Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YouTube také omezil kvalitu videa, aby odlehčil evropskému Internetu

20.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Server YouTube se připojuje k Netflixu a v zájmu o odlehčení evropskému Internetu, který je v posledních dnech kvůli koronaviru SARS-CoV-2 podstatně více vytížen, sníží kvalitu streamovaných videoklipů.
Netflix oznámil, že na 30 dní sníží bitrate streamovaných filmů a seriálu o 30 %, aby odlehčil internetovému provozu a není v tom sám, přidává se i YouTube. Důvodem je to, že nyní kvůli koronaviru SARS-Cov-2 a stále rostoucímu počtu lidí trpících na nemoc COVID-19 pracuje mnoho lidí z domu, přičemž ani děti nechodí do školy. Výsledkem tak je, že je Internet zatížen jak pracovními záležitostmi (telekonference,...), tak i zábavou (streamovací služby, YouTube, Netflix...). A právě zábava bere potřebnou kapacitu internetové sítě důležitějším pracovním záležitostem.
 
YouTube logo
 
Streamovaná videa zabírají hodně dat, a tak se vedle Netflixu rozhodl omezit datový tok i YouTube. V jeho případě není známo, na jak dlouho bude trvat toto omezení. Prozatím tato změna platí pro Evropu, která začíná být koronavirem doslova paralyzována. V případě YouTube půjde o to, že se videa budou ve výchozím stavu přehrávat v SD kvalitě. Otázkou je, co si YouTube představuje pod SD kvalitou. Pokud jde o rozlišení, to se tradičně liší podle rychlosti internetu, takže např. na mém počítači se mi 4K videa (2160p) nyní spouští ve 1440p, někdy 1080p. Jde to však přepnout zpět na 4K.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.