (Kodi pro Rockchip) nebo aplikace Netflix, i když bez oficiální podpory obsahu ve vysokém rozlišení. V základním balení najdete dálkový ovladač s Bluetooth, hlasovým ovládáním a tlačítkem pro YouTube. H96 Max RK3566 se v čínských e-shopech prodává za cenu okolo 60 dolarů (1 300 Kč bez DPH), respektive 77 dolarů (1 700 Kč) podle zvolené konfigurace.