Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zaměstnanci Samsungu posílali informace o vývoji OLED čínské konkurenci

31.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Korejské soudy chtějí potrestat dva zaměstnance Samsungu a jednoho externího spolupracovníka z průmyslové špionáže. Měli totiž čínské konkurenci prozradit informace o výrobě OLED panelů pomocí inkoustového tisku.
V Jižní Korei došlo tento měsíc k zatčení několika osob kvůli průmyslové špionáži, která mohla způsobit škody v řádu milionů dolarů a podpořit čínskou konkurenci. Dvě zatčené osoby jsou údajně zaměstnanci Samsungu, jejichž identitu úřady neodhalily. Víme ovšem, že měly být ve věku 46 a 37 let a působit na vysokých pozicích v divizi Samsung Display. Třetí obviněný potom byl zaměstnancem externí společnost vyrábějící zobrazovací zařízení, která v minulosti spolupracovala se Samsungem. Zároveň policie zadržela i osoby spojené s dceřinou firmou nejmenované čínské konkurence.
 
 
Jihokorejská média dosud nezveřejnila podrobnosti o případu. Víme pouze to, že se průmyslová špionáž týkala technologie OLED. Konkrétně měli zaměstnance vynést informace o výrobě OLED panelů prostřednictvím inkoustového tisku. S tímto způsobem produkce experimentuje více výrobců z Jižní Korei, Číny, Japonska i Taiwanu. Právě divize Samsung Display měla učinit výrazný pokrok, takže by mohl být pro masovou výrobu OLED panelů nasazen již příští rok v říjnu. Vývoj probíhá již třetím rokem a během této doby měl jihokorejský gigant do této technologie investovat více než 10 miliard wonů, v přepočtu 8,5 milionu dolaru.
Z dlouhodobého hlediska se ovšem jedná o prozíravý krok, neboť použití inkoustového tisku při výrobě OLED panelů by mělo snížit náklady ve srovnání s aktuálně používaným procesem WOLED až o 20 %. Toto číslo platí pro panely o úhlopříčce 65 palců, se snižujícími se rozměry potom klesá i úspora. Efektivitu technologie se ovšem během uplynulých let podařilo výrazně zdokonalit. Samsung i další zavedenější výrobci televizorů se musejí v posledních letech potýkat s čínskou konkurencí, která je velmi často válcuje cenou –⁠ právě i díky nižším investicím do vývoje vlastních technologií. Průmyslová špionáž je tedy logicky pro Samsung pohromou. Před pár lety bylo během podobného případu, který se týkal vývoje operačních pamětí, zadrženo jedenáct osob.