Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zidoo Z9X oficiálně: nový přehrávač nejen pro lokální obsah

25.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Značka Zidoo představila nový přehrávač Z9X, který můžeme považovat za nástupce modelu Z9S. Využívá procesor RTD1619DR a systém Android 9.0 s vlastním uživatelským rozhraním. Vše výrobce zabalil do hliníkového šasi.
Pokud patříte mezi zákazníky, kteří si nevystačí s levným TV boxem za pár desítek dolarů, můžete v současné době v obchodech sehnat třeba přehrávač Zidoo Z9S. Brzy jej na trhu doplní novinka Zidoo Z9X, která byla před nedávnem oficiálně představena. Poprvé jsme o tomto zařízení psali na jaře, kdy prošlo některými certifikacemi, ale nyní nyní již máme k dispozici finální parametry. Beze změny zůstal jeden z klíčových parametrů, kterým je nový procesor Realtek RTD1619DR se šesti jádry Cortex-A55 a grafikou Mali-G51 MP3. K tomu výrobce přibalil 2GB operační paměť DDR4 a 16GB vnitřní úložiště eMMC.
 
 
Zidoo Z9X zvládne přehrávání videí ve 4K rozlišení při 60 fps, podporuje kodek HEVC/H.265 a 12bitové barvy. Pokud vás zajímá vysoký dynamický rozsah, nabízí se možnost využít formáty HDR10, HDR10+ a Dolby Vision. Tady je ovšem nutné doplnit, že přehrávač nedisponuje oficiální certifikací pro 4K videa z Netflixu a některých jiných služeb, proto by jeho hlavní zbraní mělo být přehrávání lokálních souborů např. z NAS nebo PC. Marně byste hledali také kodek AV1 a výrobce se nezmiňuje ani o technologiích prostorového zvuku jako Dolby Atmos. Z hlediska bezdrátové konektivity nechybí Bluetooth 4.2 ani dvoupásmové Wi-Fi 802.11ac, přičemž příjem signálu vylepšuje dvojice externích antén.
 
 
Nabídka konektorů zahrnuje HDMI 2.0 vstup i výstup (oba s podporou 4K při 60 fps), dvakrát USB 3.0, stejný počet USB 2.0, optický audio výstup S/PDIF, 3,5mm audio výstup nebo Gigabit Ethernet. K rozšíření úložiště poslouží slot na microSD karty nebo rozhraní SATA. Jako operační systém výrobce využil Android 9.0 od Googlu, který ovšem rozšířil o své uživatelské rozhraní ZIUI. K ovládání lze využít mobilní aplikaci nebo dálkový ovladač, který se vymyká aktuálnímu trendu odebírání tlačítek – místo toho bude mít uživatel rychlý přístup k mnoha funkcím, aniž by se musel prodírat v menu. Za pozornost u tohoto modelu stojí také design. Tmavě šedé šasi totiž bylo zhotoveno z hliníku a podobně jako u předchozích přehrávačů od Zidoo nechybí ani LED displej na přední straně.
 
 
Prozatím nemáme k dispozici informace o dostupnosti ani ceně. Podle dřívějších spekulací se ovšem Zidoo Z9X bude prodávat za částku okolo 200 eur, v přepočtu 5 300 Kč.