Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Yamaha vymění vadný díl v AV receiverech s HDMI 2.1

, , aktualita
Yamaha vymění vadný díl v AV receiverech s HDMI 2.1
Loňské AV přijímače Yamaha, které obsahovaly vadný čip HDMI 2.1, budou opraveny. Dotčení zákazníci budou mít možnost nechat si zdarma vyměnit danou součástku. Program bude zahájen až na podzim.
Yamaha vymění vadný díl v AV receiverech s HDMI 2.1
V roce 2020 byly na trh uvedeny první AV receivery s rozhraním HDMI 2.1. Záhy se ovšem ukázalo, že všechny modely používají vadné čipy HDMI 2.1, což se projevilo při přepnutí na 4K120 nebo 8K60. Černá obrazovka trápila hlavně majitele herní konzole Xbox Series X/S nebo počítačů s grafickými kartami Nvidia. Naopak problémy nezaznamenali hráči používající PlayStation 5. Pokud nevyužíváte uvedené kombinace rozlišení a obnovovací frekvence, neměli byste si této vady všimnout. Yamaha poměrně rychle po objevení problému zareagovala tím, že problém vyšetřuje a zatím doporučuje dotčeným uživatelům jiný způsob zapojení herní konzole nebo počítače.
 
 
Od počátku ovšem bylo jasné, že vadný díl nepůjde opravit aktualizací firmwaru, proto se čekalo na nějaké řešení na úrovni hardwaru. A nyní konečně získává konkrétní obrysy. Yamaha oznámila, že provede výměnu HDMI desky na dotčených modelech RX-V2A, RX-V4A a RX-V6A. Program bude zahájen na podzim 2021 a bude k dispozici zdarma po dobu 24 měsíců všem majitelům dotčených AV receiverů. Výrobce zároveň upřesňuje, že výměna dílu je nutná pouze v případě, že uživatel plánuje připojit Xbox Series X/S nebo počítač s Nvidia RTX30 a využívat přenos signálu v rozlišení 4K při obnovovací frekvenci 120 Hz. Prozatím není jasné, jak přesně bude výměna probíhat – podrobnosti budou oznámeny později. Postup se samozřejmě může lišit na jednotlivých trzích. Výše uvedené informace byly potvrzeny pro USA.
 
Yamaha zároveň ujistila zákazníky, že všechny letošní AV receivery již používají plně funkční čip HDMI 2.1. K aktivaci některých funkcí bude přesto potřeba aktualizace firmwaru, která přijde až po uvedení zařízení na trh. Japonský výrobce oznámil naposledy minulý týden čtyři novinky z řady Avantage. Vadné čipy HDMI 2.1 ve svých AV přijímačích řešila také konkurence. Značky Denon a Marantz nebudou provádět opravy zařízení, ale nabídnou zákazníkům adaptér, který přijímá signál z herní konzole nebo počítače, opraví ho a následně odešle do AV receiveru.
 
Zdroj: Yamaha.com